W każdej kuchni, obok lodówki, piekarnika i płyty grzewczej znajdziemy także okap kuchenny. Rola tych urządzeń jest bardzo prosta – mają eliminować zapachy, które powstają podczas gotowania. W dzisiejszych czasach znajdziemy na rynku urządzenia, które prezentują się stylowo, jednak ich największą rolą jest funkcjonalność. Okapy kuchenne dzielimy na dwa rodzaje – wyciągi i pochłaniacze. Czym się różnią i co lepiej wybrać?

Okap kuchenny: czym różnią się pochłaniacze i wyciągi oraz co lepiej wybrać

Okap kuchenny to bardzo funkcjonalne i potrzebne w kuchni urządzenie. Jego zadaniem jest niwelowanie zapachów powstałych podczas gotowania, oczyszczanie powietrza i utrzymanie odpowiedniej wilgotności w pomieszczeniu. Cyrkulacja powietrza w kuchni jest bardzo ważna, ponieważ nadmiar pary wodnej może nie tylko uszkodzić meble, ale również przyczynić się do powstania pleśni. Każdy, kto kocha gotować, wie, że okap kuchenny jest niezbędnym wyposażeniem każdej kuchni. Pozostaje jednak pytanie: na jaki model postawić? Na rynku znajdziemy pochłaniacze i wyciągi. Która opcja jest lepsza i czym się od siebie różnią?

Okap kuchenny z wyciągiem – charakterystyka

Jednym z rodzajów okapów kuchennych oferowanych na rynku jest ten z wyciągiem. Jego zadaniem jest zasysanie oparów i wilgotnego powietrza powstającego podczas gotowania do kanału wentylacyjnego, który podłączony jest do komina budynku mieszkalnego. Powietrze, które dostaje się do komina, jest najpierw czyszczone przez odpowiednie filtry, a następnie wydostaje się w poza budynek. Urządzenie to charakteryzuje się wysoką wydajnością, dlatego też najczęściej stawia się na to rozwiązanie. 

Należy jednak mieć na uwadze to, że nie każdy budynek jest przystosowany do montażu okapu kuchennego z wyciągiem. Aby móc zainstalować urządzenie tego typu, w budynku potrzebny jest więcej niż jeden kanał wentylacyjny. Mowa tutaj o niezależnym kanale. W nowoczesnym budownictwie takie zastosowania są już standardem, jednak nie wszystkie stare budynki wyposażone są w więcej niż jeden kanał wentylacyjny. Podłączenie wyciągu do jednego kanału wentylacyjnego może spowodować problemy z ciśnieniem w pomieszczeniu. Okapu z wyciągiem nie można również montować w budynkach, w których do kanału wentylacyjnego podłączonych jest kilka pomieszczeń. Takie rozwiązanie najczęściej spotykamy w blokach. W efekcie zapachy, które chcielibyśmy usunąć ze swojej kuchni, przedostałyby się do mieszkań znajdujących się nad nami. 

Okap kuchenny: czym różnią się pochłaniacze i wyciągi oraz co lepiej wybrać

Okap kuchenny pochłaniacz – charakterystyka 

Pochłaniacz to okap kuchenny, który powstał z myślą o budynkach, w których nie ma możliwości zastosowania wariantu z wyciągiem. Urządzenie to pracuje w trybie zamkniętym. W tego typu okapach znajdziemy specjalne filtry, które oczyszczają wszelkie opary przechodzące przez system, po czym wracają do pomieszczenia w postaci świeżego i osuszonego powietrza. Zaletą okapów tego typu jest brak wymogu podłączenia do kanału wentylacyjnego, dlatego stosuje się je w budynkach, w których znajdziemy tylko jeden komin wentylacyjny. W przeciwieństwie do wyciągów nie doświadczymy tutaj również ochłodzenia w pomieszczeniu, ponieważ nie jest on podłączony do żadnego kanału, przez który może dostawać się zimne powietrze.

W przeciwieństwie do okapów kuchennych z wyciągiem pochłaniacze wymagają częstszej konserwacji. Urządzenia te korzystają z filtrów, których zadaniem jest oczyszczanie powietrza, dlatego też trzeba je regularnie wymieniać. To wiąże się z dodatkowymi kosztami, ponieważ stosuje się tutaj filtry węglowe, które nie należą do najtańszych. Warto jednak wspomnieć, że filtry węglowe skutecznie oczyszczają powietrze z nieprzyjemnych zapachów. Brak regularnej konserwacji prowadzi do gorszej wydajności lub nawet do awarii sprzętu. W porównaniu z wyciągami okapy kuchenne typu pochłaniacz charakteryzują się gorszą efektywnością i nieco większym hałasem podczas pracy.  

Okap kuchenny: czym różnią się pochłaniacze i wyciągi oraz co lepiej wybrać

Co wybrać, pochłaniacz czy wyciąg?

Na to pytanie trudno odpowiedzieć, bo wiele zależy od tego, jak zaprojektowany jest nasz budynek mieszkalny. W starym budownictwie najczęściej spotkamy jeden kanał wentylacyjny, a jeśli mieszkamy w bloku, podłączonych do niego jest kilka innych mieszkań. W takich przypadkach niemożliwe jest zamontowanie okapu kuchennego z wyciągiem. Jeśli jednak w naszym domu jest więcej kanałów wentylacyjnych, wybór jest prosty. Okap kuchenny z wyciągiem jest efektywniejszy, eliminuje wszelkie zapachy, które wydostają się na zewnątrz i nie wymaga od nas tak częstej konserwacji. Działa również ciszej, co czyni go lepszym wyborem. Okap kuchenny typu pochłaniacz jest opcją dla osób, których kuchnia podłączona jest do jednego kanału wentylacyjnego. 

Sprawdź również, jaka suszarka do ubrać do 2000 zł będzie najlepszym wyborem.

One reply on “Okap kuchenny: czym różnią się pochłaniacze i wyciągi oraz co lepiej wybrać”

Comments are closed.