Ruszyła już kolejna edycja programu Moja Woda. Kwota dofinansowania, o które można się ubiegać w tym roku, wynosi 6 000 zł.

Deszczówka to woda nienadająca się do picia. Zależnie od tego o jakiej porze roku ją gromadzimy może zawierać w swoim składzie na przykład pyłki roślinne czy sadzę. Pozyskuje się ją nie tylko z opadów deszczu, ale także śniegu, gradu, a nawet porannej rosy. Jedna zebrana w zbiorniku woda deszczowa doskonale sprawdza się do podlewania warzywników, rabat kwiatowych czy roślin doniczkowych. Można jej użyć do mycia sprzętów ogrodowych, grilla, tarasu czy balkonu. Jeżeli jesteś posiadaczem myjki ciśnieniowej, która może być zasilana wodą z beczki z powodzeniem umyjesz także przybrudzony rower, samochód, a nawet kostkę brukową czy elewację domu.

Na stronie gov.pl znajdujemy informację, że „choć woda pokrywa ponad 70 proc. naszej planety, to zaledwie 2,5 proc. stanowi woda słodka, a tylko 0,6 proc. jej zasobów to wody słodkie będące źródłem wody pitnej”. Dlatego niezwykle istotne jest to, by oszczędzać wodę przeznaczoną do picia. Właśnie dlatego, jeśli jest taka możliwość, trzeba wykorzystywać zgromadzoną w zbiorniku deszczówkę.

Pogram Moja Woda

Kolejna edycja programu Moja Woda ruszyła 3 sierpnia 2023 r. Realizowana jest przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) we współpracy z funduszami wojewódzkimi. Właściciele, współwłaściciele budynków lub użytkownicy wieczystych nieruchomości mogą starać się o przyznanie dotacji, która w tym roku wynosi 6 000 zł, w poprzednich edycjach była to kwota w wysokości 5 000 zł. Kwota ta obejmuje do 80 % kosztów związanych z budową przydomowej instalacji tzw. „małej retencji”. Koszt instalacji obejmuje zakup, montaż, budowę i uruchomienie instalacji do zbierania deszczówki.

Wnioski składa się do przynależnych zgodnie z miejscem zamieszkania Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW). Osoby, które składały wnioski i otrzymały dofinansowanie w poprzednich edycjach programu Moja Woda, nie mogą strać się o ponowną możliwość skorzystania z dopłaty w ramach tego programu.

Pierwsza edycja programu odbyła się w 2020 r. Każda kolejna edycja cieszyła się dużym zainteresowaniem petentów. Pierwszy budżet programu obejmował kwotę 100 mln zł, druga edycja programu NFOŚiGW opiewała na kwotę 136 mln zł. Kwota tegorocznego budżetu to 130 mln zł. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekazał informację, że w dniach od 3 do 9 sierpnia złożono już w sumie 8178 wniosków o dofinansowanie

Program Moja Woda 2023 r. realizowany będzie do końca 2024 r. Za wykonane instalacje do 30 czerwca 2024 r. środki finansowe będą wypłacane do 31 grudnia 2024 r. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekazał informację, że w dniach od 3 do 9 sierpnia złożono w sumie 8178 wniosków o dofinansowanie, z czego 6205 to wnioski zarejestrowane na Portalu Beneficjenta, natomiast 1973 wnioski zostały złożone do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska.

Co można kupić, aby otrzymać dofinansowanie?

Zestaw – podziemny zbiornik Modularis 2500 l z pompą 4Rain

Zestaw - podziemny zbiornik Modularis 2500 l z pompą 4Rain

Zbiornik na wodę Modularis ma pojemność 2500 l i zajmuje powierzchnię 1,8 m2. Wykonany jest z polietylenu i w 100 % nadaje się do recyklingu. Można modułowo łączyć go z innymi zasobnikami Modularis. Żebrowanie na ścianach wzmacnia wytrzymałość kolejnych podłączonych baniaków. Wyposażony jest we wbudowany filtr wstępny.

Do zestawu dołączony jest pakiet Ogród Komfort, który zawiera:

 • filtr wewnętrzny na trawersie, który zatrzymuje zanieczyszczenia takie jak liście czy mech
 • pompa zatapialna Multi Diver 1200 EVO 230V
 • wąż ciśnieniowy o długości 10m
 • zewnętrzny punkt poboru wody z dwoma szybkozłączami z zaworkami do węża 25mm, 1″.

Cena: 3 499,00 zł Przejdź do sklepu

Zestaw – Naziemny zbiornik na deszczówkę Tower Stone 1000 l

Zestaw - Naziemny zbiornik na deszczówkę Tower Stone 1000 l

Naziemny Tower Stone tworzą dwa baniaki o pojemności 500 l każdy. Aby spełnić warunki i móc ubiegać się o dofinansowanie Moja Woda należy kupić dwa takie zestawy, wówczas łączna suma pojemności wyniesie 2000 l. Beczki te łączy się ze sobą za pomocą wężyków, które są w zestawie. Frontowa ściana zbiornika pełni funkcję ozdobną, dzięki czemu łatwiej scala się z otoczeniem. Ma wymiary 77,5 x 58,3 x 130 cm. Zasobnik można połączyć aż w czterech miejscach z rynną za pomocą rury spustowej, a od góry jest przygotowany otwór wraz z pokrywą.

Zestaw zawiera:

 • dwa zbiorniki na deszczówkę Aqua Tower IDTST500 500l
 • dwie opaski nierdzewne 16-27mm
 • dwie rurki do kranu 3/4″
 • dwie szybkozłączki 1/2” standard TPR White-Line Bradas
 • dwie wkrętki do urz. zrasz. GZ3/4” White-Line Bradas
 • dwa przyłącza z zaworem GW/GZ 3/4″ White Line
 • taśmę teflonową 12mm x 0,075mm 10m (12/2400)
 • zestaw przyłączeniowy ICANSET 7 do deszczownicy
 • zestaw do łączenia zbiorników ze sobą ICANS 8
 • kran do deszczownicy CANTAP ITAP2
 • zaślepkę, zatyczkę do ICANS1 średnica 40mm.

Cena: 1699,49 zł Cena: 1 631,90 zł Przejdź do sklepu

Beczka na deszczówkę 1000L

Beczka na deszczówkę 1000L

To składany pojemnik o średnicy 124 cm i wysokości 95 cm. Wykonany jest z wytrzymałego syntetyku PVC, który można używać w temperaturze od -35°C do 70°C. Zbiornik ten wyposażony jest w filtr, który wyłapuje zanieczyszczenia z rynny. Górna klapa zapinana jest na suwak, dzięki czemu można podłączyć pompę zanurzeniową. Należy pamiętać, że aby móc starać się o zwrot funduszy z programu należy kupić drugi zestaw.

W skład zestawu wchodzą:

 • zbiornik
 • system pozyskiwania wody z rynny
 • kran górny
 • spust dolny 1/2 cala
 • wąż odprowadzający nadwyżkę wody.

Cena: 489,00 zł Cena: 469,50 zł Przejdź do sklepu

Cel programu

Dążeniem programu Moja Woda jest retencja wody. Jest to czasowe gromadzenie wód opadowych lub roztopowych, a następnie wykorzystanie ich do celów gospodarczych wokół domów, na przykład do podlewania. Zamysłem programu jest przeciwdziałanie skutkom suszy oraz podtopieniom. Dodatkowym bonusem jest to, że realnie oszczędzamy pieniądze. Bowiem korzystając z wody zgromadzonej w beczce nie musimy pobierać wody z sieci wodociągowej.

Jak złożyć wniosek?

Osoby zainteresowane tym programem mogą złożyć wniosek w wersji elektronicznej przez internet. Zobowiązani są także do złożenia dokumentacji w wersji papierowej do przynależnego miejscu zamieszkania WFOŚiGW. Takich funduszy jest w Polsce 16. Klikając w ten link wybierz Wojewódzki Fundusz, który odpowiada twojemu miejscu zamieszkania. Warto wiedzieć, że minimalna kwalifikowana kwota inwestycji to 2 000 zł.

Co trzeba zrobić, aby złożyć wniosek o dofinansowanie?

 • Należy założyć konto, czyli zarejestrować się, na portalu beneficjenta na stronie Wojewódzkiego Funduszu odpowiadającemu twojemu miejscu zamieszkania. Wpisz w arkuszu swoje dane osobowe i kontaktowe. Jeżeli jesteś już posiadaczem takiego konta wystarczy ponownie zalogować się;
 • Kolejnym krokiem jest pobranie i wypełnienie wniosku PDF o dofinansowanie, który jest dostępny w zakładce Moja Woda. Poprawnie wypełniony wniosek należy przesłać do Funduszu przez Skrzynkę Podawczą – PDF. Skrzynka ta znajduje się na portalu beneficjenta;
 • Wypełniony wniosek należy także wydrukować i podpisać. W takiej formie (papierowej) wraz z dokumentami potwierdzającymi poniesione koszty – na przykład faktury, protokół wykonania instalacji czy oświadczenie o samodzielnej realizacji trzeba doręczyć do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub wysłać za pośrednictwem Platformy Usług Administracji Publicznej (ePUAP);
 • Wnioski można składać do 30 czerwca 2024 r. o ile na stronie WFOŚiGW nie ukaże się informacja o wstrzymaniu przyjmowania wniosków.

Na co można otrzymać dofinansowanie z programu Moja Woda?

Dofinansowanie z programu Moja Woda w 2023 r. można otrzymać do zakupu, dostawy, montażu, budowy, rozbudowy, uruchomienia następujących instalacji:

 • do zbierania wód opadowych lub roztopowych z powierzchni nieprzepuszczalnych nieruchomości, tj. z dachów, chodników, podjazdów (np. łapacze, wpusty, osadniki rynnowe, odwodnienie liniowe, przewody odprowadzające wody opadowe bez rynien i rur spustowych);
 • do magazynowania wód opadowych w zbiornikach (np. szczelne zbiorniki podziemne i naziemne) o sumarycznej pojemność minimum 2 m³;
 • do retencjonowania wód opadowych w tym roztopowych w gruncie (np. rozszczelnienie powierzchni nieprzepuszczalnych, studnie chłonne, drenaż, skrzynki rozsączające, zbiorniki otwarte);
 • do retencjonowania wód opadowych w tym roztopowych na dachach – zielone dachy (warstwa drenażowa) bez kosztów nasadzeń;
 • do wykorzystania retencjonowanych wód opadowych lub roztopowej (np. pompy, filtry, przewody, zraszacze, sterowniki, centrale dystrybucji wody, inne instalacje umożliwiające zagospodarowanie wody z istniejącego/nowobudowanego w ramach inwestycji zbiornika).