Każdy mężczyzna ma w sobie coś z majsterkowicza. Osoby, które mają tę możliwość, organizują w swoim garażu czy piwnicy swoisty warsztat, w którym tworzą i naprawiają mniejsze lub większe uszkodzenia. Jak powinno wyglądać wyposażenie warsztatu? Wszelkiego rodzaju narzędzia i akcesoria sprawiają, że naprawa staje się sprawniejsza i niekiedy zdecydowanie łatwiejsza. Jeśli tworzycie swój własny warsztat, to warto sprawdzić, jakie narzędzia powinny się w nim znaleźć. 

Odpowiednie wyposażenie warsztatu jest absolutną podstawą. Doświadczenie i wiedza nie wystarczą do naprawy i remontu, jeśli nie będziemy posiadali odpowiednich akcesoriów. Warto jednak pamiętać, że narzędzia powinny odzwierciedlać to, czym się zajmujemy. Do mniejszych robót np. wokół domu wystarczą zwykłe, uniwersalne narzędzia. Jednak w przypadku prac budowlanych lub podczas naprawy samochodu będą potrzebne zdecydowanie bardziej dostosowywane do potrzeb akcesoria. Musimy więc przemyśleć wcześniej przygotowanie naszego stanowiska. 

Sprawdźmy więc, jakie narzędzia powinny znaleźć się w każdym warsztacie!

Wyposażenie warsztatu – jakie narzędzia powinny się w nim znaleźć?

Wyposażenie warsztatu – miarka, kombinerki, obcęgi i poziomice

Każdy fachowiec wie, że miarka to najważniejsze narzędzie, jakie posiada w swoim warsztacie. To narzędzie pomiarowe można więc określić mianem “must have” nie tylko do warsztatu, ale także każdego gospodarstwa domowego. W domu w zupełności wystarczy miarka o długości do trzech metrów, jednak podczas pracy zdecydowanie lepiej mieć przy sobie coś dłuższego. Najlepiej, jeśli będzie to miarka, która zaoferuje do 10 metrów długości

Co powinno oferować to akcesorium? Przede wszystkim hamulec odwrotny, którego zadaniem jest blokowanie wyciąganej taśmy. Ten element mocno wpływa na komfort użytkowania miarki. Oczywiście narzędzie powinno posiadać przycisk do kontrolowania zwijanej taśmy oraz zderzak, który absorbuje jej uderzenie, kiedy ta się zwija. Kolejnym elementem jest odpowiednia podziałka o bardzo dobrej jakości. Taśma miarki powinna być sztywna i oferować sztywność dla co najmniej 50 proc. długości. 

Wyposażenie warsztatu – jakie narzędzia powinny się w nim znaleźć?

Nie można zapomnieć o kombinerkach i obcęgach, które przydają się w wielu sytuacjach. Kombinerki stosuje się do zgięcia, przytrzymania, ściśnięcia, przełamania czy ściągnięcia, dlatego też są tak ważne. Obcęgi nie są już tak często wykorzystywane, ponieważ gwoździe, które się nimi wyciąga, coraz częściej zastępowane są przez wkręty. Te usuwa się wkrętarkami/wiertarkami.

Równie podstawowym narzędziem, jakie powinno znajdować się w każdym warsztacie, jest poziomica. Fachowcy korzystają z niej kilka, a nawet kilkanaście razy dziennie i na swoje potrzeby posiadają najczęściej dwa takie narzędzia o różnej długości. Bez tego narzędzia nie ma mowy o precyzji. Poziomice muszą być nie tylko dokładne, ale również wytrzymałe na upadki, powinny posiadać lekki profil i czytelne libelle z efektem szkła powiększającego. To mocno wpływa na komfort pracy z tym narzędziem.

Wyposażenie warsztatu – jakie narzędzia powinny się w nim znaleźć?

Odpowiednia ilość śrubokrętów i bitów 

Śrubokręt zdaje się narzędziem, które znajdziemy w każdym domostwie, nawet jeśli nie znajdziemy w nim warsztatu. Jest to podstawowe narzędzie, które powinno znaleźć się w naszym warsztacie. Oczywiście znajdziemy trzy typy wkrętaków: płaski, krzyżakowy i typu torx. Narzędzia te różnią się długością ostrza i tutaj warto pamiętać, że im więcej, tym lepiej

Śrubokręty mogą występować nie tylko z różnymi końcówkami, ale dodatkowo mogą się różnić od siebie rozmiarem i gniazdem w główce. Dlatego też warto wyposażyć się w kilka zróżnicowanych modeli, aby potem nie mieć problemów z przykręceniem czy odkręceniem jakiegoś elementu. W każdym warsztacie powinno znaleźć się więc nawet kilkanaście tego typu narzędzi z różnymi końcówkami, o różnej długości i grubości. Dobrym rozwiązaniem będzie zakup wkrętaka z wymiennymi bitami, co pozwoli nam na zaoszczędzenie sporej ilości miejsca. Najlepiej zainwestować w narzędzie z wyżej klasy, które da nam pewność podczas prac. Jeśli decydujemy się na zakup wkrętaka z wymiennymi końcówkami, warto postawić nie tylko na produkty tego samego producenta, ale także elementy wykonana z wysokogatunkowej stali. Dużą wygodę oferują magnetyczne końcówki. 

Wyposażenie warsztatu – jakie narzędzia powinny się w nim znaleźć?

Wyposażenie warsztatu – wiertarki i wiertła, czyli esencja każdego warsztatu 

Czy ktoś wyobraża sobie warsztat bez choćby jednej wiertarki? No właśnie, my też nie. Wiertarki różnią się mocą, dlatego też dostosujmy ją do prac, jakie będziemy najczęściej wykonywać. Przed zakupem musimy się zastanowić, czy potrzebna jest nam wiertarka z udarem, którą będziemy wykorzystywać np. do wiercenia ścian. Ważne jest również to czy będzie to wiertarka z udarem mechanicznym, czy pneumatyczny. Urządzenie bez udaru wykorzystamy przy lżejszych pracach, takich jak wiercenie w drewnie czy plastiku. 

Wiertła dzielimy na trzy grupy: 

  • do betonu (diamentowe, koronowe udarowe, widiowe, przebiciowe),
  • do metalu (HHS, kobaltowe, tytanowe, frezy, walcowe, stożkowe),
  • do drewna (kręte, szalunkowe, dwuostrzowe, spiralne, piórkowe, cylindryczne, sedniki)

Również wiertła trzeba dobierać do rodzajów prac, jakie będziemy wykonywać. W tym przypadku również możemy iść takim tokiem myślenia jak przy śrubokrętach – im więcej, tym lepiej. Nigdy nie wiemy, do czego przyda nam się wiertarka, dlatego też warto mieć wiertła na każdą okazję. Na rynku znajdziemy ich wiele rodzajów – takich przeznaczonych do wiercenia w metalu, plastiku, drewnie czy nawet do wiercenia w szkle. Oczywiście różnią się one praktycznie wszystkim – materiałem, który określa ich trwałość i do czego jest używane, uchwytem, spiralą i parametrami obrabiania. 

Wyposażenie warsztatu – jakie narzędzia powinny się w nim znaleźć?

Walizka kluczy przyda się zawsze i wszędzie 

Klucze przydają się wszędzie, niezależnie od profesji. Na rynku znajdziemy pojedyncze klucze, więc jeśli zdecydujemy się na taki zakup, musimy mieć pewność, że kupujemy te, które na pewno się przydadzą. Bezpieczniejszym wyborem okaże się jednak zestaw kluczy wyposażony w najpopularniejsze ich rozmiary, ale również w odpowiednie końcówki i różnego rodzaju narzędzia. Klucze mogą być nasadowe, płaskie czy imbusowe i powinny być wykonane z dobrej jakości materiałów i zabezpieczone przed korozją. 

Wyposażenie warsztatu – jakie narzędzia powinny się w nim znaleźć?

Piły ręczne i mechaniczne 

Nie można zapomnieć o takich narzędziach jak piły. Te dzielimy nie tylko na ręczne i mechaniczne, ale także na inne kategorie. W sklepie możemy znaleźć piły przeznaczone do cięcia drewna, metalu i te uniwersalne. Mogą też występować w postaci elementu drugiego narzędzia, dlatego wtedy mówimy o pilarkach. W kontekście pił mechanicznych mówimy o piłach tarczowych, łańcuchowych, taśmowych, szablastych, trakach i wyrzynarkach. Wybór piły należy więc uzależnić od tego, jakie prace będziemy najczęściej wykonywać. 

Wyposażenie warsztatu – jakie narzędzia powinny się w nim znaleźć?

Szlifierka to bardzo uniwersalne narzędzie

W każdym warsztacie powinna znaleźć się szlifierka, niezależnie czy jest to warsztat profesjonalny czy majsterkowicza. Jej funkcjonalność jest naprawdę duża, ponieważ za jej pomocą możemy przeciąć różne materiały, wygładzić powierzchnię lub wykonać rowki na przewody w ścianach. W tym przypadku ważna jest moc urządzenia i charakterystyki pracy, jaką będzie wykonywać. Do lżejszych prac remontowo-naprawczych wystarczy szlifierka kątowa 125 o mocy w zakresie od 450 W do 900 W. Do prac z twardymi materiałami sugeruje się wybór szlifierek o mocy od 2000 W wzwyż. Kupując szlifierkę, warto zwrócić uwagę czy posiada ona regulację obrotów. Wybór przewodowej lub bezprzewodowej zależy tylko od preferencji użytkownika.

Wyposażenie warsztatu – jakie narzędzia powinny się w nim znaleźć?

Bez młotka ani rusz

Żartobliwie mówi się, że młotki to narzędzia, które mogą zastąpić wszystkie inne. Okazji, w których młotek będzie najlepszym i jedynym rozwiązaniem, będzie wiele, dlatego też nasz warsztat musimy wyposażyć w odpowiednie narzędzie tego typu. Mogą one różnić się wielkością, ciężarem czy kształtem. O przeznaczeniu młotka decyduje jego obuch. Obecnie na rynku znajdziemy narzędzia, które wykonane są z elementów, których zadaniem jest tłumienie drgań i tzw. podbijanie.  

Młotki możemy podzielić na kilka rodzajów: 

  • młotek tradycyjny, tzw. ślusarski
  • murarski
  • ciesielski
  • brukarski
  • blacharski
Wyposażenie warsztatu – jakie narzędzia powinny się w nim znaleźć?

Wyposażenie warsztatu – pozostałe akcesoria 

Wyposażając nasz warsztat, nie należy zapominać o pozostałych akcesoriach, które z pewnością przydadzą się w niejednej sytuacji. Drabina jest koniecznością, najlepiej dwie o różnej wysokości. Powinniśmy zaopatrzyć się także w różnego rodzaju pistolety do pian czy kleju, wyciskacze do silikonu i innych mas, wałki malarskie, kuwety i pędzle, taśmy, zszywacze, lampy i reflektory LED do pracy po zmroku. 

Na wyposażeniu warsztatu nie należy oszczędzać, ponieważ narzędzia, które się w nim znajdą, będą pracowały pod sporym obciążeniem, dlatego też lepiej postawić na produkty z wyższej półki. Oszczędność w tym przypadku nie popłaca, ponieważ po jakimś czasie będziemy musieli wymieniać lub naprawiać uszkodzone narzędzia. Nie zawsze warto więc stawiać na ilość, a na jakość, ponieważ im lepsze narzędzia, tym lepiej wpłynie to na naszą pracę. 

Wyposażenie warsztatu – jakie narzędzia powinny się w nim znaleźć?