niedziela, 14 lipca

Panele fotowoltaiczne stają się coraz popularniejszym wyposażeniem zarówno dla domków jednorodzinnych, jak i nowoczesnych osiedli. Obecnie obserwujemy za oknem opady śniegu, które istotnie obniżają wydajność paneli, co może mieć długofalowe konsekwencje dla ich efektywności. Oto kilka prostych metod usuwania śniegu z paneli fotowoltaicznych. Nie pozwól, aby zimowe warunki utrudniły funkcjonowanie Twojego systemu fotowoltaicznego.

Dlaczego powinnam za każdym razem usuwać śnieg z paneli fotowoltaicznych?

 1. Zapobieganie uszkodzeniom: W przypadku dużych opadów, śnieg na panelach może spowodować dodatkowe obciążenie i potencjalne uszkodzenia konstrukcji, a nawet wyrwanie mocowań. Topniejący i zamarzający śnieg może także przedostać się do szczelin w systemie, prowadząc do problemów.
 2. Maksymalna wydajność produkcji energii: Panel pokryty śniegiem wytwarza mniej energii lub może nawet całkowicie przestać działać. Usunięcie śniegu umożliwia panelom efektywne wykorzystanie energii słonecznej, co minimalizuje straty w wydajności zimowej.
 3. Bezpieczeństwo otoczenia: Panele fotowoltaiczne mają inną strukturę niż dach, co oznacza, że zgromadzony śnieg i lód mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa, zwiększając ryzyko poślizgów i wypadków.

Szafla do śniegu – 439,77 złotych

Jak usunąć śnieg z paneli fotowoltaicznych?

 1. Dmuchawa do liści: W przypadku świeżego, puszystego śniegu można spróbować zdmuchnąć go dmuchawą do liści, zachowując jednak bezpieczną odległość i delikatną siłę.
 2. Grabie dachowe. Są to grabie o długiej teleskopowej ręczne, które pozwalają delikatnie, usunąć śnieg stojąc na ziemi. Należy przeciągać grabiami z góry do dołu, z zachowaniem ostrożności, aby nie spowodować uszkodzeń.
 3. Miotła ogrodowa z miękkim włosiem. Podobnie jak z grabiami, miotłą należy odchodzić się ostrożnie, aby nie zarysować paneli. Wybierz miotłę z miękkim włosiem i teleskopową rączką, aby mieć pewność, że dosięgniemy nawet to najwyższych punktów dachu.
 4. Zmiana kąta nachylenia paneli: Jeśli konstrukcja pozwala na regulację nachylenia paneli, zmiana tego kąta może pomóc w zrzuceniu nagromadzonego śniegu.
 5. Woda z węża ogrodowego lub myjki ciśnieniowej. Podlewanie śniegu wodą może być skuteczną metodą, zwłaszcza gdy temperatura pozostaje na plusie.
 6. Użyj piłki do softballu. Jeżeli mamy lekki zmrożony śnieg, możemy spróbować wprawić panele w wibracje, które poluzują śnieg. Unikaj jednak tej metody jeżeli jest dużo śniegu, bo piłka może po prostu zostać na dachu do roztopów.
 7. Odśnież też gałęzie pobliskich drzew. W zimę słońce ma inną niższą trajektorię, może się więc okazać, że gałęzie, które w lecie nie zacieniają naszych paneli, nagle zabierają im światło w zimę. Jeżeli tak się dzieje, to pamiętajmy otrząsać z nich śnieg.
 8. Plandeka np. samochodowa. Jeżeli spodziewasz się nadciągającej śnieżycy, można zawczasu przygotować się, przykrywając panele plandeką, którą później zdejmiemy razem ze śniegiem.
 9. System ogrzewania. W naszych warunkach jest to trochę przerost formy nad treścią, gdyż zimy w ostatnich latach były dość łagodne. Ale jeżeli mieszkamy w miejscu, gdzie walka z opadami śniegu jest codziennością, to można pomyśleć o systemie ogrzewania paneli. Takie rozwiązanie najlepiej przegadać z producentem paneli, które macie zamontowane.

Grabie do dachu 6,4 metra: 841,33 złote

Zgarniacz do śniegu 1,9-6,4 metra: 761,85 złotych

Wniosek? Odśnieżaj panele systematycznie

Zapewnienie odpowiedniej pielęgnacji panelom fotowoltaicznym w okresie zimowym jest kluczowe dla utrzymania ich maksymalnej wydajności. Wybierz odpowiednią strategię odśnieżania, a Twoje panele będą nadal produkować czystą, odnawialną energię przez całą zimę.

Czy panele fotowoltaiczne działają w zimę gdy są pokryte śniegiem?

Wszystko zależy od grubości warstwy śniegu. Jeśli jest ona cienka, panele wciąż generują energię. Jednak im grubsza warstwa śniegu, tym mniej światła słonecznego dociera do paneli, co negatywnie wpływa na ilość wytwarzanej energii.”

Na początku istnienia serwisu, moim zadaniem było wyszukiwanie tematów i zbieraniem ich na wewnętrznym forum, skąd przechwytywali je redaktorzy. Aktualnie, bogatsza o wiele doświadczeń wyszukuje kierunki publikacji i analizuje wyniki naszych treści. Wszystkie te dane zbieram w tabelki, aby wszyscy mogli wysuwać swoje własne wnioski. Kierunki tematyczne, jakie przygarnęłam to: duże AGD kuchenne, saturatory i frytkownice. Dużą satysfakcję daje mi wyliczanie kosztów, jakie ponosimy przy ich eksploatacji. Czy wiesz, ile kosztuje jedno zmywanie w trybie Eco? Jeżeli masz zmywarkę w klasie minimum C, to zapewne wydajesz około 40 groszy plus za tabletkę. Czytasz każdą instrukcję obsługi? Ja czytam je skrzętnie, dzięki czemu mogę Ci doradzić zakup najlepszej płyty indukcyjnej. Przykładowo - moją ulubioną funkcją jest możliwość połączenia pól grzewczych, aby móc podgrzać dwupalnikową patelnię. Chociaż doceniam również funkcje smart, pozwalające z poziomu aplikacji dostosować temperaturę do poszczególnych etapów gotowania. Dodatkowo w ramach swoich zainteresowań opisuję innowacyjne nowinki od małych producentów. Mam nadzieję zainteresować was nimi na tyle, abyście kiedyś wsparli ich zapał. Think-About założyłam w czasie studiów z Piotrem Opulskim i szybko dołączyło do nas sporo znajomych ze studiów, którym podoba się nasz pomysł. Przygoda ta trwa do dziś, chociaż nasz pierwotny pomysł na tematykę dorósł wraz z nami. Początkowo portal skupiał się innowacyjnych urządzeniach oraz takich, które dostawały nagrody w międzynarodowych i polskich konkursach wzorniczych. Po studiach, gdy zaczęłam swoją karierą architekta, czas na ten projekt zredukował się do minimum. Zdobywanie i poszerzenie wiedzy w różnych dziedzinach otworzyło przede mną nowe horyzonty. Patrząc na sprzęt, wiem, gdzie optymalnie powinien zostać ustawiony. Znam też więcej aspektów czysto technicznych. Potrafię określić przełożenie poboru prądu na domową sieć energetyczną, klimatyzacji na sposób cyrkulacji i wymiany powietrza w poszczególnych pomieszczeniach, czy ocenić względem wzrostu użytkownika. Poza pracą przy redakcji i prowadzeniu pracowni architektonicznej, większość czasu wypełnia mi marzenie i planowanie. Mam nadzieje, że wystarczy mi życia, aby zrealizować wszelkie plan. Posiadam tysiące zainteresowań - od hodowania meduz czy węży, przez gotowanie i kosmologię, aż do majsterkowania, nowych technologii, kryptowalut i odnawialnych źródeł energii. Często zainteresowania chwytam kątem oka, aby przeżywać je kolejne dni i tygodnie. Każde z dostrzeżonych zagadnień staram się zgłębić, choć troszeczkę, bo naprawdę praktycznie wszystko, co nas otacza, jest niesamowite.