
Koncepcje Electrolux Design Lab – część 2
Air Fit
jin ju Lee
Projekt przedstawia koncepcję urządzenia składającego się z dwóch części i zapewniające użytkowi możliwości filtracji powietrza oraz dostarczania potrzebnych mu składników takich jak wilgoć itp.
Jedna z części Air Fi to 'pióro’, które użytkownik nosi przy sobie w trakcie dnia. Zbiera one dane na temat powietrza w jakim przebywa właściciel. Druga część 'stacja dokująca’ posiadać ma możliwość wpięcie pióra w celu sczytania zebranych przez nie informacji. Po analizie zebranych danych urządzenie oprócz filtracji dopasowywać ma między innymi stężenie wilgoci, phytoncide i anionów w powietrzu, aby dostarczyć potrzebnych człowiekowi zasobów. Dodatkowo Air Fit wyposażony ma zostać z zmieniający kolor pasek panelu, będzie on informować czy powietrze jest zanieczyszczone (kolor czerwony), normalne (zielony) czy czyste (niebieski).
AirBee
Jiří Krišica
Projekt przedstawia koncepcję mobilnego filtra, którego celem jest wytworzenie strefy świeżego i zdrowego powietrza.
Urządzenie wyposażone ma zostać w pamięć która przechowywać będzie wzorzec czystego powietrza do jakiego dążyć ma AirBee. Całość sterowana ma być za pomocą smartphone, a dzięki skanerowi przestrzeni umożliwić ma tworzenie stref świeżego powietrza za równo w pomieszczeniach jak i na zewnątrz. Gorące powietrze kierowane do górnej części urządzenia zapewniać ma cyrkulację. Filtry używane w urządzeniu mają być wymienne, a o stanie ich zapełnienia informuje delikatne podświetlenie – czerwony oznacza brudny i zużyty filtr, a zielony iż jest praktycznie czysty.
Airpin
Austeja Stikleryte
Projekt przedstawia koncepcję klipsa oczyszczającego powietrze, dzięki niewielkim rozmiarom z łatwości ma się go przypinać do ubrania bądź paska.
Airpin wyposażony ma zostać w wymienne kapsułki z dwutlenku tytanu które dzięki emisji małych dawek promieni UV, zabijają bakterie unoszące się w powietrzu. Mobilność uzyskana małymi wymiarami oraz klipsem umożliwiającym przypięcie pozwalać ma na noszenie urządzenia zawsze przy sobie. Autorka wskazuje tu zastosowanie podczas przebywania w pobliżu osób palących bądź chorych, powietrze oczyszczone z dymu papierosowego bądź innych szkodliwych substancji czy bakterii poprawić ma komfort i zapewnić zdrowe otoczenie. Urządzenie przedstawione jest na wizualizacji w różnych kolorach i wariantach obudowy.
Aqua Pharming
Giulia Stoll
Projekt przedstawia koncepcję szklarni w której specjalne hodowane grzyby oczyszczać mają wodę pitną dostępną w kranach. Autorka wskazuje iż mimo coraz to lepszych technologii w oczyszczalniach ścieków, nie jest ona stuprocentowo zdrowa.
Grzyby hodowane mają być w Aqua Pharming dzięki pożywkom oraz wodzie ogólnie dostępnej z kranów. Dodatkowo szklarnie wyposażone mają być w specjalne oświetlenie poprawiające wzrost i rozwój grzyba. Dokładne działanie całości ma polegać na spryskiwaniu zagrzybionej powierzchni. Woda po naturalnej filtracji spływać ma do specjalnego zbiornika z którego za pomocą kraniku będzie mogła być przelewana do naczyń. Całe urządzenie przemyślane jest również pod kątem estetyki i designu.
Aro
Francisco Aguilar
Przedstawiony projekt jest koncepcją urządzenie mającego działać jako aparat fotograficzny dla aromatów, jego zadaniem miałoby być przechowywanie wzorców zapachów w celu ich późniejszej dystrybucji. Poza tą funkcją Aro ma filtrować i odświeżać powietrze.
Zadaniem urządzenia ma być zbieranie danych molekularnych o strukturach zapachów, ma to być możliwe dzięki receptorom molekularnym nano znajdującym się w obudowie. Przetworzone przez nie informacje miałyby być następnie kodowane i przechowywane w postaci zapisu cyfrowego. Kiedy aromat/zapach byłby już przetworzone do zapisu, urządzenie miałoby być wstanie reprodukować go i generować wraz z przefiltrowanym przez siebie powietrzem. Autor wskazuje że dzięki jego pomysłowi będzie można pozbyć się nieprzyjemnych zapachów w pomieszczeniu.