Wraz z okresem grzewczym możemy spodziewać się kolejnej fali zanieczyszczeń. Sprawdź, czy powietrze którym oddychasz zawiera szkodliwe związki – nie potrzebujesz drogich sprzętów, ani oczyszczacza. Wystarczy miernik jakości powietrza – niepozorny sprzęt, który ustrzeże przed zagrożeniem Ciebie i twoich bliskich.

Zanieczyszczenia powietrza to problem każdego z nas

Refleksje na temat klimatu, ekologii lub niebezpiecznych związków w naszym otoczeniu pojawiają się niemal wszędzie. Swoją drogą, zauważam że coraz częściej jest to temat sporny, tak więc warto uściślić o jakich zanieczyszczeniach mówimy. Dziś poświęcę chwilę na te, które omawiane są m.in. w raportach oceniających stan powietrza w Polsce (mowa tu głównie o dwutlenku siarki oraz pyłach takich jak PM 2.5, PM 10). Co istotne, wewnątrz nich mogą kryć się związki takie jak benzo(a)piren, nikiel, kadm i nie tylko. Aby nie operować wyłącznie słowami, warto przytoczyć wspomniany raport z 2021 roku. W odniesieniu do rocznych wyników, klasą C oznaczono strefy w których doszło do przekroczeń stężenia, natomiast A – wolnych od nich. Wnioski nie brzmią optymistycznie…

W ocenie dla 2021 r. w 40 z 46 stref odnotowano przekroczenie wartości normatywnych stężeń dla
jednego lub więcej niż jednego zanieczyszczenia, którego efektem było przypisanie strefie klasy C
dla tego zanieczyszczenia.

Dodam, że istnieje również ustalona odgórnie, dopuszczalna częstość przekroczenia dopuszczalnego poziomu w roku kalendarzowym. Dla przykładu – gdy mowa o dwutlenku siarki, wartość dopuszczalna wynosi 350 [µg/m3] na godzinę. Dopuszczalna częstość przekroczenia – aż 24 razy na rok. Warto mieć więc na uwadze, że nawet jeśli niepodejmowane są działania dodatkowe, nie świadczy to o braku zanieczyszczeń, a jedynie o tym, że mieszczą się w ustalonych widełkach. Niestety na niekorzyść wpływa wiele czynników, które są niemal nie do uniknięcia w dużym mieście. Zwłaszcza, gdy za pasem okres jesienny… mowa tu w dużej mierze o smogu, który jest pyłem związanym z cząsteczkami wody. Dla zobrazowania zjawiska, wystarczy wziąć pod uwagę niższe temperatury i zwiększoną emisją związków pochodzących z ogrzewania budynków. Niewiele osób wie, że dłuższe przebywanie w miejscach obarczonych zanieczyszczeniami może nieść wiele konsekwencji. Są to problemy bezpośrednio wpływające na układy (w tym m.in. krwionośny, oddechowy), ale również skutkujące działaniem kancerogennym (rakotwórczym) lub mutagennym.

Smog
Fot. Melinda Nagy

Miernik jakości powietrza – tyle warte jest twoje zdrowie i życie

Na co dzień nie skupiamy się na możliwych zagrożeniach płynących z zanieczyszczeń – niestety to duży błąd, którego konsekwencji możemy doświadczyć w przyszłości. Narażone na to są nie tylko osoby cierpiące na choroby serca, płuc lub nerek, ale każdy z nas. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy unikać wychodzenia z domu lub nieustannie zamartwiać się o zdrowie. Dobrym rozwiązaniem może okazać się zainwestowanie w miernik jakości powietrza, który dla wielu może okazać się w myśl utworu Krystyny Prońko, lekiem na całe zło. Stosunkowo niepozorne urządzenie umożliwia stałą kontrolę powietrza w pobliżu, a co za tym idzie – pozbywa nas stresu i umożliwia podjęcie ewentualnych działań. Wraz z popularyzacją nowoczesnych sprzętów, wiele osób decyduje się na zakup drogich oczyszczaczy powietrza z funkcją pomiarową, podczas gdy wspomniany gadżet jest rozwiązaniem znacznie tańszym. Ponadto, o ile w naszym otoczeniu nie wykryto niebezpiecznych związków, może okazać się, że oczyszczanie nie jest konieczne. Jeśli jeszcze nie brzmię przekonująco, pora na fakty i omówienie funkcjonalności, jak i zalet, w których miernik jakości powietrza nie ma sobie równych…

Monitor jakości powietrza
Fot. suebsiri

Domowy miernik jakości powietrza – czym się wyróżnia?

Na wstępie powrócę do samego rodzaju zanieczyszczeń, ponieważ na tym aspekcie należy skupić się najbardziej. Główną cechą, która odróżnia funkcjonalność urządzeń jest zdolność do pomiarów konkretnych związków. Wśród nich wyróżnić możemy:

  • PM 1 – norma nie została określona
  • PM 2.5 – dopuszczalna norma dobowa wynosi 25 µg/m3
  • PM 10 – dopuszczalna norma dobowa wynosi 50 µg/m3
  • TVOC (LZO) – norma nie została określona, jednak zalecane aby ilość nie przekraczała <0,1 mg/m3
  • HCHO (formaldehyd) – dopuszczalny jednorazowy kontakt w przeciągu 20 minut wynosi 0,05 mg/m3
  • AQI (Indeks jakości powietrza)

Dodatkowo, droższe modele mogą być wyposażone w czujnik wilgotności i temperatury. Najbardziej priorytetowe dane dla użytku domowego to wspomniane pyły 2.5 (cząsteczek o średnicy nie większej niż 2,5 μm) oraz 10 (o średnicy nie większej niż 10 μm). Wspomniany pomiar jest możliwy dzięki czujnikowi laserowemu (znanemu bliżej jako fotometr laserowy). Badanie parametrów wiązki lasera w powietrzu pozwala na określenie stopnia zanieczyszczeń.

Wskaźnik jakości powietrza może ukazywać dane na wyświetlaczu LCD (w zależności od wielkości i klasy, pewne z nich mierzą nawet blisko 3 cale, co wpływa na doskonałą czytelność). Wśród dodatkowych zalet wymienić możemy również m.in. wyposażenie w alarm w przypadku wysokich stężeń, a nawet opcję sterowania poprzez aplikację na smartfona. Aby skorzystać z tej funkcji, należy zakupić miernik jakości powietrza z Bluetooth lub Wi-Fi. Oczywiście za dodatkowe udogodnienia należy zapłacić, jednak sprawdzanie stanu powietrza nawet gdy jesteśmy poza domem, może stanowić duży atut.

Miernik jakości powietrza – który model wybrać? Ranking 2023

Jak w przypadku każdej kategorii produktowej, są urządzenia, które sprawdzają się znakomicie, ale również te, których zakup zwiastuje wyłącznie rozczarowanie. Znając możliwości omawianych sprzętów, pora przejść do polecanych modeli! Poniżej znajdziesz urządzenia pomiarowe dedykowane do użytku prywatnego, w warunkach domowych.

Venta AS100 AirSense ECO

Miernik jakości powietrza Venta

We wpisie nie mogło zabraknąć urządzenia, które z pewnością polubią fani nowoczesnych rozwiązań. Miernik jakości powietrza od Venta w wersji Pro, umożliwia pomiar PM1.0, PM2.5 i PM10, a ponadto CO2, LZO, formaldehydów oraz wilgotności i temperatury. Poza tym, że urządzenie pozwala na łączność z aplikacją i zdalne sterowanie, mamy dostęp również do analizy danych i wniosków.

Przejdź do oferty

DIENMERN DM106A

Miernik jakości powietrza Dienmern

Laserowy czujnik pyłu mierzy zanieczyszczenia z dokładnością do 0-999 µg /m³ (PM). Ponadto, wykryje szkodliwe ilości związków takich jak HCHO i TVOC. Dodatkową zaletą jest monitoring temperatury oraz wilgotności powietrza. Dane ukazują się na wyświetlaczu o wielkości 2,8 cala.

Przejdź do oferty

Webber SP86

Miernik jakości powietrza Webber

Miernik jakości powietrza zbada PM 2.5, PM10, HCHO oraz HCHO TVOC, a tuż po przekroczeniu normy – uruchomi stosowny alarm. Webber SP86 wyposażono w akumulator, natomiast samo zasilanie możliwe jest poprzez wejście USB. Tak, jak i poprzednik posiada 2,8-calowy ekran.

Przejdź do oferty

NOKLEAD A8

Miernik jakości powietrza NOKLEAD

Pora na propozycję pozbawioną rozbudowanego ekranu (odczyt danych optyczny). Model A8 skupia się na danych związanych z PM 2.5, a także temperaturze i wilgotności (wbudowany higrometr). Stosunkowo małe urządzenie wyposażono w akumulator o pojemności 1000 mAh.

Przejdź do oferty

Airthings 2960 View Plus

Miernik jakości powietrza Airthings 2960

Powyższy model pozwoli monitorować poziom PM 2.5, dwutlenku siarki, TVOC, a nawet ciśnienia. Poza tym, umożliwia indywidualną konfigurację, a to dzięki wyposażeniu w moduł Wi-Fi. Jest to urządzenie z kategorii Smart Home – współpracuje z Amazon Alexa, Google Assistant i IFTTT.

Przejdź do oferty

Dopiero wówczas, gdy miernik jakości powietrza nieustannie będzie wykazywał znaczne przekroczenie norm, należy podjąć stosowne kroki. Pierwsze, co powinniśmy ustalić to ewentualne źródło zanieczyszczenia – być może to sąsiad, który ogrzewa dom nieodpowiednimi materiałami? Powodów możemy szukać również we własnym mieszkaniu i to nie tylko w związku z wybranym systemem ogrzewania. Problemem mogą okazać się nawet meble pomalowane nieodpowiednimi farbami, których trujące składniki unoszą się mimo wietrzenia. Niezwykle istotne, aby indywidualnie kontrolować poziom stężenia wielu substancji w naszym otoczeniu i móc zareagować. Jeśli nadal wahasz się, czy wydanie kilkuset złotych będzie intratne, pozwolę sobie zacytować autorkę książki pt. Pokój Motyli,

I czy to by było dobre? Umrzeć w nieświadomości? – Lucinda Riley

Może zainteresować Cię również: Jaki wybrać najlepszy oczyszczacz powietrza – ranking TOP 7.