Panele fotowoltaiczne stają się coraz popularniejszym wyposażeniem zarówno dla domków jednorodzinnych, jak i nowoczesnych osiedli. Obecnie obserwujemy za oknem opady śniegu, które istotnie obniżają wydajność paneli, co może mieć długofalowe konsekwencje dla ich efektywności. Oto kilka prostych metod usuwania śniegu z paneli fotowoltaicznych. Nie pozwól, aby zimowe warunki utrudniły funkcjonowanie Twojego systemu fotowoltaicznego.

Dlaczego powinnam za każdym razem usuwać śnieg z paneli fotowoltaicznych?

 1. Zapobieganie uszkodzeniom: W przypadku dużych opadów, śnieg na panelach może spowodować dodatkowe obciążenie i potencjalne uszkodzenia konstrukcji, a nawet wyrwanie mocowań. Topniejący i zamarzający śnieg może także przedostać się do szczelin w systemie, prowadząc do problemów.
 2. Maksymalna wydajność produkcji energii: Panel pokryty śniegiem wytwarza mniej energii lub może nawet całkowicie przestać działać. Usunięcie śniegu umożliwia panelom efektywne wykorzystanie energii słonecznej, co minimalizuje straty w wydajności zimowej.
 3. Bezpieczeństwo otoczenia: Panele fotowoltaiczne mają inną strukturę niż dach, co oznacza, że zgromadzony śnieg i lód mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa, zwiększając ryzyko poślizgów i wypadków.
Szafla do śniegu odśnieżanie paneli fotowoltaicznych

Szafla do śniegu – 439,77 złotych

Jak usunąć śnieg z paneli fotowoltaicznych?

 1. Dmuchawa do liści: W przypadku świeżego, puszystego śniegu można spróbować zdmuchnąć go dmuchawą do liści, zachowując jednak bezpieczną odległość i delikatną siłę.
 2. Grabie dachowe. Są to grabie o długiej teleskopowej ręczne, które pozwalają delikatnie, usunąć śnieg stojąc na ziemi. Należy przeciągać grabiami z góry do dołu, z zachowaniem ostrożności, aby nie spowodować uszkodzeń.
 3. Miotła ogrodowa z miękkim włosiem. Podobnie jak z grabiami, miotłą należy odchodzić się ostrożnie, aby nie zarysować paneli. Wybierz miotłę z miękkim włosiem i teleskopową rączką, aby mieć pewność, że dosięgniemy nawet to najwyższych punktów dachu.
 4. Zmiana kąta nachylenia paneli: Jeśli konstrukcja pozwala na regulację nachylenia paneli, zmiana tego kąta może pomóc w zrzuceniu nagromadzonego śniegu.
 5. Woda z węża ogrodowego lub myjki ciśnieniowej. Podlewanie śniegu wodą może być skuteczną metodą, zwłaszcza gdy temperatura pozostaje na plusie.
 6. Użyj piłki do softballu. Jeżeli mamy lekki zmrożony śnieg, możemy spróbować wprawić panele w wibracje, które poluzują śnieg. Unikaj jednak tej metody jeżeli jest dużo śniegu, bo piłka może po prostu zostać na dachu do roztopów.
 7. Odśnież też gałęzie pobliskich drzew. W zimę słońce ma inną niższą trajektorię, może się więc okazać, że gałęzie, które w lecie nie zacieniają naszych paneli, nagle zabierają im światło w zimę. Jeżeli tak się dzieje, to pamiętajmy otrząsać z nich śnieg.
 8. Plandeka np. samochodowa. Jeżeli spodziewasz się nadciągającej śnieżycy, można zawczasu przygotować się, przykrywając panele plandeką, którą później zdejmiemy razem ze śniegiem.
 9. System ogrzewania. W naszych warunkach jest to trochę przerost formy nad treścią, gdyż zimy w ostatnich latach były dość łagodne. Ale jeżeli mieszkamy w miejscu, gdzie walka z opadami śniegu jest codziennością, to można pomyśleć o systemie ogrzewania paneli. Takie rozwiązanie najlepiej przegadać z producentem paneli, które macie zamontowane.
odśnieżanie paneli fotowoltaicznych Grabie do dachu

Grabie do dachu 6,4 metra: 841,33 złote

odśnieżanie paneli fotowoltaicznych Zgarniacz do śniegu

Zgarniacz do śniegu 1,9-6,4 metra: 761,85 złotych

Wniosek? Odśnieżaj panele systematycznie

Zapewnienie odpowiedniej pielęgnacji panelom fotowoltaicznym w okresie zimowym jest kluczowe dla utrzymania ich maksymalnej wydajności. Wybierz odpowiednią strategię odśnieżania, a Twoje panele będą nadal produkować czystą, odnawialną energię przez całą zimę.

Czy panele fotowoltaiczne działają w zimę gdy są pokryte śniegiem?

Wszystko zależy od grubości warstwy śniegu. Jeśli jest ona cienka, panele wciąż generują energię. Jednak im grubsza warstwa śniegu, tym mniej światła słonecznego dociera do paneli, co negatywnie wpływa na ilość wytwarzanej energii.”