poniedziałek, 17 czerwca

Każda pora roku w klimacie umiarkowanym z cechami przejściowymi ma swoje wady i zalety. Typowym problemem w obecnym okresie jest nieprawidłowa wilgotność powietrza w domu. Jak ustrzec się przed złym samopoczuciem, nieprzyjemnymi konsekwencjami zdrowotnymi, a w tym wirusami? Ranking osuszaczy powietrza pomoże Ci wybrać odpowiednie urządzenie, jednak tuż przed tym, warto zaznajomić się z dawką wiedzy na temat ich funkcjonalności i pracy.

Kilka słów o zagrożeniach

W ostatnich latach jesteśmy zalewani różnorodnymi nowinkami – w tym ze świata AGD. Prężnie rozwija się również marketing. Na szczęście stajemy się coraz bardziej świadomymi konsumentami, a wątpliwości dotyczące posiadania pewnych urządzeń to dobry znak. Niemniej, pewne z nich mogą uchronić nas przed wieloma konsekwencjami, a za ich stworzeniem stoi realna potrzeba.

Osuszacz powietrza jest idealnym przykładem – jego historia sięga aż 1902 roku. Za zaprojektowanie odpowiada Willis Haviland Carrier, którego celem było osuszenie drukarni. Warto dodać, że o samej cyrkulacji powietrza mówiono już w czasach starożytnych, jednak na stworzenie odpowiedniego sprzętu przyszło nam czekać dość długo. Dekady pracy naukowców i specjalistów zaowocowały nowoczesnymi modelami, które stale zyskują na popularności. Zwłaszcza, gdy mowa o okresach sprzyjających większej wilgotności. Polska znajduje się w klimacie umiarkowanym z cechami przejściowymi, tak więc o zjawisku przekonujemy się rok, do roku. Niestety, wiele osób nie zdaje sobie sprawy z czego wynika pogorszenie samopoczucia, częstsze przeziębienia, a nawet choroby układu oddechowego. Aby jednak dowieźć, że omawiany osuszacz powietrza ma sens, przyjrzyjmy się korelacji z porami roku oraz temperaturą…

Fot. Adobe Stock/CLShebley

Wilgotność powietrza, a temperatura

Za oknem mienią się kolorowe, bujne drzewa, a temperatura drastycznie spada – zarówno na dworze, jak i w naszych domach. Niestety jak wynika z badań Netatmo, aż 54% domów odznacza się nieprawidłową wilgotnością powietrza. To, co jest dla nas najbardziej znaczące to wyjaśnienie zjawiska, a także późniejsze konsekwencje.

Stopień wilgotności względnej wyrażony w procentach obrazuje ilość pary wodnej, jaka znajduje się w powietrzu (a konkretniej stopnia nasycenia). Co istotne, zmienia się to wraz ze zmianą temperatur – im niższa, tym mniej pary wodnej, jaką może przyjąć powietrze. Aby ustalić więcej szczegółów, należałoby skorzystać z wykresu psychrometrycznego (znanego jako wykres Molliera lub Carriera). Pytanie, czy aby na pewno w każdym domu musi być miłośnik matematyki oraz fizyki, aby zachować odpowiednią wilgotność powietrza? Bynajmniej. Wystarczy wiedzieć, jaką wilgotność uznaje się za optymalną dla człowieka, a mieści się ona w granicach 40-60%. Potwierdza to wiele badań naukowych, które udowadniają bezpośredni związek z zahamowaniem rozwoju grzybów, pleśni i narażenia na dolegliwości zdrowotne.

Głównym powodem wilgotności jest wspomniana nieodpowiednia temperatura, a także brak cyrkulacji powietrza. Poza niepożądanymi gośćmi, których wymieniłam powyżej, warto odnieść się również do bezpośrednich konsekwencji dla zdrowia. Mowa tu o bólach stawowych, problemach z oddychaniem, zapaleniu zatok, a nawet problemach skórnych i nie tylko. Główną rolę grają tu m.in. mitotoksyny (metabolity powstających grzybów, które kochają wilgoć). Zaciekawić może również jedna z metaanaliz stworzona z inicjatywy ENRIECO.

Zagrzybione środowisko domowe na początku życia wiąże się ze zwiększonym ryzykiem astmy, szczególnie u małych dzieci, oraz objawów alergicznego nieżytu nosa u dzieci w wieku szkolnym.

Dodam, że problem nie dotyczy wyłącznie dzieci – może dotknąć każdego z nas. Zwłaszcza, gdy cierpimy na współistniejące choroby. Problem zbyt dużej wilgotności znają również osoby, które mieszkają w niedostatnie ocieplonych budynkach. Nieprzyjemna woń stęchlizny na tkaninach to nie wszystko, albowiem dochodzić może również do niszczenia mebli, ścian i nie tylko.

Fot. Adobe Stock/beeboys

Ranking osuszaczy powietrza, a rodzaje i funkcje

Dziś skupiamy się urządzeniach dedykowanych gospodarstwom domowym. Na rynku znajdziemy więc dwa najpopularniejsze typy – osuszacz powietrza kondensacyjny (najchętniej wybierany), a także rozwiązania adsorpcyjne. Pierwszy z nich jest polecany przy relatywnie sprzyjających temperaturach w domu, a mechanizm działania polega na chłodzeniu powietrza, doprowadzając do skraplania pary wodnej. Wewnątrz znajduje się wentylator, który niejako zasysa powietrze z otaczającej przestrzeni, dzięki czemu przepływa przez wymienniki ciepła.

Jeśli w twoim domu odnotowujesz niższe temperatury, lepszym wyborem okaże się model adsorpcyjny. Wilgoć jest neutralizowana przez wewnętrzny granulat w postaci żelu, a wydmuchiwane powietrze osiąga wyższą temperaturę. Tym samym, może niejako pełnić funkcję dodatkowego ogrzania pomieszczenia. Pytanie, który osuszacz powietrza będzie bardziej pasować do warunków panujących w twoim mieszkaniu lub domu. Do podjęcia ostatecznej decyzji jeszcze długa droga, albowiem rodzaj sprzętu to nie wszystko (zakładając, że zależy nam na jego wydajności).

Fot. Unsplash/Arthur Lambillotte

Jako że producenci starają się dopasowywać funkcjonalność urządzeń do rosnących wymagań, możemy wybrać również osuszacz powietrza z licznymi udogodnieniami. Mowa tu m.in. o sterowaniu elektronicznym, funkcji jonizacji, dodatkowej filtracji i nie tylko. O tym, pomówię poniżej.

Ranking osuszaczy powietrza – na co zwracać uwagę podczas zakupu?

Jeśli borykasz się ze zbyt dużą wilgotnością w domu, a jednocześnie nadal wahasz się nad wyborem modelu, jesteś w dobrym miejscu. Warto pamiętać, że każdy sprzęt może być przeznaczony do wnętrz o różniących się właściwościach. Tym samym, zawsze warto wybierać go z naciskiem na indywidualne potrzeby i dopasowanie. Oto kilka cech, które powinieneś poddać analizie tuż przed zakupem.

  • Maksymalna powierzchnia osuszania – jeśli posiadasz dość duży dom, wiele budżetowych sprzętów może nie zdać rezultatu. Osuszacz powietrza może jednak niezawodnie pełnić swoją funkcję w wybranym przez Ciebie pomieszczeniu, takim jak choćby sypialnia czy toaleta. W przypadku tego parametru, producenci wyrażają wydajność w m2.
  • Wydajność osuszania – ten aspekt wywołuje najwięcej wątpliwości, ponieważ jest zależny od warunków w pomieszczeniu. Najlepiej więc, aby zerkać na normy wilgotności – wyrażenie ilości przepływu litrów wody na 24 h (l/24 h) będzie najlepszym rozwiązaniem. Im większa wartość, tym lepsza wydajność osuszania. Spotkać możemy się również z zapisem litr na godzinę (l/h).
  • Pojemność zbiornika – szukasz kompaktowego sprzętu? Znajdziesz go kosztem pojemności, co wiąże się z koniecznością częstszej wymiany wody. Nawet jeśli nie jesteś właścicielem zbyt dużych przestrzeni, najbezpieczniej zdecydować się na sprzęt, który posiada co najmniej 2 litrowy zbiornik.
  • Tryby pracy – innymi słowy, określane jako liczba poziomów wydajności osuszania (w przypadku lepszych modeli, są to zazwyczaj 3 opcje).
  • Funkcje dodatkowe – osuszacz powietrza może być wyposażony m.in. w timer, higrostat, funkcję automatycznego wyłączania, a nawet odszraniania. Najdroższe modele współgrają z ideą Smart, tak więc ich sterowanie jest możliwe za pomocą smartfona.
  • Głośność pracy – jeśli masz w domu małe dziecko lub nadmierny hałas doprowadza Cię do szału, ten parametr może być szczególnie istotny. Znaczna część sprzętów generuje od 33 do nawet 55 dB.

W zależności od wyboru typu urządzenia, spotkać możemy się z oznaczeniem typu czynnika chłodzącego oraz jego ilości. Warto zwrócić uwagę również na przepływ powietrza (m3/h) oraz wydajność w odniesieniu do wilgotności względnej (RH). Jak w przypadku większości sprzętów, istotna pozostaje również moc urządzenia (Wat).

Gdy zapoznasz się z parametrami i dopasujesz je do swoich potrzeb, poniżej czeka na Ciebie ranking osuszaczy powietrza, czyli polecane modele, które warto kupić w 2024 roku.

Fot. Unsplash/benchaccounting

Ranking osuszaczy powietrza 2024

Choć w sklepach roi się od różnorodnych urządzeń, specyfikacja i przeznaczenie wielu z nich może okazać się dla nas niesatysfakcjonującym wyborem. Jeśli chcesz uniknąć rozczarowania, wybieraj sprzęt zgodnie ze swoimi oczekiwaniami, a także w oparciu o potrzeby, które mogą różnić się w zależności od metrażu i nie tylko. Ranking osuszaczy powietrza został zbudowany w oparciu o parametry techniczne, ale także biorąc pod uwagę stosunek jakości do ceny i ogólne zadowolenie dotychczasowych użytkowników.

Osuszacz powietrza Stadler Form Theo

Szukasz kompaktowego rozwiązania do mieszkania o małym lub przeciętnym metrażu? Smukły model Theo może okazać się strzałem w dziesiątkę. Jest to model, który idealnie sprawdzi się w pomieszczeniach lub mieszkaniach do 40 m2. Jego wydajność wynosi 0,42 l/h, a sama pojemność zbiornika 2,1 l. Co może okazać się istotne dla rodziców, generowany hałas wynosi około 42 dB.

Cena: 899 złsprawdź szczegóły

Stadler Form ma całkiem dobrego reprezentanta również dla większych przestrzeni, a mowa tu o wersji Albert.

Osuszacz powietrza Master DH 720

Master z powodzeniem osuszy powietrze nawet na powierzchniach sięgających 50 m2, jest to nieco droższe rozwiązanie, co idzie w parze z większymi osiągami. W zestawieniu z poprzednikiem, wydajność jest niemal dwa razy wyższa, ponieważ wynosi 0,83 l/h. Niestety wszystko ma swoje plusy i minusy, kosztem większego zbiornika musimy zrezygnować z kompaktowości.

Cena: 1542,59 złsprawdź szczegóły

Osuszacz powietrza Columbia Vac OPC1050N

Producent wyposażył model w dodatkowe funkcje, choć nieco kosztem podstawowych parametrów. Urządzenia posiada higrostat, a poziom wilgotności sprawdzisz na czytelnym wyświetlaczu. Jest to swego rodzaju alternatywa między Stadler Form, a Master – wydajność wynosi około 0,5 l/h, jednak model jest dedykowany wnętrzom liczącym do 25 m2.

Cena: 999 złsprawdź szczegóły

Osuszacz powietrza ECOAIR DD1 Classic MK5

Ranking osuszaczy powietrza nie mógłby obyć się bez adsorpcyjnego modelu. Jeśli poszukujesz rozwiązania dla mieszkania, w którym borykasz się również z niską temperaturą, ECOAIR może być strzałem w dziesiątkę. Sprzęt osusza, a dodatkowo ogrzewa. Jego wydajność wynosi od 0,29 do 0,41 l/h (warto jednak pamiętać, że ten rodzaj osuszaczy działa w nieco inny sposób). Będzie odpowiedni dla wnętrz liczących do 45 m2. Warto dodać, że DD1 Classic MK5 jest wyposażony w jonizator.

Cena: 1776,78 złsprawdź szczegóły

Osuszacz powietrza Welltec DHN30

Pora na propozycję dla wysoce wymagających użytkowników – mowa tu o sprzęcie od Welltec, który odznacza się zarówno wysoką efektywnością, jak i etapową filtracją (a to nie wszystkie zalety). Maksymalna powierzchnia, którą jest w stanie osuszyć Welltec wynosi 60 m2. Duży zbiornik bezpośrednio wiąże się z wysoką wydajnością, która wynosi aż 1,25 l/h (na rynku istnieje kilka wersji produktu).

Cena: 2290 zł sprawdź szczegóły

Powyższy ranking osuszaczy powietrza jest dedykowany zarówno osobom, które poszukują tańszych rozwiązań, jak i dla dość wymagających użytkowników z większym budżetem. Myślę jednak, że decyzja o wyborze to nie tylko kwestia ceny, a przede wszystkim – osiągów. Modele o niższej wydajności nie będą w stanie osuszyć mieszkania w krótkim czasie. To samo tyczy się maksymalnej powierzchni, na której będą użyteczne. Jeśli posiadasz większe wnętrze, w jednym ze sklepów znajdziesz również wersję produktu o wyższych osiągach. Warto dodać, że są to urządzenia przenośne, tak więc możliwe jest ich przenoszenie między konkretnymi pomieszczeniami.

Stworzenie bezpiecznego domu to nie lada problem, jednak wiele urządzeń może Ci w tym pomóc. Nie jest Ci obojętne samopoczucie i odpowiednia profilaktyka? Może zainteresować Cię również: Miernik jakości powietrza – to tanie urządzenie naprawdę może uratować Ci życie.

Materiał zawiera linki partnerskie.

Moja obecność w redakcji Think-About oraz 3D-Info wiąże się z wieloma aktywnościami w zakresie działań komercyjnych. Na co dzień uczestniczę w procesach sprzedażowych, bliscy są mi również nasi partnerzy. Marketing jest moją pasją od wielu lat, co bezpośrednio wiąże się również z pozyskaniem wyższego wykształcenia w tymże kierunku. Realizacja tak obszernych działań pozwala niemal codziennie szukać nowych wyzwań. Z przyjemnością pobudzam do pracy szare komórki, gdy pora na dozę kreatywności oraz wykazanie się znajomością realnych oczekiwań marek, które zamierzają współtworzyć specjalne projekty u boku redakcji. Znalezienie wspólnego celu oraz wypracowanie dedykowanych rozwiązań bywa niezwykle satysfakcjonujące. Rola Sales Managera nie jest więc skupiona tylko na zagadnieniach z zakresu e-commerce ale również kontaktach z ludźmi. Otwarcie na potrzeby drugiej strony jest kluczowe, aby realizacja była zarówno atrakcyjna, jak i wartościowa. Wspólnie z redaktorami redakcji mogę poszerzać swoją wiedzę również w zakresie technologii, nowoczesnych rozwiązań, a nawet AGD.   Moja przygoda w T-A oraz 3D-Info trwa stosunkowo krótko, jednak sama podróż w to miejsce rozpoczęła się blisko 8 lat temu. Wówczas pasją stała się komunikacja, social media, reklama oraz e-commerce. Dotychczas zajmowałam się komercjalizacją treści, prowadzeniem kampanii z wykorzystaniem mediów społecznościowych, fotografią, a także m.in. drobnymi działaniami z zakresu Google Ads i cross-marketingu. Dzięki zdobywaniu doświadczenia w wielu sektorach, jest mi łatwiej zrozumieć potrzeby partnerów.   Na co dzień w dalszym ciągu rozwijam swoje kompetencje w wyżej wymienionych kategoriach, choć największą frajdę przynosi mi fotografia oraz grafika. Niezwykle bliska jest mi również muzyka, co niejako wiąże się z moim artystycznym usposobieniem. Nie jest mi obca troska o dobrostan zwierząt, walka o ich prawa i należyte traktowanie. Dążę do wyznaczonych sobie celów i nie cofam się, gdy na horyzoncie pojawiają się niedogodności losu.