OneTesla jest niewielką cewka Tesli, która wyposażona została w wyjście MIDI umożliwiające odtwarzanie muzyki za pomocą iskier (piorunów). Jej uzwojenie wtórne mierzy tylko 25.4 cm wysokości, ale jest w stanie wytworzyć błyskawicę prawie o długości prawie 2 metrów. Na jakiej zasadzie grana jest muzyka? Dźwięk – to fala ciśnienia więc różne dźwięki są tworzone przez różne częstotliwości fali ciśnienia. Ludzie słyszą od około 20 Hz do 20 kHz. Cewka Tesli rezonuje na częstotliwości około 230 kHz, która jest znacznie wyższa od możliwości ludzkiego słuchu. Jednak włączając i wyłączając cewkę i emitując iskry które odskakują od obwodu istnieje możliwość emitowania częstotliwości słyszalnych dla ludzi. tak więc przykładowo jeśli uzyska się częstotliwość 524 Hh usłyszy się dźwięk C.Spojrzenie pod kątem technicznym:

Cewka Tesli to tak naprawdę rezonansowy transformator. OneTesla składa się z kilku głównych części:

 • Zasielanie cewki Tesli, znajduje się wewnątrz głównej obudowy, a całość wystarczy podłączyć go do gniazdka za pomocą kabla sieciowego, zasilając w tym przypadku prądem DC.
 • Płytka przerwatrzająca –  posiada wejście i wyjście MIDI. Odpowiednio odizolowana od wysokiego napięcia ze względu na delikatność elektroniki odpowiedzialnej za jakość brzmienia. Posiada mikrokontroler, który konwertuje utwór MIDI jako komendy do tworzenia impulsów dostarczanych do cewki Tesli, które czynią muzykę zabawą iskier. Zastosowany przerywacz jest  polifoniczny – może grać 2 nuty na raz. Posiada również regulator, który kontroluje moc.
 • Uzwojenie pierwotne –  kilka zwojów drutu na grubym elemencie wykonanym z akrylu, cewka ta jest bezpośrednio podłączone do głównej płyty sterującej.
 • Uzwojenie wtórne – 1800 zwojów cienkiego drutu na całej długiej cienkiej podstawy, co nadaje cewce Tesli charakterystyczny wygląd.
 • Komora główna – toroid jest położony na powierzchni uzwojenia wtórnego, który tworzy kondensator do masy. Wraz z uzwojeniem wtórnym, składa się na obwód rezonansowy, który może kumulować w sobie bardzo wysokie napięcia.

Specyfikacje techniczne:

 • Główna część: 6 zwojów drutu, 14AWG 3,5″ OD – akrylowych wzorników
 • Druga część: 2.5 x 25,4 cm z 36AWG – drutu magnetycznego.
 • Kondensator zbiornika: 940C30S68K CDE, 0.068μF @ 3000V
 • Komora główna: 20,32 cm x 5,08 cm folia toroid pokryty pianką, opcjonalnie można użyć 20,32 cm x 5,08 cm poprzedzonego aluminiowym toroidem (nadal trwają negocjacje z dostawcami, więc można spodziewać się aktualizacji, gdy stają się one dostępne).
 • Częstotliwość rezonansowa: ~ 230KHz.
 • Inwerter: pół-most FGA60N65SMD IGBT działa na 340V.
 • Sterownik: Prąd pierwotny kierujący zwrotnie.
 • Szczytowy prąd pierwotny: ~ 300A.
 • Szerokości impulsu: regulowane od 0 do maksymalnej. Maksymalne zakresy szerokości impulsu znajdują się w zakresie od 50μS (przy 1kHz) do 150μS (przy 50 Hz) o maksymalnej cyklu pracy 5%.
 • Maksymalna rejestrowana długość iskry: 58,42 cm. 

Jakie urządzenia można podłączyć do cewki? Można odtwarzać nagrane pliki MIDI z komputera za pomocą USB-MIDI oraz dzięki specjalnemu zestawowi można podłączać instrumenty MIDI i obsługiwać oneTesla niczym za pomocą klawiatury. Przerywacz czyta tylko pierwszy utwór z pliku MIDI, a zagrać może maksymalnie tylko dwa dźwięki naraz.

Zestaw zawiera:

 • Drukowane sterowniki obwodu cewki Tesli oraz MIDI i przerywacza na drukowanej płytce.
 • Wszystkie niezbędne elementy elektroniczne do montażu dwóch płyt.
 • Pre-rana 2.5 ” OD x 25,4 cm – uzwojenie wtórne.
 • Pierwotne wzorniki, pierwotne pliki pomocy i główny drut.
 • Piankę toroid i taśmę aluminiową.
 • Wycięte laserem akrylowe sterowniki płyty i przerywacza.
 • Cały niezbedny sprzęt na zmontowania wszystkiego razem.
 • 19V zasilacz, kabel zasilania i bateria 9V.
 • USB do adaptera MIDI.

źródło: onetesla.com

 

Na początku istnienia serwisu, moim zadaniem było wyszukiwanie tematów i zbieraniem ich na wewnętrznym forum, skąd przechwytywali je redaktorzy. Aktualnie, bogatsza o wiele doświadczeń wyszukuje kierunki publikacji i analizuje wyniki naszych treści. Wszystkie te dane zbieram w tabelki, aby wszyscy mogli wysuwać swoje własne wnioski. Kierunki tematyczne, jakie przygarnęłam to: duże AGD kuchenne, saturatory i frytkownice. Dużą satysfakcję daje mi wyliczanie kosztów, jakie ponosimy przy ich eksploatacji. Czy wiesz, ile kosztuje jedno zmywanie w trybie Eco? Jeżeli masz zmywarkę w klasie minimum C, to zapewne wydajesz około 40 groszy plus za tabletkę. Czytasz każdą instrukcję obsługi? Ja czytam je skrzętnie, dzięki czemu mogę Ci doradzić zakup najlepszej płyty indukcyjnej. Przykładowo - moją ulubioną funkcją jest możliwość połączenia pól grzewczych, aby móc podgrzać dwupalnikową patelnię. Chociaż doceniam również funkcje smart, pozwalające z poziomu aplikacji dostosować temperaturę do poszczególnych etapów gotowania. Dodatkowo w ramach swoich zainteresowań opisuję innowacyjne nowinki od małych producentów. Mam nadzieję zainteresować was nimi na tyle, abyście kiedyś wsparli ich zapał. Think-About założyłam w czasie studiów z Piotrem Opulskim i szybko dołączyło do nas sporo znajomych ze studiów, którym podoba się nasz pomysł. Przygoda ta trwa do dziś, chociaż nasz pierwotny pomysł na tematykę dorósł wraz z nami. Początkowo portal skupiał się innowacyjnych urządzeniach oraz takich, które dostawały nagrody w międzynarodowych i polskich konkursach wzorniczych. Po studiach, gdy zaczęłam swoją karierą architekta, czas na ten projekt zredukował się do minimum. Zdobywanie i poszerzenie wiedzy w różnych dziedzinach otworzyło przede mną nowe horyzonty. Patrząc na sprzęt, wiem, gdzie optymalnie powinien zostać ustawiony. Znam też więcej aspektów czysto technicznych. Potrafię określić przełożenie poboru prądu na domową sieć energetyczną, klimatyzacji na sposób cyrkulacji i wymiany powietrza w poszczególnych pomieszczeniach, czy ocenić względem wzrostu użytkownika. Poza pracą przy redakcji i prowadzeniu pracowni architektonicznej, większość czasu wypełnia mi marzenie i planowanie. Mam nadzieje, że wystarczy mi życia, aby zrealizować wszelkie plan. Posiadam tysiące zainteresowań - od hodowania meduz czy węży, przez gotowanie i kosmologię, aż do majsterkowania, nowych technologii, kryptowalut i odnawialnych źródeł energii. Często zainteresowania chwytam kątem oka, aby przeżywać je kolejne dni i tygodnie. Każde z dostrzeżonych zagadnień staram się zgłębić, choć troszeczkę, bo naprawdę praktycznie wszystko, co nas otacza, jest niesamowite.