Nie wiesz, co będzie dla ciebie lepsze – wyciskarka czy sokowirówka? Oto plusy i minusy każdego z tych urządzeń. Na co się zdecydujesz?

Marzą ci się zdrowe soki? Nic dziwnego – latem kuszą nas kolorowe stragany, pełne świeżych warzyw i owoców… Żal nie korzystać. Jednak stając przed wyborem sprzętu, który pozwoli nam cieszyć się pysznymi sokami, możemy mieć niemały dylemat. Do wyboru są bowiem m.in. sokowirówki i wyciskarki wolnoobrotowe. To z nimi związane są zazwyczaj największe rozterki zakupowe konsumentów: wyciskarka czy sokowirówka – co lepsze? Postaram się odpowiedzieć na to pytanie w tym artykule.

Wolnoobrotowa wyciskarka czy sokowirówka – co lepsze i dlaczego?

Wolnoobrotowa wyciskarka i sokowirówka to dwa różne urządzenia, służące do wyciskania soku z owoców i warzyw. Mimo, iż teoretycznie przeznaczenie ich obu jest podobne, to wiele je też różni. Oto najważniejsze różnice.

Wolnoobrotowa wyciskarka czy sokowirówka – różnice

Najważniejszą z punktu widzenia użytkownika różnicą jest ta dotycząca metody wyciskania soku. Wolnoobrotowa wyciskarka działa bowiem, miażdżąc umieszczone w niej składniki. Sok jest następnie wyciskany jest przez sitko. Resztki są praktycznie suche i jałowe.

Z kolei sokowirówka działa na zasadzie wirowania. Sposób jej działania można przyrównać do zasady działania pralki automatycznej. W tym kuchennym urządzeniu również siła odśrodkowa sprawia, że masa jest przyciskana do ścianek. W ten sposób oddzielony zostaje sok od pulpy.

Co ważne, oba urządzenia różni też prędkość obrotowa – oczywiście, niższa jest w wyciskarce. I to jest jej zaleta. Warto natomiast wiedzieć, że jeśli zależy nam na dużej ilości soku naraz, sokowirówka będzie lepszym wyborem – składniki można bowiem umieszczać w podajniku niemalże jedno za drugim.

Z powyższej różnicy wynika natomiast kolejna. Uzyskany z sokowirówki płyn jest nieznacznie podgrzewany oraz dość sowicie napowietrzany podczas pracy urządzenia, przez co jest mniej klarowny – cechuje go charakterystyczna piana i fakt, że bardzo szybko się rozwarstwia. Wpływa to również na termin przydatności do spożycia – aby nie tracić cennych wartości odżywczych, taki sok lepiej pić bezpośrednio po przygotowaniu. Inaczej jest w przypadku wyciskarki wolnoobrotowej – uzyskany z niej napój będzie bardziej gęsty (choć bez wysokiej pianki) i dłużej zachowa swoje właściwości prozdrowotne.

Sokowirówki dobrze radzą sobie z owocami i warzywami, jednak – inaczej, niż to jest w przypadku wyciskarek wolnoobrotowych – nie pozwalają na wyciskanie soku z liści, ziół czy kiełków. Większość wolnoobrotowych wyciskarek radzi sobie natomiast z nimi bardzo dobrze.

Na koniec zostawiłam sobie cenę. Zważywszy na opisane powyżej funkcje, nie zdziwi nikogo fakt, iż to właśnie wyciskarki wolnoobrotowe z reguły są droższe. O ile i które modele mają sens, moim zdaniem? O tym już za chwilę.

wyciskarka czy sokowirówka
Fot. Pexels/Polina Tankilevitch

Na co zwrócić uwagę, kupując wyciskarkę wolnoobrotową lub sokowirówkę?

Wiesz już, że nie wyobrażasz sobie życia bez świeżego soku codziennie, jednak nie umiesz poradzić sobie z wyborem odpowiedniego urządzenia? Mam nadzieję, że te wskazówki okażą się pomocne.

  • Łatwość czyszczenia. Doczyszczanie sitka z resztek pulpy jest już wystarczająco irytujące. Lepiej nie denerwować się też koniecznością użycia trudno dostępnych miejsc.
  • Duży otwór podajnika. Jabłka w całości? To nie powinien być problem dla modeli z dużym otworem na składniki.
  • Gabaryty urządzenia. Istotne nie tylko, gdy masz małą kuchnię. Producenci nieustannie udowadniają, że da się zaprojektować urządzenie funkcjonalne, a jednocześnie zgrabne.
  • Funkcje dodatkowe. Niektóre wyciskarki wolnoobrotowe potrafią przyrządzać np. smoothie, koktajle, a nawet lody i sorbety. Wygodna bywa też funkcja reverse, idealna w przypadku zaklinowania któregoś ze składników.

Wyciskarka wolnoobrotowa – jaką wybrać?

Postanowiłam sprawdzić, jakie wyciskarki wolnoobrotowe są aktualnie dostępne w elektromarketach. Oto najciekawsze, moim zdaniem, modele.

SAM COOK PSC-50/B

Oto wyciskarka wolnoobrotowa, która ma moc 250 W i charakteryzuje się prędkością 33 obrotów na minutę. Dzięki tej niskiej prędkości wyciskania, urządzenie umożliwia uzyskanie większej ilości soku z owoców i warzyw. Użytkownik może samodzielnie regulować gęstość soku, korzystając z 2 różnych sit – jedno z mniejszymi, a drugie z większymi oczkami. Wyciskarka pozwala nam czerpać sok z różnych rodzajów warzyw, owoców i ich części. Średnica otworu wynosi 8 cm – całkiem przyzwoicie.

SAM COOK PSC-50/B

Dodatkowo, w wyciskarce znajduje się funkcja „reverse”, która pozwala nam odblokować urządzenie w przypadku zatkania. W zestawie otrzymujemy również zbiornik o pojemności 600 ml, w którym możemy zbierać miąższ, a także dzbanek o pojemności 1 l na sok. Ten model kosztuje około 700 zł.

Tefal Juice&Clean ZC420E38

Ten model to urządzenie wyposażone w 4 programy automatyczne, które dostosowane są do różnych składników. Można również regulować ilość miąższu w soku według własnych preferencji. Zastosowanie technologii takich, jak Cold Pressing, pozwala na wyciśnięcie jak największej ilości soku przez filtr, jednocześnie zachowując cenne witaminy i składniki odżywcze.

Tefal Juice&Clean ZC420E38

Ważną cechą tej wyciskarki jest także funkcja Easy Clean, która umożliwia automatyczne czyszczenie urządzenia. Dodatkowo, poszczególne elementy wyciskarki można czyścić w zmywarce, co zdecydowanie ułatwia utrzymanie jej w czystości. Wyciskarka ta charakteryzuje się prędkością obrotową wynoszącą 80 obrotów na minutę oraz mocą 150 W. Pojemność pojemników na sok i miąższ to 800 ml. Koszt tego urządzenia to około 600 zł.

Kuvings D9900

Ten model to zaawansowane urządzenie, które posiada aż 3 różne sita w zestawie. Pierwsze z nich to standardowe sito do soków, które pozwala na wyciskanie soczystych napojów. Drugie sito jest dedykowane do przygotowywania gęstych smoothie, które mają zachować konsystencję i pełnię smaku składników. Trzecia przystawka to specjalny dodatek do przygotowywania owocowych sorbetów, dzięki któremu możemy cieszyć się zdrowymi deserami.

Kuvings D9900

Duży wlot podajnika tej wyciskarki pozwala umieszczać w nim owoce i warzywa w całości, bez konieczności uprzedniego ich krojenia czy obierania. To wygodne rozwiązanie, które oszczędza czas i pomaga zachować więcej składników odżywczych. Co więcej, urządzenie jest łatwe w czyszczeniu – można je szybko rozłożyć i złożyć. Sprzęt ten doskonale ma radzić sobie z przetwarzaniem różnych rodzajów warzyw i owoców – zarówno miękkich, jak i twardych, a także liściastych. Jedyną wadą tej wyciskarki jest jej cena – około 1700 zł.

Warto przeczytać: Moje Amazon finds, czyli 5 najciekawszych znalezisk z polskiego Amazona