poniedziałek, 6 maja
Domowy remont - jak kupować materiały

Remont w domu to duże wyzwanie dla amatora. Wykonywany jest zazwyczaj raz na kilka lat, więc wiedza zdobyta przy poprzednich pracach, może okazać się nieaktualna. Nawet jeśli zatrudniamy wykonawcę, może okazać się, że niezbędne zakupy będziemy musieli wykonać samodzielnie. Przedstawiamy kilka podstawowych porad dotyczących zakupów.

Jak nie przepłacić na materiałach

Największym wyznacznikiem kierunku naszych zakupów będzie budżet przeznaczony na cele remontowe.  Radzimy aby nie kierować się najniższą ceną materiałów. Oszczędności lepiej dokonać poszukując najlepszego sprzedawcy, a nie najtańszego produktu. Jednocześnie absolutnie nie zachęcamy do sięgania po materiały najdroższe Normalnego zjadacza chleba na wiele materiałów po prostu nie stać, ale nie stać go również na wybieranie towarów budżetowych. Niestety nawet w topowych sieciach sprzedaży, nie brakuje tanich produktów, które wcale nie powinny wyjść z taśmy produkcyjnej do handlu.

Przez lata pracy zawodowej, poznaliśmy dziesiątki takich przypadków. Pozorne oszczędności na materiałach mogą srogo zemścić np. szybkim pojawieniem się konieczności wykonania ponownego remontu, wadami technicznymi  i estetycznymi.

Jeśli nie posiadamy niezbędnej wiedzy, nie powinniśmy ufać samym sprzedawcom. Pozornie pomocny pracownik marketu budowlanego, może nie mieć żadnego doświadczenia w przeprowadzeni remontów, a jego osądy mogą być kierowane wyłącznie poziomem prowizji czy dyspozycjami pracodawcy.  Jak więc dokonywać oszczędności i nie dać się sparzyć? Zamiast marketu czy hurtowni, wybierzmy sprzedawcę internetowego. Tutaj pomocne okazują się wyszukiwarki cen. Posiadają one mechanizmy pozwalające na zapoznanie się z opiniami użytkowników o interesującym nas materiale oraz umożliwiają znalezienie najlepszej ceny. Dzięki nim możemy dokonać oszczędności wybierając dobrej jakości produkt, dostępny w atrakcyjnej cenie, który zostanie nam dostarczony przez najlepszego sprzedawcę. Największą wyszukiwarką cen, jest Ceneo. Oferty na materiały znajdziecie klikając baner poniżej.

Remont ścian i malowanie – wybieramy materiały

Podstawowy remont pomieszczenia to przeważnie: remont ścian i sufitów, remont podłogi, remont sanitariatów – czasami postawienie jakiejś ścianki lud zrobienie zabudowy.

Pierwsze czynności związane z remontem dotyczą przeglądu ścian i sufitów i weryfikacji tego co trzeba zrobić. Jeśli tynki są popękane, łuszczy się na nich farba lub mają otwory po kołkach należy je najpierw naprawić. Nie stosujemy tu najtańszego gipsu budowlanego lecz tynki renowacyjne, taśmy wzmacniające, a w przypadku gdy chcemy uzyskać gładkość ściany to również gładzie gipsowe. Trzeba także pamiętać, że po oczyszczeniu ściany czy sufitu z luźnych elementów należy ściany zagruntować . Do gruntowania ścian należy użyć gruntu głęboko penetrującego. Jeśli wybieramy grunt pod samo malowanie możemy skorzystać z takiego lżejszego, a przy tym przeważnie tańszego.

Gładzie gipsowe także bywają różne – tanie – miękkie, często szare i droższe – twarde z wieloma dodatkami, o w miarę nieskazitelnej bieli. Miękkie są łatwe do szlifowania, natomiast drogie i twardsze lepiej aplikują się na ścianę i wymagają mniejszego „dopieszczania” dla doskonałego efektu. Najczęściej jest tak, że tańszego materiału kupić trzeba więcej aby go zeszlifować. Analogicznie, tego lepszego kupujemy mniej bo nie potrzebuje nadmiernego szlifowania dzięki łatwiejszej aplikacji na ścianę. Jest to przypadek, w którym wyższa cena jednostkowa, może oznaczać finalną oszczędność.

Po wygładzeniu ścian należy je zagruntować gruntem lub farbą gruntującą. Jeśli chcemy zastosować farbę gruntującą, musimy pamiętać aby była takiego samego rodzaju co nawierzchniowa – akrylowa podkładowa to także akrylowa nawierzchniowa , lateksowa to lateksowa (najlepiej aby były jednego producenta). Trzeba pamiętać, że farby także różnią się jakością, co przeważnie jest odwzorowane w cenie. Tania farba rzadko idealnie kryje powierzchnię przy dwukrotnym malowaniu, trzeba malować trzy, a nieraz nawet czterokrotnie – czyli zużyć jej nawet dwukrotnie więcej niż stosując droższy odpowiednik. W pomieszczeniach nazwijmy socjalnych, należy stosować farbę o podwyższonej klasie ścieralności – najczęściej lateksową. Inną farbę zastosujemy do sanitariatów – większość producentów posiada farbę lateksową, ściśle dedykowaną do tych pomieszczeń. Farby przeznaczone do nanoszenia w wilgotnych pomieszczeniach, mogą być fabrycznie uzupełnione o środki antybakteryjne i antygrzybiczne, a tym samym ich wyższa cena może wydawać się w pełni uzasadniona. Do pokojów w których rzadziej przebywamy możemy zastosować farbę akrylową, która przeważnie jest tańsza od lateksowej. Nie znaczy to jednak, że powinniśmy wybrać najtańszą z tego rodzaju.

Płytki, glazury, okładziny ceramiczne – jakie materiały wybrać

Gdy już pomalujemy ściany, możemy zdecydować się również na wymianę okładzin ceramicznych. Również tutaj spotkamy się z ogromem materiałów.  Na początek mamy do wyboru glazury, terakoty, gresy czy też płytki z kamienia naturalnego. Tu wybór zależy od indywidualnych predyspozycji i zasobności portfela. Oczywiście również tutaj nie należy oszczędzać. Pewnych oszczędności możemy dokonać wybierając typ okładziny. Gres szkliwiony wielkogabarytowy czy naturalny kamień polerowany są przeważnie drogie. Tańsza będzie nawet wysokiej klasy glazura czy terakota. Wybranie solidnych okładzin zapewni nam zachowanie wymiarów i nienaganną estetykę finalnego efekty prac. Kiedy wybierzemy płytki, musimy zaopatrzyć się w klej gwarantujący dobrą przyczepność. Zależenie od potrzeb może być elastyczny, mrozo-odporny, samo poziomujący – jeśli materiał będzie złego gatunku to nawet mistrz glazurnictwa nie sprosta naszym wyobrażeniom.

Jeśli planujecie wykonać montaże bezpośrednio na płytkach, pamiętajcie żeby wybrać odpowiednie wiertło do okładzin ceramicznych – wartościowe informacje na ten temat znajdziecie w naszym poradniku: Jakie wiertło do glazury i terakoty, a jakie do gresu?

Wybieramy materiały na podłogi

Nie warto oszczędzać również na okładzinach podłogowych – tutaj walczymy nie tylko o efekt estetyczny, ale również wytrzymałość materiału w perspektywie czasu. Znaczenie ma grubość, klasa ścieralności, jakość wykonania pod względem wymiarów. warto przywiązywać również uwagę do jakości podkładu np.pod panele podłogowe. Niepozorna część układanki może zniwelować niedoskonałości posadzki albo wpłynąć na akustykę w pomieszczeniu.

Materiały na ścianki G-K

Podczas remontu często decydujemy się na zmianę aranżacji pomieszczenia – stawiamy dodatkowe ścianki czy też robimy zabudowy nieestetycznych rozwiązań technicznych. Do tego celu warto wykorzystać płyty karton-gipsowe oraz przeznaczone do nich stelaże ze stali ocynkowanej. Istnieje wiele gatunków takiej płyty i należy je stosować biorąc ten fakt pod uwagę. Płyta o kolorze zielonym jest impregnowana i nie boi się wilgoci, natomiast różowa ma podwyższony współczynnik odporności na temperatury i stosuje się ją np. od okładania kominków. Najtańsza jest szara, z której stawia się ścianki lub zabudowy, wszędzie tam gdzie nie przewiduje się zagrożeń. Rozróżniamy także różne typy stelaży, oprócz zwyczajnych, najpopularniejsze są wzmocnione. Zastosujemy je chociażby tam gdzie będziemy instalowali drzwi.

Nie namawiamy Was do przepłacania za materiały używane podczas remontu. Ostrzegamy jedynie przed bezrefleksyjnym poszukiwaniem oszczędności. Większość tanich materiałów, w najlepszym przypadku przyprawi nas o ból głowy, a w najgorszym zmusi do poniesienia dodatkowych kosztów.

Jestem wydawcą i redaktorem naczelnym think-about.pl. Moją specjalizacją są opracowania związane z przydomowym garażem i warsztatem. Tematyką zająłem się na poważnie w 2015 roku zakładając z grupą przyjaciół pracownię galanterii drewnianej. Przyjmując rolę producenta elementów oświetleniowych i ozdobnych miałem do czynienia z szerokim wachlarzem narzędzi warsztatowych. Wtedy to też na bazie własnych doświadczeń zacząłem przygotowywać pierwsze rankingi narzędzi i artykuły o poszczególnych markach. Cenię wysokiej klasy produkty i umiem docenić ich zastosowania profesjonalne. Jako ex-profesjonalista i konsument-hobbysta jestem jednak fanem łączenia tanich narzędzi i wysokiej jakości oprzyrządowania. Chętnie sięgam m.in. po produkty z dyskontów. Moja opinia o narzędziach parkside to jedno z najczęściej czytanych opracowań na stronie. Jestem również autorem pierwszych w polsce niezależnych testów grilli gazowych i robotów koszących. Planując kolejne teksty przemycam również moją pasję do motoryzacji. Samochody testuję od 2019, a na think-about.pl publikuję przede wszystkim recenzje i artykuł dotyczące aut użytkowych oraz rodzinnych. Moje doświadczenia dziennikarskie sięgają 2007 roku, kiedy to stworzyłem redakcję technologiczną w domenie 3d-info. Portal z krótkimi przerwami istnieje do dziś. Jako autor zawodowy pracuję od 2010 roku. Większość swojej kariery spędziłem korporacjach medialnych i magazynach drukowanych, współtworząc takie tytuły jak Android Magazine PCFormat, Komputer Świat i PCWorld. Tym ostatnim opiekowałem się najdłużej, bo aż do połowy 2023 roku, pełniąc zaszczytną rolę redaktora naczelnego. Jestem też współtwórcą Think-About. Portal powstał w 2012 roku jako projekt hobbystyczny, aby 10 lat później stać się moim kluczowym zajęciem. Z wykształcenia jestem ekonomistą, ale nigdy nie podjąłem pracy związanej z kierunkiem studiów. Mam przywilej łączenia swoich pasji z wykonywanym zawodem. Chętnie sięgam po literaturę dotyczącą zarządzania i biznesu - szczególnie w ujęciu internetowym. Regularnie poszukuję historii ciekawych przedsięwzięć oraz rozwijam się jako wszechstronny administrator i webmaster. Dobrze znam się na sprzęcie komputerowym i pomimo natłoku obowiązków, pozostaję graczem ubóstwiającym tytuły fabularne. Kiedy odchodzę wreszcie od ekranu staram się jak najwięcej biegać. Motywuję się do regularnego wysiłku wyszukując nieszablonowe biegi masowe, w których chętnie biorę udział.