poniedziałek, 20 maja

Co jeżeli wibracje nie są dostatecznym bodźcem aby zorientować się o nadchodzącym sms’ie bądź połączeniu, a dzwonek jest zagłuszany przez różne hałasy bądź po prostu wyciszony. Takie pytanie postawili sobie twórcy smartphone MorePhone którzy dzięki innowatorskiemu zastosowaniu najnowszych technologi stworzyli cienki telefon posiadający zdolność zginania.

MorePhone oprócz podstawowych funkcji wiodących smartphone’ów posiada możliwość zakodowania sygnałów pod postacią zmiennych kształtów urządzenia. Telefon może samodzielnie zwijać się bądź zginać poszczególne rogi. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu specjalnych metalowych elementów z pamięcią kształtu. Przykładowo: zginający się prawy róg informować ma użytkownika o nowym sms’ie, natomiast lewy o wiadomości e-mail. Urządzenie może zaginać rogi i pozostawiać je w tym odkształceniu do puki użytkownik nie zauważy wiadomości. Może się również zginać, a następnie prostować, można w ten sposób kodować stopień ważności informacji.

Wyświetlacz w który wyposażony został MorePhone wyprodukowany został przez brytyjską firmę Plastic Logic, jest to cienki i elastyczny, elektroforetyczny ekran. Producent smartphone jest zdania że elastyczne telefony w ciągu najbliższych 10 lat trafią w ręce konsumentów rewolucjonizując rynek.

Naukowcy przedstawili prototyp MorePhone na ACM CHI 2013 (Computer-Human Interaction) w Paryżu 29 kwietnia.

 

Na początku istnienia serwisu, moim zadaniem było wyszukiwanie tematów i zbieraniem ich na wewnętrznym forum, skąd przechwytywali je redaktorzy. Aktualnie, bogatsza o wiele doświadczeń wyszukuje kierunki publikacji i analizuje wyniki naszych treści. Wszystkie te dane zbieram w tabelki, aby wszyscy mogli wysuwać swoje własne wnioski. Kierunki tematyczne, jakie przygarnęłam to: duże AGD kuchenne, saturatory i frytkownice. Dużą satysfakcję daje mi wyliczanie kosztów, jakie ponosimy przy ich eksploatacji. Czy wiesz, ile kosztuje jedno zmywanie w trybie Eco? Jeżeli masz zmywarkę w klasie minimum C, to zapewne wydajesz około 40 groszy plus za tabletkę. Czytasz każdą instrukcję obsługi? Ja czytam je skrzętnie, dzięki czemu mogę Ci doradzić zakup najlepszej płyty indukcyjnej. Przykładowo - moją ulubioną funkcją jest możliwość połączenia pól grzewczych, aby móc podgrzać dwupalnikową patelnię. Chociaż doceniam również funkcje smart, pozwalające z poziomu aplikacji dostosować temperaturę do poszczególnych etapów gotowania. Dodatkowo w ramach swoich zainteresowań opisuję innowacyjne nowinki od małych producentów. Mam nadzieję zainteresować was nimi na tyle, abyście kiedyś wsparli ich zapał. Think-About założyłam w czasie studiów z Piotrem Opulskim i szybko dołączyło do nas sporo znajomych ze studiów, którym podoba się nasz pomysł. Przygoda ta trwa do dziś, chociaż nasz pierwotny pomysł na tematykę dorósł wraz z nami. Początkowo portal skupiał się innowacyjnych urządzeniach oraz takich, które dostawały nagrody w międzynarodowych i polskich konkursach wzorniczych. Po studiach, gdy zaczęłam swoją karierą architekta, czas na ten projekt zredukował się do minimum. Zdobywanie i poszerzenie wiedzy w różnych dziedzinach otworzyło przede mną nowe horyzonty. Patrząc na sprzęt, wiem, gdzie optymalnie powinien zostać ustawiony. Znam też więcej aspektów czysto technicznych. Potrafię określić przełożenie poboru prądu na domową sieć energetyczną, klimatyzacji na sposób cyrkulacji i wymiany powietrza w poszczególnych pomieszczeniach, czy ocenić względem wzrostu użytkownika. Poza pracą przy redakcji i prowadzeniu pracowni architektonicznej, większość czasu wypełnia mi marzenie i planowanie. Mam nadzieje, że wystarczy mi życia, aby zrealizować wszelkie plan. Posiadam tysiące zainteresowań - od hodowania meduz czy węży, przez gotowanie i kosmologię, aż do majsterkowania, nowych technologii, kryptowalut i odnawialnych źródeł energii. Często zainteresowania chwytam kątem oka, aby przeżywać je kolejne dni i tygodnie. Każde z dostrzeżonych zagadnień staram się zgłębić, choć troszeczkę, bo naprawdę praktycznie wszystko, co nas otacza, jest niesamowite.