Robotyczne ramię w kuchni? Electrolux zaprezentował swoje najnowsze pomysły

Szwedzkie przedsiębiorstwo zaprezentowało dziś efekty współpracy ze studentami Instytutu Wzornictwa Umei. Jest to kolejna wzornicza inicjatywy Electroluxa w ostatnich latach.

Przedmiotem badań było zidentyfikowanie przestrzeni, w których roboty będą mogły zastąpić człowieka podczas pracy w kuchni. Po ich wytypowaniu, skoncentrowano się na rozwiązaniach wzorniczych, ułatwiających robotom współpracę z wyposażeniem kuchennym.

Wśród kluczowych punktów wsparcia wymieniono czyszczenie, gotowanie, zmywanie i mycie. Badacze przyjęli ponadto, że projekty mają rozwiązywać problemy trzech przykładowych gospodarstw zamieszkałych kolejno przez osoby niedowidzące, starszą parę o ograniczonej sprawności oraz starszą osobą żyjącą samotnie.
Jak podkreślił Thomas Johansson, kierownik działu wzorniczego Dish Care Electrolux w regionie europejskim:

Kiedy patrzymy przyszłość, to wiemy że roboty będą odgrywać większą rolę w naszym życiu. TO jest natomiast fascynującą okazją do zbadania w jaki sposób można projektować gospodarstwa domowe dla robotów osobistych, tak aby pomóc konsumentom zmagającymi się z trudnościami.

Pomysły opracowane w ramach inicjatywy

Tray Flex Assist

Rozwiązanie zostało zaprojektowane z myślą o wsparciu osób niewidomych i słabo widzących podczas zmywania. Robotyczne ramię wykorzystuje specjalną tacę z górnym uchwytem do przenoszenia ze stołu brudnych naczyń. Taca została zaprojektowana w sposób pozwalający na umieszczenie jej prosto w zmywarce. Sama zmywarka jest natomiast obsługiwana głosowo. Autorzy przewidzieli również zastosowanie tworzyw o specjalnych barwach ułatwiających identyfikację osobom o typowych problemach z niedowidzeniem.

electrolux tray projekt

Senti

Pomysł na wykorzystanie robotycznego ramienia jako wsparcia dla osób starszych w obsłudze odkurzacza pionowego. Projektanci przewidzieli, że ramię będzie przeznaczone do sprzątania tylko w trudnych zakamarkach mieszkań, jak również zajmie się opróżnianiem i ładowaniem urządzenia. Ograniczenie projektu do trudnych przestrzeni ma zracjonalizować pomysł skorzystania z zaawansowanej technologii nie dublując rozwiązań dostarczanych przez roboty odkurzające i jednocześnie zachęcając osoby starsze do korzystania z odkurzacza pionowego do zachowania regularnej aktywności fizycznej

electrolux senti projekt

Atmos

Tym razem robot miałby wspierać niedowidzącego lub niewidomego konsumenta podczas gotowania. Pomysł zakłada wykonanie niestandardowej płyty kuchennej ze specjalnymi otworami na naczynia. Podgrzewanie miałoby się aktywować dopiero gdy odpowiedni garnek trafiałby centralnie na odpowiednie miejsce w płycie. Całość miałby obsługiwać robot. Dedykowane garnki byłyby prostokątne, wykonane z tworzyw w barwach o wysokim kontraście, a same rączki naczyń zawierałyby opisy w alfabecie Braille’a. Całość byłaby obsługiwana za pomocą poleceń głosowych.

electrolux atmos projekt

Autocare

Ostatni z projektów jest koncepcją dzielonego kosza na pranie, mogącego samodzielnie przemieszczać się po mieszkaniu. Napełniony kosz samodzielnie przejeżdżał by do wbudowanej w ścianę pralki, która byłaby napełniana z pomocą robotycznego ramienia. Sama pralka miałaby duży wyświetlacz z zegarem na froncie. Po zakończonym cyklu prania osuszone ubrania miałyby same trafiać do szuflady umieszczonej pod bębnem. W razie potrzeby robot mógłby pomagać również w rozwieszaniu ubrań.

electrolux autocare projekt