Po raz pierwszy odpalasz grill gazowy? Nie ma się czego bać, nie jest to ani skomplikowane, ani niebezpieczne. Oczywiście jeżeli postępujesz zgodnie z instrukcją. Po przetestowaniu wielu grilli gazowych dostępnych w Polsce wiemy, jak poradzić sobie z każdym z nich.

Sprawdź przed przystąpieniem go grillowania:

Czy w butli jest gaz — nie ma nic przykrzejszego niż przerwa w grillowaniu, spowodowana brakiem paliwa. Najprościej możemy to sprawdzić, stawiając butle na wagę. Na stronie producenta sprawdzamy, ile waży pusta butla i oceniamy uzyskaną różnicę. 1 litr propan butanu waży około 0, 5kg. Inną metodą, na jaką napotkaliśmy, to polewanie butli ciepłą wodą. Miejsce, w którym temperatura wody drastycznie spadnie, jest poziomem gazu w butli.

Jaka butla pasuje do naszego grilla gazowego — na rynku dostępne są butle o różnej wielkości. Przed zakupem należy więc sprawdzić, która zmieści się do naszego grilla. Najpopularniejsze, z jakimi spotkaliśmy się to butle 11 kg, ale przy mniejszych grillach możemy spotkać się z miejscem na max. 6 kg wersje. Należy też się zastanowić, ile będziemy grillować w tym sezonie.

Dla przykładu grill gazowy od Napoleon – FREESTYLE 365 SB może pomieścić 6 kg butle z gazem, która zatankowana do pełna posiada 12 litrów gazu. Zgodnie z deklaracją zużywa on 0,873 kg/godzinę korzystając z palników pod rusztem. Pozwolić nam to powinno na prawie 7 godzin grillowanie.

Warto mieć jednak na uwadze, że na grillu gazowym często piecze się po prostu szybciej i sprawniej, gdyż mamy większą precyzję i kontrolę.

Gdzie kupić butle – jeżeli szukacie butli, polecam skierowanie się na najbliższą stację benzynową, gdzie sprzedają LNG. Większość z nich ma na dworze zakratowane boxy, gdzie przechowują napełnione butle. Można tam kupić, wypożyczyć lub wymienić pustą butlę. Należy jednak pamiętać jeżeli kupimy sobie ładną, nowiutką butlę gazową z myślą, że posłuży nam na lata, to mocno się rozczarujemy. Ciężko znaleźć miejsca, gdzie nabiją nam naszą butlę, normalną praktyką jest ich wymiana, ale wtedy w rozliczeniu zostawiamy nasz.

Jeżeli zastanawiasz się nad zmianą grilla na nowy lub dopiero rozważasz jego zakup, zachęcam do zapoznania się z naszym testem zbiorczym grilli do 3 tysięcy złotych. Po miesiącu testów, poznaliśmy je dogłębnie.

Narzędzia przydatne przy grillu gazowym:

 • Zakrywana brytfanna
 • Termometr do mięsa
 • Nożyce ze stali nierdzewnej
 • Szpatułka z nierdzewnej stali
 • Szczypce z nierdzewnej stali
 • Szczotka druciana ze stali nierdzewnej
 • Mała gaśnica

Krok po kroku – do rozpalania grilla gazowego

 1. Otwórz pokrywę swojego grilla. Jest to ważne, aby zapobiec gromadzeniu się oparów gazu i powstaniu zagrożenia wybuchem. Jeśli gaz został już włączony przy zamkniętej pokrywie, wyłącz gaz i odczekaj kilka minut, aby opary rozproszyły się przed rozpoczęciem procesu od nowa.
 2. Podłącz gaz do swojego grilla. Jeśli to konieczne, użyj zbiornika na propan lub bezpośredniej linii do zasilania gazem ziemnym do domu. Mniejsze grille stołowe mogą wymagać małych kanistrów z gazem.
 3. Włącz gaz. Zazwyczaj odbywa się to przez przekręcenie okrągłego zaworu na górze zbiornika z propanem lub przez otwarcie zaworu wtórnego na grillu. Odczekaj około minuty, aby gaz dotarł do grilla.
 4. Rozpal grill. Polega to na przekręceniu jednego pokrętła regulatora z przodu grilla do najwyższego ustawienia i naciśnięciu przycisku zapalnika, aby zapalić gaz. Różne grille mogą mieć różne sposoby wzniecenia ognia i różniące się od siebie pokrętła regulatora, więc upewnij się, że postępujesz zgodnie z instrukcjami dla konkretnego modelu. Po zapaleniu jednego palnika, można zapalić pozostałe bez zapalnika, przekręcając kolejne pokrętła.

Aby rozpocząć grillowanie, zamknij pokrywę i pozwól grillowi rozgrzać się przez 10-15 minut, aż temperatura osiągnie 260° C. Następnie użyj szczotki z długą rączką, aby oczyścić ruszty i ustawić palniki na żądaną temperaturę. Twój pyszny posiłek jest teraz tylko kilka minut od Ciebie.

W przypadku, gdy grill gazowy nie zapali się, zakręć zawór na butli z gazem. Trzymając pokrywę otwartą, odczekaj minutę, aby pozwolić na ujście resztek gazu, zanim spróbujesz ponownie. Jeśli główny zapalnik zawiedzie, zapoznaj się z instrukcją obsługi grilla, aby uzyskać instrukcje ręcznego zapalania. Większość modeli można rozpalić za pomocą zapalniczki lub zapałki, poprzez wstawienie ich przez specjalny otwór w obudowie grilla. Po znalezieniu odpowiedniego miejsca, przekręć pokrętło puszczając gaz i ostrożnie ustaw płomień w pobliżu palnika. Po zapaleniu, wyjmij zapalniczkę lub zapałkę i upewnij się, że płomień na rozruszniku nie zgasł. Jeżeli nadal nie udało się wzniecić płomienia, upewnij się, że w butli nie skończył się gaz.

Zachowaj bezpieczeństwo podczas grillowania na grillu gazowym

Podczas rozpalania grilla gazowego ważne jest podjęcie pewnych środków ostrożności, aby uniknąć potencjalnych wypadków. Gaz propanowy jest powszechnie sprzedawany w małych, ciśnieniowych zbiornikach i można go znaleźć w różnych punktach sprzedaży detalicznej. Najczęściej można go kupić na stacjach benzynowych, ale znajdziemy je również w niektórych supermarketach. Ponieważ jednak jest on bezbarwny, wykrycie wycieku może być trudne i należy zawsze zachowywać przy nim czujność. Aby zachować bezpieczeństwo, należy zachować wyostrzone zmysły i zwracać uwagę na wszelkie oznaki wycieku gazu, takie jak syczący dźwięk lub zapach przypominający zgniłe jaja.

Wdychanie dużej ilości oparów propanu może być niebezpieczne i zwiększyć ryzyko utraty przytomności, uduszenia lub niewydolności serca. Chociaż wybuchy i pożary nie są częstym zjawiskiem, mogą wystąpić, jeśli wyciek gazu napotka iskrę lub źródło ciepła. Aby zapobiec takim incydentom, konieczne jest przechowywanie zbiornika propanu i grilla gazowego zgodnie z instrukcjami producenta i przestrzeganie najlepszych praktyk.

Dobrą praktyką jest również weryfikowanie zaworu butli oraz węża, które doprowadzają gaz do grilla. Aby sprawdzić zawór, możesz spryskać go niepalnym pieniącym się płynem. Jeżeli pojawiają się jakieś bąbelki świadczące o wycieku gazu, należy skontaktować się z najbliższą jednostką Straży Pożarnej (tel: 112). Butlę natomiast wynosimy na zewnątrz, w miejscu, gdzie nie grozi jej przypadkowe zapalenie.

Na początku istnienia serwisu, moim zadaniem było wyszukiwanie tematów i zbieraniem ich na wewnętrznym forum, skąd przechwytywali je redaktorzy. Aktualnie, bogatsza o wiele doświadczeń wyszukuje kierunki publikacji i analizuje wyniki naszych treści. Wszystkie te dane zbieram w tabelki, aby wszyscy mogli wysuwać swoje własne wnioski. Kierunki tematyczne, jakie przygarnęłam to: duże AGD kuchenne, saturatory i frytkownice. Dużą satysfakcję daje mi wyliczanie kosztów, jakie ponosimy przy ich eksploatacji. Czy wiesz, ile kosztuje jedno zmywanie w trybie Eco? Jeżeli masz zmywarkę w klasie minimum C, to zapewne wydajesz około 40 groszy plus za tabletkę. Czytasz każdą instrukcję obsługi? Ja czytam je skrzętnie, dzięki czemu mogę Ci doradzić zakup najlepszej płyty indukcyjnej. Przykładowo - moją ulubioną funkcją jest możliwość połączenia pól grzewczych, aby móc podgrzać dwupalnikową patelnię. Chociaż doceniam również funkcje smart, pozwalające z poziomu aplikacji dostosować temperaturę do poszczególnych etapów gotowania. Dodatkowo w ramach swoich zainteresowań opisuję innowacyjne nowinki od małych producentów. Mam nadzieję zainteresować was nimi na tyle, abyście kiedyś wsparli ich zapał. Think-About założyłam w czasie studiów z Piotrem Opulskim i szybko dołączyło do nas sporo znajomych ze studiów, którym podoba się nasz pomysł. Przygoda ta trwa do dziś, chociaż nasz pierwotny pomysł na tematykę dorósł wraz z nami. Początkowo portal skupiał się innowacyjnych urządzeniach oraz takich, które dostawały nagrody w międzynarodowych i polskich konkursach wzorniczych. Po studiach, gdy zaczęłam swoją karierą architekta, czas na ten projekt zredukował się do minimum. Zdobywanie i poszerzenie wiedzy w różnych dziedzinach otworzyło przede mną nowe horyzonty. Patrząc na sprzęt, wiem, gdzie optymalnie powinien zostać ustawiony. Znam też więcej aspektów czysto technicznych. Potrafię określić przełożenie poboru prądu na domową sieć energetyczną, klimatyzacji na sposób cyrkulacji i wymiany powietrza w poszczególnych pomieszczeniach, czy ocenić względem wzrostu użytkownika. Poza pracą przy redakcji i prowadzeniu pracowni architektonicznej, większość czasu wypełnia mi marzenie i planowanie. Mam nadzieje, że wystarczy mi życia, aby zrealizować wszelkie plan. Posiadam tysiące zainteresowań - od hodowania meduz czy węży, przez gotowanie i kosmologię, aż do majsterkowania, nowych technologii, kryptowalut i odnawialnych źródeł energii. Często zainteresowania chwytam kątem oka, aby przeżywać je kolejne dni i tygodnie. Każde z dostrzeżonych zagadnień staram się zgłębić, choć troszeczkę, bo naprawdę praktycznie wszystko, co nas otacza, jest niesamowite.