poniedziałek, 6 maja

Metalowe czy drewniane? - meble, ogrodzenia i wyposażenie ogrodu

Jakie wyposażenie ogrodu wybrać najlepiej? Takie pytanie zadaje sobie wiele osób chcących założyć nowy lub zmodernizować już istniejący ogród. Szczególnie ciężki wybór, czeka nas w kwestii materiałów. Na decyzję o tym czy wyposażenie i ogrodzenie ma być drewniane czy metalowe wpływa wiele czynników. Pierwszym z nich jest indywidualny gust osoby która będzie użytkowała dany ogrodzony teren. Drewno kojarzy się z naturą ciepłem i prostotą, natomiast metal z techniką, nowoczesnością i trwałością. Co my jako fachowcy możemy Państwu doradzić ?

Metalowe wyposażenie ogrodu

Ogrodzenia i inna mała architektura ogrodowa wykonana z metalu, aby spełniała nasze oczekiwania musi być wykonana z należytą starannością –  z dobrych materiałów pokrytych dobrą powłoką antykorozyjną. Z metalu, a najczęściej stali praktycznie można wykonać wzory jakie tylko podpowie nam wyobraźnia . Mogą być to kształty proste, ale także łukowate, owalne, wygięte w najrozmaitsze wzory. Pokaźnie prezentuje się również zbiór sposobów wykonania. Ogrodzenia, meble,  pergole itp. mogą być zgrzewane, spawane, kute, nitowane, skręcane, czy też splatane. Wykorzystując te techniki można wykonać architekturę  stylową lub nowoczesną, albo połączyć wiele stylów w jedną całość.

Najtańszym ogrodzeniem metalowym jest siatka pleciona z drutu. Może być ona wykonana z drutu o różnych grubościach np. 1mm , 2mm , 3mm  lub więcej także powierzchnia oczek może być różnorodna . Może posiadać zabezpieczenie antykorozyjne lub nie. Najczęściej stosowane to cynkowanie lub powlekanie tworzywem sztucznym . Aby takie ogrodzenie mogło funkcjonować potrzebne są także słupki na których ta siatka zostanie rozciągnięta.

Innym sposobem grodzenia jest zastosowanie metalowych paneli ogrodzeniowych wraz z pełną gamą akcesoriów. To także jest dosyć tani sposób grodzenia, lecz oczywiście cena zależna jest od materiałów użytych do jego wykonania. Duży wpływ na cenę ma sama powłoka antykorozyjna.

Najdroższą wersją ogrodzenia metalowego jest ogrodzenie wykonane na zamówienie np. kute  lub spawane z elementów kutych, ewentualnie z prętów lub profili stalowych. Na rynku jest także szereg producentów ogrodzeń którzy wykonują je na zamówienie lub są w sprzedaży detalicznej często w marketach budowlanych.

Producenci proponują także duży asortyment architektury ogrodowej wykonanej z metalu: meble, pergole, huśtawki, czy też ogródki do zabawy dla dzieci. Metalowa architektura ogrodowa jest zazwyczaj trwała, może być efektowna , malowana w pełnej gamie kolorów. Jej wadą jest to że bardzo dobrze przewodzi energię cieplną czego skutkiem może być nadmierne nagrzewanie podczas upałów lub nieprzyjemny chłód podczas zimnych dni lub mrozów. Skutkiem tego, w przypadku mebli ogrodowych często musimy stosować izolatory w postaci różnego rodzaju poduszek i materacy, a co za tym idzie musimy je sprzątać w razie deszczu lub z nadejściem nocy. Wadą metalowej architektury ogrodowej jest także to, że jeśli została niedostatecznie zabezpieczona antykorozyjnie to po pewnym czasie trzeba ja malować.

Rozwiązania metalowe zdają się dominować szczególnie w kategorii huśtawek. Metalowa huśtawka jest tańsza, lżejsza i prostsza w transporcie niż jej drewniany odpowiednik. Koszty zakupu metalowej i drewnianej huśtawki można łatwo porównać tutaj: https://www.ceneo.pl/Hustawki_ogrodowe#pid=15051&crid=322880&cid=23238

Uwaga – nie warto wybierać najtańszych modeli. Będą one wykonane z cienkich i słabo zabezpieczonych profili, które mogą zacząć korodować już w pierwszym sezonie użytkowania.

Drewniane wyposażenie ogrodu

Architektura i ogrodzenia drewniane to pełen ciepła obraz naszego ogrodu. Dużo ludzi uwielbia architekturę drewnianą  która często wiąże się z dobrymi wspomnieniami np. z dzieciństwa.

Drewno kojarzy się z sielskimi widokami terenów wiejskich, dobrymi skojarzeniami minionej epoki. Płoty drewniane sztachetowe oraz takie same bramy i furtki kojarzą nam się po prostu pozytywnie. Właśnie dlatego bardzo często decydujemy się na ogrodzenia oraz architekturę ogrodową właśnie z drewna. Istnieją gatunki drewna które do tego idealnie się nadają bo nie boją się ekstremalnych warunków atmosferycznych. Po mimo tego, w wielu realizacjach stosowane jest najtańsze drewno, słabo znoszące kaprysy aury.  Jego braki jakościowe są ukrywane z pomocą zabezpieczeń. Istnieją najrozmaitsze farby i impregnaty zabezpieczające przed korozją drewna oraz jego podatnością na grzyby i pleśnie. Środki zabezpieczenia drewna mogą być w najrozmaitszych kolorach lecz jest to mniejsza gama niż w przypadku metalu.

Drewno jest materiałem naturalnym , łatwym w obróbce i łatwo da się łączyć ze sobą za pomocą wkrętów , gwoździ czy też najrozmaitszych łączników ciesielskich. Łatwo daje się łączyć także za pomocą specjalnych klejów do drewna. Z tej przyczyny drewno bardzo często jest wykorzystywane do grodzenia  i wyposażania ogrodu.

Drewniane ogrodzenia okazują się świetnym rozwiązaniem dla osób poszukujących prostych i niedrogich rozwiązań na wyposażenie ogrodu. Podstawowe konstrukcje mogą być niewiele droższe od metalowych. Gotowe panele można odnaleźć w niemal wszystkich sklepach budowlanych. Ceny ogrodzeń metalowych i drewnianych łatwo porównacie klikając tutaj: https://www.ceneo.pl/Ogrodzenia_i_ploty#pid=15051&crid=322882&cid=23238

Drewno jest ciepłe i przyjemne w dotyku – nie reaguje nadmiernie na zmiany temperatury otoczenia. Ponieważ jest łatwe w obróbce wielu ludzi samodzielnie  aranżuje swoje ogrody z wykorzystaniem drewna lub zleca takie wykonanie rzemieślnikowi lub “ Złotej Rączce“. Z metalem jest nieco trudniej dlatego częściej  z takiego materiału płoty wykonują specjalistyczne. firmy albo wręcz fabryki.

Dlaczego wybierać?

Podsumowując trzeba napisać, że dość często metal oraz drewno wykorzystywane są do ogrodzeń i architektury ogrodowej współgrając ze sobą tworząc połączenie drewna i metalu. Wystarczy zajrzeć do porównywarki cen, aby zobaczyć wiele sensownych rozwiązań wykorzystujących obydwa rodzaje materiałów: https://www.ceneo.pl/Meble_ogrodowe_i_akcesoria#pid=15051&crid=322879&cid=23238

Ławeczka metalowa z siedziskiem drewnianym, stolik z drewnianym blatem i metalowymi nogami, ogrodzenie ze stelażem metalowym i drewnianymi sztachetami – to połączenia coraz częściej stosowane przy ogrodzeniach i małej architekturze .

A co lepsze drewno czy metal?   – Każdy musi odpowiedzieć sobie sam.

Jestem wydawcą i redaktorem naczelnym think-about.pl. Moją specjalizacją są opracowania związane z przydomowym garażem i warsztatem. Tematyką zająłem się na poważnie w 2015 roku zakładając z grupą przyjaciół pracownię galanterii drewnianej. Przyjmując rolę producenta elementów oświetleniowych i ozdobnych miałem do czynienia z szerokim wachlarzem narzędzi warsztatowych. Wtedy to też na bazie własnych doświadczeń zacząłem przygotowywać pierwsze rankingi narzędzi i artykuły o poszczególnych markach. Cenię wysokiej klasy produkty i umiem docenić ich zastosowania profesjonalne. Jako ex-profesjonalista i konsument-hobbysta jestem jednak fanem łączenia tanich narzędzi i wysokiej jakości oprzyrządowania. Chętnie sięgam m.in. po produkty z dyskontów. Moja opinia o narzędziach parkside to jedno z najczęściej czytanych opracowań na stronie. Jestem również autorem pierwszych w polsce niezależnych testów grilli gazowych i robotów koszących. Planując kolejne teksty przemycam również moją pasję do motoryzacji. Samochody testuję od 2019, a na think-about.pl publikuję przede wszystkim recenzje i artykuł dotyczące aut użytkowych oraz rodzinnych. Moje doświadczenia dziennikarskie sięgają 2007 roku, kiedy to stworzyłem redakcję technologiczną w domenie 3d-info. Portal z krótkimi przerwami istnieje do dziś. Jako autor zawodowy pracuję od 2010 roku. Większość swojej kariery spędziłem korporacjach medialnych i magazynach drukowanych, współtworząc takie tytuły jak Android Magazine PCFormat, Komputer Świat i PCWorld. Tym ostatnim opiekowałem się najdłużej, bo aż do połowy 2023 roku, pełniąc zaszczytną rolę redaktora naczelnego. Jestem też współtwórcą Think-About. Portal powstał w 2012 roku jako projekt hobbystyczny, aby 10 lat później stać się moim kluczowym zajęciem. Z wykształcenia jestem ekonomistą, ale nigdy nie podjąłem pracy związanej z kierunkiem studiów. Mam przywilej łączenia swoich pasji z wykonywanym zawodem. Chętnie sięgam po literaturę dotyczącą zarządzania i biznesu - szczególnie w ujęciu internetowym. Regularnie poszukuję historii ciekawych przedsięwzięć oraz rozwijam się jako wszechstronny administrator i webmaster. Dobrze znam się na sprzęcie komputerowym i pomimo natłoku obowiązków, pozostaję graczem ubóstwiającym tytuły fabularne. Kiedy odchodzę wreszcie od ekranu staram się jak najwięcej biegać. Motywuję się do regularnego wysiłku wyszukując nieszablonowe biegi masowe, w których chętnie biorę udział.