W ostatnich latach dzbanki filtrujące zdobyły potężną popularność. Można je znaleźć niemal w każdym domu. Ale czy wiesz, jak obchodzić się z tym sprzętem, by prawidłowo i dobrze ci służył? Jak zmienić filtr w dzbanku filtrującym?

Dzbanek filtrujący to specjalne naczynie do filtrowania wody, przeznaczone do użytku domowego. Działa na zasadzie usuwania zanieczyszczeń, zapachów i smaków niepożądanych substancji z wody kranowej. Wszystko oczywiście po to, by uzyskać czystą i zdrową wodę do picia. Woda jest przepuszczana przez umieszczony w dzbanku filtr. Filtry te są zwykle wykonywane z różnych specjalnych materiałów, takich jak np. aktywowany węgiel, żywica jonowymienna, membrana z mikroskopijnymi porami. Warto wiedzieć, że takie filtry mają określoną żywotność. Trzeba je wymienić w określonym czasie. Na szczęście często dzbanki wyposażane są w specjalne wskaźniki, które pomagają określić, kiedy należy wymienić filtr.

Sam dzbanek zwykle wykonany z plastiku, tritanu lub ze szkła. Każdy wyposażony jest w pokrywę z otworem do nalewania wody. Co ważne, naczynie zawsze podzielone jest na dwie strefy – na wodę do przefiltrowania oraz wodę już przefiltrowaną. Łączy je komora mieszcząca filtr, przez który w wyniku grawitacji przepływa woda.

Źródło: Pexels

Jak zmienić filtr w dzbanku filtrującym?

Filtr w dzbanku filtrującym ma za zadanie zatrzymywać różnego rodzaju zanieczyszczenia. Zarówno takie, jak osady, rdzę czy kamień, jak i nawet takie, jak metale ciężkie czy pestycydy. Jednak, aby poprawnie działały i spełniały nasze oczekiwania, należy je regularnie wymieniać.

Ważnym szczegółem jest to, że nie każdy filtr będzie nadawał się do twojego dzbanka. Poszczególne produkty różnią się bowiem konstrukcją. Zawsze kupuj więc zapasowe filtry przeznaczone do konkretnego modelu dzbanka filtrującego. Oczywiście, możesz użyć zamienników. Upewnij się jednak każdorazowo, że są one przeznaczone właśnie do twojego produktu.

Wymiana filtra w dzbanku filtrującym to kilka prostych kroków:

  1. Opróżnij dzbanek z ewentualnych resztek wody.
  2. Usuń zużyty filtr.
  3. Jeśli instrukcja to przewiduje, nowy filtr dokładnie zanurz w misce wypełnionej wodą i odczekaj ok. kwadrans (lub tyle, ile zaleca producent).
  4. Zamontuj nowy filtr w odpowiednim miejscu tak, by był dokładnie dopasowany.
  5. Przefiltruj kilkukrotnie pełną pojemność dzbanka. Uwaga! Wody przefiltrowanej w ramach aktywacji filtra nie możesz użyć do picia.
  6. Załóż pokrywę dzbanka i na nowo aktywuj wskaźnik zużycia filtra. W tym celu najprawdopodobniej będzie trzeba dłużej przycisnąć umieszczony na pokrywie specjalny przycisk.
Źródło: Pexels

Wymiana filtra w dzbanku filtrującym nie jest więc zadaniem karkołomnym. Wystarczy bowiem postępować zgodnie z zaleceniami danego producenta. Aby jednak cieszyć się naprawdę zdrową wodą, warto przechowywać dzbanek w lodówce. Szczególnie latem, gdy temperatury są szczególnie wysokie. To zapobiegnie rozwojowi bakterii wewnątrz dzbanka oraz filtra.

Jestem dziennikarką, specjalizującą się w zagadnieniu nowych mediów. W Think-About zajmuję się przede wszystkim tematyką AGD, którą poznałam już od podszewki. Największą przyjemność sprawia mi odkrywanie innowacyjnych rozwiązań i technologii. Zachwyca mnie dobry design, który uważam za równie ważny, jak funkcjonalność sprzętów. Potrafię docenić stosowane w sprzętach domowych sprytne rozwiązania. Satysfakcję czerpię też z wyszukiwania perełek cenowych – gdy tylko jakąś znajdę, od razu biegnę podzielić się nią z czytelnikami. Mam oko do produktów, które szybko stają się prawdziwymi bestsellerami. Wierzę, że na każdy temat można napisać coś ciekawego. Dbam jednak, by artykuły były nie tylko wysokiej jakości merytorycznej, ale również – by były przejrzyste i przyjemne dla oka. Doskonale czuję się pisząc artykuły, jednak prawdziwa frajda to, oczywiście, recenzowanie testowanych osobiście urządzeń. Niestety, często przywiązuję się do nich tak bardzo, że nie umiem z czymś rozstać i prędko biegnę po swój własny egzemplarz. Ukończyłam studia na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Zdecydowałam się na specjalizację koncentrującą się na tematyce nowych mediów. Dotychczasowe doświadczenie zawodowe zbierałam w redakcjach portali internetowych. Zajmuję się między innymi tematyką prawa, finansów i nieruchomości. Czytelnicy mogą też kojarzyć mnie np. z redakcji PCWorld, w której do niedawna odpowiadałam za tematykę ofert i AGD. Jestem współtwórczynią książki „Digital 5.0: wywiady o mediach cyfrowych i technologii”. Swoje pierwsze zawodowe kroki stawiałam w akademickim magazynie, pisząc felietony. Mieszkam w Krakowie, choć pochodzę z Krynicy. Prywatnie jestem żoną, mamą i opiekunką dwóch adoptowanych kotów. Pasjonuje mnie polityka i obserwacja ludzkich zachowań społecznych. Relaksuję się, tworząc rękodzieło – uwielbiam tworzyć piękne rzeczy, które jednocześnie są funkcjonalne i nie służą tylko do podziwiania. Choć jestem domatorką, z przyjemności uciekam od codzienności pod namiot, odpoczynku szukając w lesie. Z wytęsknieniem upatruję chwili, gdy na stałe ucieknę na wieś i zamieszkam pod własnym lasem.