Pewne opłaty w gospodarstwie domowym są nieuniknione, a mowa tu m.in. o energii elektrycznej. Niestety najnowsze wieści z MKiŚ nie brzmią optymistycznie, ponieważ czeka nas odmrożenie cen, a stawki obowiązujące od lipca brzmią horrendalnie. Ile zapłacisz za prąd od lipca 2024 roku? Lepiej usiądź, a przy okazji już zacznij oszczędzać…

Odmrożenie cen, a energia elektryczna – prognozy i najnowsze wieści płynące z MKiŚ

Nie trzeba być fascynatem historii, aby przypomnieć sobie o głośnym dramacie z 1976 roku. Nie pora jednak na politykę, a ustalenie faktów. Zamrożenie pewnych stawek za usługi i produkty kiedyś musi mieć swój kres, a więc odmrożenie cen jest nieuniknione. Na myśl o wyższych rachunkach drży wiele polskich rodzin, albowiem o nadchodzącym wzroście kosztów usłyszeliśmy już niejednokrotnie. Temat ten może brzmieć nieco zawile, albowiem odnosi się również do bonu energetycznego.

Najnowszy projekt został stworzony 30 kwietnia 2024 r., a następnie opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji. Wprowadzono pewne zmiany, jednak nad pochyleniem się nad jego treścią i założeniami na rządowych ławach dojdzie właśnie dziś, 7 maja. Wyjaśniając, ma on przysługiwać w okresie od 1 lipca, aż do 31 grudnia, a stawka waha się od 300 zł do 600 zł (w przypadku ogrzewania zasilanego energią elektryczną, górna granica wynosi nawet 1200 zł). Wszystko to, jest związane zarówno z dochodem, jak i ilością osób w gospodarstwie domowym. Ucieszyć może zapis o przyznaniu bonu nawet po przekroczeniu dochodu (wówczas jego wartość jest umniejszana). Pytanie, jak duży wzrost czeka Polaków, że pojawia się konieczność wprowadzania bonów?

W projekcie ustawy możemy przeczytać o nowej stawce. Parafrazując, maksymalna cena dla gospodarstw domowych wyniesie 500 zł za 1 MWh. Gwoli ścisłości, obecna stawka wynosi 412 zł, a 1 MWh to 1000 kWh. Nawet bez kompetencji w zakresie matematyki łatwo ustalić, że podwyżka wyniesie około 20%. Pamiętajmy jednak, że koszt energii to tylko część kwoty wpływającej na końcowy rachunek (różnica będzie więc nieco mniejsza).

Fot. GOV, Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska

Ile zapłacisz za prąd od lipca 2024 roku?

Odmrożenie cen, podwyżka, zmiana stawek – każdego jednak interesuje to, ile rzeczywiście zapłaci za rachunki w drugiej połowie bieżącego roku. W tym celu warto na wstępie przejrzeć swoje dotychczasowe opłaty, a więc i średnie zużycie. Wbrew pozorom to właśnie te dane są tu najbardziej istotne, albowiem większość z nas korzysta z tej samej taryfy (G11), jednak różniącym pozostaje zużycie. Wzrost stawki za 1 MWh wynosi dokładnie 88 zł, jednak osób, które zużywają aż tyle energii w przeciągu jednego okresu rozliczeniowego jest wbrew pozorom dość mało. Danymi podzielił się sam Urząd Regulacji Energetyki.

W Polsce jest 16,9 mln odbiorców w gospodarstwach domowych. Według danych pochodzących z zatwierdzanych przez regulatora taryf, średnie zużycie w grupie G w 2022 roku wynosiło 2 tys. kWh.

Grupa G11 (czyli ze stałą ceną energii w cyklu dobowym) stanowi 88 proc. odbiorców z grup G (ok. 14,8 mln). Średnie roczne zużycie energii elektrycznej w grupie G11 wynosi 1,8 MWh.

Urząd Regulacji Energetyki

Korzystając z dotychczasowych rachunków, wspomnianego udziału w nim opłaty za energię elektryczną, ustalenie ewentualnej podwyżki w naszym gospodarstwie zdaje się być łatwiejsze. Jak wynika z wielu analiz, przeciętny rachunek może wzrosnąć co najmniej kilkanaście złotych. Warto jednak nadmienić, że jest to zależne od wielu czynników, a więc ustalenie konkretnej kwoty bez danych jest niemożliwe. Myślę jednak, że warto dokonać choćby wstępnych obliczeń, aby nie spędzić najbliższych tygodni na rozpaczy i życiu w niewiedzy.

Odmrożenie cen niesie konsekwencje dla wszystkich

Wyliczenia mogą brzmieć dla pewnej grupy mniej lub bardziej optymistycznie, jednak gospodarstwa domowe to nie jedyna grupa, która doświadczy podwyżki. Tyczy się to również m.in. średnich i dużych firm, urzędów i samorządów. Innymi słowy, powinniśmy spodziewać się prawdopodobnego wzrostu stawek za usługi i nie tylko. Jak wynika z projektu, w przypadku tej grupy stawka wyniesie 693 za MWh. Wystarczy założyć, jak duże znaczenie będzie miało to dla finansów podmiotów, za co w wielu przypadkach zapłacą konsumenci.

Może zainteresować Cię również: Aplikacja Lidl Plus, czy rzeczywiście pozwala oszczędzać? Rabaty to cena naszych danych

Moja obecność w redakcji Think-About oraz 3D-Info wiąże się z wieloma aktywnościami w zakresie działań komercyjnych. Na co dzień uczestniczę w procesach sprzedażowych, bliscy są mi również nasi partnerzy. Marketing jest moją pasją od wielu lat, co bezpośrednio wiąże się również z pozyskaniem wyższego wykształcenia w tymże kierunku. Realizacja tak obszernych działań pozwala niemal codziennie szukać nowych wyzwań. Z przyjemnością pobudzam do pracy szare komórki, gdy pora na dozę kreatywności oraz wykazanie się znajomością realnych oczekiwań marek, które zamierzają współtworzyć specjalne projekty u boku redakcji. Znalezienie wspólnego celu oraz wypracowanie dedykowanych rozwiązań bywa niezwykle satysfakcjonujące. Rola Sales Managera nie jest więc skupiona tylko na zagadnieniach z zakresu e-commerce ale również kontaktach z ludźmi. Otwarcie na potrzeby drugiej strony jest kluczowe, aby realizacja była zarówno atrakcyjna, jak i wartościowa. Wspólnie z redaktorami redakcji mogę poszerzać swoją wiedzę również w zakresie technologii, nowoczesnych rozwiązań, a nawet AGD.   Moja przygoda w T-A oraz 3D-Info trwa stosunkowo krótko, jednak sama podróż w to miejsce rozpoczęła się blisko 8 lat temu. Wówczas pasją stała się komunikacja, social media, reklama oraz e-commerce. Dotychczas zajmowałam się komercjalizacją treści, prowadzeniem kampanii z wykorzystaniem mediów społecznościowych, fotografią, a także m.in. drobnymi działaniami z zakresu Google Ads i cross-marketingu. Dzięki zdobywaniu doświadczenia w wielu sektorach, jest mi łatwiej zrozumieć potrzeby partnerów.   Na co dzień w dalszym ciągu rozwijam swoje kompetencje w wyżej wymienionych kategoriach, choć największą frajdę przynosi mi fotografia oraz grafika. Niezwykle bliska jest mi również muzyka, co niejako wiąże się z moim artystycznym usposobieniem. Nie jest mi obca troska o dobrostan zwierząt, walka o ich prawa i należyte traktowanie. Dążę do wyznaczonych sobie celów i nie cofam się, gdy na horyzoncie pojawiają się niedogodności losu.