Robot sprzątający wcale nie musi zrujnować twojego portfela – wybrałam aż 5 budżetowych modeli, które wyręczą Cię w kompleksowym sprzątaniu.

Niech pierwszy rzuci kamieniem ten, komu nie zdarzyło się zaniechać codziennego sprzątania. Niestety nasze mieszkania są siedliskiem wielu zanieczyszczeń, zarazków, ale również prószy, okruszków i nie tylko. Nawet jeśli nie mamy w genach bałaganiarstwa, zachowanie porządku i nieskazitelnej czystość może stanowić duże wyzwanie. Zwłaszcza, gdy brakuje nam czasu, siły i chęci. Na szczęście z pomocą przychodzą nowoczesne rozwiązania, a mowa tu o… robotach sprzątających. Niestety wyręczanie w domowych obowiązkach ma swoją cenę. Wiele innowacyjnych modeli z funkcją mopowania kosztuje nawet parę tysięcy. Czy oznacza to, że wraz z mniejszym budżetem możemy pożegnać się z innowacją? Absolutnie – na rynek trafiają również tanie roboty sprzątające, które z powodzeniem mogą uprzątnąć dom ograniczając naszą ingerencję do minimum.

Zastanawiasz się, czy robot sprzątający to sprzęt dla ciebie? A może lepiej zainwestować w odkurzacz pionowy? Zajrzyj zatem do porównania obu typy odkurzaczy – artykuł znajdziesz pod tym linkiem.

Tanie roboty sprzątające z funkcją mopowania – na co uważać?

Jeśli chcesz wracać do czystego mieszkania, a wolny czas poświęcić sobie i bliskim, najwyższy czas na zainwestowanie w małego pomocnika. Wybór ten powinien jednak opierać się o parametry techniczne, a tym samym metraż i nasze preferencje. Warto dodać, że rynek jest niemal zalewany falą tanich sprzętów – zakup nie jest więc trudny. Niestety część z nich może zwiastować gorzkie rozczarowanie, tak więc bezpieczniej stawiać na znane i powszechnie dostępne marki. Jest to znaczące również w zakresie późniejszej konserwacji, wymiany elementów (w tym m.in. ściereczek). Decydując się na nieznany dotychczas produkt z chińskich platform, serwisowanie i dopasowanie akcesoriów może okazać się niemożliwe.

Jak wspomniałam, wybrałam najciekawsze, a jednocześnie stosunkowo tanie roboty sprzątające, które potrafią i odkurzać, i mopować podłogę.

iRobot Roomba Combo

Funkcja mopowania tego modelu oparta jest na specjalnej nakładce o unikalnej strukturze. Dzięki zastosowanej elektronicznej pompie przepływu wody, podłogi są stale nawilżane. Ma to zapewnić dokładne zmywanie brudu i plam. Urządzenie wyposażono w szczotkę w kształcie litery V oraz 2 szczotki do sprzątania przy krawędziach. Użytkownik może wybierać spośród 2 trybów odkurzania oraz 3 trybów mopowania.

iRobot Roomba Combo

W robocie Roomba Combo zastosowano inteligentną nawigację, dzięki której robot porusza się sprawnie po domu, wykrywając i rozpoznając przeszkody w czasie rzeczywistym. Możliwa jest obsługa za pomocą komend głosowych. Ciekawostką jest fakt, iż odkurzacz ten uczy się nawyków sprzątania danego użytkownika i na ich podstawie tworzy personalizowane harmonogramy pracy. Co więcej, może również sugerować dodatkowe odkurzanie i mopowanie w okresach intensywnego pylenia roślin lub linienia zwierząt domowych. Jest niski (ma tylko 7,9 cm wysokości), dzięki czemu dociera do trudno dostępnych miejsc. Kosztuje około 1299 zł.

Xiaomi Robot Vacuum S10

Reprezentant od Xiaomi został wyposażony w liczne czujniki i nawigację laserową LDS, która ma gwarantować szybkie i precyzyjne mapowanie całego domu. Urządzenie oferuje różne trasy czyszczenia, poruszając się po trasie w kształcie zygzaka lub litery Y. Xiaomi Robot Vacuum S10 ma też mocny akumulator o pojemności 3200 mAh, dzięki czemu może pracować do 130 minut w trybie standardowym. Tanie roboty sprzątające mogą sprawdzić się więc również w nieco większych mieszkaniach – model możemy kupić już za 919 zł.

Xiaomi Robot Vacuum S10

Inteligentny zbiornik na wodę to kolejna zaleta tego robota. Ma on bowiem chronić podłogi przed nadmiernym zmoczeniem i oferować różne ustawienia wilgotności. Dodatkowe funkcje są dostępne z poziomu aplikacji mobilnej. Wśród nich warto wspomnieć o możliwości dostosowania harmonogramu pracy urządzenia, oddzielanie stref, wskazywanie konkretnych obszarów do posprzątania czy stawianie wirtualnych ścian.

Beko RoboSmart VRR80214VB

Ten robot ma zaawansowany system ponad 20 czujników. Umożliwia zapamiętanie map do 5 różnych pięter. Urządzenie można połączyć ze smartfonem za pośrednictwem aplikacji mobilnej. Pozwala ona na zarządzanie harmonogramami sprzątania, definiowanie stref bez mopowania, ustawianie wirtualnych ścian, a nawet ustalanie konkretnych trybów pracy w danych pomieszczeniach.

Beko RoboSmart VRR80214VB

Robot Beko RoboSmart VRR80214VB oferuje 4 różne tryby pracy. Jednak jego największym, moim zdaniem, atutem jest baza do automatycznego opróżniania zbiornika na kurz. Znajduje się w niej worek, który ma wystarczyć na nawet 90 dni sprzątania. Robot samodzielnie opróżnia zbiornik bezpośrednio do tego właśnie worka. Cały zestaw z bazą to koszt nieco ponad 1500 zł.

Tefal X-plorer Serie 120 AI RG7867

Dzięki zastosowanej w nim kamerze laserowej, ten robot może poruszać się precyzyjnie po całym pomieszczeniu i unikać wszelkich przeszkód. Dodatkowo, zastosowano w nim kamerę boczną ToF, której zadaniem jest zapewnianie bezkolizyjnego ruchu wzdłuż ścian.

Robot sprzątający Tefal

Tefal X-plorer Serie 120 AI RG7867 oferuje czas pracy do nawet 120 minut. Zbiornik na kurz ma natomiast pojemność 0,7 l. Odkurzaczem można sterować przy pomocy aplikacji mobilnej lub asystentów głosowych. Można oznaczać obszary bez sprzątania, stawiać wirtualne ściany, a także programować harmonogram sprzątania. Jest to najdroższy robot w zestawieniu, ponieważ należy zapłacić za niego ok. 1699 zł.

Dreame D9 Pro

Dzięki zastosowanemu w tym robocie inteligentnemu systemowi nawigacji LIDAR, urządzenie może skanować pomieszczenie i precyzyjnie je czyścić. Odkurzacz ten nadaje się do każdego rodzaju podłogi. Co ciekawe, zadbano tu o funkcję automatycznego dostosowania trybu pracy w przypadku wykrycia dywanu. Może pracować aż do 150 minut na jednym ładowaniu.

Dreame D9 Pro

Oczywiście, urządzenie pozwala na obsługę za pomocą aplikacji mobilnej oraz asystentów głosowych. Specjalna szczotka zastosowana w Dreame D9 Pro została wykonana z gumowego materiału, co ma zapewniać wygodne usuwanie kurzu. Koszt powyższego robota oscyluje w granicach 1299 zł.

Spodobały ci się te tanie roboty sprzątające? Zerknij też na ranking odkurzaczy bezprzewodowych!