Robot z funkcją mopowania – który model wybrać w 2023 roku?

Sprzątanie jest nieodłączną częścią codziennej rutyny, tak więc nic dziwnego, że dążymy do posiadania nowoczesnych sprzętów, które znacząco ułatwiają domowe obowiązki. Jeśli zastanawiasz się nad zakupem sprzętu, który może zaoszczędzić twój czas bez jednoczesnej utraty efektywności… ranking robotów z funkcją mopowania może pomóc Ci w dokonaniu odpowiedniej decyzji. Sprawdźmy zatem, które modele w 2023 roku warto rozważyć.

Robot sprzątający ranking 2023

Robot z funkcją mopowania zrewolucjonizuje sprzątanie? Kilka słów o historii

Na próżno szukać w gospodarstwach domowych pasjonatów sprzątania, jednak mimo niechęci i braku czasu, zachowanie czystości jest priorytetem dla większości z nas. Przyszło nam żyć w dość sprzyjających czasach patrząc przez pryzmat nowoczesnych technologiach, co finalnie pozwala wyręczać nas w wielu obowiązkach. Aż trudno uwierzyć, że pierwszy odkurzacz elektryczny wynaleziono dopiero na początku XX wieku. Ogromne gabaryty, wysokie koszta i luksus dla wybranych – tak na przestrzeni wielu dekad postrzegano urządzenia do sprzątania. Niemniej, wynajem rewolucyjnego rozwiązania był przełomem, który dał początek również robotom z funkcją mopowania.

Pierwsza koncepcja robota sprzątającego pojawiła się w 1957 roku – marka Radio Corporation of America podjęła współpracę z Whirpool. Niespełna dwa lata później podczas Amerykańskiej Wystawy Narodowej w Moskwie, światło dzienne ujrzał model RCA-Whirpool. Porównywanie prototypu do funkcjonalności obecnych sprzętów jest skazane na porażkę, jednak nie od razu Rzym zbudowano.

Robot sprzątający RCA Whirpool

Nowatorska idea wymagała dopracowania, a sam system pracy pozostawiał wiele do życzenia. Sprzęt stał się jednak na tyle interesujący, że świat technologii nie pozwolił nam zapomnieć o automatyce w zakresie domowych porządków. Pora przenieść się zatem do 2002 roku, kiedy to firma Roomba zaprezentowała pierwszego robota sprzątającego. Warto wspomnieć, że to m.in. efekt długoletnich prac nad Genghis (urządzeniem przeznaczonym do badania przestrzeni kosmicznej). Nauka lubi zaskakiwać, a wraz z jej rozwojem, wiele aspektów zaczyna łączyć się w spójną całość. Wykorzystując opracowane technologie, na rynek wkroczył więc zupełnie zaskakujący sprzęt. Jak nie trudno się domyślić, robot z funkcją mopowania jest kolejnym kamieniem milowym w tejże historii, którego opracowanie zajęło specjalistom kolejne lata. Efektem tego, przez dwie ostatnie dekady uczymy się nowych rozwiązań sprzątających we własnych domach.

Robot z funkcją mopowania – na co zwracać uwagę?

Urządzenia 2 w 1 zdobyły popularność niemal na całym świecie, a na ten moment producenci aktywnie uczestniczą w wyścigu innowacji, aby zdobyć uwagę klienta. Czas poświęcić chwilę na to, za co tak naprawdę świat pokochał roboty z funkcją mopowania. Wygoda, czas, pozbycie się odpowiedzialności za kurz i smugi – takim obietnicom trudno się oprzeć. Nasi przodkowie najpewniej zaśmialiby się w głos, gdyby usłyszeli o funkcjonalności takowych sprzętów. Obecnie produkcją zajmują się nie tylko czołowe przedsiębiorstwa, ale i również mniejsze podmioty. W dobie tak wielu nowości, wybór odpowiedniego modelu może wydawać się prawdziwym wyzwaniem. Rosnąca konkurencja jest korzystna dla konsumentów, ponieważ zakup nowoczesnej zabawki nie wiąże się już z horrendalną ceną. Jeśli mowa o samym działaniu, diabeł tkwi w szczegółach. Robot z funkcją mopowania to prawdziwy nośnik technologii, które udało się zamknąć w dość małej bryle. Aby intratnie zainwestować domowy budżet, należy wziąć pod uwagę co najmniej kilka aspektów, które wpłyną na finalne zadowolenie i spełnienie wszelkich potrzeb. Nie dajmy się zwieźć samej reklamie oraz pięknej oprawie… Priorytetowo należy potraktować parametry techniczne – bez obaw, nawet jeśli nie masz zbyt dużej wiedzy z zakresu elektroniki oraz AGD, poniższa dawka wiedzy pozwoli Ci na większe rozeznanie. Przejdźmy zatem do konkretnych właściwości, które należy przeanalizować wybierając robota z funkcją mopowania. Ranking będzie wisienką na torcie, która pozwoli wyłonić nam najlepszych.

Robot z funkcją mopowania – parametry, cechy

  • Czas pracy – kupując sprzęt do własnego domu, należy dopasować go do metrażu. Jeśli jesteś gospodarzem dość dużej przestrzeni, będzie to aspekt kluczowy. Jasnym jest, że posprzątanie i mopowaniem mniejszych mieszkań zajmie robotowi mniej czasu – po każdym cyklu i tak trafia do bazy, która zasila go na kolejny cykl pracy. Nie ma sensu płacić horrendalnych kwot, jeśli nie jest to konieczne, natomiast ładowanie w trakcie sprzątania dużego domu może być kłopotliwe (przy okazji, uwagę warto skierować także na czas ponownego zasilania).
  • Technologia nawigacji – producenci oferują w tym zakresie przeróżne rozwiązania. Najczęściej wykorzystują one technologię laserową, która odpowiada za całą magię bezwypadkowego poruszania się i unikania kolizji. Tę część robota z funkcją mopowania zdecydowanie można spersonifikować i dumnie określić jako mózg i żartobliwie ujmując – system dowodzenia. Warto wspomnieć, że wiele marek stworzyło własne systemy stąd tak szeroka skala nazewnictwa konkretnych rozwiązań. Wśród najczęściej spotykanych wyróżniamy m.in. LiDAR.
  • Moc ssania – aspekt, który kojarzyć możemy już z czasów tradycyjnych odkurzaczy. Im większa wartość, tym skuteczniejsze sprzątanie. Cóż nam po automatycznym robocie, który nie potrafiłby zassać zabrudzeń? Wartość jest wyrażana w jednostce Pa (paskalach).
  • Czujniki – prawdziwy raj reklamowy dla producentów, ale również prawdziwych fanów dodatkowych udogodnień. Sensory te odpowiadają zarówno za precyzyjne rozpoznawanie przeszkód, poruszanie się i nie tylko. Pewne modele oferują nawet kilkanaście rozwiązań, w tym m.in. czujnik ruchu, schodów czy kurzu.
  • Dodatkowe funkcjonalności – znacząco zwiększają wygodę podczas użytkowania, a wiele z nich znacząco wykracza poza kwestię porządków. Mowa tu m.in. o wirtualnej ścianie, sterowaniu głosowym, automatycznym opróżnianiu pojemników, powrocie do bazy i nie tylko.
  • Rodzaj mopowania – przymierzając się do zakupu robota z funkcją mopowania, warto pamiętać, że nie każdy model sprosta naszym oczekiwaniom. Wśród aspektów, które mogą okazać się najbardziej istotne znajduje się m.in. sposób działania. Część robotów sprząta i mopuje niemal w tym samym czasie, natomiast pozostałe – czeka druga rundka po tej samej przestrzeni. Spotkamy się również z kilkoma rozwiązaniami w zakresie wibrowania, nakładek, dostępnych trybów, a nawet pojemności zbiornika na wodę.
  • Kształt, wielkość, aspekt wizualny – najbardziej istotnym parametrem jest średnica, a także wysokość. Większy robot z funkcją mopowania może nie poradzić sobie w zakamarkach mniejszych przestrzeni, a wysoka obudowa stanie się problemem podczas sprzątania pod meblami. Jako że robot przybiera postać nowego mini mebla, nic dziwnego, że chcemy aby współgrał z aranżacją. Producenci oferują wiele wariantów kolorystycznych, a w tym nieco bardziej designerskie propozycje.
  • Właściwości techniczne – pod uwagę warto wziąć wspomniane wcześniej pojemności zbiorników, materiał ściereczek (a nawet ich ilość w komplecie), poziom hałasu czy kompatybilność sieciowa i zgodność z urządzeniami mobilnymi.
odkurzacz pionowy czy robot sprzątający

Robot z funkcją mopowania – ranking. Który model warto kupić w 2023 roku?

Najwyższa pora przedstawić faworytów, którzy dumnie plasują się na pierwszych miejscach wśród polecanych urządzeń. Ich pojawienie się poniżej wynika z omówionych wcześniej parametrów technicznych, a także ogólnego zadowolenia wśród dotychczasowych użytkowników.

iRobot Roomba Combo i8

robot sprzątający iRobot Roomba

Tego producenta przedstawiać nie trzeba, jednak w rankingu nie pojawił się wyłącznie poprzez pryzmat dobrej renomy na rynku. Combo i8 to robot z funkcją mopowania, który wyposażono m.in. w RCON, czujnik obrysu pomieszczenia. Sprzątanie odbywa się w 4-stopniowym systemie, wraz z jednoczesnym mopowaniem. Budowa przeciwbieżnych szczotek zapobiega wplątywaniu się włosów i sierści, tak więc producent rekomenduje model również dla posiadaczy zwierząt.

Sprawdź ofertę

Roborock Q7 Max Plus

robot z funkcją mopowania roborock

Robot z funkcją mopowania od Roborock wyposażono w akumulator litowo-jonowy o pojemności 5200 mAh, co pozwala na 180 minut pracy. W połączeniu z wysoką mocą ssania wynoszącą 4200 Pa, a także system LiDAR, to dobra propozycja nawet dla właścicieli dużych mieszkań i domów. Producent zastosował łączony zbiornik na wodę i kurz, co pozwoliło zwiększyć ich pojemność.

Sprawdź ofertę

Tefal X-plorer Serie 95

robot z funkcją mopowania Tefal

Tefal 95 jest najsilniejszym robotem z funkcją mopowania z rąk marki Tefal, a to dzięki mocy ssania sięgającej aż 12 000 Pa. Na skuteczność sprzątania wpływa również wyposażenie w 3 turboszczotki, natomiast za precyzję odpowiada m.in. kamera laserowa oraz boczna (ToF). Gdy mowa o mopowaniu, model umożliwia zastosowanie standardowej nakładki, a także Animal Scrub (do zaschniętych plam).

Sprawdź ofertę

Ecovacs Deebot T9

robot z funkcją mopowania ecovacs

Powyższy model wyposażono w szereg technologii, a w tym m.in. OZMO Pro 2.0 czy TrueDetect 3D 2.0. Zaskoczyć może nie tylko efekt sprzątania, ponieważ DEEBOT T9 dba również o nasze wnętrze tuż po nim. Mowa tu o wyposażeniu robota z funkcją mopowania w… odświeżacz. Możliwe jest również skorzystanie z opcji czyszczenia bardziej zabrudzonych miejsc.

Sprawdź ofertę

Xiaomi Mi Robot Vacuum-Mop Pro 2

robot z funkcją mopowania xiaomi

Ranking nie mógł obyć się bez reprezentanta od marki Xiaomi, a mowa tu o Vacuum-Mop Pro 2. Sympatię zyskał niemal od samej premiery – robot z funkcją mopowania posiada 12 rodzajów czujników wielokierunkowych. Mopowanie nie skutkuje zaciekami oraz niepożądanymi smugami, a to dzięki 10 tys. wibracjom sonicznym na minutę.

Sprawdź ofertę

Reasumując, wybór odpowiedniego robota z funkcją mopowania to wcale nie tak łatwa sprawa. Dla każdego gospodarza może liczyć się co innego, dlatego tak ważne jest wybieranie sprzętu zgodnie z własnymi preferencjami. Polecany model przez sąsiada lub przyjaciółkę może okazać się… rozczarowaniem. Warto nadmienić, że robot z funkcją mopowanie nie jest już zupełną nowością. Lata udoskonaleń pozwalają producentom na oferowanie rozwiązań zgodnych z rosnącymi oczekiwaniami. Każdy z powyższych modeli umożliwia bezprzewodowe połączenie z dedykowaną aplikacją, a tym samym zdalne sterowanie. Tuż przed finalną decyzją warto porównać wszelkie parametry, aby sprzęt służył nam zgodnie z oczekiwaniami. Tymczasem, jeśli nadal wahasz się nad typem urządzenia, koniecznie zajrzyj do: Odkurzacz pionowy czy robot sprzątający – co lepsze? Moja opinia i 19 ważnych za i przeciw.