Wszyscy śledzący nasze publikacje w magazynie Tap&Swipe z pewnością pamiętają artykuł o zautomatyzowanym parkingu lotniskowym w Dusseldorfie. Wystarczy, że pasażer pozostawi auto w wyznaczonej strefie, aby bez jego udziału system samodzielnie wyszukał wolne miejsce i odstawił na miejsce samochód. Rozwiązanie to miało przede wszystkim zaoszczędzić cenny czas bezpośrednio przed odlotem.

Podobne możliwości lecz odmienne zastosowanie ma „The Autonomous Vehicle Emergency Recovery Too” – w skrócie AVERT. Cztery, 2-modułowe roboty poruszające się na niewielkich kołach, są w stanie unieść samochód o maksymalnej wadze 2 ton. Przemieszczają się one pod koła pojazdu, a następnie unoszą je z obydwu stron, opierając ciężar auta na swojej konstrukcji

Sercem systemu jest centralka wyposażona w kamerę, potrafiącą rozpoznać trójwymiarowe kształty umieszczone w przestrzeni. To ona dba o to aby roboty bez problemu poruszały się w otoczeniu, oraz były w stanie prawidłowo unieść auto. Pełni ona również rolę stacji dokującej dla robotów.

AVERT

AVERT został zaprojektowany z myślą o przeciwdziałaniu skutkom wybuchów samochodów-pułapek. Dotychczas ze względu na gabaryty auto często było detonowane w miejscu w którym zostało znalezione. Oczywiście podczas kontrolowanego wybuchu zabezpieczano cywilów, jednakże niszczona była pobliska infrastruktura. System robotów będzie w stanie unieść i przenieść samochód w bezpieczniejsze miejsce, minimalizujące skutki wybuchu.

AVERT

Autorzy zapewniają, że będą w stanie wprowadzić AVERT do seryjnej produkcji już w 2016 roku. Mamy nadzieję że systemem zainteresują się strażnicy miejscy, którzy będą przenosić źle zaparkowane pojazdy, zamiast zakładać blokady na koła 🙂

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *