poniedziałek, 20 maja

Zastanawiasz się jaka maszyna do szycia będzie najlepszym wyborem dla Ciebie? Przedstawiamy 6 modeli, w różnych przedziałach cenowych oraz omawiamy ich funkcje.

Na rynku producenci prześcigają się w prezentowaniu kolejnych modeli maszyn do szycia. Już, na samym początku należy zastanowić się, jak bardzo intensywnie zamierzamy korzystać z urządzenia. Jeśli planujemy okazjonalne szycie, wybierzmy tańszy model, z mniejszą ilością ściegów i prostszy w obsłudze. Jeżeli natomiast krawiectwo leży nam w sercu, to wybierzmy model, który jest zbudowany na metalowej ramie i podzespołach oraz z długim okresem gwarancyjnym. Im droższy model tym więcej będzie miał funkcji, które uprzyjemnią nam pracę.

Fot. Magda Pilarczyk

Maszyna do szycia – mechaniczna czy komputerowa?

Producenci oferują dwa główne rodzaje maszyn – mechaniczną i komputerową. Wybierając model mechaniczny decydujemy, że manualnie, za pomocą przycisków i pokręteł konfigurujemy ścieg – szerokość, długość, rodzaj ściegu. Pedał nożny uruchamia funkcję szycia. Urządzenie komputerowe automatycznie wykonuje część pracy – po wybraniu odpowiedniej opcji na panelu sterującym. Szyjemy za pomocą pedału nożnego lub przycisku start/stop. Na rynku są także maszyny typu overlock, które zabezpieczają brzeg tkaniny, aby nitki się nie snuły, czyli służą do obszywania brzegów materiału.

Fot. Magda Pilarczyk

Najważniejszą funkcją maszyny jest oczywiście szycie. W maszynach mechanicznych rodzaj ściegu wybieramy za pomocą pokrętła, przesuwając na odpowiedni symbol, zaś w komputerowych za pomocą przycisku funkcyjnego. Istotna jest ilość programów ściegowych, jakie możemy wybrać w swoim urządzeniu. Najczęściej używamy ściegu prostego, zygzag, ściegu elastycznego i krytego. To podstawowy zestaw. Jednak to od nas zależy jak bardzo rozbudowanej puli ściegów będziemy używać. Na pewno przyda się ścieg do obszywania dziurki, ściegi ozdobne, ścieg do szycia wstecz. Im bardziej zaawansowana maszyna tym jest większy wybór ilości ściegów – ozdobne ściegi satynowe, program do dzianin, do cerowania, możliwość wyszywania literek i znaków specjalnych.

Fot. Magda Pilarczyk

Pojęcia z którymi warto się zapoznać, planując zakup

Regulacja długości i szerokości ściegu – ustawiamy gęstość naszycia, czyli odległość między wbiciami igły. Dzięki temu ścieg jest mocny i ładnie wygląda. Im większą wartość wybierzemy tym ścieg będzie dłuższy / szerszy (długość do 5 mm, szerokość do 9 mm).

Prędkość szycia – to ilość wkłuć igły w tkaninę na minutę (od 800 do ponad 1000 wkłuć). Funkcja ta ma istotne znaczenie dla początkujących adeptów sztuki szycia lub kiedy potrzebujemy zszyć kilka warstw materiału, a zależy nam na uzyskaniu równego ściegu. W maszynach komputerowych prędkość szycia regulujemy przesuwając odpowiedni suwak. W maszynach mechanicznych za tę funkcję odpowiedzialny jest rozrusznik nożny (im mocniej naciśnięty tym szybciej szyjemy).

Funkcja szycia wstecz, Fot. Magda Pilarczyk

Szycie wstecz – służy do zabezpieczenia ściegu, kiedy go rozpoczynamy oraz kończymy szyć. Dzięki temu ściegi nie prują się, a szycie jest trwałe i solidne. 

Chwytacz decyduje o wiązaniu nici w czasie zszywania. Chwytacz rotacyjny stosowany jest w maszynach komputerowych i mechanicznych. Szpulka nici wkładana jest od góry płytki ściegowej, dzięki czemu widać ile pozostało nici. Ten rodzaj chwytacza daje nam lepsze wiązanie ściegu. Chwytacz wahadłowy występuje w maszynach starszego typu. Szpulka mocowana jest w bębenku, a chwytacz porusza się, jak wahadło w zegarze. Jest bardziej trwały, lecz trudniej go zamontować i nie widać ile zostało nici na szpulce.

Chwytacz wahadłowy, Fot. Magda Pilarczyk

Regulacja naprężenia nici górnej i dolnej – w maszynach mechanicznych dokonuje się przy pomocy pokrętła, w komputerowych urządzeniach odbywa się to automatycznie. Dzięki odpowiedniemu naprężeniu nici górnej mamy wpływ na wygląd ściegu. Idealne naprężenie nici uzyskujemy wówczas, gdy podczas szycia nić górna i dolna wiążą się między warstwami. Tę funkcję wykorzystujemy kiedy materiał jest bardzo cienki lub kiedy przeszywamy kilka warstw.

Regulacja stopnia naprężenia nici (po lewej), Fot. Magda Pilarczyk

Regulacja siły docisku stopki – odpowiedni rodzaj stopki dobiera się pod szyty ścieg – inną stopkę się zakłada do szycia ściegu prostego, inną do ściegów ozdobnych itd. Odpowiednio dostosowany docisk stopki do ząbków transportera wpływa na przesuwanie przeszytego już materiału – ma to istotne znaczenie, ponieważ możemy wybrać dowolną tkaninę: cienką, grubą i sztywną lub rozciągliwą dzianinę uzyskując ścieg bez pofalowań.

Oświetlenie – w nowszych modelach zwykle jest to oświetlenie LED. Żarówki tego typu pobierają mniej prądu, a przede wszystkim nie rozgrzewają się, co wpływa na komfort wielogodzinnej pracy. Zadaniem jest odpowiednie doświetlenie pola roboczego.

Fot. Magda Pilarczyk

Jaką zatem maszynę wybrać?

Spośród sześciu modeli, które poniżej omówimy, przedstawiamy aż 5 maszyn mechanicznych oraz jedną komputerową. Wiąże się to z tym, że mechaniczne modele są bardzo dobrze wyposażone w różnego rodzaju funkcje oraz posiadają wiele możliwości regulacji, aby szycie wyszło perfekcyjnie. Poza tym są po prostu tańsze od komputerowych urządzeń. Prezentujemy Państwu maszyny do szycia w różnych przedziałach cenowych. Opisujemy je od najtańszych do najdroższych.

Maszyna do szycia SNM 33 C1, marki Silvercrest

Maszyna do szycia SNM 33 C1 ma wbudowane 33 programy ściegowe. Posiada płynną regulację długości (0 – 4,2 mm) i szerokości ściegu (0 – 4,8 mm) oraz czterostopniowe, automatyczne obszywanie dziurek. Odznacza się wysoką skutecznością przebijania tkaniny – nawet przy grubych materiałach igła z łatwością się przekłuwa (dżersej, stretch i jeans).

Maszynę do szycia marki Silvercrest możemy łatwo przenosić, ponieważ ma wygodny uchwyt. Pole robocze oświetla lampa LED, dzięki czemu zwiększa się komfort pracy. W trosce o użytkowników, którzy po raz pierwszy zasiądą do szycia istnieje możliwość pobrania kodu QR, aby uzyskać dostęp do filmu instruktażowego obsługi urządzenia. Do maszyny dołączonych jest też wiele niezbędnych akcesoriów (30 elementów). Warto zwrócić uwagę, że ten model objęty jest aż trzyletnim okresem gwarancyjnym.

W zestawie otrzymujemy: standardową stopkę do zamków błyskawicznych, stopkę do krytych zamków błyskawicznych, stopkę do obszywania dziurek na guziki, stopkę do przyszywania guzików, przyrząd do nawijania nici, śrubokręt L, wkrętak motylkowy, 4 szpulki (1 założona w maszynie do szycia), butelkę z olejem, pędzelek, przyrząd do usuwania szwów, 4 pojedyncze igły (1 zamocowana w głowicy), poduszkę filcową, prowadnik krawędziowy do pikowania, płytkę do haftowania i cerowania, 3 szpulki nici, kołek na szpulkę nici, 2 pokrywki szpulki nici (duża i mała), nożny rozrusznik / wtyczkę, uniwersalną stopkę szwalniczą wmontowaną oraz pokrowiec chroniący przed kurzem.

Specyfikacja techniczna

 • 33 ściegi użytkowe, ozdobne i overlock do szycia i czystego ściegu
 • płynna regulacja długości 0-4,2 mm i szerokości ściegu 0-4,8 mm
 • wymiary: ok. 388 x 169 x 275 mm
 • materiał: rama z odlewu aluminiowego, obudowa z tworzywa sztucznego
 • waga: ok. 5,9 kg
 • gwarancja: 3 lata

Cena: 499,00 zł Przejdź do sklepu

Maszyna do szycia Łucznik Ewa II 2014

W maszynie Łucznik Ewa II mamy do dyspozycji 38 programów szycia, w tym 22 dotyczące pracy bez użycia podwójnej igły. Interesujący nas program szycia wybieramy przesuwając pokrętło na odpowiedni rysunek. W modelu tym istnieje opcja szycia podwójną igłą oraz funkcja wolnego ramienia, z której korzystamy, gdy szyjemy po obwodzie na przykład obszywając mankiet lub nogawkę. Istnieje możliwość regulowania długości ściegu w zakresie od 0 do 4 mm oraz funkcji szycia wstecz. Regulację prędkości obrotów umożliwia wygodny pedał nożny.

Maszyna Łucznik Ewa II 2014 posiada wiele ułatwień, dzięki którym urządzenie jest obsługiwane w sposób intuicyjny. Posiadacze tego urządzenia będą zadowoleni z funkcji automatycznego nawijania nici na dolną szpulkę. Wraz z maszyną w zestawie jest kilka rodzajów stopek do szycia. Dzięki nim z łatwością przyszyjesz guzik lub zamek błyskawiczny, a także starannie wykończysz krawędzie materiału. Uchwyt do przenoszenia oraz lampka doświetlająca pole robocze to kolejne niezbędne gadżety będące na wyposażeniu urządzenia.

Specyfikacja techniczna

 • ilość programów: 38
 • prędkość szycia: 700 +- 50 rpm
 • gwarancja: 24 miesiące

Cena: 544,99 zł Przejdź do sklepu

Minerva Next 363D II

Maszyna Minerva Next 363D II ma moc 70 W. Istnieje możliwość wyboru ściegu spośród 32 (na przykład krzyżykowy, owerlokowy, prosty czy ozdobny). Można także decydować jakiej długości (od 0 do 4 mm) i szerokości (0 – 5 mm) ma być ścieg. Posiada wiele niezbędnych funkcji jak: szycie wstecz, automatyczne nawlekanie nici czy możliwość założenia podwójnej igły. Maszyna Minerva posiada regulację docisku stopki do materiału oraz regulację prędkości szycia.

Maszyna do szycia Minerva Next 363D II posiada wbudowane oświetlenie LED, dzięki czemu zszywany materiał jest dobrze widoczny, a oczy nie męczą się. Funkcja wolnego ramienia umożliwia szycie po obwodzie lub szycie małych ubranek dla lalek. Urządzenie objęte jest trzyletnią gwarancją.

W zestawie otrzymujemy: filcową podkładkę szpulki, instrukcję obsługi w języku polskim, kartę gwarancyjną, komplet igieł, krążek przytrzymujący szpulkę duży i mały, pedał, pędzelek, płytkę do cerowania i haftowania, podkładkę pod szpulę, prowadnik do pikowania, prujkę, stopkę do guzików, stopkę do obrzucania dziurek, stopkę do przyszywania guzików, stopkę uniwersalną, szpulki, śrubokręt oraz pokrowiec.

Specyfikacja techniczna

 • prędkość szycia: 850 obr/min
 • regulacja długości/szerokości ściegu: 0 – 4 mm / 0 – 5 mm
 • chwytacz nitki: wahadłowy
 • funkcje dodatkowe: 4-etapowe obrzucanie dziurki, 4-stopniowe obszywanie dziurek, auto nawijacz szpuleczki, manualny obcinacz nici, oświetlenie LED, półautomatyczne obrzucanie dziurki, rączka do przenoszenia, regulacja naprężenia nici, regulacja prędkości, wbudowane oświetlenie, wolne ramię, wszywanie taśm elastycznych, wysokie podnoszenie stopki, wyszywanie monogramów
 • waga: 5,5 kg
 • gwarancja: 36 miesięcy

Cena: 849,00 zł Przejdź do sklepu

Maszyna do szycia Singer Wzmocniona 4432

Maszynę do szycia Singer 4432 Heavy Duty wyróżnia dość wysoka prędkość szycia (1100 obr/min). Posiada także regulację naprężenia nici, automatyczne nawlekanie igły oraz opcję szycia wstecz i przyszywania guzików. Można regulować szerokość (0 – 6 mm) i długość (0 – 4 mm) ściegu. Istnieje możliwość wyboru ściegu jednego z 32 dostępnych.

Urządzenie posiada funkcję wolnego ramienia, które niezwykle ułatwia pracę i daje możliwość szycia na okrągło, co się przydaje przy wykończeniu rękawów czy nogawek. Istnieje możliwość zamontowania maszyny Singer 4432 Heavy Duty na stole. Solidna metalowa konstrukcja i odpowiednie oświetlenie przestrzeni wokół igielnicy dają wyższy komfort pracy.

W zestawie otrzymujemy: pojemnik na wyposażenie, stopkę uniwersalną, stopkę do wszywania zamków, stopkę do automatycznego obszywania dziurki, stopkę do przyszywania guzików, prowadnik krawędziowy, 3 szpulki, zestaw igieł, dodatkowy pionowy trzpień na szpulki, śrubokręt, pędzelek do czyszczenia, rozpruwacz, blokadę szpulki nici górnej (mała i duża), filc pod szpulkę oraz pokrowiec.

Specyfikacja techniczna

 • prędkość szycia: 1100 obr/min
 • regulacja szerokości / długości ściegu: 0 – 6 mm / 0 – 4 mm
 • chwytacz nitki: rotacyjny
 • funkcje: obszywanie dziurki na guziki, regulacja naprężenia nici, pojemnik na wyposażenie, szycie wstecz, automatyczne nawlekanie igły, regulacja docisku stopki do materiału, automatyczne nawijanie szpulki, funkcje szycia: cerowanie, haftowanie, naszywanie aplikacji, pikowanie, wszywanie suwaków, wyszywanie monogramów
 • waga: 8,1 kg
 • gwarancja: 24 miesiące typu door-to-door

Cena: 1099,99 zł Przejdź do sklepu

Maszyna do szycia Brother HF27

Model Brother HF27 posiada silnik o mocy 51 W oraz wiele przydatnych funkcji, takich jak: płynną regulację gęstości i szerokości ściegu, automatyczne nawlekanie igły czy wolne ramię. Wyposażona jest w 27 różnych rodzajów ściegów. Maszynę wyróżnia udoskonalony układ transportu materiału – zastosowano ząbki o większej powierzchni oraz większą stopkę ściegową, dzięki czemu urządzenie świetnie radzi sobie z grubymi materiałami, a równocześnie delikatna faktura ząbków nie zaciąga delikatnych materiałów. Maszyna do szycia Brother HF27 dzięki metalowej konstrukcji jest mocna i wytrzymała.

W zestawie otrzymujemy: stopkę uniwersalną „J”, stopkę do obszywania dziurek „A”, stopkę do wszywania zamków błyskawicznych „I”, stopkę do przyszywania guzików „M”, stopkę do ściegu ślepego “L”, stopkę teflonową F007N, dodatkowy trzpień szpulki, nakładkę na szpulkę dużą i małą, 4 szpulki spodnie (jedna w maszynie), igłę podwójną, zestaw igieł, śrubokręt w kształcie dysku, nóż do szwów, szczotkę do czyszczenia, kontroler nożny oraz instrukcję w języku polskim i kartę gwarancyjną.

Specyfikacja techniczna

 • chwytacz: rotacyjny
 • prędkość szycia: 800 obr/min
 • regulacja długości ściegu: do 4 mm
 • funkcje: szycie wstecz, szycie podwójną igłą, automatyczne nawlekanie igły, zewnętrzny obcinacz do nici
 • waga: 8,5 kg
 • gwarancja: 2 lata w serwisie zewnętrznym

Cena: 1099,99 zł Przejdź do sklepu

Komputerowa maszyna do szycia Carina SCNM100 A1, marki Silvercrest

Komputerowa maszyna Carina marki Silvercrest ma silnik o mocy 70 W. Model ten może pochwalić się dużą ilością programów ściegowych – aż 100 programów. Maszyna Silvercrest daje nam możliwość szerokiego wyboru ściegów. Możemy użyć jednego spośród 22 ściegów użytkowych, 53 ozdobnych lub 18 satynowych. Także obszywając dziurkę na guzik możemy wybierać aż z siedmiu dostępnych ściegów. Za pomocą przycisku istnieje możliwość regulacji długości (0-4,5 mm) i szerokości (0-7 mm) ściegu. W urządzenie wbudowany jest ręczny regulator prędkości, przycisk start / stop i funkcja szycia wstecz.

W maszynie zamontowana jest bezodblaskowa lampa do szycia LED, która dobrze doświetla pole robocze. Do urządzenia dołączona jest krótka instrukcja obsługi, którą możemy pobrać za pomocą kodu QR.

W zestawie otrzymujemy: stopkę uniwersalną, stopkę do standardowych zamków błyskawicznych, stopkę do zamków błyskawicznych z ukrytym szwem, stopkę do dziurek na guziki, stopkę do przyszywania guzików, stopkę do obszywania krawędzi, stopkę do obrębiania, stopkę do ściegu satynowego, 4 szpule, prowadnicę krawędzi/kołdry, wkrętak typu L, wkrętak motylkowy, kołek na szpulę nici, osłonę szpuli nici dużą i małą, poduszkę filcową, pędzelek do czyszczenia, przyrząd do prucia, 4 pojedyncze igły, osłonę przeciwpyłową, rozrusznik nożny oraz przewód zasilający.

Specyfikacja techniczna

 • możliwość regulacji długości i szerokości ściegu (dł. 0-4,5 mm, szer. 0-7 mm)
 • funkcje: ręczny regulator prędkości, przycisk start/stop i szycia wstecz, bezodblaskowa lampa do szycia LED
 • materiał: aluminium, tworzywo sztuczne
 • wymiary: ok. 39,8 x 18,1 x 28,9 cm 
 • waga: ok. 5,85 kg

Cena: 1099,99 zł Przejdź do sklepu

Dziękujemy, że przeczytałeś nasz materiał pełen przydatnych informacji! W opracowaniu znajdziesz linki reklamowe naszych partnerów. Gdy zdecydujesz się z nich skorzystać i dokonasz zakupu, możemy otrzymać niewielką prowizję. Ale nie martw się, nie wpływa to na jakość merytoryczną treści – to jak dodatkowy bonus, który pomaga nam kontynuować tworzenie wartościowych materiałów!

Nazywam się Bożena Wieczorkowska. Swoją pracę w redakcji Think - About zaczęłam kilka miesięcy temu. Zajmuję się tworzeniem tekstów, które przybliżają czytelnikom najlepsze oferty dotyczące głównie małego AGD. Moją rolą jest także sprawdzanie ofert w sklepie Lidl i wyszukiwanie ciekawych perełek, które mogą Państwa zainteresować. Napisałam recenzję o oczyszczaczu powietrza Dyson, którą możecie Państwo znaleźć pod tytułem „Wreszcie wiem, co to znaczy oddychać świeżym powietrzem". Ty też różnicę wyczujesz własnym nosem”. Pisałam też wiele dłuższych i krótszych tekstów o oczyszczaczach i filtrach powietrza. Ciekawy był też dla mnie temat wygodnego spania, czyli jaki materac wybrać, by się dobrze wyspać. Mogę powiedzieć, że zmierzyłam się z bykiem za rogi, bo maszyna do szycia od zawsze stała w moim domu, ale była mi zupełnie obca. Zmieniło się to jednak od czasu, kiedy pisałam ranking o tych urządzeniach. Opiekuję się także ogrodem, a więc szeroko pojętą pielęgnacją trawnika i zieleni. Do tej pory pracowałam przez wiele lat w szpitalu jako fizjoterapeutka. Praca dawała mi bardzo dużo satysfakcji i spełnienia zawodowego. Przyszedł jednak czas, kiedy podjęłam decyzję o zmianie pracy. Jeszcze przed podjęciem współpracy z redakcją Think – About pisałam teksty o misiach, dla pasjonata, który nazbierał ich wiele tysięcy. Właśnie w ten sposób rozpoczęła się moja przygoda z piórem, a właściwie przyjaźń z klawiaturą. Dziś, z przyjemnością siadam do kolejnych tekstów, bo bardzo polubiłam to, co obecnie robię. Moją wielką pasją są wycieczki i poznawanie pięknych zakątków w Polsce. Bardzo lubię wędrówki po górach, bo wtedy mam okazję podziwiać piękno natury. Rower to moja pasja od kiedy pamiętam. Przejechałam na moich dwóch kółkach wiele tysięcy kilometrów. Bardzo lubię czytać książki. Pochłaniają mnie zwłaszcza te ze świata fantasy, ale chętnie wyciągam dłoń zarówno po kryminał jak i literaturę piękną. Jestem wielką fanką muzyki, która towarzyszy mi przez cały dzień, ale doceniam także ciszę i tak zwany święty spokój.