Robot planetarny – który model wybrać? Ranking 2023

Kuchnia to prawdziwy raj dla sympatyków kuchennych rewolucji. Przygotowywanie wielu posiłków, ciast i deserów może być znacznie łatwiejsze, o ile mamy pod ręką odpowiedni sprzęt. Pora na ranking robotów planetarnych – wielofunkcyjnych urządzeń, które oszczędzą czas i okażą się niezawodnymi pomocnikami w twojej kuchni.

Jak powstał robot planetarny?

W dobie wszechobecnych technologii i udogodnień, trudno wyobrazić sobie nasze domy bez wielu mniej lub bardziej wyspecjalizowanych sprzętów. Gdy zdamy sobie sprawę ile czynności i domowych obowiązków wykonywano niegdyś bez ich pomocy, najpewniej znacznie chętniej skusimy się na użycie wielu urządzeń, które mamy przyjemność mieć pod ręką. Wśród takowych rozwiązań znajduje się m.in. robot planetarny, którego wynalezienie zapoczątkowały prototypy z… XIX wieku. W tym miejscu warto wspomnieć o modelu służącym do ubijania jaj z 1856 roku. Jego autorem jest Ralph Collier, jednak na mikser wyposażony w silnik elektryczny przyszło zaczekać aż do 1885 roku. Projekty, jak i obserwacja piekarzy wyrabiających ciasto stała się inspiracją również dla Herberta Johnstona, który w 1908 roku zaprezentował mikser stojący. Z pewnością wiele pasjonatów pieczenia doskonale zna KitchenAid – markę, która nota bene jako pierwsza wprowadziła do sprzedaży urządzenie dla użytku domowego. Jak bywa ze wszystkimi innowacyjnymi rozwiązaniami, był to dość luksusowy produkt, na który stać było wyłącznie nielicznych. Od premiery w 1919 roku zmieniło się doprawdy sporo, zarówno gdy mowa o dostępności, cenie, jak i funkcjonalności…

Pierwszy mikser planetarny KitchenAid

Jak działa robot planetarny?

Na wstępie warto nadmienić, że nazewnictwo nie jest dziełem przypadku, a nawiązuje wprost do mechaniki sprzętu. Składa się on m.in. z silnika, który napędza zainstalowane mieszadło poruszające się wokół własnej osi oraz misy. Nie jest więc nadużyciem odwołanie się do planetarnego ruchu przypominającego kurs planet po orbicie. Trzeba przyznać, że to dość intrygujące – sprzęt służący do wielkich wyzwań imituje coś, dzięki czemu poniekąd nasz świat i galaktyka mogą funkcjonować. Co jednak oznacza to dla użytkownika? Każdy kto choć raz zdecydował się na wykonanie domowych ciast wie, jak ważne jest równomiernie mieszanie masy bez pominięcia żadnej przestrzeni. Na tym etapie możemy wyłonić kolejną cechę, która przeważa nad tradycyjnym mikserem – brak konieczności stałego czuwania nad pracą mieszadła i wykorzystywaniem własnej siły. System pracy pozwala nie tylko na uzyskanie lepszych efektów, ale także wyręcza w dość pracochłonnym procesie. To jednak nie wszystko… robot planetarny jest sprzętem wielofunkcyjnym, tak więc jego zastosowanie może być w gruncie rzeczy wielozadaniowe. W zależności od wybranego modelu i jego możliwości, może posłużyć nam jako malakser, maszynka do rozdrabniania, siekania, ubijania i nie tylko. Wszystko to sprawia, że wybór urządzenia powinien mieć charakter osobisty – każdy z nas ma inne wymagania oraz oczekiwania. Na ten moment robot planetarny jest w stałej ofercie wielu czołowych producentów, tak więc możemy niemal przebierać w ofertach i modelach. Jest to urządzenie, dla którego miejsce może znaleźć się nawet w mniejszej kuchni, a mniejszy budżet nie powinien być przeszkodą w zakupie podstawowej wersji.

robot planetarny kuchnia gotowanie mikser planetarny pieczenie ciasto

Na co zwracać uwagę podczas wyboru robota planetarnego?

W dobie tak dużej dostępności oferowanych rozwiązań na rynku, wybór jakiegokolwiek sprzętu AGD może okazać się nie lada wyzwaniem. Abstrahując od obietnic producentów i wszechobecnego marketingu, najbardziej istotną kwestią jest ustalenie własnych wymagań. Warto zadać sobie pytanie – jak często będę korzystać z robota planetarnego? Jaki rodzaj półproduktów będę wykorzystywać? Czy robot planetarny ma służyć wyłącznie do mieszania mas, czy pełnić rolę wielofunkcyjną? Wbrew pozorom, ustalenie priorytetów okazuje się być kluczowe, ponieważ jednoznacznie wpływa na późniejsze zadowolenie. Nikt z nas nie lubi rozczarowań, zwłaszcza jeśli mowa o wydaniu pieniędzy na coś, co nie spełnia swojego zadania. Najwyższa pora omówić więc kilka istotnych parametrów technicznych.

  • Moc urządzenia – im wyższa wartość, tym mniejszy problem z wyrabianiem masy. Jeśli jest ciężka i trudna w obróbce, robot planetarny o niskiej mocy może sobie nie tylko nie poradzić z jej przygotowaniem, ale również ulec awarii. Modele, na które warto zwrócić uwagę powinny cechować się parametrami wynoszącymi około 1000 Watt.
  • Pojemność – jeśli zależy Ci na przygotowywaniu deserów i ciast dla mniejszego grona osób, pojemność do 3 litrów może być wystarczająca. Niestety jeśli planujesz rodzinną ucztę, dzielenie masy i kilkukrotne wyrabianie w mniejszej przestrzeni może być kłopotliwe.
  • Prędkość/tryby pracy – robot planetarny może niemalże dostosowywać się do składników i wymagań. Jest to możliwe dzięki wyposażeniu urządzenia w kilka trybów pracy, które w istocie świadczą zazwyczaj o prędkości. W parametrach powinniśmy znaleźć również formę regulacji (elektroniczna-płynna jest najbardziej preferowaną)
  • Funkcjonalność – pora przejść do kolejnych użytecznych czynności, które może wykonać za nas robot planetarny. Jeśli chcemy, aby był on wielofunkcyjny, na rynku dostępne są modele ze specjalnymi dostawkami/akcesoriami. Jest to m.in. maszynka do mięsa, szatkownica, kilka rodzajów nasadek oraz haków, mieszadeł do ubijania i nie tylko.
  • Wykonanie, kwestia wizualna – aby robot planetarny towarzyszył nam przez długie lata, istotne jest również jego wykonanie, a tym samym elementów dodatkowych takich jak misa, mieszadła. Dobrym wyborem będzie postawienie na stal nierdzewną. Po wytypowaniu kilku modeli, pora dopasować sprzęt do warunków w naszej kuchni – sklepy oferują mniejsze, jak i większe sprzęty. W dobie tak dużej konkurencji, większość producentów dba również o design.
  • Dodatkowe możliwości – jeśli nie ogranicza nas budżet, możemy zainwestować w robota funkcją rozbudowy, z wagą, funkcją gotowania, regulacji temperatury i nie tylko. Nie jest to jednak priorytet, a zwłaszcza najistotniejsza kwestia, jeśli zależy nam wyłącznie na planetarnym rozwiązaniu.

Na jaki robot planetarny się zdecydować? Ranking 2023

Mając podstawową wiedzę o właściwościach i przeznaczeniu powyższych urządzeń, najwyższa pora przejść do rankingu robotów planetarnych. Każdy rok wiąże się z kolejnymi premierami i nowymi rozwiązaniami, jednak są na rynku sprzęty, które mimo kilku sezonów, w dalszym ciągu pozostawiają konkurencję w tyle… Sprawdźmy jednak, zakup których modeli będzie intratny w 2023 roku.

Kenwood Titanium Chef Baker XL

Robot planetarny Kenwood

Rozpoczynamy od prawdziwej machiny, której pojemność wynosi aż 8 litrów. Robot planetarny w rozmiarze XL jest dedykowany zdecydowanie tym osobom, które pragną uraczyć swoimi ciastami całą rodzinę. Co więcej, sprzęt pozwala na mielenie, rozdrabnianie, krojenie, ubijanie, a nawet wyciskanie soku. Zadania specjalne? Titanium Chef Baker!

Sprawdź ofertę

Kenwood KVL4100S Chef XL

Robot planetarny Kenwood

Nieco mniejszy przedstawiciel z rodziny Kenwood, przeznaczony do mieszania różnorodnych składników, wyrabiania i ubijania. Model KVL4100S Chef XL pracuje z mocą 1200 W oraz umożliwia skorzystanie z 3 metalowych mieszadeł i trzepaczki. Osłona przeciw chlapaniu została wykonana z Tritanu.

Sprawdź ofertę

Bosch MUM58364

Robot planetarny Bosch MUM

Powyższy model robota planetarnego jest idealnym przykładem na to, że można połączyć funkcjonalność z dobrymi osiągami oraz atrakcyjną ceną. Bosch MUM58364 cechuje się mocą wynoszącą 1000 W, a także misą o pojemności 3,9 litra. Dla komfortu podczas użytkowania, producent zastosował EasyArm Lift – unoszone ramie.

Sprawdź ofertę

KitchenAid Artisan 5KSM175PSECA

Robot planetarny KitchenAid

Jako że KitchenAid ma duży wkład w historię robotów planetarnych, nie sposób nie wyróżnić go w rankingu. Zwłaszcza, że popularność nie wynika wyłącznie z ugruntowanej pozycji, ale również zadowolenia klientów. Powyższy model oferuje aż 10-stopniową regulację prędkości wraz z elektroniczną regulacją ruchów. Z jego pomocą ubijesz białka, zagnieciesz ciasto i precyzyjnie zamieszasz masę.

Sprawdź ofertę

ETA Gratus II 002890030

Robot planetarny ETA

Model od marki ETA posiada misę o pojemności 5,5 litra, a w kuchni pomoże nam nie tylko w wyrabianiu masy. Jego funkcjonalność obejmuje m.in. tarcie, ubijanie, krojenie i rozdrabnianie. Przy bardziej wymagających składnikach, dodatkowym atutem może okazać się funkcja Turbo. W zestawie znajduje się również m.in. dzban miksera ze szkła.

Sprawdź ofertę

Ariete Vintage 1588/03

Robot planetarny Ariete

Pora na budżetowego reprezentanta, który może sprawdzić się równie świetnie – mowa tu o Ariete 1588/03. Cechuje się płynną, 20-stopniową regulacją obrotów oraz umożliwia 5 trybów pracy. Jest to propozycja kierowana dla osób, którym zależy głównie na planetarnym mieszaniu i ubijaniu, przy zachowaniu dość łatwej obsługi.

Sprawdź ofertę

Myślę, że patrząc na przekrój funkcjonalności oraz dostępnych modeli, każdy z nas może znaleźć sprzęt odpowiadający wymaganiom, a także zgodny z ustalonym budżetem. Warto mieć na uwadze, że często nie wykorzystujemy w pełni posiadanych sprzętów, tak więc warto postawić na lepsze parametry, a niżeli zasobność funkcji. Dobre wykonanie i wysokie osiągi robota planetarnego to gwarancja udanego ciasta, a tym samym długoletniego użytkowania bez usterek. Jeśli stoisz przed wyborem robota kuchennego, może zainteresować Cię również: Czy ten innowacyjny robot kuchenny bije na głowę Monsieur Cuisine? Testuję Kohersen CY021.