Wybierając czytnik e-booków, warto zwrócić uwagę na jego multimedialne możliwości. Odpowiednio skonfigurowane urządzenie może okazać się naprawdę przydatnym kombajnem. Jeśli chcemy maksymalnie wykorzystać możliwości czytnika, powinniśmy odpowiedzieć na kilka pytań dotyczących wybranego urządzenia.

  • czy posiada ekran eink o wysokim kontraście? (całkowita podstawa!)
  • czy posiada moduł komunikacji? (WiFi obowiązkowo, dodatkowym autem jest modem na karty SIM)
  • czy ma wystarczającą pamięć i czy mogę ją rozbudować? (książki mają małą wagę, ale inne pliki wymagają przestrzeni)
  • czy ekran jest duży, a jednocześnie dobrze leży w dłoni? (wybieramy możliwe największy, który jesteśmy w stanie wygodnie trzymać)
  • czy system pozwala na instalację dodatkowych aplikacji? (to niesamowicie przydatne w multimedialnym sprzęcie!)
  • czy ma gniazdo słuchawkowe? (książkę można nie tylko przeczytać, ale również odsłuchać)
  • czy ma podświetlenie? (nie jest to wcale standard, ale warto o to zadbać).

Jeśli nasz sprzęt spełnia przynajmniej część powyższych warunków, możemy spokojnie wykorzystać go do wielu ciekawych zadań. Przedstawione przez nas 10 przykładów, to jedynie ułamek możliwości czytnika!

 

10. Czytnik domowych notatek – Evernote

Niezwykle przydatna opcja, dostępna wyłącznie dla czytników z zainstalowanym systemem Android i odblokowanym dostępem do aplikacji (np. Inkbook 8). Evernote jest programem, który pozwala na tworzenie i sortowanie notatek. Jego największą zaletą jest jednak dostęp z wielu urządzeń jednocześnie.

Wystarczy zainstalować aplikację na czytniku ebooków aby włączyć urządzenie do naszej sieci notatek. Dzięki niej domownicy mogą łatwo sporządzać listy zakupów czy terminarze obowiązków domowych. Zapiski stworzone na komputerze czy smartfonie będą natychmiast udostępniane również na czytniku – jeśli tylko jest w zasięgu Internetu.

Czytnik pozwala również na sporządzanie własnych notatek i publikowanie ich wybranym osobom. Aplikacja jest darmowa.

 

9. Konsola do gier

Słowa „konsola” zostało użyte oczywiście nieco nad wyrost. Urządzenia wyposażone w Andorida, pozwalają jednak na uruchamianie prostych gier. Specyfika ekranu wymaga aby były to tytuły ze statyczną grafiką. Wśród najprostszych przykładów można wskazać pasjansa czy mahjonga.

Bardziej wymagający gracze mogą sięgnąć po ciekawą paragrafówkę, czyli fabularną grę tekstową, polegającą na podejmowaniu odpowiednich decyzji w biegu prezentowanej historii. Przykładowym tytułem dostępnym na czytniki może być Lone Wolf Saga. Instalacja gier na czytniku to dobry pochłaniacz czasu  w momencie, w którym niespodziewanie skończy się książka.

 

8. Przeglądarka www

Wyjątkowo proste zastosowanie, przydatne w szczególności kiedy dostęp do prądu jest ograniczony. Większość współczesnych czytników posiada zintegrowane przeglądarki www. Oczywiście stosując czytnik nie wykorzystamy potencjału multimedialnego wielu witryn. Samo przeglądanie sieci jest również dość powolne i niezbyt wygodne. Jednakże możliwość odnalezienia potrzebnych treści, kiedy wszelkie inne urządzenia są już rozładowane potrafi wybaczyć wszelkie niedogodności.

Dodatkowo czytnik sprawdzi się doskonale do czytania długich artykułów publikowanych w sieci, kiedy to wykorzystanie wtyczek i rozszerzeń nie jest już tak istotne.

 

 

7. Ekran do kalkowania

Wysoki kontrast oraz mocne podświetlenie, pozwalają na wykorzystywanie czytnika do przerysowywania prostych grafik. Matowy ekran zapobiega ślizganiu się papieru, a technologia jego produkcji pozwala na uniknięcie uszkodzeń. Jeśli mamy zamiar stosować czytnik do kalkowania, warto wybrać czytnik z podświetleniem o stosunkowo dużej przekątnej. Sami kalkowaliśmy z wykorzystaniem InkBOOK’a 8.

 

 

6. Czytnik instrukcji i schematów

Czytnik doskonale sprawdzi się w niemal dowolnym zakładzie zajmującym się naprawami i serwisowaniem. Wystarczy wgrać dostępne w sieci instrukcje oraz zeskanować najpopularniejsze materiały papierowe. Czytnik łatwo zapanuje nad ogromną ilością zasobów, oferując do nich przystępny dostęp. Jednocześnie jedno urządzenie dla kilku osób pracujących, pozostawiając dostęp do materiałów bez konieczności przechodzenia między komputerami i przegrywania danych. Niezależnie od ilości otwartych instrukcji, możliwe jest błyskawiczne powrócenie do ostatnio czytanej strony w którejkolwiek z nich. Atutem w tym wypadku jest również dobra czytelność ekranu, prosta obsługa oraz matowa powierzchnia, nieodbijająca światła.

 

 

5. Przeglądanie dokumentacji w terenie

Właściwie ten punkt był inspiracją do przygotowania całego artykułu. Nasza naczelna jest architektem,  wykorzystującym czytnik e-booków. Projekty związane z budowami i remontami, niejednokrotnie wymagają pracy w terenie. Mowa o zadaniach wiążących się z ściśle określonymi terminami. Specyficzne warunki związane z pracą na budowie doskonale pasują do możliwości czytnika. Dokumentacja w formie plików graficznych może być wygodnie odtwarzana bez konieczności przenoszenia ciężkiego laptopa. Jednocześnie na korzyść względem tabletu działa niesamowita energooszczędność, przekładająca się na kilka dni pracy bez konieczności ładowania. To niezwykle istotne, kiedy główny nacisk kładziony jest na czas prac, a dostęp do prądu może być ograniczony.

Decydując się na wykorzystanie czytnika w pracy, powinniśmy zainwestować w dobrej klasy etui, które zabezpieczy sprzęt przed uszkodzeniami. Nasz Inkbook 8 został zabezpieczony dedykowanym etui w cenie około 85 złotych.

 

4. Czytnik mang i komiksów

Mangi i komiksy doskonale wyglądają na czytniku ebooków. Wystarczy sięgnąć po zestaw skanów i przekonwertować je do plików .pdf. Najłatwiej zrobić to z wykorzystaniem, któregoś z darmowych konwerterów online. Celem konwersji plików .jpg polecamy stronę convert-jpg-to-pdf.net . Dzięki wysokiej rozdzielczości rysunki wyglądają równie atrakcyjne co na papierze. Tomiki mang są wydawane w dość małych formatach, dzięki czemu można je wygodnie przeczytać na niemal każdym czytników. Decydując się jednak na komiksy warto sięgnąć po czytnik z dużym ekranem.

 

 

3. Notatnik do gier planszowych i RPG

Czytnik jest w stanie wygodnie przechowywać karty postaci, instrukcje i scenariusze. Materiały tego typu są zwykle zabierane na spotkania w formie wydruków i odręcznych notatek. Wystarczy żeby jeden gracz zgubił swoje materiały, aby popsuć całą wiarygodność zabawy. Użytkowany na co dzień czytnik, bez dużej straty pomieści nieco materiałów związanych z grami. Energooszczędność sprawia, że wygodna rozgrywka będzie mogła toczyć się bez rozgałęziacza na środku stołu.

 

 

2. Przewodnik turystyczny

Sezon wakacyjny w pełni, a wykorzystanie czytnika do przechowywania przewodników turystycznych wydaje się bardzo prostym rozwiązaniem. Mimo wszystko, przyzwyczajeni do czytania na nim powieści, nie od razu wpadliśmy na pomysł umieszczenia na nim materiałów dla turystów. Oprócz klasycznych przewodników w formie e-booków, możemy samodzielnie opracować zestaw przydatnych informacji. Wystarczy skorzystać z Worda, aby skopiować sobie z sieci interesujące nas informacje i grafiki. Całość następnie możemy wygodnie zapisać w formie PDF korzystając z funkcji „zapisz jako” i wybierając „stwórz PDF/XPS” (działa dla MS Word 2013 lub nowszego). Nasz czytnik bez problemu odczyta tego typu pliki.

 

 

1.  Elektroniczna ramka na zdjęcia

Czytnik w stanie spoczynku wyświetla obrazy nie pobierając przy tym energii. Zamiast nudnych grafik czy reklam książek, warto ustawić ulubione zdjęcie jako wygaszacz. Sprytnie ustawiony czytnik, atrakcyjnie urozmaici wnętrze w roli pomysłowej ramki na czarno-białe zdjęcia.

Materiał został przygotowany z wykorzystaniem czytnika Inkbook 8. Dziękujemy producentowi za udostępnienie urządzenia.

Jestem wydawcą i redaktorem naczelnym think-about.pl. Moją specjalizacją są opracowania związane z przydomowym garażem i warsztatem. Tematyką zająłem się na poważnie w 2015 roku zakładając z grupą przyjaciół pracownię galanterii drewnianej. Przyjmując rolę producenta elementów oświetleniowych i ozdobnych miałem do czynienia z szerokim wachlarzem narzędzi warsztatowych. Wtedy to też na bazie własnych doświadczeń zacząłem przygotowywać pierwsze rankingi narzędzi i artykuły o poszczególnych markach. Cenię wysokiej klasy produkty i umiem docenić ich zastosowania profesjonalne. Jako ex-profesjonalista i konsument-hobbysta jestem jednak fanem łączenia tanich narzędzi i wysokiej jakości oprzyrządowania. Chętnie sięgam m.in. po produkty z dyskontów. Moja opinia o narzędziach parkside to jedno z najczęściej czytanych opracowań na stronie. Jestem również autorem pierwszych w polsce niezależnych testów grilli gazowych i robotów koszących. Planując kolejne teksty przemycam również moją pasję do motoryzacji. Samochody testuję od 2019, a na think-about.pl publikuję przede wszystkim recenzje i artykuł dotyczące aut użytkowych oraz rodzinnych. Moje doświadczenia dziennikarskie sięgają 2007 roku, kiedy to stworzyłem redakcję technologiczną w domenie 3d-info. Portal z krótkimi przerwami istnieje do dziś. Jako autor zawodowy pracuję od 2010 roku. Większość swojej kariery spędziłem korporacjach medialnych i magazynach drukowanych, współtworząc takie tytuły jak Android Magazine PCFormat, Komputer Świat i PCWorld. Tym ostatnim opiekowałem się najdłużej, bo aż do połowy 2023 roku, pełniąc zaszczytną rolę redaktora naczelnego. Jestem też współtwórcą Think-About. Portal powstał w 2012 roku jako projekt hobbystyczny, aby 10 lat później stać się moim kluczowym zajęciem. Z wykształcenia jestem ekonomistą, ale nigdy nie podjąłem pracy związanej z kierunkiem studiów. Mam przywilej łączenia swoich pasji z wykonywanym zawodem. Chętnie sięgam po literaturę dotyczącą zarządzania i biznesu - szczególnie w ujęciu internetowym. Regularnie poszukuję historii ciekawych przedsięwzięć oraz rozwijam się jako wszechstronny administrator i webmaster. Dobrze znam się na sprzęcie komputerowym i pomimo natłoku obowiązków, pozostaję graczem ubóstwiającym tytuły fabularne. Kiedy odchodzę wreszcie od ekranu staram się jak najwięcej biegać. Motywuję się do regularnego wysiłku wyszukując nieszablonowe biegi masowe, w których chętnie biorę udział.