Walczymy z wilgotnością i rachunkami. Tanie sztuczki na suszenie ubrania w domu

Przedstawiamy tanie sposoby na suszenie ubrań bez suszarki bębnowej. Zebraliśmy dobre rady i wskazówki, które pozwolą wysuszyć ubrania bez podnoszenia wilgotności w domu.

Gdy rozwieszam teraz pranie w domu, to ukradkiem zerkam na higrometr, czy nie przekraczam magicznych 60% wilgotności. Prostym rozwiązaniem jest suszarka bębnowa, ale w momencie gdy rachunki za prąd ciągle rosną, warto zastanowić się, czy nie ma bardziej ekonomicznych rozwiązań.

Wskazówki i porady, jak walczyć z wilgotnością

Najlepszym sposobem na pozbycie się z domu wilgoci jest dobra termoizolacja, która zapewnia dużą różnicę temperatury między wnętrzem domu, a jego otoczeniem. Działa wtedy prosta fizyka. Ciepłe powietrze unosi się do góry i jako pierwsze ucieka z naszego domu. To samo ciepłe powietrze, które kumuluje najwięcej wody.

Dobre zaizolowanie domu to jednak żadna rada. Wskazówki i porady, które zebraliśmy pomogą Ci pod warunkiem, że wyrobisz sobie odpowiednie nawyki i rozsądnie rozplanujesz pranie

  • Ciąg powietrza to Twój przyjaciel – ustawiaj pranie w miejscach gdzie są kratki wentylacyjne. Najczęściej znajdziesz je w kuchni i w łazience. Jeżeli możesz włącz wentylator aby wspomóc wyciąganie powietrza.
  • Planowanie! – zaplanuj pranie w ten sposób aby w momencie rozwieszania prania włączało się ogrzewanie. Stawiaj je blisko grzejnika.
  • Po każdym cyklu prania włączaj jeszcze raz cykl wirowania. Pozwoli to na pozbycie się dodatkowej porcji wody.
  • Jeżeli jesteś w stanie znieść trochę chłodniejszą temperaturę to uchylaj okna. Dotyczy to zarówno prania jak i gotowania czy kąpieli. Gorące, wilgotne powietrze, ucieknie na dwór jako pierwsze.
  • Jeżeli masz kotłownie, albo inne pomieszczenie gospodarcze gdzie jest cieplej – susz właśnie tam.
  • Za oknem wieje? – wystaw pranie pomimo niskiej temperatury. Wiatr jest czymś niesamowitym i szybko się przekonasz, że świetnie sprawdzi się podczas suszenia ubrań.

Pranie nie jest jedyną przyczyną rosnącej wilgotności:

  • Jeżeli kąpiesz się czy gotujesz, upewnij się że wentylatory wywiewne działają i przede wszystkim, że są czyste. Często zapominamy o tym, że kratki wentylacyjne lubią się zapchać. Więc warto co najmniej dwa razy w roku oczyścić je odkurzaczem lub wręcz wymienić kratki i filtry.
  • Jeżeli podgrzewasz gotowy obiad – używaj kuchenki mikrofalowej. To mit, że żywność traci swoje wartości lub jest bardziej niezdrowa. Mamy na ten temat ciekawy artykuł – Czy mikrofalówki są niezdrowe?
  • Gotuj w garnku ciśnieniowym – szczelne zamknięcie ogranicza uwalnianie się pary wodnej. W momencie podniesienia się ciśnienia wewnątrz garnka, podnosi się zawór blokując uciekanie pary wodnej. Przy okazji to dobry sposób na oszczędność czasu gotowania, a tym samym na ograniczenie rachunków za gaz czy prąd.
  • Jeżeli widzisz na oknach skropliny, to regularnie je wycieraj. Różnica temperatury na szybie powoduje wytrącanie się wody. Jeżeli będziemy ją wycierać, zadziałamy jak osuszacz powietrza.
  • Nie rozstawiajmy wody po gotowaniu! – często gotując ziemniaki, ryż czy jajka, wyławiamy jedzenie, a parująca gorąca woda przez dłuższy czas trafia do otoczenia. Należy ją od razu wylewać do zlewu.
  • Myjmy jak najwięcej w zmywarce – zmywarka to zamknięta komora, która finalnie suszy naczynia i odprowadza całą wodę do kanalizacji. Jeżeli decydujemy się na mycie ręczne, to rozpylamy wodę – zarówno podczas zmywania, jak i schnięcia naczyń.
  • Ostatnie pół żartem pół serio – zamykajmy klapkę od sedesu. Woda paruje z każdego zbiornika wodnego w naszym mieszkaniu

Jakie są tańsze alternatywy dla suszarki bębnowej?

Elektryczna suszarka do prania

Zasada działania suszarki elektrycznej jest prosta. Aluminiowe rurki, na których wieszamy pranie, nagrzewają się przyspieszając suszenie. W porównaniu do szaf elektrycznych czy suszarek bębnowych są to tanie urządzenia. Co więcej w czasie ciepłych dni możemy wystawiać na dwór jako normalne suszarki.

Są plusy, ale są też minusy. Musimy się przygotować na zagniecenia, ponieważ ciepłe rurki odznaczają się na ubraniach. Dodatkowo aby uzyskać optymalne efekty suszenia, warto przewieszać ubrania co jakiś czas, co natomiast wymaga dodatkowego wysiłku.

Szafa elektryczna do ubrań

Alternatywą dla suszarki elektryczną może być szafa elektryczna. Określenie szafy jest trochę nad wyrost – urządzenia te mają zazwyczaj składaną konstrukcję ułatwiającą przechowywanie, na którą naciągany jest materiał. W środku na wieszakach, możemy powiesić mokre ubrania, a następnie uruchomić podgrzewanie i wentylację.

Na dole całej konstrukcji znajduje się urządzenie przypominające termowentylator, które wpuszcza do zamkniętej komory ciepłe powietrze suszące nasze ubrania. Na górze znajduje się otwór przez, który ucieka wilgotne powietrze.

Tym razem nie musimy się obawiać zagnieceń, jednak szafy elektryczne pobierają niestety więcej prądu. Zastanawiający może być również fakt, że żaden duży producent nie ma w swojej ofercie takich rozwiązań, musimy wiec korzystać z produktów mniej znanych producentów.

Osuszacz

Ostatnia z alternatyw przyda nam się nie tylko podczas suszenia, ale w każdym momencie, kiedy mamy problem ze zbyt dużą wilgotnością w mieszkaniu. Osuszacze są tanie i dość skuteczne, o czym przeczytacie w naszej recenzji.

Moim ulubionym rozwiązaniem są jednak klimatyzatory z funkcją osuszania (kupiłam taki). Nabywamy wtedy urządzenie, które przyda nam się przez cały rok, a nie tylko w konkretnym okresie.

Urządzenie wytrąca wodę z powietrza wykorzystując różnicę temperatur (analogicznie do wody na szybie, wspomnianej w pierwszych akapitach artykułu). Ciepłe powietrze może pomieścić w sobie znacznie więcej wilgoci niż zimne. Dlatego też gdy powietrze nagle traci temperaturę, woda, która nie jest wstanie już się w nim utrzymać osadza się na ściankach urządzenia, a następnie jest oprowadzana do osobnego zbiornika. Ważne jest aby wielkość zbiornika była dostosowana do naszych potrzeb, a urządzenie informowało nas kiedy ten się zapewni.