Przygotowywanie potraw w mikrofalówkach jest proste i szybkie. Mikrofalówki szczególnie sprawdzają się w sytuacji, kiedy nie mamy czasu na odgrzanie jedzenia w tradycyjny sposób – na płycie kuchennej. Po ustawieniu mocy i czasu pracy kuchenka mikrofalowa podgrzeje jedzenie. Pozostaje jednak pytanie, czy potrawy przygotowane w ten sposób są zdrowe? Czy promieniowanie mikrofalowe ma niekorzystny wpływ na nasze zdrowie?

Kuchenki mikrofalowe od lat są wyposażeniem naszych kuchni. Pozwalają one na szybkie podgrzanie potraw, czy nawet odmrożenie produktów. Nowoczesne urządzenia posiadają szereg funkcji, z których korzystamy na co dzień. Można jednak się zastanawiać czy tak przygotowane potrawy są dla nas zdrowe i czy sama praca mikrofalówki nie wiąże się z problemami dla zdrowia? Sprawdźmy to! 

Jak działają mikrofalówki?

Mikrofalówki to urządzenia, z których korzystamy na co dzień. Do podgrzewania potraw wykorzystują fale elektromagnetyczne o długości 12 cm. Promieniowanie mikrofalowe wytwarzane przez mikrofalówki sprawia, że cząsteczki substancji, z którą wchodzą w kontakt, zaczynają drgać. Główną substancją, która reaguje na ten proces, jest woda, która bardzo dobrze pochłania fale elektromagnetyczne. 

Najważniejszym czynnikiem w pracy mikrofalówki jest magnetron. Wytwarzane w jego obrębie fale przedostają się falowodem do kuchenki mikrofalowej. Drgania cząsteczek wytwarzane podczas całego procesu reagują z wodą, dlatego też każda potrawa posiadająca w sobie odrobinę wilgoci jest podgrzewana. Cząsteczki wody oddziałują na inne składniki potrawy, dzięki czemu całe danie jest podgrzewane. 

Czy fale mikrofalowe wpływają na nasze zdrowie?

Odgrzewanie potraw w kuchenkach mikrofalowych jest pospolitym zwyczajem. Wszyscy, którzy boją się o to, że praca tego urządzenia w jakiś sposób wpływa na nasz organizm, mogą się uspokoić. Podgrzewanie potraw w mikrofalówce, jak i samo urządzenie nie szkodzi naszemu zdrowiu. Mikrofalówki są zbudowane tak, aby były bezpieczne dla naszego organizmu. 

Każda kuchenka mikrofalowa posiada specjalną siatkę, która zamontowana jest w komorze urządzenia. Jej zadaniem jest zatrzymanie wewnątrz wszelkich promieni. Długość promieniowania wynosi 12 cm, dlatego też oczka tych siatek są zdecydowanie mniejsze. To zapewnia nam pewną ochronę. Fale, które mogą wydostawać się na zewnątrz urządzenia, są dla nas niegroźne, ponieważ ich moc jest 1000-krotnie mniejsza niż w przypadku mikrofal, które zderzają się z drzwiczkami urządzenia. Co więcej, w drzwiczkach umieszcza się także specjalny mechanizm, który dezaktywuje magnetron, kiedy je otworzymy. Dopóki nie mamy bezpośredniego kontaktu z falami mikrofalowymi, nic nam nie grozi. 

Warto również podkreślić, że promieniowanie fal mikrofalowych jest na tyle słabe, że nie są one w stanie wybić atomu z elektronu. Takie zjawisko zdarza się w przypadku innych, mocniejszych fal i może ono spowodować uszkodzenie DNA. Zbyt niska częstotliwość sprawia również, że fale mikrofalowe nie są w stanie rozerwać wiązań chemicznych substancji, dlatego też nie wpływają na zdrowotność potraw

Czy potrawy podgrzane w mikrofali są zdrowe? W czym je podgrzewać?

Przygotowując jedzenie, musimy mieć na uwadze to, że większość witamin po prostu z niego znika. Tyczy się to zarówno klasycznego gotowania na wodzie, jak i smażenia. Im dłużej przygotowujemy potrawy w ten sposób, tym więcej wartości odżywczych tracą. Wbrew pozorom najgorzej pod tym względem wypada gotowanie na wodzie, ponieważ najszybciej wypłukuje wszelkie witaminy. Im dłużej gotujemy, czy podgrzewamy naszą potrawę, tym więcej substancji wartościowych z niej ucieka. Według szacunków, podczas gotowania warzyw na wodzie, przy wykorzystaniu kuchenki gazowej i elektrycznej, tracą one do 90 proc. wartości odżywczych. Podgrzewanie jedzenia w kuchence mikrofalowej jest szybsze, dlatego też nie traci ono tak dużo witamin. 

Warto jednak pamiętać, że nie każdy produkt można przygotować w mikrofalówce. Tyczy się to przede wszystkim mięs. Kuchenka mikrofalowa nie podgrzewa potraw równomiernie, dlatego też nie we wszystkich miejscach produkt jest podgrzewany z tą samą temperaturą. Często sięgają one nawet 100°C. To powoduje utratę witaminy B12 w tych właśnie miejscach. Mięso potrzebuje wysokich temperatur, które zwalczają drobnoustroje znajdujące się w surowym mięsie. Przygotowywanie mięsa od podstaw w kuchence mikrofalowej może skończyć się uszczerbkiem na zdrowiu. 

W czym najlepiej podgrzewać potrawy w kuchence mikrofalowej? Najlepiej sprawdzą się naczynia ceramiczne, w których nie znajdziemy metalowych elementów. Metal może spowodować spięcie, a iskry mogą skutecznie uszkodzić urządzenie, a w ekstremalnych sytuacjach doprowadzić do pożaru. Za wszelką cenę unikamy więc metalowych naczyń. Na rynku znajdziemy specjalne pojemniki plastikowe z oznaczeniami, które sugerują, że stosowanie ich w mikrofali jest bezpieczne. 

Czy mikrofalówki są niezdrowe?

Odpowiedź na pytanie brzmi “nie”. Podgrzewanie jedzenia w kuchenkach mikrofalowych jest zupełnie bezpieczne i przede wszystkim zdrowe. W szybki sposób możemy przygotować potrawę do spożycia, unikamy też przypalenia jedzenia, które ma rakotwórcze oddziaływanie na nasz organizm. Co więcej, potrawy przygotowywane w mikrofalówce sprawiają, że produkty nie tracą zbyt wielu wartości odżywczych. 

Sprawdź również: płyta kuchenna – wady i zalety wszystkich typów.