PancakeBot – drukarka do naleśników

Drukarki są ostatnimi czasy bardzo modnym tematem. Oczywiście chodzi o programowalne urządzenia, oparte na technologii druku 3d. Opisywaliśmy już chociażby Foodini, czyli drukarkę do jedzenia oraz X Tattoo Machine, drukującą tatuaże. Na tym tle możliwości PancakeBot wypadają słabo, lecz wciąż są niezwykle apetyczne.

PancakeBotMowa o drukarce do Pancakes, czyli amerykańskich naleśników. Jej powstanie zainicjował Miguel Valenzuela, który pragnął przygotować z LEGO, urządzenie robiące naleśniki dla jego córek.

PancakeBotUżytkownik otrzymuje do swojej dyspozycji prosty program graficzny. Z jego wykorzystaniem może samodzielnie naszkicować dowolny wzór lub oznaczyć krawędzie zaimportowanej grafiki. Tak przygotowany plik, wystarczy zgrać na kartę pamięci SD, a następnie wpiąć do drukarki.

PancakeBotPraca urządzenia oparta jest na szprycy ciśnieniowej, zawieszonej na ruchomym panelu. Za jej pośrednictwem, uprzednio przygotowane ciasto jest nanoszone na elektryczną płytę grzewczą. Podczas druku, system zachowuje kolejność tworzenia elementów stosowaną podczas rysowania projektu. Części naleśnika od których rozpoczęto projektowanie, będą wyraźnie ciemniejsze od pozostałych. Dzięki temu możliwe jest tworzenie obrazków o wielu odcieniach.

Aby otrzymać PancakeBot, należy wesprzeć jego kampanię crowdfundingową na portalu kicksterter.com, kwotą co najmniej 169 dolarów. Pierwsze wysyłki planowane są na lipiec 2014. Projekt zebrał już zakładaną kwotę, gwarantującą jego realizację.

fot. 3dprint.com