środa, 19 czerwca

Sezon letni uważam za otwarty, a więc pora przygotować się na przyjemności na świeżym powietrzu. Sprawdź, jaka butla gazowa do grilla będzie odpowiednia, a także na ile wystarczy, aby uniknąć tragedii oraz zorganizować najlepsze garden party w okolicy.

Tytułowa tradycja przybrała na popularności głównie za sprawą Amerykanów, a historia ciągnie się nieprzerwalnie od dekad. Każdy, kto choć raz organizował grilla, wie jak istotne jest odpowiednie przygotowanie i sprzęt. Modele gazowe cieszą się dużym zainteresowaniem, a do procesu przyrządzania nie musimy wykorzystywać węgla. Innymi słowy – zdrowiej, szybciej, bez nerwów i nieprzyjemnych zapachów. Tego typu urządzenia zasilamy gazem, o ile przestrzegamy zasad i przepisów, jest bezpieczny nawet w przydomowej altanie. Myślę, że butla gazowa nie jest większym zaskoczeniem zwłaszcza dla osób, które w dzieciństwie zaliczyły choć jedną wyprawę na kemping lub pod namiot. Wbrew pozorom w ich zakresie nie zmieniło się wiele, choć wykorzystywanie jej do grilla nieco różni się od podgrzewania na płomyczku garnka z wodą.

Butla gazowa do grilla – rodzaje, pojemność

Na rynku mamy kilka dostępnych rozwiązań, które są dedykowane również dla entuzjastów grillowania. Grille gazowe powinny być zasilane butlami, których pojemność nie przekracza 11 kg, jednak na tym nie koniec. Dzielimy je w zależności na przeznaczenie, w kwestii grilli gazowych wyróżniamy:

  • butle gazowe stalowe o pojemności 11 kg, mieszanka gazu propan-butan (mieszanina B)
  • butle gazowe stalowe o pojemności 5 kg, mieszanka gazu propan-butan (mieszanina B)
  • butle Dom Light ważące 6,8 kg, mieszczące 10 kg gazu propan (mieszanina C)
  • butle Nano Gas ważące 6,6 kg mieszczące 8 kg gazu propan (mieszanina C)
  • butle kompozytowe węglowe ważące 3,4 kg mieszczące 5 kg gazu propan (mieszanina C)
  • butle kompozytowe węglowe ważące 12 kg, mieszczące 10 kg gazu propan (mieszanina C)

Zgodnie z opisem, mieszanina B składa się z mieszkanki propan-butan, natomiast mieszanina C z czystego propanu. Pozostając w tematyce grillowej, podczas sezonu letniego nie ma to aż tak dużego znaczenia. Jeśli jednak nastaną niższe temperatury, zalecane jest stosowanie czystego propanu. Odparowuje w temperaturze sięgającej do -40 stopni Celsjusza, tak więc umożliwia wykorzystanie gazu w 100%, mimo nieprzychylnej pogody. Warto nadmienić, że proces wrzenia jest najprościej ujmując, zmianą stanu ciekłego w stan gazowy.

Butla gazowa do grilla – wytyczne, kompatybilność

Decydując się na zakup sprzętów do domu, ogrodu lub warsztatu kierujemy się m.in. marką. Jeśli mowa o butlach gazowych, dla większości konsumentów nie gra to zbyt dużej roli z uwagi na identyczną zawartość (o ile mówimy o tym samym rodzaju). Jak wygląda to jednak w praktyce? Czy należy kierować się podczas zakupu producentem? Nie, producent nie ma w tym wypadku żadnego znaczenia.

Niemal wszystkie grille gazowe w Polsce posiadają podłączenie i reduktor zgodny ze stalowymi butlami o pojemności 5 kg lub 11 kg. Jest to o tyle istotne, że możemy stosować je zamiennie – w zależności od potrzeb. Na uwadze warto mieć jednak wysokość grilla, albowiem część butli może nie mieścić się pod rusztem, a trzymanie butli na ścisk jest wysoce niezalecane. Podobną sytuację napotkaliśmy podczas testowania modelu NAPOLEON Freestyle 365 SB (więcej przeczytasz pod tym linkiem). Jeśli konstrukcja w żaden sposób nie umożliwia dopasowania, jedynym rozwiązaniem pozostaje przechowywanie jej obok, co może wyglądać nieestetycznie i zajmuje dodatkowe miejsce. Nawiasem dodam, że najmniejsze grille elektryczne wykorzystują naboje gazowe. Nie ma konieczności stosowania butli, a pojemnik 400 ml powinien wystarczyć nawet na 140-180 minut (przy ciągłym grillowaniu).

Butle Nano (znane jako Klik-On) są produkowane wyłącznie przez AmeriGas. W ich przypadku konieczne jest zainstalowanie specjalnego reduktora-szybkozłączki. Odpowiada on za odpowiednie ciśnienie, którego wartość jest zależna od kraju i występującego gazu. Przepisy Europejskie regulują zaś same reduktory, które powinny być zgodne z normą EN 16129. Na tabliczce znamionowej znajduje się informacja o ciśnieniu wyrażonym w jednostce mbar (30, 37, 50). Dużym minusem jest kwestia wymian, albowiem można to uczynić wyłącznie w specjalistycznych punktach (jest ich znacznie mniej, niż w przypadku tradycyjnych butli).

Butla gazowa do grilla – producenci, gdzie kupić

Butle gazowe są niemal na wyciągnięcie ręki, a mimo mniejszej popularności wycieczek pod namiot lub kemping, zainteresowanych zakupem nie brakuje. W związku z powyższym, kupimy je zarówno na trasie, jak i w wielkopowierzchniowych sklepach w centrum miasta. Odrobinę rzadziej spotkamy się z rodzajem kompotyzowym, choć i ta oferta znacząco się rozszerza. Oto kilka miejsc, w których możesz dokonać zakupu:

  • Dostawcy gazu płynnego, rozlewnie (m.in. Gaspol, AmeriGas, GreenGas, GasBank),
  • Stacje paliwowe (uwaga, samo napełnianie gazem płynnym jest zabronione, o czym świadczą aktualnie obowiązujące przepisy),
  • Wielkopowierzchniowe markety (m.in. OBI, Castorama, Leroy Merlin, Bricoman),
  • Zaufane sklepy internetowe.

Rekomenduję, aby decydować się na zakup butli z widoczną plombą. Legalne napełnianie butli jest możliwe wyłącznie przed podmioty, które uzyskały koncesję.

Na ile starcza butla gazowa do grilla?

Odpowiedź na pytanie nie jest jednoznaczna, albowiem zależy od częstotliwości korzystania oraz długości cyklu pracy. Jak wspomniałam wcześniej, butla gazowa do grilla może występować w kilku wariantach względem pojemności, a także mieszanin. Innymi słowy, uzyskanie jednoznacznych wyników, wymagałoby od nas wielu danych (w tym o ilości palników, wykorzystywanej obecnie mocy, a także ogólnej mocy sprzętu). Przy wykorzystywaniu 11-kilogramowej butli z gazem propan-butan, czas użytkowania może wahać się między 16 – 58 h. Najczęściej jednak, użytkownicy śledzą zużycie poprzez manometr (podłączany przed reduktorem). Narzędzie pomiarowe kosztuje zaledwie kilkadziesiąt złotych, a umożliwia sprawdzenie obecnego stanu ilości gazu wewnątrz butli. 

Gdy mowa o finansach, godzina grillowania może kosztować nas od 1,60 zł do blisko 3 zł. Niezależnie od urządzenia, zazwyczaj tańszą opcją będzie skorzystanie z mieszanki propanu-butanu.

Odpowiednia butla gazowa do grilla to nie wszystko, o czym należy pamiętać. Jeśli pałasz entuzjazmem do pieczenia, zajrzyj do publikacji, która pozwoli Ci utrzymać urządzenie w należytym stanie: Jak wyczyścić grill gazowy? Zróbmy to na 5 sposobów

Moja obecność w redakcji Think-About oraz 3D-Info wiąże się z wieloma aktywnościami w zakresie działań komercyjnych. Na co dzień uczestniczę w procesach sprzedażowych, bliscy są mi również nasi partnerzy. Marketing jest moją pasją od wielu lat, co bezpośrednio wiąże się również z pozyskaniem wyższego wykształcenia w tymże kierunku. Realizacja tak obszernych działań pozwala niemal codziennie szukać nowych wyzwań. Z przyjemnością pobudzam do pracy szare komórki, gdy pora na dozę kreatywności oraz wykazanie się znajomością realnych oczekiwań marek, które zamierzają współtworzyć specjalne projekty u boku redakcji. Znalezienie wspólnego celu oraz wypracowanie dedykowanych rozwiązań bywa niezwykle satysfakcjonujące. Rola Sales Managera nie jest więc skupiona tylko na zagadnieniach z zakresu e-commerce ale również kontaktach z ludźmi. Otwarcie na potrzeby drugiej strony jest kluczowe, aby realizacja była zarówno atrakcyjna, jak i wartościowa. Wspólnie z redaktorami redakcji mogę poszerzać swoją wiedzę również w zakresie technologii, nowoczesnych rozwiązań, a nawet AGD.   Moja przygoda w T-A oraz 3D-Info trwa stosunkowo krótko, jednak sama podróż w to miejsce rozpoczęła się blisko 8 lat temu. Wówczas pasją stała się komunikacja, social media, reklama oraz e-commerce. Dotychczas zajmowałam się komercjalizacją treści, prowadzeniem kampanii z wykorzystaniem mediów społecznościowych, fotografią, a także m.in. drobnymi działaniami z zakresu Google Ads i cross-marketingu. Dzięki zdobywaniu doświadczenia w wielu sektorach, jest mi łatwiej zrozumieć potrzeby partnerów.   Na co dzień w dalszym ciągu rozwijam swoje kompetencje w wyżej wymienionych kategoriach, choć największą frajdę przynosi mi fotografia oraz grafika. Niezwykle bliska jest mi również muzyka, co niejako wiąże się z moim artystycznym usposobieniem. Nie jest mi obca troska o dobrostan zwierząt, walka o ich prawa i należyte traktowanie. Dążę do wyznaczonych sobie celów i nie cofam się, gdy na horyzoncie pojawiają się niedogodności losu.