Reprezentantka Polski w półfinale Electrolux Design Lab 2013

Polka, Małgorzata Blachnicka która zaprezentowała projekt,  oddychających paneli okiennych Atem awansowała do półfinalu Electrolux Design Lab 2013. Wraz z nią w konkursie jest już tylko dziewietnastu projektantów.

Atem

Przypominając, Małgorzata wystawiła swój projekt w sekcji „Naturalne Powietrze” będącej podkateogrią  tematu przewodniego konkursu czyli „Inspiracje miejskim życiem”. Antem to koncepcja paneli okiennych pracujących w zgodzie z otoczeniem, jednak ze szczególną  uwagą  na komfort użytkownika. Przeźroczysta tafla posiadałaby system specjalnych membran które zatrzymywałyby lub uwalniały przepływ powietrza w trosce o wysoką jakość powietrza oraz jego odpowiednią temperaturę. Oddychające okno miałoby również pozwolić  na wychwytywanie naturalnych, świeżych zapachów, aby następnie uwalniać je w najodpowiedniejszym momencie.

Atem

Ponadto całość ma być obsługiwana za pomocą aplikacji przez smartphone lub z panelu sterowania.

Atem

Awans do tego etapu mógł zostać uzyskany na dwa sposoby – osiemnaście osób otrzymywało przepustkę od ekspertów którymi byli: Thomas Johansson, Dyrektor Działu Wzornictwa, Mats Ekblad, Dyrektor Działu Zaawansowanego Rozwoju oraz Julia Lilliehöök, Dyrektor Działu Innowacji (w tej grupie znalazła się  nasza reprezentantka). Drugą możliwością było uplasowanie projektu na jednym z dwóch pierwszych miejsc w głosowaniu internautów. Szczęśliwcami okazali się Adrian Perez Zapata z projektem Mab i Ke chang-han z Harvest Matching.

Atem

„Projekty, które wybraliśmy do półfinału są wyraziste, inspirujące i odpowiadające tegorocznemu tematowi konkursu Electrolux Design Lab „Inspiracje miejskim życiem”. Zauważyliśmy też pewne trendy – w wielu pomysłach powtarza się rosnąca potrzeba, aby otoczenie, w którym żyjemy było zdrowsze oraz odpowiadało indywidualnym wymaganiom domowników. Chcemy zadbać o siebie i najbliższych i to wyraźnie widać w przedstawionych koncepcjach. Dlatego wiele z nich jest opartych na inspiracjach czerpanych z natury, zarówno jeśli chodzi o funkcjonalność jak i wzornictwo.”

Thomas Johansson

 

 

Posted in Archiwalne, Electrolux Design Lab and tagged , , , , , , .