Czy wiedzieliście, że w Lidlu możecie teraz znaleźć nie tylko szeroki wybór elektronarzędzi, ale też… panele fotowoltaiczne? Tak jest – w popularnym dyskoncie możecie kupić balkonową „elektrownię słoneczną”, by zacząć oszczędzać na energii elektrycznej. Czy jest to sprzęt warty uwagi?

panele fotowoltaiczne balkonowe lidl

Balkonowa elektrownia to dobre rozwiązanie dla osób, które nie mają dostępu do tradycyjnych paneli fotowoltaicznych na dachu budynku. Może być zamontowana na balkonie, tarasie lub innym odpowiednim miejscu, gdzie jest wystarczające nasłonecznienie. Jej montaż i demontaż jest również mniej wymagający i bardziej mobilny, więc instalacja w letnim domu na czas wakacji nie powinna sprawić problemu.

Do tego, że wykorzystanie fotowoltaiki w swoim gospodarstwie domowym jest warte rozważenia, chyba nie trzeba przekonywać. To rozwiązania nie tylko przyjazne dla środowiska, ale pozwalające też obniżyć rachunki za energię elektryczną. Dzięki wykorzystaniu energii słonecznej możesz korzystać z czystej i bezpłatnej energii, co przyczynia się do redukcji emisji dwutlenku węgla.

Świetne na start z fotowoltaiką?

Panele, które znajdziemy w Lidlu, to model od znanej kupującym tam osobom firmy Parkside. PBKW 300 A1 Smart to rozwiązanie, które pozwala na wykorzystanie energii słonecznej do zasilania urządzeń elektrycznych za pomocą balkonowej „elektrowni słonecznej”. Jest to sprzęt o niższych osiągach, ale i cenie, od panelów balkonowych marketów budowlanych. To raczej zestaw startowy, który zawiera wszystko co potrzebne do rozpoczęcia produkcji energii słonecznej w domowych warunkach. Służy do do zasilania sieci domowej do 100 kWh rocznie, ale możliwa jest też rozbudowa o drugi moduł solarny (maks. zasilanie 200 kWh na rok). Posiada wydajny falownik o wyjściowej mocy 150W z drugim przyłączem modułu solarnego o łącznej mocy do 300 W. Można go też dalej rozbudowywać i korzystać z łącznie czterech modułów solarnych do maks. 600 W.

W Lidlu można kupić balkonową elektrownię słoneczną. Dobre panele fotowoltaiczne na start?

W skład zestawu startowego wchodzi:

 • wysokowydajny moduł słoneczny o mocy 300 W, który zamienia energię słoneczną na energię elektryczną. Moduł jest wyposażony w specjalne ogniwa fotowoltaiczne, które zapewniają efektywną konwersję światła słonecznego na energię.
 • kontroler ładowania, który jest niezbędny do monitorowania i zarządzania procesem ładowania baterii słonecznej. Zapewnia bezpieczne i optymalne ładowanie, chroniąc baterię przed przegrzaniem i przeładowaniem;
 • akumulator, który przechowuje wyprodukowaną energię słoneczną, dzięki czemu możesz zgromadzić zapas energii do wykorzystania w późniejszym czasie;
 • inwerter konwertujący zgromadzoną energię z baterii na prąd stały, który można wykorzystać do zasilania różnych urządzeń elektrycznych. Inwerter jest wyposażony w gniazda elektryczne, które umożliwiają podłączenie urządzeń;
 • akcesoria – kabel połączeniowy (5 m), gniazdo zasilające i materiał montażowy do modułu solarnego i falownika.

Ponadto elektrownia słoneczna jest wyposażona w inteligentne funkcje, które można obsługiwać za pomocą dedykowanej aplikacji mobilnej. W Lidl Home możemy kontrolować z poziomu smartfona m.in. napięcie wyjściowe, natężenie prądu, moc w watach, godziny słoneczne dziennie. Warto też dodać, że na sprzęt jest 25 lat gwarancji wydajności (80% znamionowej wydajności) oraz 10 lat gwarancji na moduł solarny na materiał i wykonanie.

W Lidlu można kupić balkonową elektrownię słoneczną. Dobre panele fotowoltaiczne na start?
 • zakres napięcia znamionowego: 230 V~ / 50 Hz
 • maks. moc (z zestawem startowym / z drugim modułem): 150 W / 300 W
 • maks. prąd wyjściowy: 1,4 A
 • sprawność ważona CEC: 95%
 • sprawność statyczna MPPT: 99%
 • współczynnik mocy falownika > 0,98
 • przyłącza falownika: 2 x 2 MC4 kompatybilne i 2 x 230 V
 • dopuszczalna temperatura otoczenia: od -40 do 85°C

Cena: 1599 zł
Zobacz ofertę

Bezpieczny montaż to podstawa

Producent przypomina – i warto o tym pamiętać – że gniazdo zasilania może zostać zainstalowane tylko przez elektryka. Dobrze wiedzieć, że montaż instalacji o mocy do 6,5 kW nie wymaga specjalnego pozwolenia na budowę. Dla instalacji o mocy do 50 kW konieczne jest skonsultowanie się z rzeczoznawcą ds. ochrony przeciwpożarowej oraz zgłoszenie instalacji do Państwowej Straży Pożarnej. Uzyskanie formalnego pozwolenia na budowę wymagane jest dopiero powyżej tej mocy. Jeśli planujemy rozbudowę istniejącej instalacji elektrycznej, taką jak dodawanie nowych tras kablowych, konieczne jest zgłoszenie tego do odpowiedniego urzędu wraz z projektem wykonanym przez uprawnionego projektanta oraz uzyskanie wymaganych zgód od rzeczoznawców.

Materiał zawiera linki reklamowe od naszych sklepów partnerskich. Publikacja odnośników nie ma wpływu na opinie i oceny zawarte w treści.