Nie daj się zwieść, sezon grillowy jest już za rogiem! Zanim zaczniesz grillować, poświęć trochę czasu na wyczyszczenie swojego grilla gazowego. Dobrze utrzymany sprzęt nie tylko zapewni, że Twoje potrawy będą smakować wyśmienicie, ale także będzie Ci dłużej służył.

Czyszczenie grilla rusztu grill gazowy

Aby wyczyścić swój grill gazowy, wykonaj następujące proste kroki:

  • Jeśli nagrzałeś urządzenie, poczekaj aż grill całkowicie ostygnie
  • Upewnij się, że butla z gazem jest odłączona
  • Wybierz metodę czyszczenia, która będzie dla Ciebie najlepsza.

Pamiętaj, że bezpieczeństwo zawsze jest na pierwszym miejscu. Czyszczenie grilla gazowego, gdy jest on gorący, jest nie tylko niebezpieczne, ale również nie wyjdzie mu na dobre. Dlatego przed czyszczeniem zawsze poczekaj, aż ostygnie.

Rozwiązanie przyjazne dla portfela

Czyszczenie grilla gazowego nie musi być drogie. Możesz go łatwo wyczyścić za pomocą zaledwie kilku przedmiotów gospodarstwa domowego. Napełnij butelkę z dwoma kubkami wody zmieszanej 1:1 z octem, dobrze wstrząśnij i spryskaj mieszaniną stojak grilla. Pozostaw na 10 minut, a następnie dodaj czysty ocet do butelki z aerozolem i za pomocą bawełnianej szmatki czyść spryskiwaną powierzchnię obudowy. Spłukiwanie preparatu nie jest konieczne.

Jak wyczyścić grill gazowy? ocet, woda i ścierka
Zdjęcie dodane przez Matilda Wormwood

Czyszczenie klasyczną metodę

Wykorzystaj siłę ciepła, aby Twój grill gazowy był lśniący. Zacznij od włączenia grilla na 15 minut, aby go rozgrzać. Gdy będzie już gorący, wyłącz zarówno grill, jak i dopływ gazu. Weź dobrej klasy szczotkę drucianą i namocz ją w wodzie. Szoruj gorące ruszty szczotką, upewniając się, że stoisz w odległości, która uchroni Cię przed poparzeniem parą. Aby uporać się z trudnymi plamami tłuszczu, możesz dodać odrobinę detergentu do wody. Gdy grill ostygnie, użyj wilgotnej szmatki, aby wytrzeć ruszty do czysta i usunąć wszelkie pozostałości.

wypalanie czyszczenie grilla gazowego spalanie brudu ogień
Photo by Danny Gallegos on Unsplash

Łatwe i regularne czyszczenie

Aby utrzymać ruszty grilla w najlepszym stanie, zaleca się ich czyszczenie po każdym użyciu. Jeśli nie masz zaufania do swoich wyborów, możesz wybrać zestaw czyszczący od jednego z popularnych producentów grilli. Przyborniki tego typu zazwyczaj zawierają różnego rodzaju szczotki z grubym włosiem i skrobaki. Do zestawu dołączane są również specjalistyczne środki czyszczące i ścieraczki lub gąbki.

Weber Emaliowan – zestaw do czyszczenia grilla gazowego
Cena: 353,78 złotych przejdź do sklepu

Weber Emaliowany zestaw do czyszczenia grilla gazowego

Intensywne czyszczenie

Brudny grill wypełniony uporczywym, zbrylonym i przypalonym jedzeniem wymaga sporego większego wysiłku przy czyszczeniu. Przygotuj worek na śmieci albo inną folię, którą będziesz w stanie przykryć urządzenie. Następnie wymieszaj dwie szklanki octu i jedną filiżankę sody oczyszczonej. Wyjmij ruszty do grilla i umieść je w worku na śmieci. Pozwól kratkom moczyć się przez całą noc. Po wyjęciu rusztów, opłucz je wodą i osusz. Jeśli nadal pozostaną na nich resztki jedzenia, użyj ściereczki lub skrobaczki do grilla, aby je wyczyścić.

Jeżeli brud nadal nie chce zejść, poszukaj silnych środków czyszczących skierowanych do grillów lub piekarników. Znajdziesz je w sklepach z materiałami dla gastronomii np. Makro. Pamiętaj, że takie substancje są zazwyczaj silnie żrące. Koniecznie zabezpiecz ręce rękawiczkami np. sylikonowymi, a cały proces przeprowadzaj na dworze. Staraj się nie wdychać oparów, a jeżeli substancja czyszcząca zetknie się z twoją skórą, szybko zmyj ją dużą ilością wody i mydła.

Lubiący wygodne powinni pomyśleć zawczasu

Grille gazowe z rusztami, które można myć w zmywarce, stanowią wygodne rozwiązanie dla osób ceniących prostotę i oszczędność czasu przy czyszczeniu. Jednak nie wszystkie modele grilli gazowych mają taką funkcję, więc przed zakupem warto sprawdzić specyfikację i instrukcje obsługi danego modelu. Mieliśmy na testach jeden taki przemyślany grill – CAMPINGAZ Classic WLD Seria 3. Jest to bardzo wygodny sposób, aczkolwiek nie zawsze został zmyty bardziej przysłony brud.

Jeżeli planujesz wybór grilla z rusztem do mycia w zmywarce, należy zwrócić uwagę na ich wielkość. Jeżeli macie małą zmywarkę, zobaczenie czy możliwe jest wymontowanie górnego koszyka. Później już tylko zostanie wam wybranie odpowiednio dobrać program mycia

Natomiast jeżeli masz już leciwy sprzęt, z którego odchodzi emalia, to może warto zastanowić się nad wymianą go na nowy model. Testowaliśmy ostatnio grille gazowe do 3 tysięcy złotych i wszystkie są godne naszego polecenia. Sprawdź, czy któryś nie skradnie i Twojego serca.

One reply on “Jak wyczyścić grill gazowy? Zróbmy to na 5 sposobów”

Comments are closed.