poniedziałek, 6 maja

Zdjęcia panoramiczne można wykonać na wiele sposobów. W tej chwili na rynku urządzeń elektronicznych ciężko znaleźć takie, które posiada aparat fotograficzny bez takiej funkcji. Jednak tak wykonane zdjęcie nie będzie tak ciekawe i efektowne jak to, które potrafi wykonać Panono. To aparat, a właściwie kilkadziesiąt aparatów w jednym urządzeniu stworzony do wykonywania zdjęć sferycznych.

Panono wygląda jak nieduża piłka, w której umieszczono obiektywy. To elementy małych aparatów, których matryce mają rozdzielczość 2 Mpix co przy 36 takich sensorach daje łączną rozdzielczość zdjęć równą 72 Mpix. Panono waży 300 g, ma średnicę 11 cm i zostało wykonane z plastiku. Oferowane są 2 wersje kolorystyczne urządzenia.

 

To, co jest najciekawsze w Panono, to sposób w jaki wykonuje się zdjęcia. Urządzenie wystarczy podrzucić, a wbudowany akcelerometr uruchomi wszystkie 36 sensorów, gdy osiągnie najwyższy pułap rzutu. Złożenie 36 zdjęć w jedno pozwoli uzyskać zdjęcie sferyczne. Tak wykonaną fotografię można oglądać na ekranie podłączonego do Panono za pomocą dedykowanej aplikacji urządzenia z Androidem lub iOS-em. Autorzy projektu zapewniają, że Panono przetrwa upadek po tym, jak nie uda się go złapać.

Urządzenie można umieścić na statywie i wykonać zdjęcie używając przycisku na obudowie, bądź wyzwolić migawkę za pomocą aplikacji.

 

Obecnie autorzy projektu zbierają fundusze na wdrożenie Panono do produkcji za pomocą portalu Indiegogo. Cena jednego egzemplarza to 549$. Twórcami aparatu są: Jonas Pfeil, Björn Bollensdorff i Qian Qin.

Przykładowa panorama sferyczna wykonana przy pomocy Panono: