Razer Nabu – Inteligentna bransoletka

Nabu to kolejna koncepcja marki Razer jaką mamy okazję opisywać w ostatnich dniach. W przeciwieństwie  do komputera modularnego Christine, projekt inteligentnej opaski ma duże szanse zagościć niebawem na półkach sklepowych.

Łącząca funkcje opaski fitnesowej oraz produktów typu SmartWatch, bransoletka Nabu została zaprezentowana szerokiej publiczności podczas targów CES 2014.

Nabu

O niezwykłości Nabu ma świadczyć jej multi-funkcyjność łącząca cechy informacyjne oraz społecznościowe.

Podstawowym elementem systemu jest integracja ze smartfonem podczas której informacje przesyłane są w obydwu kierunkach. Tak więc opaska jest w stanie wyświetlać komunikaty przychodzące z telefonu, takie jak przychodzące połączenia czy wiadomości. Natomiast smartfon odbiera z opaski informacje o aktywności użytkownika takie jak przebyty dystans, odwiedzone miejsca czy ilość spalonych kalorii. Wykorzystanie technologii GPS pozwala również na informowanie użytkownika o wydarzeniach .

Nabu

Funkcjonalności zaczerpnięte z opasek fitnesowych zachęcają do zdrowego trybu życia i dają o kondycję użytkownika. Wszystkie „dobre zachowania” podczas dnia, takie jak wybranie schodów zamiast windy czy wcześniejsze udanie się na zasłużony odpoczynek, nagradzane będą przez system specjalnymi punktami których zbieranie będzie owocowało otrzymywaniem różnego rodzaju wyróżnień.

Niezwykle ważną częścią projektu Nabu są elementy społecznościowe. Zbliżenie do siebie dwóch opasek działać ma podobnie jak wymiana wizytówkami, przekazując w łatwy sposób dane kontaktowe celem ułatwienia przyszłej komunikacji. Co więcej integracja z systemami społecznościowymi oraz portalami mikro-blogowymi, połączona z czytnikiem gestów wprowadza interakcje społeczne na zupełnie nowy poziom.

Nabu

Autorzy zwracają również uwagę że stworzenie sieci użytkowników Nabu pozwoli na tworzenie ogromnych gier społecznościowych, polegających na zdobywaniu określonych terytoriów czy przejmowania punktów kontrolnych przez grupy wcześniej nie znających się osób.

Od strony technicznej produkt wygląda niemniej ciekawie. Razer zastosował w Nabu dwa wyświetlacze: umieszczony na zewnętrznej stronie „Public Icon Screen” przekazujący podstawowe komunikaty, oraz schowany za nadgarstkiem „Private Message Screen” wyświetlający informacje rozszerzone jak np. nazwisko dzwoniącej osoby czy treść wiadomości.

Nabu

Dane techniczne:

  • Public Icon Screen: 32×32 pikseli OLED
  • Private Message Screen: 128×32 pikseli OLED
  • Akcelerometr
  • Wysokościomierz
  • Silnik wibracji (cylindryczny)
  • Bateria Litowo-Polimerowa (do 7 dni bez potrzeby ładowania)
  • Zasilanie USB
  • Kompatybilność z iOS i Android
  • Odporność na zachlapania

Oprogramowanie Nabu ma być w pełni otwarte i przyjazne dla developerów. Producenci liczą że w szybkim czasie producenci aplikacji wykorzystają możliwości Nabu i zwiększą jej funkcjonalność. Premiery produktu można spodziewać się w pierwszym kwartale 2014 roku. Szacowana cena to 49 dolarów.

 

Posted in Archiwalne and tagged , , , , .