Pierwszy listopada zbliża się wielkimi krokami. Przed tym dniem warto zadbać o schludny wygląd nagrobków rodzinnych. Jak to jednak zrobić, żeby niczego nie uszkodzić?

Fot. Brett Sayles/Pexels

Święto Wszystkich Świętych odbywa się 1 listopada każdego roku. Przyjęło się, że tego dnia bliscy odwiedzają groby zmarłych, modlą się oraz zostawiają zapalony znicz. Czasem dodatkowo dopieszczają design kwiatami oraz różnymi innymi ozdobami. Niestety, z roku na rok nagrobki tracą swój piękny wygląd ze względu na uwarunkowania klimatyczne oraz, oczywiście, upływ czasu. Zdarza się, że materiał, z którego wykonano grób, brudzi się, obrasta mchem, szarzeje przez co prezentuje się coraz gorzej. Nic więc dziwnego, że przed świętem Wszystkich Świętych niektórzy decydują się na małą, amatorską renowację i czyszczenie nagrobków. Jak to jednak wykonać i co do tego potrzebujemy?

Fot. Arina Krasnikova/Pexels

Czyszczenie nagrobków – chemia

Zanim przejdziemy do tego jakie urządzenie zastosować do czyszczenia nagrobka, zastanówmy się jakie środki chemiczne wybrać. Do wyboru na rynku jest ich kilka, a każdy z nich ma swoje bardzo skonkretyzowane zastosowanie.

Płyn do czyszczenia grobów

Najczęściej wybieranym środkiem jest płyn do czyszczenia grobów. Występuje w dwóch postaciach: pierwszym – gotowym do użycia oraz profesjonalnym, który należy odpowiednio przygotować. W sklepach możemy znaleźć takie preparaty, które na nagrobek nanosi się za pomocą spryskiwacza lub miękkiej ściereczki. Przed użyciem należy dokładnie przeczytać wskazania producenta dotyczące materiałów, do jakich płyn jest przeznaczony.

Pasta do czyszczenia grobów

Pasta do czyszczenia grobów to drugi typ produktów służących do dbania o nagrobki. Zazwyczaj nie służy on bezpośrednio do czyszczenia kamienia, a raczej polerowania i zabezpieczenia oczyszczonego już nagrobka lastrykowego. Uwaga, by przy wyborze odpowiedniego środka przeczytać z tyłu opakowania informacje przekazane przez producenta. Niektóre pasty, na przykład pasty ścierne, nie mogą być stosowane na nagrobkach granitowych.

Pasta do nabłyszczania nagrobków

A skoro już o nagrobkach granitowych mowa, to właśnie dla nich dedykowane są pasty do nabłyszczania. Warto jednak przed użyciem skonsultować użycie środka z profesjonalistą, gdyż owy środek może wpłynąć negatywnie na trwałość kamienia, z którego wykonano nagrobek.

Fot. Mali Maeder/Pexels

Czyszczenie nagrobków – przydatne akcesoria

Poza chemią oczywiste jest, że należy obkupić się w przydatne akcesoria, które znacząco przyśpieszą czyszczenie nagrobków. W końcu chyba nikt nie planuje doczyszczać kamienia dłonią – zdecydowanie lepiej sprawdzą się do tego szczotki, ścierki i skrobaczki. Jak jednak je dobrze dobrać, by nie zniszczyć nagrobka?

Ściereczki bezpytłowe

Pierwszym akcesorium, na które należy zwrócić uwagę są ściereczki bezpyłowe. Zazwyczaj uszyte są z mikrofibry, która nie tylko idealnie rozprowadza środki czyszczące, ale także ze względu na specyficzny splot włókien nie powoduje zarysowań na kamiennej płycie. Gdyby zalet było mało to tego typu ściereczki są także najtańszą wśród innych opcją.

Szczotki (ryżowe, z włosiem syntetycznym lub naturalnym)

Aktualnie na rynku znajdziemy szczotki z różnym rodzajem włosia. Do niedawna najczęściej wybierane były szczotki druciane, jednak zostały wyparte przez ryżowe. Najczęściej wybierane są jednak te z miękkim włosiem syntetycznym. Można wybrać tańsze i droższe opcje, których cena jest podyktowana sposobem zakończenia włosia. Szczotki ze specjalnie wygładzoną końcówką mają nie generować mikro-uszkodzeń na powierzchni kamienia.

Najdroższą opcją wśród szczotek są te z włosiem naturalnym. Wśród innych wyróżniają się one zdolnością pochłaniania wody, ale także większą wrażliwością na detergenty zawarte w środkach chemicznych.

Skrobaczki

Ostatnią grupą akcesoriów są skrobaczki – zarówno plastikowe jak i drewniane. Ich zadaniem jest mechaniczne usuwanie mchu i większych zanieczyszczeń z powierzchni nagrobka.

Fot. Ksenia Chernaya/Pexels

Czyszczenia nagrobków – urządzenia

Omówiliśmy dokładnie jakie środki chemiczne oraz akcesoria warto wybrać przed całym procesem czyszczenia nagrobków. Na tym jednak nie koniec, bo przecież czasem warto się także wspomóc urządzeniami, które większość roboty wykonają po prostu za nas.

Myjka ciśnieniowa

Zdarza się, że przed podejściem do czyszczenia nagrobka niektórzy decydują się na zakup myjki ciśnieniowej, która za pomocą wody pod ciśnieniem są w stanie wyczyścić kamień z różnego typu zanieczyszczeń. Aktualnie na rynku znajdziemy urządzenia akumulatorowe oraz elektryczne, jednak ze względu na brak dostępu do elektryczności na cmentarzu warto zdecydować się na te z akumulatorem.

Przykład takiej akumulatorowej myjki ciśnieniowej znajdziemy w sieci sklepów Lidl. O tym czy warto wybrać markę Parkside piszemy tutaj.

PARKSIDE Akumulatorowa myjka ciśnieniowa 20V »PDRA 20-Li B2«

  • lekka i mobilna – idealna do miejsc bez dostępu do wody i elektryczności
  • funkcja samozasysania umożliwiająca korzystanie z alternatywnych źródeł wody, takich jak beczka deszczowa, wiadro lub cysterna
  • do prac porządkowych wokół domu i w ogrodzie, na kempingu oraz do czyszczenia samochodów i łodzi
  • lanca z praktyczną dyszą wielofunkcyjną
  • nadaje się również do stosowania ze środkami czyszczącymi
  • do czyszczenia przy użyciu delikatnego, ale skutecznego średniego ciśnienia
  • łatwa wymiana dysz czyszczących dzięki systemowi połączeń Quick-Connect
  • wąż ssący z wyjmowanym filtrem
  • 6 regulowanych rodzajów strumienia
  • nadaje się również do podlewania roślin
  • ergonomiczny uchwyt antypoślizgowy z blokadą
  • urządzenie kompatybilne ze wszystkimi urządzeniami serii PARKSIDE X 20 V Team
  • dostawa nie obejmuje akumulatora i ładowarki

Cena: 249 zł przejdź do sklepu

To wszystko co potrzebujesz do wyczyszczenia nagrobka przed Świętem Wszystkich Świętych.