poniedziałek, 20 maja

Bienia do domu? Nie trzeba od razu robić domowej siłowni. Jednak warto się w nie wyposażyć, bo dzięki nim łatwo utrzymać sylwetkę i poprawić swoją kondycję. Najlepsze jest to, że wybierając składane bieżnie, nie trzeba robić przemeblowania.

Photo by Intenza Fitness on Unsplash

Bieżnia jako sprzęt dla zapracowanych?

Przyznam od razu, że nie jestem fanką ciężkich ćwiczeń. Ale to, że ruch to zdrowie miałam okazje przekonać się kilka razy na własnej skórze. Od tego czasu, w domu najpierw pojawił się orbitrek, a tuż później składana bieżnia. Dlaczego?

Bo cóż, najłatwiej mi było po prostu chodzić z dodatkowym obciążeniem. Pracując, wykonuje dużo telefonów i sporo czasu spędzam na odpisywanie na maile. Wszytki te zadania można robić krążąc po mieszkaniu, więc również chodząc na bieżni. Plus tego drugiego rozwiązania jest taki, że nie wpadniemy na żadne meble i możemy ustawić sobie dodatkowe obciążenia np. kąt bieżni czy tempo. Tym sposobem imitujemy podchodzenie pod górę, spalamy więcej kalorii.

Składana bieżnia vs Stacjonarna

Dla mnie ten dylemat prawie nie istniał. Nie mam miejsca na tak dużo miejsca do ćwiczeń, ledwo upchnęłam orbitrek, a zajmuje i tak masę miejsca. Natomiast składaną bieżnię na stałe trzymam przy szafie i wyjmuje tylko na początku dnia i chowam po pracy.

Photo by Magda Ehlers

Ale jakie są różnice poza składaniem?

Niestety nic mądrego poza tym się nie wymyśli. Bieżnie stacjonarne zaoferują wam większą prędkość, stabilność oraz często szerszy i dłuższy pas do biegania. Ale jeśli nie masz po prostu miejsca, tak jak ja, to nie warto szukać wymówki. Składane bieżnie nadal dostarczą sporo wycisku i poprawią twoją kondycję.

Fajnym pomysłem jest również dostosowania biurka w ten sposób, aby można była pracować na stojąco. Na rynku dostępne są biurka z podnoszonym blatem, wtedy składane bieżnie dacza Ci atut jak żadne inne urządzenie. Cały dzień możemy spacerować wolnym krokiem, a nasze kolana będą nam za to wdzięczne.

Składane bieżnie, jakie możecie znaleźć na rynku

SPOKEY EVEN 1

Cena 1 149,99 złotych Przejdź do sklepu

Najbardziej podstawowy model, który pozwala rozpędzić się do maksymalnie 6 km/h. Warto pamiętać, że jeżeli chcemy spalić tłuszcz, to intensywność treningu nie jest tak istotna. Najbardziej się liczy bowiem jego długość, gdyż przyjęto, że dopiero po 40 minutach ćwiczeń mamy największą wydajność spalania tłuszczu. Podczas gubienia kalorii długi trucht lub spacer, lepiej sprawdzą się niż sprint. Bieżnia wyposażona jest w Bluetooth, dzięki któremu za pośrednictwem smartfona możemy analizować czas treningu, przebyty dystans, prędkość i spalone kalorie.

SPOKEY Even+

Cena 1 223,30 złotych Przejdź do sklepu

Nieco droższy model, w którym dopłacamy za składane ramię z zainstalowanym ekranem LCD. Prezentuje on parametry, które w tańszym modelu przekazywane są za pośrednictwem smartfona. Prędkość jest taka sama jak w poprzednim modelu, czyli 6 km/h. To czy warto dopłacić nieco ponad 100 złotych za ten dodatek, zależy on waszych preferencji, osobiście lubię zdefiniować długość treningu czy dystans do przebycia. Na ekranie, łatwiej to monitorować niż na smartphonie.

Bieżnie z większą ilością funkcji, ale wciąż łatwe w przechowywaniu

Jeżeli naszym celem jest nie tylko ruszanie się, ale również trening, to warto rozejrzeć się za sprzętem, który zaoferuje dodatkowe funkcje. Podstawową będzie pomiar pulsu, który uczciwie mówiąc, można łatwo zastąpić opaską sportową. Czego więc możemy jeszcze szukać?

Programów treningowych — dzięki nim, urządzenie narzuci nam zmienną prędkość biegu podczas treningu. Przykładem może być trening interwałowy, który zapewni nam lepsze efekty wydajnościowe niż klasyczny trucht. W droższych modelach bieżni pojawi się również możliwość regulacji nachylenia kąta. Funkcja ta pozwala nam zasymulować bieg pod górę, przez co delikatnie zmienia się nacisk na wykorzystywane mięśnie.

HERTZ FITNESS Electra S60

Cena 1 619,99 złotych Przejdź do sklepu

Bieżnia od HERTZ oferuje 12 programów treningowych, które dodatkowo możemy urozmaicać poprzez zmianę kąta płaszczyzny biegania. Możemy również rozwinąć na niej przyzwoitą prędkość – do 12 km/h. Dla niektórych ważne będzie również to, że rama, na której znajduje się wyświetlacz, ma uchwyty wyposażone w czujniki pulsu. Bieg z uchwytami jest stabilniejszy i bezpieczniejszy – szczególnie dla początkujących użytkowników i osób wykorzystujących bieżnię w rehabilitacji.

Funfit C5

Cena 1 599 złotych Przejdź do sklepu

Szybciej! Model C5 pozwala nam się rozpędzić już do 14 km/h. Tym razem treningi musimy ustawiać sami, ale mamy do tego 3 programowalne przyciski. Tak jak w poprzednim modelu, w uchwytach na ręce zlokalizowano czujniki do pomiaru pulsu, a całość posiada regulację kąta pasa biegowego — do 15%. Ciekawostką są wbudowane głośniki pozwalające na podłączenie dowolnego źródła dźwięku.

Bieżnie znanych marek, które również nie zajmują dużo miejsca

Również dla przodujących producentów sprzętu fitness, fakt, że nasze mieszkania nie są duże, jest oczywistością. Oni również mają w swojej ofercie składane modele bieżni i to właśnie one są zazwyczaj tymi najtańszymi.

Kettler, Matrix, Sport Art, Top Fit – to producenci sprzętów fitness, które mogą posłużyć przez długie lata, jeżeli będziemy regularnie je serwisować. Sprzęt tego typu jedynie nieznacznie traci na wartości, więc jeśli nie przypadnie nam do gustu, bez problemu znajdziemy mu kolejnego nabywcę. Urządzenia tych marek będą odpowiednie dla osób, które miały już do czynienia z bieganiem i chcą wykorzystać maszynę do poprawy swoich rezultatów lub utrzymania formy w sezonie zimowym.

KETTLER Axos Sprinter 2.0

Cena 4 295 złotych Przejdź do sklepu

Na tym urządzeniu rozpędzimy się do 16 km/h. Zakres regulacji pasa pozwala na nachylenie o maksymalnie 10%. Dużym urozmaiceniem jest aż 28 predefiniowanych treningów oraz możliwość zdefiniowania 4 użytkowników. Dzięki temu, z urządzenia korzystać może cała rodzina. Oczywiście sprzęt został wyposażony w wyświetlacz i pomiar tętna, a składana rama dysponuje solidnymi kółkami. Miłym dodatkiem jest dedykowany uchwyt na bidon.

Reebok FR20 Floatride

Cena 5 499 złotych Przejdź do sklepu

FR20 Floatride to najniższy model bieżni z oferty Reebok’a. Umożliwia ona rozpędzenie się do 18 km/h. Dla użytkowników przewidziano 24 ustawienia treningowe oraz 3 tryby do własnego zaprogramowania. Dodatkowo do dyspozycji oddano 3 tryby celów: dystans, czas i kalorie. FR20 ma również możliwość 15-poziomowego nachylenia pasa biegowego. Niestety producent nie wskazuje maksymalnej wartości w procentach.

Pamiętaj zabezpieczyć podłogę

Gdy do masy urządzenie dołożymy naszą własną, która rytmicznie uderza w bieżnię, możemy spowodować wgniecenia lub zarysowania na naszej podłodze. Warto więc zawczasu kupić matę lub puzzle i rozłożyć je pod naszym urządzeniem. Akcesoria tego typu tanio kupicie w Lidlu.

Mata ochronna pod sprzęt treningowy z Lidla, Christopeit Sport

Ceny od 79,90 do 139,00 złotych (w zależności od rozmiaru) Przejdź do sklepu

Maty dostępne są w 3 rozmiarach (długość x szerokość z grubość):

  • 120 x 60 x 0,4 cm, o wadze ok. 360 g
  • 160 x 84 x 0,4 cm, o wadze ok. 600 g
  • 200 x 100 x 0,4 cm, o wadze ok. 900 g

Matę można w każdej chwili zwinąć, więc idealnie sprawdzi się przy składanych bieżniach. Dodatkowo mata wykonana jest z antypoślizgowego materiału, więc może sprawdzić się również podczas ćwiczeń.

Ochronna mata podłogowa z Lidla, crivit

Cena 64,90 złotych Przejdź do sklepu

Zestaw składa się z 8-miu elementów o wymiarach około 41 x 43 cm i grubości 8 mm (dodatkowo 24 rantów). Łączyć można je dowolnie, dzięki czemu możecie dopasować kształt idealnie pod wasze sprzęty.

Jeżeli zastanawiacie się również nad innymi sprzętami do ćwiczeń siłowych lub fitnessu, zaskoczyć was może rozbudowana oferta Lidla. Przejrzeliśmy najciekawsze oferty, które warto mieć w domu.

Sprzęty do fitnessu, pilatesu i crossfitu, które odnajdziesz w Lidlu.

Natomiast Biedronka oferuje sportowe opaski i zegarki.

Na początku istnienia serwisu, moim zadaniem było wyszukiwanie tematów i zbieraniem ich na wewnętrznym forum, skąd przechwytywali je redaktorzy. Aktualnie, bogatsza o wiele doświadczeń wyszukuje kierunki publikacji i analizuje wyniki naszych treści. Wszystkie te dane zbieram w tabelki, aby wszyscy mogli wysuwać swoje własne wnioski. Kierunki tematyczne, jakie przygarnęłam to: duże AGD kuchenne, saturatory i frytkownice. Dużą satysfakcję daje mi wyliczanie kosztów, jakie ponosimy przy ich eksploatacji. Czy wiesz, ile kosztuje jedno zmywanie w trybie Eco? Jeżeli masz zmywarkę w klasie minimum C, to zapewne wydajesz około 40 groszy plus za tabletkę. Czytasz każdą instrukcję obsługi? Ja czytam je skrzętnie, dzięki czemu mogę Ci doradzić zakup najlepszej płyty indukcyjnej. Przykładowo - moją ulubioną funkcją jest możliwość połączenia pól grzewczych, aby móc podgrzać dwupalnikową patelnię. Chociaż doceniam również funkcje smart, pozwalające z poziomu aplikacji dostosować temperaturę do poszczególnych etapów gotowania. Dodatkowo w ramach swoich zainteresowań opisuję innowacyjne nowinki od małych producentów. Mam nadzieję zainteresować was nimi na tyle, abyście kiedyś wsparli ich zapał. Think-About założyłam w czasie studiów z Piotrem Opulskim i szybko dołączyło do nas sporo znajomych ze studiów, którym podoba się nasz pomysł. Przygoda ta trwa do dziś, chociaż nasz pierwotny pomysł na tematykę dorósł wraz z nami. Początkowo portal skupiał się innowacyjnych urządzeniach oraz takich, które dostawały nagrody w międzynarodowych i polskich konkursach wzorniczych. Po studiach, gdy zaczęłam swoją karierą architekta, czas na ten projekt zredukował się do minimum. Zdobywanie i poszerzenie wiedzy w różnych dziedzinach otworzyło przede mną nowe horyzonty. Patrząc na sprzęt, wiem, gdzie optymalnie powinien zostać ustawiony. Znam też więcej aspektów czysto technicznych. Potrafię określić przełożenie poboru prądu na domową sieć energetyczną, klimatyzacji na sposób cyrkulacji i wymiany powietrza w poszczególnych pomieszczeniach, czy ocenić względem wzrostu użytkownika. Poza pracą przy redakcji i prowadzeniu pracowni architektonicznej, większość czasu wypełnia mi marzenie i planowanie. Mam nadzieje, że wystarczy mi życia, aby zrealizować wszelkie plan. Posiadam tysiące zainteresowań - od hodowania meduz czy węży, przez gotowanie i kosmologię, aż do majsterkowania, nowych technologii, kryptowalut i odnawialnych źródeł energii. Często zainteresowania chwytam kątem oka, aby przeżywać je kolejne dni i tygodnie. Każde z dostrzeżonych zagadnień staram się zgłębić, choć troszeczkę, bo naprawdę praktycznie wszystko, co nas otacza, jest niesamowite.