WiKey to urządzenie, które ma nas przekonać że klasyczny pendrive to przeszłość. Mowa o miniaturowym, personalnym dysku w chmurze, który można nosić zawsze przy sobie.

Całość została ukryta w niewielkiej obudowie, będącej brelokiem w kształcie chmurki. Połączenie o prędkości do 150Mbps pozwoli na szybkie skorzystanie z wbudowanej pamięci na jednym, bądź kilku urządzeniach jednocześnie. Rozwiązanie sprawdzi się doskonale nie tylko przy transporcie zwykłych plików, lecz również  przy jednoczesnym odtwarzaniu prezentacji na wielu komputerach. Dodatkowe Gigabajty mogą być również wykorzystane w chwili gdy nagle zabraknie miejsca w aparacie lub smartfonie. Twórcy zapewniają, że transmisja danych będzie bezpieczna dzięki 2048-bitowemu szyfrowaniu.

WiKey otrzymał ponadto kilka dodatkowych funkcji. Jedną z nich jest tryb prostego lokalizatora. Chmurka poinformuje użytkownika, kiedy ten oddali się na zbyt dużą odległość od smartfona. Podobnie zsynchronizowane urządzenie mobilne, wyświetli powiadomienie w chwili kiedy obiekt do którego przymocowano WiKey opuści strefę zasięgu.

Urządzenie może działać również jako tracker sportowy, monitorując aktywność użytkownika, a następnie zapisując dane na wbudowanej pamięci. Dane te mogą być następnie synchronizowane z aplikacjami Apple Health czy Google Fit.

Kolejną możliwością jest wykorzystanie WiKey jako kontrolera. Dzięki multiplatformowej charakterystyce, będzie mógł on pełnić rolę bezprzewodowego klucza, bądź pomagać w zdalnej kontroli przykładowo termostatów Nest.

Ostatnią ciekawą funkcją jest przekazywanie notyfikacji. Czyli informowanie użytkownika kiedy na zsynchronizowanym urządzeniu pojawią się alerty dotyczące wiadomości czy połączeń.

Praca systemu została oparta na połączeniach z dedykowanymi aplikacjami na systemy iOS, Android oraz Windows. Jednakże aby rozszerzyć zakres kompatybilnych urządzeń dostępne jest również oprogramowanie obsługiwane z poziomu dowolnej przeglądarki internetowej. Aby cieszyć się pełnią możliwości chmury, warto posiadać urządzenie mobilne wyposażone w moduł Bluetooth 4.0.

WiKey ładowany jest bezprzewodowo za pomocą ładowarki dołączonej do zestawu. Co ciekawe, urządzenie zostało wyposażone w system optymalizacji zużycia baterii, oparty na nauce zachowań użytkownika. Dzięki temu możliwa jest jego nieprzerwana praca do pięciu dni bez potrzeby dodatkowego zasilania.

Plastikowa obudowa jest odporna na wodę, zabrudzenia oraz wstrząsy. Będzie ona dostępna w kilku wariantach kolorystycznych. Twórcy przewidują w przyszłości możliwość wykonywania specjalnych edycji WiKey, przykładowo w obudowie ze szlachetnych materiałów.

Chmura dostępna jest w kilku wersjach, różniących się pojemnością – od 16 do 128 GB.

Aby otrzymać WiKey w przypadku powodzenia kampanii na portalu crowdfundingowym indiegogo.com, należy wesprzeć projekt kwotą co najmniej 50 dolarów (wersja 16 GB).

Jestem wydawcą i redaktorem naczelnym think-about.pl. Moją specjalizacją są opracowania związane z przydomowym garażem i warsztatem. Tematyką zająłem się na poważnie w 2015 roku zakładając z grupą przyjaciół pracownię galanterii drewnianej. Przyjmując rolę producenta elementów oświetleniowych i ozdobnych miałem do czynienia z szerokim wachlarzem narzędzi warsztatowych. Wtedy to też na bazie własnych doświadczeń zacząłem przygotowywać pierwsze rankingi narzędzi i artykuły o poszczególnych markach. Cenię wysokiej klasy produkty i umiem docenić ich zastosowania profesjonalne. Jako ex-profesjonalista i konsument-hobbysta jestem jednak fanem łączenia tanich narzędzi i wysokiej jakości oprzyrządowania. Chętnie sięgam m.in. po produkty z dyskontów. Moja opinia o narzędziach parkside to jedno z najczęściej czytanych opracowań na stronie. Jestem również autorem pierwszych w polsce niezależnych testów grilli gazowych i robotów koszących. Planując kolejne teksty przemycam również moją pasję do motoryzacji. Samochody testuję od 2019, a na think-about.pl publikuję przede wszystkim recenzje i artykuł dotyczące aut użytkowych oraz rodzinnych. Moje doświadczenia dziennikarskie sięgają 2007 roku, kiedy to stworzyłem redakcję technologiczną w domenie 3d-info. Portal z krótkimi przerwami istnieje do dziś. Jako autor zawodowy pracuję od 2010 roku. Większość swojej kariery spędziłem korporacjach medialnych i magazynach drukowanych, współtworząc takie tytuły jak Android Magazine PCFormat, Komputer Świat i PCWorld. Tym ostatnim opiekowałem się najdłużej, bo aż do połowy 2023 roku, pełniąc zaszczytną rolę redaktora naczelnego. Jestem też współtwórcą Think-About. Portal powstał w 2012 roku jako projekt hobbystyczny, aby 10 lat później stać się moim kluczowym zajęciem. Z wykształcenia jestem ekonomistą, ale nigdy nie podjąłem pracy związanej z kierunkiem studiów. Mam przywilej łączenia swoich pasji z wykonywanym zawodem. Chętnie sięgam po literaturę dotyczącą zarządzania i biznesu - szczególnie w ujęciu internetowym. Regularnie poszukuję historii ciekawych przedsięwzięć oraz rozwijam się jako wszechstronny administrator i webmaster. Dobrze znam się na sprzęcie komputerowym i pomimo natłoku obowiązków, pozostaję graczem ubóstwiającym tytuły fabularne. Kiedy odchodzę wreszcie od ekranu staram się jak najwięcej biegać. Motywuję się do regularnego wysiłku wyszukując nieszablonowe biegi masowe, w których chętnie biorę udział.