Zimą nie pozwól, aby rachunki za media drenowały Twój portfel. Dowiedz się, jak osiągnąć cel, korzystając z kilku łatwych wskazówek. Zimą przewidywane rachunki za media i gaz rosną. Możesz wykorzystać zebrane pomysły, aby udoskonalić sposoby zarządzania energią w domu.

Sterta rachunków rachunki za prąd i gaz
Photo by Alexander Grey on Unsplash

Przy niskich temperaturach powietrza obserwowanych obecnie w całej Polsce, rachunki za ogrzewanie utrzymają się na wysokim poziomie. Przedsiębiorstwa użyteczności publicznej i eksperci energetyczni przewidują, że tej zimy koszty ogrzewania będą wyższe niż w poprzednich latach.

Wprowadzenie poprawek może okazać się dobrym pomysłem, nawet pod koniec zimy. Obejmują one wprowadzanie zmian w stylu życia i zakup nowego sprzętu.

Termostat smart, bo niecały czas musi być ciepło

Jednym ze sposobów jest zakup programowalnego termostatu, który automatycznie ustawia idealną temperaturę, w zależności od pory dnia lub obecności domowników.

Jest to rada, którą wszyscy znamy, ale warto ją powtórzyć, ponieważ jest to jeden z najprostszych i najbardziej skutecznych sposobów na zmniejszenie wydatków na energię. Wielu analityków podaje, że można zaoszczędzić nawet do 10% na kosztach ogrzewania każdego roku poprzez obniżenie temperatury termostatu o 3-5 stopni przez 8 godzin dziennie.

Głowica termostatyczna HAMA 176592 WiFi
Cena: 199,99 złotych Przejdź do sklepu

Głowica termostatyczna HAMA 176592 WiFi termostat smart home

Jedną z najlepszych rzeczy w regulowaniu termostatu smart jest to, że możesz to zrobić, gdy nie ma cię w domu, więc nawet nie poczujesz różnicy. Jego pracę możesz dostosować również z myślą o nocy. Jak sugerują specjaliści od snu, spanie w chłodniejszym środowisku może poprawić jakość wypoczynku poprzez wspieranie naturalnego spadku temperatury ciała. Utrzymując dom w chłodniejszej temperaturze w nocy, możesz zaoszczędzić na kosztach ogrzewania tej zimy, nawet tego nie zauważając.

Inteligentne termostaty sprawiają teraz, że wdrożenie tej strategii jest jeszcze łatwiejsze. Możesz po prostu zaprogramować harmonogram, który steruje temperaturą, kiedy chcesz. Tak, aby temperatura spadała i rosła zależnie od potrzeb. Tak więc po ustawieniu niższej temperatury w momencie pójścia spać, możesz zaprogramować również podniesienie temperatury przed przebudzeniem, aby dom był ciepły, gdy wstaniesz z łóżka.

Zachęcamy do przeczytania również artykuł poświęcony kalibracji pieców do pracy w niższych temperaturach.

Przestarzały piec i grzejniki

Piec gazowy elektryczny gaz ogrzewanie energia ciepło zima nagrzewanie bojler

Jeśli nadal używasz przestarzałego pieca, możesz zużywać więcej energii niż to konieczne. Nowoczesne kotły kondensacyjne to doskonałe rozwiązanie do ogrzewania domu. Dzięki zdolności do kondensacji i przekształcania energii cieplnej w energię użytkową są one o 11% bardziej energooszczędne w porównaniu z tradycyjnymi kotłami. Wykorzystanie najnowocześniejszej technologii może dodatkowo zwiększyć tę różnicę do niebotycznych 30%. Przy stale rosnących cenach gazu, inwestycja w kocioł kondensacyjny może się zwrócić w ciągu zaledwie 4-6 lat, co czyni go mądrym i opłacalnym wyborem dla każdego właściciela domu.

Stare grzejniki żeliwne są często wymieniane na nowoczesne, zarówno ze względów estetycznych, jak i dla poprawy efektywności. Nowoczesne grzejniki, wykonane ze stali lub aluminium, są lżejsze i mają cieńsze ścianki, co pozwala na szybsze ogrzewanie i chłodzenie. To, w połączeniu z automatycznym sterowaniem, zapewnia lepszą kontrolę temperatury i zmniejsza zużycie energii. Trzeba jednak pamiętać, że wymiana grzejników w budynkach wielorodzinnych wymaga pisemnej zgody administratora oraz uwzględnienia różnych czynników. Ważne jest, aby dopasować moc grzejników, parametry pracy instalacji oraz dopuszczalną temperaturę i ciśnienie robocze. Wymiary grzejników muszą również umożliwiać właściwą cyrkulację powietrza, a przestrzeń wokół nich powinna spełniać minimalne wymagania.

Punkty przemarzania i termoizolacja

Nie zawsze trzeba od razu ocieplać cały dom. Aby uniknąć niepotrzebnej utraty pieniędzy na ogrzewanie w zimie, ważne jest, aby sprawdzić swój dom pod kątem „wycieków” ciepła. Najprościej jest zwrócić się do ekspertów, aby przeprowadzili oględziny ścian i dachu. Można również zrobić to samodzielnie przy użyciu specjalnych termometrów na podczerwień zwanych pirometrami. Po zidentyfikowaniu punktów przemarzania należy w tym miejscu naprawić ocieplenie bądź dołożyć jego kolejną warstwę.

Termodetektor BOSCH UniversalTemp
Cena: 185 złotych Przejdź do sklepu

Termodetektor BOSCH UniversalTemp  pirometr termometr miernik temperatury punkt przemarzania wykrywacz

Najpopularniejszymi miejscami, w których tracimy ciepło, są okna i drzwi. Są one często wykonane w starej technologi, bądź zostały źle zamontowane. Jeżeli zdecydujecie się na wymianę właśnie tych elementów, koniecznie sprawdzajcie współczynniki przenikania ciepła na ramie. Producenci często chwalą się wysokim współczynnikiem spełnianym na szycie, podczas gdy sama rama okienna jest wykonana w słabszej technologii.

Zmień własne nawyki

Oto sześć prostych wskazówek, jak zarządzać temperaturą w domu:

  • Wykorzystaj naturalne światło – otwórz żaluzje okienne lub rozsuń zasłony, aby wpuścić słońce w ciągu dnia, wpuścisz tym samym ciepło słoneczne.
  • Gotuj i piecz w domu – to łatwy sposób na ogrzanie domu w ciągu dnia. Ważne jest jednak to, aby planować gotowanie w ten sposób, aby nie nagrzewać kuchni tuż przed tym, jak planujemy opuścić dom.
  • Uszczelnij drzwi – użyj listw, aby dodatkowo zapobiec napływowi zimnego powietrza przez szczeliny.
  • Zabezpiecz okna- jeżeli masz taką możliwość zainstaluj rolety zewnętrzne i zamykaj je, gdy nie ma cię w domu.
  • Utrzymuj otwory wentylacyjne w czystości – Usuń kurz i zanieczyszczenia z otworów wentylacyjnych, aby poprawić wydajność.
  • Używaj przenośnych grzejników – używaj przenośnych grzejników, aby utrzymać ciepło w pomieszczeniu, w którym przebywasz, jednocześnie obniżając ogólną temperaturę.

Wprowadzając te małe zmiany, możesz być zaskoczony tym, jak wiele zaoszczędzisz na rachunku za energię.

Odnawialne źródła energii

Wykorzystaj moc energii odnawialnej i postaw na ekologię dzięki energii słonecznej, wiatrowej lub geotermalnej. Energia odnawiania może mieć duży wpływ na rachunki za ogrzewanie, zwłaszcza jeśli masz całkowicie elektryczny system centralnego ogrzewania. Inwestując w baterię słoneczną czy turbiny wiatrowe, zasilające akumulator i centralne ogrzewanie elektryczne można zabezpieczyć się przed zmiennymi kosztami gazu.

Panele słoneczne mogą nadal gromadzić energię dla Twojego domu w zimie, ale mogą wymagać dodatkowej opieki, takiej jak usuwanie śniegu lub izolowanie baterii. To samo oczywiście tyczy się przy domowych turbinach wiatrowych, które można zainstalować na dachu lub w ogrodzie. Możesz również sprzedawać nadwyżki energii z powrotem do przedsiębiorstw użyteczności publicznej.

One reply on “Szukamy oszczędności na ogrzewaniu i prądzie: 5 prostych pomysłów”

Comments are closed.