Obecnie zmywarki znajdują się praktycznie w każdym domostwie. Decydując się na jej zakup, stawiamy przede wszystkim na wygodę i większą skuteczność mycia naczyń. Jest to też spora oszczędność czasu. Jak jednak zakup zmywarki przekłada się na rachunki? Ile kosztuje zmywanie naczyń w zmywarce? Czy rzeczywiście jest to bardziej wydajna opcja, dzięki której opłaty są mniejsze?

Jeszcze kilka lat temu zmywarki nie były tak pospolitymi urządzeniami w naszych domach. Myśl posiadania w domu dodatkowego urządzenia AGD, które do swojej pracy potrzebuje prądu oraz podłączenia do wody nie sugerowała większej oszczędności. Zmywarki są jednak urządzeniami, które pozwolą nam zaoszczędzić w portfelu kilkanaście złotych co miesiąc. Ile tak naprawdę prądu pobiera zmywarka oraz ile kosztuje zmywanie naczyń przy wykorzystaniu tego urządzenia? Czy rzeczywiście wychodzi taniej niż mycie ręczne?

Ile prądu zużywa zmywarka podczas jednego cyklu pracy?

Na rynku znajdziemy zmywarki pracujące w różnej klasie energetycznej. Logiczne jest to, że im wyższa klasa energetyczna, tym mniej prądu zużywa to urządzenie. Średniej klasy zmywarka zużywa średnio od 1 do 1,5 kW energii elektrycznej na jeden cykl mycia. Zmywarki posiadają jednak kilka programów, które różnią się nie tylko czasem pracy, a co za tym idzie zużyciem energii, ale również temperaturą wody. 

To właśnie czas pracy i temperatura wody odgrywają tutaj kluczowe role. Średnia cena 1 kWh prądu w Polsce waha się od 0,72 do 0,80 groszy. Dlatego też do obliczenia ilości prądu, jaki zużywa zmywarka podczas pracy, weźmiemy średnią tych dwóch liczb, czyli 0,76 groszy za 1 kWh. W naszych obliczeniach przyjmiemy cztery scenariusze, które najlepiej pokażą koszty pracy zmywarki. 

Scenariusz 1:

 • Moc zmywarki: 1 kW, czas cyklu mycia: 45 min
 • 1 kW x 0,75h = 0,75 kWh
 • 0,75 kWh x 0,76 zł = 0,57 zł

Scenariusz 2:

 • Moc zmywarki: 1 kW, czas cyklu mycia: 1,5 h
 • 1 kW x 1,5h = 1,5 kWh
 • 1,5 kWh x 0,76 zł = 1,14 zł

Scenariusz 3:

 • Moc zmywarki: 1,5 kW, czas cyklu mycia: 45 min
 • 1,5 kW x 0,75h = 1,125 kWh
 • 1,125 kWh x 0,76 zł = ~0,86 zł

Scenariusz 4:

 • Moc zmywarki: 1,5 kW, czas cyklu mycia: 1,5 h
 • 1,5 kW x 1,5h = 2,25 kWh
 • 2,25 kWh x 0,76 zł = 1,71 zł

Po wyżej opisanych przykładach widać, że mycie naczyń za pomocą zmywarki nie kosztuje wcale dużo. Przy założeniu, że posiadamy urządzenie średniej klasy energetycznej, na jeden cykl mycia, może ono wygenerować koszty na poziomie od 57 groszy do 1,71 złotego. Zakładając, że używamy zmywarki raz dziennie przy najkrótszym, a co za tym idzie najoszczędniejszym trybie, miesięczny koszt używania zmywarki będzie wynosił około 20 złotych. 

Ile wody zużywa zmywarka?

Jak widać po obliczeniach, koszty związane z pracą zmywarki w kontekście zużycia energii elektrycznej nie są duże, jednak trzeba pamiętać, że kluczowym elementem w pracy tego urządzenia jest oczywiście woda. Jak zużycie wody przez zmywarkę prezentuje się tutaj w porównaniu do mycia naczyń ręcznie?

Zmywanie ręczne nie wypada zbyt dobrze, jeśli porównamy to z wydajnością zmywarek. Podczas ręcznego zmywania naczyń zużywamy około 10 razy więcej wody niż podczas jednego cyklu pracy zmywarki. Urządzenia te zużywają średnio 7 litrów na jeden cykl mycia, podczas gdy mycie ręczne może sięgać nawet 70 litrów! Zakłada się, że do opłukania jednej szklanki z płynu do mycia naczyń zużywamy około 250 ml wody. Im większe naczynie, tym więcej wody potrzebujemy. Średni koszt za m3 wody w Polsce wynosi 3,66 złotych. 

Ile kosztuje zmywanie naczyń w zmywarce?

Określenie dokładnych kosztów zmywania naczyń w zmywarce jest bardzo trudne. Do zużycia wody oraz prądu trzeba dodać również detergenty, bez których nie umyjemy dokładnie naczyń. Mowa tutaj o kostkach lub płynie do zmywarki, nabłyszczaczach czy też soli. 

Zużycie energii i wody w zmywarce można jednak ograniczyć. Jest na to bardzo prosty sposób. Wystarczy włączać zmywarkę, kiedy ta będzie w pełni zapełniona. Dzięki temu za jednym razem umyjemy więcej naczyń. Należy też pamiętać o ich dokładnym ułożeniu, ponieważ jeśli będą ułożone niechlujnie, to nie umyją się dokładnie. To wiąże się z ponownym włączeniem urządzenia. Częste włączanie zmywarki, w której nie wszystkie miejsca są zapełnione, nie jest po prostu opłacalne. Drugą kwestią jest używanie trybu ekonomicznego, który ogranicza nadmierne zużycie wody.

Najtańsza zmywarka 45 cm, z klasą energetyczną min. C

Zmywarka AMICA DIM44C6TBOID

Cena 1 599 złotych Przejdź do sklepu

Zmywarka Amica DIM44C6TBOID to urządzenie do zabudowy, które oferuje wiele funkcjonalności. Posiada 6 programów mycia, w tym program intensywny, ekonomiczny, delikatny i szybki, dzięki czemu można dopasować tryb pracy do indywidualnych potrzeb. Urządzenie pomieści do 10 kompletów naczyń i posiada 3 kosze, co ułatwia organizację naczyń.

Zmywarka Amica DIM44C6TBOID jest bardzo cicha – jej poziom hałasu wynosi 44 dB. Można to porównać co dźwięków spokojnej ulicy. Dodatkowo urządzenie ma klasę energetyczną C, co oznacza stosunkowo niskie zużycie energii i co za tym idzie niższe rachunki za prąd.

Najtańsza zmywarka 60 cm, z klasą energetyczną min. C

Zmywarka AMICA DIM66C7EBOiTH

Cena 1 649 złotych Przejdź do sklepu

Najtańsza zmywarka o szerokości 60 również przypada na produkt Amica. Najważniejszymi funkcjami tego modelu są:

 • Pojemność: zmywarka pomieści 14 standardowych kompletów naczyń, co oznacza, że jest odpowiednia dla większych rodzin lub osób często organizujących przyjęcia.
 • Klasa energetyczna C; zmywarka jest stosunkowo energooszczędna i zużywa niewiele prądu, co pozwala zaoszczędzić na rachunkach za energię.
 • Technologia AquaStop: ta funkcja zapobiega przeciekaniu wody, dzięki czemu użytkownik nie musi się obawiać zalania podłogi.
 • Sześć programów mycia: zmywarka oferuje sześć różnych programów mycia, w tym program eco, szybki, intensywny i delikatny, dzięki czemu można dostosować cykl mycia do rodzaju zmywanych naczyń.
 • Funkcja opóźnienia startu: użytkownik może zaprogramować uruchomienie zmywarki na późniejszy czas, co pozwala na oszczędność czasu i lepsze dostosowanie mycia do swojego planu dnia.

Sprawdź również: okap kuchenny: czym różnią się pochłaniacze i wyciągi.

Na początku istnienia serwisu, moim zadaniem było wyszukiwanie tematów i zbieraniem ich na wewnętrznym forum, skąd przechwytywali je redaktorzy. Aktualnie, bogatsza o wiele doświadczeń wyszukuje kierunki publikacji i analizuje wyniki naszych treści. Wszystkie te dane zbieram w tabelki, aby wszyscy mogli wysuwać swoje własne wnioski. Kierunki tematyczne, jakie przygarnęłam to: duże AGD kuchenne, saturatory i frytkownice. Dużą satysfakcję daje mi wyliczanie kosztów, jakie ponosimy przy ich eksploatacji. Czy wiesz, ile kosztuje jedno zmywanie w trybie Eco? Jeżeli masz zmywarkę w klasie minimum C, to zapewne wydajesz około 40 groszy plus za tabletkę. Czytasz każdą instrukcję obsługi? Ja czytam je skrzętnie, dzięki czemu mogę Ci doradzić zakup najlepszej płyty indukcyjnej. Przykładowo - moją ulubioną funkcją jest możliwość połączenia pól grzewczych, aby móc podgrzać dwupalnikową patelnię. Chociaż doceniam również funkcje smart, pozwalające z poziomu aplikacji dostosować temperaturę do poszczególnych etapów gotowania. Dodatkowo w ramach swoich zainteresowań opisuję innowacyjne nowinki od małych producentów. Mam nadzieję zainteresować was nimi na tyle, abyście kiedyś wsparli ich zapał. Think-About założyłam w czasie studiów z Piotrem Opulskim i szybko dołączyło do nas sporo znajomych ze studiów, którym podoba się nasz pomysł. Przygoda ta trwa do dziś, chociaż nasz pierwotny pomysł na tematykę dorósł wraz z nami. Początkowo portal skupiał się innowacyjnych urządzeniach oraz takich, które dostawały nagrody w międzynarodowych i polskich konkursach wzorniczych. Po studiach, gdy zaczęłam swoją karierą architekta, czas na ten projekt zredukował się do minimum. Zdobywanie i poszerzenie wiedzy w różnych dziedzinach otworzyło przede mną nowe horyzonty. Patrząc na sprzęt, wiem, gdzie optymalnie powinien zostać ustawiony. Znam też więcej aspektów czysto technicznych. Potrafię określić przełożenie poboru prądu na domową sieć energetyczną, klimatyzacji na sposób cyrkulacji i wymiany powietrza w poszczególnych pomieszczeniach, czy ocenić względem wzrostu użytkownika. Poza pracą przy redakcji i prowadzeniu pracowni architektonicznej, większość czasu wypełnia mi marzenie i planowanie. Mam nadzieje, że wystarczy mi życia, aby zrealizować wszelkie plan. Posiadam tysiące zainteresowań - od hodowania meduz czy węży, przez gotowanie i kosmologię, aż do majsterkowania, nowych technologii, kryptowalut i odnawialnych źródeł energii. Często zainteresowania chwytam kątem oka, aby przeżywać je kolejne dni i tygodnie. Każde z dostrzeżonych zagadnień staram się zgłębić, choć troszeczkę, bo naprawdę praktycznie wszystko, co nas otacza, jest niesamowite.