Inteligentne domy sprawiają, że codzienne funkcjonowanie w nich jest niezwykle proste i komfortowe. Technologia rozwinęła się tak bardzo, że nie wszystkie czynności musimy wykonywać własnoręcznie. Wystarczy odpowiednie urządzenie, które podłączymy do inteligentnego systemu domowego i zmiana temperatury ogrzewania, wyłączenie lub włączenie światła czy uruchomienie odkurzacza z poziomu kanapy nie będzie żadnym problemem. Urządzenia smart – na rynku jest ich „od groma” i inteligentny dom możemy stworzyć w bardzo przystępnych kwotach. 

Urządzenia smart, które warto mieć w swoim domu

Jeszcze kilka lat temu określenie “inteligentny dom” wiązało się z wydatkiem kilkunastu tysięcy złotych. Obecnie stają się one standardem, a technologie, z których się w nich korzysta nie kosztują już “fury pieniędzy”. Nie każdy jednak musi decydować się na całkowitą zmianę swoich czterech kątów, by dostosować je do najnowszych standardów. Można zacząć od małych i niedrogich urządzeń, które sprawią, że nasze życie stanie się zdecydowanie prostsze. 

Rynek jest pełen urządzeń smart, które bez problemu możemy zainstalować w naszym domu i cieszyć się swobodą. Począwszy od żarówek, głośników, kamer monitoringu, na termostatach i klimatyzacji kończąc. Wszystkie te sprzęty składają się na urządzenia smart i dostępne są w bardzo przystępnych cenach. Ich cechą charakterystyczną jest fakt, że możemy sterować nimi za pomocą oprogramowania, które oferowane jest przez np. Google, Apple czy Samsunga i mowa tutaj o: Google Home, Apple Dom czy SmartThings. Na jakie z nich postawić? Które z nich są tymi z kategorii “must-have”? Jakie są urządzenia smart, które warto mieć w swoim domu? Sprawdźmy to!

Urządzenia smart, które warto mieć w swoim domu

Żarówka smart to absolutna podstawa

Jeśli chcecie rozpocząć swoją przygodę z urządzeniami smart, które zainstalujecie w swoim domu, to absolutną podstawą jest żarówka smart z RGB. Urządzenie to jest niedrogie i dosłownie każdy może z niego skorzystać, ponieważ we wszystkich domach znajdzie się miejsce do podłączenia takiej żarówki. Sprawdza się ona podczas codziennego cyklu dziennego, gdyż swobodnie możemy dostosować jej kolory RGB, a jest ich ponad 16,7 miliona! Żarówka może więc świecić zimnym światłem w dzień i ciepłym w nocy. Może też świecić się w innych dowolnych barwach, jakie można sobie tylko wyobrazić. Ogranicza nas tylko wyobraźnia.

Integracja żarówki RGB z systemem może odbywać się zarówno przewodowo, jak i bezprzewodowo. Jeśli zaczynamy swoją przygodę z inteligentnymi urządzeniami domowymi, najlepiej postawić na Wi-Fi, Bluetooth lub system ZigBee. Wystarczy, że włączymy naszą aplikację w smartfonie i wyszukamy żarówkę. Bardziej zaawansowane urządzenia nie ograniczają się jedynie do zmiany kolory oświetlenia, ale także mogą zmieniać barwę w zależności od dnia oraz łączyć się z popularnymi asystentami głosowymi. 

Gniazdko Smart jest bardzo przydatnym urządzeniem, które zapewni nam komfort

Ile razy stało się tak, że wyjechaliśmy na dłuższą podróż, wakacje lub rodzinną imprezę i akurat przed nią używaliśmy żelazka lub innego urządzenia? Myślenie o tym, czy je wyłączyliśmy, może sprawić, że będziemy musieli się wrócić i dokładnie sprawdzić czy na pewno to zrobiliśmy. Z inteligentnym gniazdkiem nie będziemy mieć tego problemu, ponieważ rozwiązanie zostało stworzone właśnie z myślą o kontrolowaniu przepływu prądu i mierzenia zużycia energii podłączonych do niego urządzeń. 

Odpływ prądu w takim gniazdku możemy odciąć dosłownie z każdego miejsca. Wszystko za pomocą aplikacji do kontrolowania inteligentnych urządzeń, do których podłączone jest gniazdko. Na rynku znajdziemy rozwiązania, które można zamontować bezpośrednio w ścianach lub urządzenia, które podłączamy do klasycznego gniazdka. Inteligentne kontakty pozwalają również na mierzenie poboru prądu urządzeń, które są do nich podłączone. Urządzenia te korzystają z protokołów bezprzewodowych, dlatego też dobrze, jeśli wybrany przez nas model będzie wspierał Wi-Fi, Bluetooth lub ZigBee. 

Robot sprzątający wydaje się koniecznym członkiem rodziny

Może się wydawać, że roboty odkurzające znajdują się w co drugim domu. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ urządzenia te wykonują za nas brudną robotę. Dosłownie. Na rynku znajdziemy odkurzacze automatyczne różnego rodzaju z przeróżnych półek cenowych, dlatego też każdy musi zdecydować, czego oczekuje od tego urządzenia. Cena wpływa nie tylko na funkcjonalność, ale także systemy, z jakich korzysta odkurzacz jego moc ssącą, ale również na dodatkowe akcesoria. Najdroższe modele oferowane są w zestawie ze stacjami dokującymi, które po zakończonym cyklu sprzątania, automatycznie opróżniają pojemnik na kurz urządzenia. 

Na rynku znajdziemy bardzo duży wybór, jeśli chodzi o modele robotów odkurzających. Z racji tego są to też pierwsze inteligentne urządzenia, na jakie się decydujemy. Mogą one należeć zarówno do jednego ekosystemu, który pozwoli nam na zarządzanie wieloma urządzeniami smart w naszym domu, jak i działać całkowicie niezależnie. Wiele automatycznych odkurzaczy wspiera asystentów głosowych, co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem. 

Monitoring zadba o nasze bezpieczeństwo 

Monitoring przez wiele lat kojarzył się jedynie z przemysłem, jednak od wielu lat stosuje się go także w domach czy na działkach. Każdy z nas chce się czuć bezpiecznie i dbać o własne mienie, dlatego też monitoring wydaje się tym systemem urządzeń, na który warto postawić. W dzisiejszych czasach bez problemu możemy kupić kamery smart, które stale będą monitorować to, co dzieje się wokół naszego domu lub na działce. Ceny tego typu urządzeń zaczynają się od kilkunastu złotych, a od ceny uzależniona jest oczywiście jakość obrazu, jaki rejestruje kamera. 

Istotnym elementem, jaki powinien posiadać system monitoringu, jest wsparcie dla sieci bezprzewodowej. To właśnie dzięki niemu będziemy w stanie sterować urządzeniem za pomocą naszego smartfona i podglądać to, co się dzieje wokół naszej posiadłości, niezależnie od tego, gdzie się znajdujemy. Ważne jest, aby urządzenie charakteryzowało się dobrą jakością nagrań zarówno w dzień, jak i w nocy, posiadało czujniki ruchu oraz oczywiście integrację z systemem smart home. Kamery do monitoringu możemy podzielić na dwa rodzaje – te do użytku wewnętrznego i te na zewnątrz. Mogą one oferować możliwość zapisywania nagrań na domowym serwerze NAS lub na kartę pamięci SD. 

Sterowanie klimatyzacją i ogrzewaniem z poziomu smartfona

Inteligentny dom to przede wszystkim miejsce, które pozwoli na sterowanie jego najważniejszymi systemami, czyli tymi odpowiedzialnymi za ogrzewanie czy klimatyzację. Ważną rolę w całym ekosystemie odgrywają więc czujniki temperatury oraz termostat. Te dwie rzeczy pozwalają nam na kontrolowanie temperatury w konkretnym pomieszczeniu, jak i w całym domu. Wszystko to tylko i wyłącznie za sprawą kilku kliknięć na aplikacji naszego smartfona, tabletu czy stacji bazowej. Rozwiązanie to pozwala nam na ustawianie harmonogramu, dzięki któremu ogrzewanie będzie włączało się wtedy, kiedy ktoś jest w domu lub przed powrotem pierwszej osoby. 

Czujniki, które mogą uratować nasze życie 

Wielokrotnie słyszymy o sytuacjach, w których osoby tracą swoje życie, ponieważ nie czuły ulatniającego się gazu lub czadu. Czujniki odgrywają więc bardzo ważną rolę w funkcjonowaniu inteligentnego domu, ponieważ mogą uratować nam życie. Na rynku znajdziemy czujniki tlenku węgla i gazu, ale także np. wilgoci. Zarówno czujnik czadu, jak i dwutlenku węgla w połączeniu ze sterownikiem mogą uratować nam życie poprzez np. uruchomienia wentylacji, otwarcia okien czy zawiadomienia naszych najbliższych, jeśli dojdzie do wycieku tych niebezpiecznych substancji. Z kolei czujnik wilgoci odpowiedzialny będzie za zakręcenie głównego zaworu wody w momencie zalania. 

Te trzy wyżej opisane czujniki odgrywają bardzo ważną rolę i warto w nie zainwestować. Warto jednak dodać, że na rynku znajdziemy różnego rodzaju, takie jak czujnik ruchu, do którego można podłączyć alarm, czujnik otwarcia, który poinformuje nas, że ktoś np. otworzył furtkę i wszedł na podwórko, czujnik jakości powietrza czy nawet czujnik deszczu, który nie tylko poinformuje nas czy w danym obszarze pada deszcz i zamknie okna, ale również uruchomi system zraszaczy, kiedy brak opadów będzie występował przez dłuższy czas. Podobnie działa czujnik wiatru, który zamknie okna lub zasłoni rolety, kiedy jego prędkość przekroczy bezpieczną granicę. 

Urządzenia smart to przyszłość

Jak widać, inteligentny dom nie tylko wpływa na komfort naszego życia, ale również może je uratować. Bezpieczeństwo jest dla nas wszystkich ważne, a rozwiązania smart mogą o nie zadbać. Rozpoczęcie przygody z inteligentnym domem nie musi wiązać się od razu z gruntownym remontem i zakupem drogich urządzeń. Wystarczy zacząć od odkurzacza, żarówki czy gniazdka, by zapoznać się z możliwościami rozwiązań smart. Dopiero potem do ekosystemu można dokładać kolejne elementu, które w przyszłości całkowicie zautomatyzują nasze cztery kąty. 

Produkty smart home znajdziecie na Ceneo.pl