środa, 19 czerwca

Sprawność fizyczna, a nawet wiek nie jest żadną przeszkodą uniemożliwiającą poruszanie się na dwóch kółkach z silnikiem. Na rynku pojawiły się rozwiązania również dla najmłodszych użytkowników, jednak obowiązują pewne ograniczenia oraz przepisy. Jaki rower elektryczny dla dziecka okaże się najbezpieczniejszy, a przy okazji funkcjonalny i wygodny? Oto ranking obejmujący polecane modele, a także kilka istotnych informacji.

Jaki rower elektryczny dla dziecka? Ranking 2024

Modele, które znajdziesz w naszym rankingu są skierowane dla młodych użytkowników w różnym wieku. Różnić mogą się także klasą, jakością, a tym samym – ceną. Bezpieczeństwo nie ma ceny, jednak pamiętajmy, że dzieci rosną w mgnieniu oka. Decydując się na drogiego elektryka bez możliwości większej regulacji (w zakresie kierownicy, siodełka), będziesz musiał zainwestować w nowy model dość szybko. Innymi słowy, decyzja o tym jaki rower elektryczna dla dziecka wybrać powinna być swego rodzaju kompromisem. Również, gdy mowa o wyglądzie wizualnym, który choć cieszy oko, może okazać się jedyną zaletą. Poniżej znajdziesz kilka polecanych modeli, których zakup warto rozważyć.

Rockrider E-ST 500

Zestawienie rozpoczynamy od modelu górskiego, wyprodukowanego przez Decathlon pod marką Rockrider. E-ST 500 posiada 26-calowe, dwukomorowe koła, tak więc jest przeznaczony dla nieco wyższych użytkowników (jak wynika z zapewnień, ten rower elektryczny dla dzieci może być użytkowany już od 9 roku życia). Pojemność akumulatora wynosi 380 Wh, natomiast wspomaganie – 250 Watt.

Sprawdź ofertę

VR46 Kid Motorbike-X

Jaki rower elektryczny dla dziecka wybrać, jeśli pociecha dopiero rozpoczyna swoją przygodę na kółkach? Powyższy model jest dedykowany znacznie mniejszym dzieciom, o czym świadczą m.in. 16-calowe opony. Producent ograniczył maksymalną prędkość do 16 km/h, aby poruszanie się było bezpieczne nawet dla kilkulatka. Valentino Rossi 46 będzie odpowiedni dla użytkowników o wzroście od 105 do 135 cm, których waga nie przekracza 45 kg. Tym samym, może być to całkiem dobra propozycja, gdy mowa o pierwszym elektryku.

Sprawdź ofertę

Haibike Alltrack Kids Gloss Lime Crystal Red

Czy wiesz, że elektryk dla dziecka może być równie dobrze wyposażony jak modele dla dorosłych? Dobrym przykładem jest nieco droższa propozycja od Haibike. Wewnątrz zastosowano akumulator o pojemności 400 Wh, a elektryk pozwala na osiąganie prędkości w granicach 20 km/h. Nad bezpieczeństwem czuwają hydrauliczne, hamulce tarczowe Tektro M282. Nie ukrywam jednak, że w tym przypadku musimy liczyć się z wydaniem dość dużej kwoty.

Sprawdź ofertę

woom 6 UP

Jaki rower elektryczny dla dziecka wybrać, jeśli nie ogranicza nas zasobność portfela? Pora na najdroższy model pochodzący od austriackiej marki woom. To, czym może się pochwalić to m.in. hydrauliczne, tarczowe hamulce Promax oraz 250-Wattowy silnik Fazua (zamontowany centralnie). Warto wspomnieć, że powyższy elektryk jest dedykowany dla dzieci od 11 do 14 roku życia, jednak producent oferuje również wariant dla młodszych użytkowników.

Sprawdź ofertę

Husqvarna 16eDrive

Husqvarna zna niemal każdy z nas, jednak o ofercie obejmującej elektryki słyszała zaledwie garstka, a szkoda. Przedsiębiorstwo przedstawiło model 16e Drive, dedykowany dla młodych użytkowników w wieku od 4 do 8 lat. Pojemność baterii wynosi 4 Ah (nie ma obaw, że dziecko oddali się dość daleko bez naszej wiedzy, jednak nadal możliwe są nieco dłuższe wycieczki pod okiem rodziców). Rower posiada 3 tryby jazdy i waży niespełna 9 kg.

Sprawdź ofertę

Rower elektryczny – łatwość poruszania, czy zabawa?

Jednoślad wspomagany silnikiem zdobywa coraz większą popularność. Warto wspomnieć o jego historii sięgającej XIX wieku. Nie, to nie żart – pierwszy prototyp powstał już w 1881 roku. Jeśli chcesz dowiedzieć się o ewolucji rowerów elektrycznych, dłuższą chwilę poświęciłam temu w publikacji: Chińskie rowery elektryczne – ukryty potencjał czy tandeta?

Producenci oferują nam obecnie doprawdy imponujący wachlarz możliwości. Coraz częściej poszukujemy alternatyw dla podróżowania publicznymi środkami komunikacji, a ceny paliw i zakorkowane miasta skutecznie zachęcają do pozostawiania aut w garażu. Na fali tejże tendencji, marki starają się możliwie najbardziej przystosowywać modele dla osób o różnych preferencjach. Tym samym, rower elektryczny staje się już nie tylko dogodną formą na dotarcie z punktu A do B, ale również pełni funkcję rekreacyjną. Na nowe trendy szczególnie otwarte są dzieci, które stosunkowo szybko przekonały się m.in. do hulajnóg elektrycznych. Nie ukryły się przed nimi również jednoślady z silnikiem, które stały się niemalże nową zabawką.

Wielu rodziców stoi przed dużym dylematem – jaki rower elektryczny dla dziecka rzeczywiście jest bezpieczny? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, ponieważ wszystko jest uwarunkowane odpowiednim użytkowaniem, wiekiem dziecka, a nawet terenem, po którym będzie się poruszać. Wiele kwestii jest regulowanych przez przepisy pochodzące z Kodeksu Ruchu Drogowego, w myśl których:

Art. 96. 1. Dokumentem stwierdzającym uprawnienie do kierowania przez osobę, która nie ukończyła 18 lat:  

1) rowerem – jest karta rowerowa, motorowerowa lub prawo jazdy; 

2) motorowerem – jest karta motorowerowa lub prawo jazdy; 

[…] Kartę rowerową lub motorowerową może uzyskać osoba, która wykazała się niezbędnymi kwalifikacjami i osiągnęła wymagany wiek: 10 lat w przypadku karty rowerowej i 13 lat w przypadku karty motorowerowej.  

Kwestią, która nie podlega ustępstwom jest opieka nad najmłodszymi użytkownikami – dzieci poniżej 10 roku życia, mogą samodzielnie poruszać się na rowerze, ale wyłącznie pod opieką osoby dorosłej. Gdy mowa o bezpieczeństwie – rower elektryczny dla dziecka jest wyposażony w podzespoły o mniejszych osiągach. Pomówię o tym jednak nieco więcej w akapicie, poświęconym parametrom technicznym. Tak czy inaczej, zagrożenia mogą pojawić się wszędzie – spowodowane mogą być zarówno nieodpowiedzialnym zachowaniem dziecka, jak i innych uczestników ruchu. Tym samym, podróże na elektrykach należy traktować z dozą dystansu i ograniczonego zaufania. Jeśli wybierzemy odpowiedni model, rower elektryczny może być formą zabawy, rekreacji, a nawet służyć koniecznym dojazdom do szkoły i nie tylko.

Jaki rower elektryczny dla dziecka – parametry, wyposażenie. To ma znaczenie!

Wybór odpowiedniego modelu dla najmłodszych bywa trudny, ponieważ pod uwagę powinniśmy wziąć nie tylko aspekt wizualny, ale i wiele czynników, które zwiększą wspomniane bezpieczeństwo. Istotnym jest, aby rower elektryczny był dostosowany do wieku, jak i wzrostu dziecka. Najgorsze, co możemy zrobić to usadzić świeżo upieczonego nastolatka na jednośladzie dla dorosłych. Oto kilka priorytetowych parametrów, które powinny przyświecać nam (i naszym pociechom) zakup.

  • Maksymalny zasięg – za ten parametr odpowiada w dużej mierze pojemność baterii. Jeśli twoja pociecha dopiero rozpoczyna swoją przygodę z elektrykami, lepiej aby nie oddalała się zbyt daleko, jednak biorąc pod uwagę rodzinne wycieczki, rozładowanie akumulatora po kilku kilometrach może być rozczarowujące.
  • Maksymalna prędkość – wyrażana w kilometrach, niejako powiązana z wcześniejszym aspektem. Tradycyjne rowery elektryczne (nie uznawane przez kodeks jako motorower), poruszać mogą się do 25 km/h z jednoczesnym wspomaganiem. Dla młodszych użytkowników, zaleca się rower elektryczny o nieco niższych osiągach.
  • Typ hamulca – ich rodzaj to kolejny aspekt, który należycie czuwa nad bezpieczeństwem. Warto nieco dopłacić, aby rower elektryczny dla dziecka posiadał hydrauliczne, tarczowe hamulce. Wśród zalet wyróżnić możemy m.in. większą siłę hamowania.
  • Zastosowane podzespoły – najmłodsi użytkownicy mogą być nieco mniej poradni, gdy mowa o ewentualnych awariach, tak więc wybierajmy wyłącznie modele o sprawdzonych podzespołach. Nie należy w tym zakresie ufać markom słynącym ze słabszej jakości, ponieważ może odbić się to bezpośrednio na bezpieczeństwie. Na uwagę zasługuje tu m.in. silnik, hamulce, przerzutka, opony i nie tylko.
  • Opcja regulacji – czy twój rower dorastał wraz z Tobą? Tę historię zna większość z nas. Możliwość regulowania siodełka i kierownicy jest ważny zarówno względem odpowiedniego dopasowania, jak i w perspektywie dłuższego użytkowania.

Jaki rower elektryczny dla dziecka? Pora na decyzję

Zastanawiając się nad tym, jaki rower elektryczny dla dziecka będzie odpowiedni, pamiętaj, aby rama oraz koła były dopasowane do wzrostu oraz wagi dziecka. Wiele producentów umożliwia kilka wariantów powyższych części. Co ważne, do wypadku może doprowadzić zarówno zbyt duża, jak i zbyt mała średnica kół. Wybierajmy modele, których waga jest nieco niższa niż tradycyjnych rowerów dla dorosłych. Wówczas, opanowanie jazdy i poruszanie się będzie dla dziecka znacznie wygodniejsze.

Jeśli nadal wahasz się, jaki rower elektryczny dla dziecka wybrać, pamiętaj że decyzja powinna być uwarunkowana użytecznością, funkcjonalnością, a przede wszystkim – bezpieczeństwem i dopasowaniem. Wybieraj rozsądnie i nie ulegaj prośbom o model, który wybierze twoje dziecko wyłącznie przez pryzmat aspektu wizualnego. Dostosuj parametry tak, aby rower elektryczny był możliwie najbardziej wygodny i bezpieczny. Najdogodniej wybrać się do najbliższego sklepu oferującego elektryczne jednoślady, aby umożliwić dziecku żartobliwie mówiąc – przymiarkę. Gdy znajdziesz model, który okaże się być idealny, nie zapomnij o dodatkowym wyposażeniu (w tym m.in. kasku) oraz przestrzeganiu dziecka o możliwych zagrożeniach.

Jaki rower elektryczny dla dziecka, to nie jedyne pytanie które przyświeca odpowiedzialnym rodzicom. Jeśli zastanawiasz się między wyborem rodzaju elektryka, może zainteresować Cię: Hulajnoga elektryczna a dziecko – bezpieczne połączenie? To musisz wiedzieć.

Moja obecność w redakcji Think-About oraz 3D-Info wiąże się z wieloma aktywnościami w zakresie działań komercyjnych. Na co dzień uczestniczę w procesach sprzedażowych, bliscy są mi również nasi partnerzy. Marketing jest moją pasją od wielu lat, co bezpośrednio wiąże się również z pozyskaniem wyższego wykształcenia w tymże kierunku. Realizacja tak obszernych działań pozwala niemal codziennie szukać nowych wyzwań. Z przyjemnością pobudzam do pracy szare komórki, gdy pora na dozę kreatywności oraz wykazanie się znajomością realnych oczekiwań marek, które zamierzają współtworzyć specjalne projekty u boku redakcji. Znalezienie wspólnego celu oraz wypracowanie dedykowanych rozwiązań bywa niezwykle satysfakcjonujące. Rola Sales Managera nie jest więc skupiona tylko na zagadnieniach z zakresu e-commerce ale również kontaktach z ludźmi. Otwarcie na potrzeby drugiej strony jest kluczowe, aby realizacja była zarówno atrakcyjna, jak i wartościowa. Wspólnie z redaktorami redakcji mogę poszerzać swoją wiedzę również w zakresie technologii, nowoczesnych rozwiązań, a nawet AGD.   Moja przygoda w T-A oraz 3D-Info trwa stosunkowo krótko, jednak sama podróż w to miejsce rozpoczęła się blisko 8 lat temu. Wówczas pasją stała się komunikacja, social media, reklama oraz e-commerce. Dotychczas zajmowałam się komercjalizacją treści, prowadzeniem kampanii z wykorzystaniem mediów społecznościowych, fotografią, a także m.in. drobnymi działaniami z zakresu Google Ads i cross-marketingu. Dzięki zdobywaniu doświadczenia w wielu sektorach, jest mi łatwiej zrozumieć potrzeby partnerów.   Na co dzień w dalszym ciągu rozwijam swoje kompetencje w wyżej wymienionych kategoriach, choć największą frajdę przynosi mi fotografia oraz grafika. Niezwykle bliska jest mi również muzyka, co niejako wiąże się z moim artystycznym usposobieniem. Nie jest mi obca troska o dobrostan zwierząt, walka o ich prawa i należyte traktowanie. Dążę do wyznaczonych sobie celów i nie cofam się, gdy na horyzoncie pojawiają się niedogodności losu.