Co jeśli każdej rozgrywce w Call of Duty czy Battlefield, mogłyby towarzyszyć realistyczne doznania? Połączenie wszystkich najnowszych rozwiązań pozwoliłoby spojrzeć oczami wirtualnej postaci, dotknąć cyfrowego karabinu, na własnych nogach, swobodnie przechadzać się po planszach, a nawet poczuć zapach płonących zabudowań. Jest jedna firma, która postanowiła zrealizować wszelkie marzenia graczy i nawet dodać nieco więcej.

Omnideck 6 - Infantry training

Od czasów powstania gogli OculusRift, możliwości eksploracji wirtualnej rzeczywistości są wciąż rozszerzane. Oprócz rękawic, czy akcesoriów już jakiś czas temu pojawiły się pierwsze bieżnie pozwalające na naturalne przemieszczanie się w cyfrowym świecie. Omnideck 6 jest najbardziej zaawansowanym tego typu rozwiązaniem, zaprezentowanym przez firmę OMNIFINITY. Pozwoli ono na jeszcze bardziej swobodne obieranie kierunku i sposobu ruchu, bez zabezpieczających pasów będących dotychczas nieodłącznym elementem tego typu rozwiązań.

Omnideck 6 ma przypaść do gustu graczom, lecz również być nieocenionym narzędziem szkoleniowym dla wojska, policji czy firm ochroniarskich.

Omnidirectional treadmill

Rozwiązanie zostało oparte na platformie o średnicy 6 metrów, wyposażonej w ruchome elementy bieżni z zestawem czujników oraz optycznej technologii śledzenia. Powierzchnia złożona jest z 16 trójkątnych sekcji, składających się z napędzanych elektrycznie rolek. Prędkość ruchu bieżni jest automatycznie dostosowywana do użytkownika, dzięki czemu nie ma obawy że niechcący wyjdzie on poza obszar platformy.

Omnideck 6 - Top

Duża, okrągła powierzchnia pozwala na uzyskanie uczucia pełnej swobody. W przeciwieństwie do dotychczasowych rozwiązań użytkownik może po prostu odwrócić się i w dowolnym kierunku i przemierzać wirtualną rzeczywistość w pełnym zakresie 360 stopni.

Omnidirectional treadmill

Co ciekawe zastosowany detektor optyczny w połączeniu z tak dużą swobody ruchu pozwala na odzwierciedlenie nie tylko chodu i biegu, ale również skradania się, czołgania czy nawet skakania.

Omnideck 6

Producent zapewnia, że poczucie realizmu może być spotęgowane poprzez wykorzystanie współpracujących z platformą replik broni. Rewolucyjnie zapowiada się również możliwość rozbudowy zestawu o generatory warunków atmosferycznych pozwalającego na uzyskanie realistycznej temperatury i wilgotności w pomieszczeniu symulacyjnym. Imitowanie dymu, mgły czy zapachów ma być również w zasięgu możliwości urządzenia.

Omnideck 6 - Software

Oczywiście Omnideck 6 ma być w pełni kompatybilny z OculusRift wykorzystując połączenie za pośrednictwem HDMI.

Własny zestaw Omnideck 6 można skonfigurować na wiele sposobów, w zależności od wymogów przyszłego użytkownika
Podstawowy zestaw obejmuje
Bieżnię Omnideck 6
– Oprogramowanie Omnitrack
Komputer sterujący
Optyczny lub magnetyczny system śledzenia
– Interfejs dla urządzeń wejściowych

Dodatkowo można zamówić:
System projekcji 360⁰
– Kompatybilne gogle Oculus Rift DK2
System głośników Surround Sound
– Rękawice VR
System śledzenia ciała
– Generatory bodźców takich jak: ciepło, dym, zapach.

Omnideck 6 - VBS2

Podstawowe dane techniczne:
Średnica: 6 m
Wysokość: regulowana, od 15 do 16,5 cm
Zasilanie: 3 fazy
Prędkość maksymalna: 2 metry na sekundę (7,2 kilometra na godzinę)

Cena podstawowego zestawu ma sięgać 55 tys euro

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *