Solarny Silnik Stirlinga z drukarki 3D

Drukarki 3d przyczyniły się do powstania zupełnie nowych gałęzi na rynku. Oprócz samych urządzeń, akcesoriów i materiałów eksploatacyjnych pojawiła się cała rzesza firm oferujących wydruki 3D. Nie mniej jest również firm sprzedających swoje urządzenia w wersji „do wydruku”. Wśród najciekawszych można znaleźć chociażby Silnik Stirilinga. Przypominając – mowa o silniku, który do swojej pracy nie wymaga paliwa. Przetwarza on energię cieplną w mechaniczną (którą następnie łatwo przekształcić w elektryczną). Niestety ze względu na dużą delikatność, nie doczekał się on spektakularnego sukcesu. Wykorzystywany okazjonalnie, odnalazł nutkę popularności w XXI, wraz z popularyzacją idei pozyskiwania energii słonecznej. Właśnie zgodnie z tym założeniem firma Reprap Windturbine, opracowała miniaturowy Silnik Stirlinga do samodzielnego wydruku w 3D.

Silnik może wykorzystać do swojej pracy dowolne źródło ciepła, jednakże dzięki specjalnej powłoce, doskonale w tej roli sprawdzi się światło słoneczne. Twórcy projektu proponują również uzupełnienie go o dodatkowe panele, skupiające promienie świetlne.

stirling silnikPełen schemat do przygotowania własnego Silnika Stirlinga na drukarce 3D, można wykupić na stronie wspomnianej firmy w cenie 9,99 euro.

stirling silnik

Posted in Archiwalne and tagged , , , .