Jell Balls to kolejna koncepcja doceniona w konkursie Electrolux Design Lab 2013. Przedstawia pomysł na czyszczenie powierzchni przy pomocy 'inteligentnego’ robota, opierając się na skanowaniu pomieszczeń i czyszczeniu ich przy pomocy gumowych kul.

Jell Balls

Mechanizm działania czyszczących kulek polegać ma na przyczepianiu drobinek,kurzu i innych nieczystości do swojej powierzchni i zatrzymywaniu ich we wnętrzu. Elastyczna struktura zastosowana w koncepcji przypominać ma po części Thinking Putty – elastyczną masę reagującą jak magnes. Dzięki niewielkim rozmiarom i elastycznej strukturze urządzenie miałoby mieć potencjał do czyszczenia wszystkich trudno dostępnych zakamarków, dodatkowo materiały użyte w projekcie mają nie reagować z wodą co ma umożliwić wygodne czyszczenie zarówno pokoi jak i łazienek czy kuchni. W ich środku znajdowałoby się niewielkie jądro wyposażone w 'mózg” zapewniające skały kontakt z bazą Jell Balls oraz napędzające kulkę.

Jell Balls

Tor jazdy kulek Jell Balls wyznaczać będzie baza urządzenia, w oparciu o wcześniejsze skanowanie pomieszczenia oraz dane jakie wysyłają poszczególne kulki, przykładowo gdy napotkają przeszkodę. Każdy z elementów będzie miał indywidualny tor aby w jak najszybszym czasie doprowadzić powierzchnie to czystości, ustalanej na podstawie specjalnych wzorców przetwarzanych przez bazę. W pamięci bazy tworzyć się będzie mapa przestrzeni, na której użytkownik w jednym z trzech trybów będzie miał możliwość wybrania powierzchni, które mają być utrzymywane w czystości.

Jell Balls

Jell Balls

Za funkcje poruszania się gumowych kulek odpowiadać ma mechanizm podobny do tego zastosowanego w SPHERO, który będzie utrzymywany w centrum elastycznego tworzywa podobnie jak magnes w wcześniej opisanym Thinking Putty. Dzięki specyficznym właściwościom i ciekawemu designowi całość wyglądać ma estetycznie. W czasie gdy Jell Balls jest nieaktywne ruchome elementy mają tworzyć spójną masę na ekranie bazy, natomiast po aktywacji kulki będą rozłączać się i zsuwać z platformy na powierzchnie.

Jell Balls

Jell Balls oferować ma trzy tryby pracy:

  • Tryb Zegara – podczas którego użytkownik będzie mógł wyznaczać czas czyszczenia, wiąże się to z mniej dokładną ale szybszą pracą podczas której Jell Balls przyjmuje za priorytet czyszczenie najbardziej zabrudzonych miejsc.
  • Tryb super czysty – podczas którego nie ma przewidzianego czasu w którym urządzenie skończy prace gdyż będzie on funkcjonował dopóki nie oczyści dokładnie wszystkich powierzchni. Mechanizm opierać się ma na skanowaniu przestrzeni i inteligentnej ocenie wydajności ustalanej przez specjalne wzorce.
  • Tryb częściowego czyszczenia – w którym użytkownik sam ustala obszary czyszczenia przykładowo gdy coś nagle się zabrudzi. Możliwe ma być również zaprogramowania aby Jell Balls utrzymał konkretny obszar w czystości . Tryb ten ma oszczędzić dużo czasu i energii.

Jell Balls

Nieczystości zebrane przez kule Jell Balls usuwane mają być z ich „ciała” gdy znajdować się będą w bazie urządzenia, tam przetransportowywane będą z elastycznej substancji czyszczącej do specjalnego pojemnika skąd użytkownik będzie mógł łatwo i wygodnie je wyrzucić.

Jell Balls

Projektant : Juan Lee

Jell Balls

Jell Balls

Jell Balls

 

Jell Balls

Jell Balls

Jell Balls

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *