6 urządzeń do kontroli za pomocą myśli

Nie potrzeba już myszy klawiatury czy w ogóle poruszania kończynami, technika pędzi na przód realizując coraz to bardziej futurystyczne marzenia. Takimi właśnie urządzeniami są gadgety pozwalające na obsługę programów i gier, za pomocą myśli.

BCI (mózg-komputer-interfejs) do niedawna były jedynie wizją rodem z filmów SF. Jednak teraz niektóre wczesne produkty BCI są już w sprzedaży. Niestety, świt tych urządzeń jeszcze nie nastał. Produkty BCI są surowe, niedokładne i czasami denerwujące. Warto jednak pamiętać że te technologie są oparte na rzeczywistych zasadach BCI, a gdy pracują, są fascynujące i dają spojrzenie na umysł – jako na niesamowitą maszynę umożliwiająca dowolne połączenia, przejścia czy manewry.

Star Wars Trainer

Star Wars Science Force Trainer 35 USD (108 PLN):

Ta zabawka zawiera bezprzewodowy zestaw BCI, specjalną piłeczkę i przezroczystą plastikową rurę z wentylatorem od spodu. Jeśli aktywujesz myślami wentylator dzięki odrobinie koncentracji, piłka zacznie szybować do góry. Głos Yody poprowadzi: „Wyciągnij rękę ze swoimi uczuciami wykorzystać siłę zrobić lub nie, nie ma spróbować!”.

 

[slideshow_deploy id=’3571′]

 

 

MindflexMindflex 47 USD (145 PLN):

Kolejne urządzenie to Mattel – gra piłką w przestrzeni powietrznej. Tym razem celem zabawy jest przekładanie piłki przez obręcze, płotki, lejki i huśtawkę. Można kontrolować moc wentylatora oraz tym samym wysokość kuli. Za pomocą swoich myśli, można wprawić w ruch specjalną gałkę umieszczoną w przedniej części urządzenia i odpowiedzialną za ruch piłeczki w poziomie.

 

 

 

[slideshow_deploy id=’3543′]

 

 

 

Mindflex DuelMindflex Duel 44 USD (136 PLN):

W podobnej cenie można zakupić dwa zestawy słuchawek „Mindflex”. Tym razem plansza jest podłużna i przystosowana tal aby można było grać z jej użyciem z osobą towarzyszącą. Tak więc po przeciwnych stronach urządzenia znajdują się osobne dla każdego gałki, tak jak poprzednio gracze muszą kontrolować wysokość kulki za pomocą wentylatora, a poziom z użyciem gałki.

[slideshow_deploy id=’3551′]
Neural Impulse ActuatorNeural Impulse Actuator 107 USD (331 PLN):

Urządzenie jest ponad dwa razy droższe od poprzednika. Jednak w tym przypadku dostępna jest obsługa specjalnie dedykowanych gier. Można przykładowo przypisać wybraną czynność jako kliknięcie lewym przyciskiem myszki, a dzięki Neural Impulse Actuator następnie to kliknięcie przyporządkować do dowolnego impulsu w mózgu. Daje to możliwość wygodnego sterowania wybraną postacią z gry bądź np.oddawanie strzałów.

 

[slideshow_deploy id=’3565′]
MindSetMindSet 199 USD (615 PLN):

Ten wart 199 dolarów zestaw NeuroSky, to tradycyjny zestaw słuchawkowy Bluetooth, który może również służyć np. do połączeń Skyp. Oprogramowanie urządzenia zawiera prosty czujnik „fal mózgowych” umożliwiający podpisanie konkretnych czynności pod owe fale. Sukces tego urządzenia tkwi w otwartym dla deweloperów oprogramowaniu. Twórcy zainteresowani technologią mogą tworzyć dowolne programy, gry czy aplikacje.

 

[slideshow_deploy id=’3561′]

 

 

EPOCEPOC 299 USD (294 PLN):

Emotiv to najdroższy zestaw z najpoważniejszymi możliwościami jakie są dostępne dla konsumenta na rynku. Bezprzewodowy zestaw słuchawkowy wyposażony jest 16 „kontaktów”, odpowiadających za zwiększoną czułość i źródło impulsów. W rezultacie, czułość podobno jest o wiele lepsza w porównaniu do innych urządzeń BCI. Dystrybutor oferuje bazę gier w których można spróbować swoich sił, zapewnia że oprogramowanie będzie otwarte dla chętnych deweloperów.

 

[slideshow_deploy id=’3532′]

 

 źródło: scientificamerican.com

Małgosia Tomaszewska"> Małgosia Tomaszewska
Redakcja

Na początku istnienia serwisu, moim zadaniem było wyszukiwanie tematów i zbieraniem ich na wewnętrznym forum, skąd przechwytywali je redaktorzy. Aktualnie, bogatsza o wiele doświadczeń wyszukuje kierunki publikacji i analizuje wyniki naszych treści. Wszystkie te dane zbieram w tabelki, aby wszyscy mogli wysuwać swoje własne wnioski. Kierunki tematyczne, jakie przygarnęłam to: duże AGD kuchenne, saturatory i frytkownice. Dużą satysfakcję daje mi wyliczanie kosztów, jakie ponosimy przy ich eksploatacji. Czy wiesz, ile kosztuje jedno zmywanie w trybie Eco? Jeżeli masz zmywarkę w klasie minimum C, to zapewne wydajesz około 40 groszy plus za tabletkę. Czytasz każdą instrukcję obsługi? Ja czytam je skrzętnie, dzięki czemu mogę Ci doradzić zakup najlepszej płyty indukcyjnej. Przykładowo - moją ulubioną funkcją jest możliwość połączenia pól grzewczych, aby móc podgrzać dwupalnikową patelnię. Chociaż doceniam również funkcje smart, pozwalające z poziomu aplikacji dostosować temperaturę do poszczególnych etapów gotowania. Dodatkowo w ramach swoich zainteresowań opisuję innowacyjne nowinki od małych producentów. Mam nadzieję zainteresować was nimi na tyle, abyście kiedyś wsparli ich zapał. Think-About założyłam w czasie studiów z Piotrem Opulskim i szybko dołączyło do nas sporo znajomych ze studiów, którym podoba się nasz pomysł. Przygoda ta trwa do dziś, chociaż nasz pierwotny pomysł na tematykę dorósł wraz z nami. Początkowo portal skupiał się innowacyjnych urządzeniach oraz takich, które dostawały nagrody w międzynarodowych i polskich konkursach wzorniczych. Po studiach, gdy zaczęłam swoją karierą architekta, czas na ten projekt zredukował się do minimum. Zdobywanie i poszerzenie wiedzy w różnych dziedzinach otworzyło przede mną nowe horyzonty. Patrząc na sprzęt, wiem, gdzie optymalnie powinien zostać ustawiony. Znam też więcej aspektów czysto technicznych. Potrafię określić przełożenie poboru prądu na domową sieć energetyczną, klimatyzacji na sposób cyrkulacji i wymiany powietrza w poszczególnych pomieszczeniach, czy ocenić względem wzrostu użytkownika. Poza pracą przy redakcji i prowadzeniu pracowni architektonicznej, większość czasu wypełnia mi marzenie i planowanie. Mam nadzieje, że wystarczy mi życia, aby zrealizować wszelkie plan. Posiadam tysiące zainteresowań - od hodowania meduz czy węży, przez gotowanie i kosmologię, aż do majsterkowania, nowych technologii, kryptowalut i odnawialnych źródeł energii. Często zainteresowania chwytam kątem oka, aby przeżywać je kolejne dni i tygodnie. Każde z dostrzeżonych zagadnień staram się zgłębić, choć troszeczkę, bo naprawdę praktycznie wszystko co nas otacza, jest niesamowite.