Automatyczna suszarka do prania automatyczna to komfortowe, niezwykle przydatne rozwiązanie, które ułatwi wykonywanie codziennych czynności związanych z praniem w domu. Jeśli zastanawiasz się nad zakupem takiego urządzenia, wyselekcjonowaliśmy najciekawsze modele, którym warto się przyjrzeć przed decyzją o zakupie.

suszarka do prania

Decydując się na automatyczną suszarkę do prania, możesz zapomnieć o rozwieszaniu sznurków czy rozkładaniu klasycznych suszarek. Nie musisz martwić się o odpowiedni dobór temperatury w mieszkaniu ani zastanawiać się, czy rozwieszone na zewnątrz pranie nie zmoknie, gdy spadnie niespodziewany deszcz. Korzystając z suszarki bębnowej, wystarczy przełożyć mokre ubrania z pralki i uruchomić odpowiedni program suszenia. Po kilkudziesięciu minutach możesz cieszyć się świeżymi i suchymi ciuchami, które praktycznie od razu są gotowe do użytku. Takie rozwiązanie to nie tylko oszczędność miejsca, ale i czasu. Poza tym, coraz częściej można kupić w przystępnej cenie suszarki do prania, które charakteryzują się wysoka klasą energetyczną.

Suszarka do prania – rodzaje

Mowa tutaj przede wszystkim o suszarkach kondensacyjnych z pompą ciepła. Urządzenia tego typu zatrzymują ciepło wewnątrz urządzenia (obieg zamknięty), nie doprowadzając do utraty energii. Gorące powietrze jest schładzane i ponownie wykorzystywane do suszenia prania. Dla porównania, modele niewyposażone w ten mechanizm pobierają o ok. 50% więcej energii elektrycznej. Kluczowe jest również to, że pompa ciepła umożliwia suszenie tkanin w niższych temperaturach (na przykład 40°C). To oznacza, że możemy suszyć nawet bardzo delikatne tkaniny – bez obawy, że ulegną uszkodzeniu.

Na rynku znajdziemy również klasyczne suszarki kondensacyjne bez pompy ciepła. Tego typu urządzenia zostały w specjalną grzałkę elektryczną, która podgrzewa powietrze pobierane z otoczenia. Para skraplana podczas suszenia schładza się i zostaje zamieniona w wodę. Następnie trafia ona do wbudowanego zbiornika, który należy regularnie opróżniać. Istnieje także możliwość zainstalowania przewodu odpływowego i podłączenie go do kanalizacji. Zaletą suszarek kondensacyjnych bez pompy ciepła jest ich niższa cena.

Innym rodzajem są również suszarki do prania wywiewowe (wentylacyjne, ewakuacyjne). Są one jednak aktualnie rzadko spotykane, głównie ze względu na znacznie wyższy pobór prądu. Poza tym, tego typu urządzenie musi zostać podłączone do szybu wentylacyjnego, aby móc odparować wilgoć z odsączonego prania. Trzeba zatem wydzielić specjalne miejsce oraz wykorzystać specjalny przewód (ok. 1,5 m) do podłączenia.

Suszarka do prania

Suszarka do prania – na co zwrócić uwagę podczas kupowania?

Oprócz tego, jaki typ suszarki do prania będzie dla nas najlepszy, podczas zakupu warto zwrócić uwagę jeszcze na kilka innych kwestii. Do najważniejszych należą:

 • klasa energetyczna – najlepiej A+++, A++ lub A+,
 • wydajność skraplania – mierzona klasami literowymi od A do G,
 • ładowność,
 • czas suszenia,
 • poziom hałasu,
 • rozmiar i budowa,
 • liczba i rodzaj programów,
 • funkcje dodatkowe.

Szczegółowe informacje na ten temat znajdziecie w naszym artykule: Suszarka do ubrań – na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Suszarka do prania – 8 najlepszych modeli

Wybrałam 8 najciekawszych modeli suszarek do prania kondensacyjnych z pompą ciepła, które charakteryzują się bardzo dobrymi parametrami oraz wysoką jakością. Podczas wyboru kierowałam się opiniami i oceną użytkowników oraz popularnością danego modelu. Sprawdź, która suszarka do prania będzie pasować do twoich indywidualnych potrzeb.

Beko DS8412WPB

suszarka do prania Beko DS8412GX 1

Cena: 1 847 zł przejdź do sklepu

Beko DS8412WPB to suszarka do prania o klasie energetycznej A++ i ładowności wynoszącej 8 kg. Stopień suszenia możemy wybierać samodzielnie. Dzięki niskiej temperaturze oraz małym obrotom bębna wysuszy nawet najdelikatniejsze tkaniny. Udogodnieniem są duże, szerokie drzwi o średnicy 38 cm, które umożliwiają wygodne umieszczenie i wyciąganie zasłon, koców czy pościeli. Do skuteczniejszego suszenia przyczyniają się także zakrzywione szklane drzwi systemu AquaWave i specjalnie zaprojektowane łopatki, które przy pomocy ruchu falowego przemieszczają ubrania wewnątrz bębna.

Suszarka do prania Beko została wyposażona w 15 programów suszenia, m.in.: bawełna, do prasowania, eco, do szafy, syntetyki, codzienny, odświeżanie, puch, outdoor, sport, ekstra suche oraz higieniczny.

Parametry techniczne:

 • Rozmiar suszarki: 84,6 x 59,7 x 52,1 cm (W x S x G)
 • Ładowność: 8 kg
 • Klasa energetyczna: A++
 • Czas trwania programu załadunek pełny/częściowy: 197/125 min
 • Poziom hałasu: 64 dB
 • Roczne zużycie energii: 235 kWh
 • Funkcje dodatkowe: odświeżanie, oświetlenie bębna, przewód skroplonej wody
 • Zastosowane technologie: bęben Beko AquaWave, boczne panele redukujące drgania, ochrona przed zagnieceniami Beko FreshTherapy, zmienne ruchy bębna

Electrolux EW8H458WP PerfectCare

ELECTROLUX PerfectCare EW8H458BP

Cena: 2 499 zł przejdź do sklepu

Electrolux EW8H458WP PerfectCare to suszarka do prania wyposażona w pompę ciepła o ładowności 8 kg i klasie energetycznej A++. System GentleCare zapewnia niższą temperaturę suszenia niż w przypadku zwykłych suszarek kondensacyjnych. Urządzenie automatycznie dostosowuje ruch bębna oraz temperaturę do rodzaju materiału, a specjalne czujniki mierzą poziom wilgotności każdego załadunku i dostosowują do niego czas suszenia (technologia SmartSense). Co istotne, ubrania wyjęte z suszarki praktycznie nie wymagają prasowania. Suszarka posiada funkcję opóźnienia rozpoczęcia programu (DelayStart), który pozwala wybrać najbardziej dogodny moment pracy. Do dyspozycji użytkownika jest też tzw. Program Outdoorowy, który pozwala nie tylko zachować wodoodporność ubrań, ale również ją przywrócić.

Poza tym, suszarka do prania Electrolux została wyposażona w 12 specjalnych programów, m.in.: pościel XL, bawełna Eco, bawełna, delikatny, jeans, kołdra, mieszany XL, outdoor, odświeżanie, jedwab, tkaniny syntetyczne czy wełna.

Parametry techniczne:

 • Rozmiar suszarki: 85 x 59,6 x 63,8 cm (W x S x G)
 • Ładowność: 8 kg
 • Klasa energetyczna: A++
 • Czas trwania programu załadunek pełny/częściowy: 154/89 min
 • Poziom hałasu: 66 dB
 • Roczne zużycie energii: 235 kWh
 • Funkcje dodatkowe: oświetlenie bębna, zabezpieczenie przed dziećmi, opóźnienie startu, elektroniczny wskaźnik konieczności wyczyszczenia filtra
 • Zastosowane technologie: Electrolux GentleCare, ochrona tkanin Electrolux DelicateCare, optymalizacja suszenia Electrolux SmartSense, zmienne ruchy bębna

Electrolux EW9HEU478R PerfectCare

ELECTROLUX PerfectCare EW8H458BP

Cena: 2 899 zł przejdź do sklepu

Jeżeli jesteśmy w stanie zapłacić trochę więcej, godny polecenia jest też nowszy model marki Electrolux: EW9HEU478R PerfectCare. To suszarka do prania wyposażona w pompę ciepła o ładowności 8 kg i klasie energetycznej A+++. System CycloneCare gwarantuje równomierne, delikatne suszenie i pozwala na bezpieczną pielęgnację nawet najbardziej wymagających tkanin, takich jak jedwab czy sukienki, dzięki czemu może zapewnić długowieczność wszystkim Twoim ulubionym ubraniom. Suszarka wyposażona jest też w system DelicateCare, który automatycznie dostosowuje temperaturę i ruchy bębna do rodzaju tkaniny. Zapewnia to optymalną pielęgnację różnych rodzajów odzieży.

Dużą zaletą suszarki Eloctroluxa jest wszechstronność – drzwi można montować aż na 4 sposoby. Ponadto w drzwiach znajduje się dwuwarstwowy filtr, który ma za zadanie wyłapywać najdrobniejsze pyłki. Dzięki temu pranie zawsze jest oczyszczone i chronione. Suszarka do prania Electrolux została wyposażona w liczne specjalne programy, m.in.: pościel XL, bawełna Eco, bawełna, delikatny, jeans, kołdra, mieszany XL, outdoor, odświeżanie, jedwab, tkaniny syntetyczne czy wełna.

Parametry techniczne:

 • Rozmiar suszarki: 85 x 59,6 x 63,8 cm (W x S x G)
 • Ładowność: 8 kg
 • Klasa energetyczna: A+++
 • Czas trwania programu załadunek pełny/częściowy: 173/105 min
 • Poziom hałasu: 67 dB
 • Roczne zużycie energii: 176 kWh
 • Zastosowane technologie: Electrolux CycloneCare, Electrolux GentleCare, ochrona tkanin Electrolux DelicateCare, optymalizacja suszenia Electrolux SmartSense

Bosch WTH83251BY Serie 4

suszarka do prania kondensacyjna Bosch WTH83251BY Serie 4

Cena: 2 899 zł przejdź do sklepu

Suszarka do prania Bosch WTH83251BY o klasie energetycznej A++ została wyposażona w szereg zaawansowanych funkcji. Dzięki czujnikom monitorującym temperaturę i stan wilgotności, tkaniny są suszone w optymalnych warunkach (funkcja AutoDry). Jak podkreśla producent, podczas suszenia zawartość bębna jest delikatnie obracana przez zabieraki w kształcie fali, a strumień powietrza o stałej sile i stabilnej temperaturze redukuje zagniecenia i nadaje tkaninom miękkość. Suszarka do prania Bosch charakteryzuje się również cichą pracą. Odpowiadają za to m.in. specjalne wytłoczenia AntiVibration Design na ścianach bocznych, które niwelują drgania przy obrotach bębna.

Do dyspozycji są programy czasowe, odpowiednie do suszenia tekstyliów wykonanych z różnego rodzajów materiałów, jak np. kurtki z membraną wodoodporną. Możesz także wybrać różne tryby suszenia, m.in.: Do prasowania, Do szafy czy Ekstra suche. Poza tym, suszarka do prania Bosch WTR87TW0 posiada wiele programów, takich jak np.: bawełna, syntetyki, koszule/bluzki, zimny program czasowy, pierze/puch, ręczniki, wełna czy ciepłe powietrze.

Parametry techniczne:

 • Rozmiar suszarki: 84,2 x 59,8 x 59,9 cm (W x S x G)
 • Ładowność: 8 kg
 • Klasa energetyczna: A++
 • Poziom hałasu: 65 dB
 • Roczne zużycie energii: 236 kWh
 • Funkcje dodatkowe: zabezpieczenie przed dziećmi,
 • Zastosowane technologie: AntiVibration Design, Technologia AutoDry rozpoznaje kiedy pranie jest już całkowicie suche, Technologia pompy ciepła

Samsung DV80T6220LE

Samsung DV80T6220LE

Cena: 3 099 zł przejdź do sklepu

Suszarka do prania Samsung DV80T6220LE to urządzenie z pompą ciepła o klasie energetycznej A+++. Model ten został wyposażony w inteligenty system 3 czujników, które mają zapewniać efektywne suszenie. Suszarka automatycznie dostosowuje temperaturę suszenia, a także przypomina o konieczności wyczyszczenia wymiennika ciepła (funkcji Optimal Dry).

Do dyspozycji użytkownika jest także technologia Air Wash, która odpowiada za usuwanie nieprzyjemnych zapachów z tkanin przy użyciu wyłącznie ciepłego powietrza. To idealne rozwiązanie, jeśli jakieś materiały nie mogą być prane w pralce lub jeśli chcemy na szybko odświeżyć jakąś tkaninę. Urządzenie zapamiętuje cykle suszenia oraz analizuje zebrane dane, aby następnie przedstawić sugestie suszenia dostosowane do preferencji użytkownika. Suszarka posiada również łączność Wi-Fi, więc można sterować nią za pomocą dedykowanej aplikacji mobilnej SmartThings. Jak zaznacza producent, program Higiena odpowiada za dezynfekcję i eliminację do 99% zarazków podczas procesu suszenia.

Suszarka do prania Samsung została wyposażona w aż 16 różnych programów, jak np.: zimne powietrze, odzież wierzchnia, ręczniki, wełna, pościel, delikatne czy szybkie suszenie 35′.

Parametry techniczne:

 • Rozmiar suszarki: 85 x 60 x 60 cm (W x S x G)
 • Ładowność: 8 kg
 • Klasa energetyczna: A+++
 • Czas trwania programu załadunek pełny/częściowy: 200/130 min
 • Poziom hałasu: 63 dB
 • Roczne zużycie energii: 176 kWh
 • Funkcje dodatkowe: oświetlenie bębna, przekładane drzwi, filtr 2w1, zabezpieczenie przed dziećmi, opóźnienie startu, elektroniczny wskaźnik konieczności wyczyszczenia filtra
 • Zastosowane technologie: OptimalDry, AI Control

Whirlpool W7 D94WB PL

Whirlpool W7 D94WB PL

Cena: 2 899 zł przejdź do sklepu

Ten model to suszarka do prania kondensacyjna z pompą ciepła o załadunku 9 kg i klasie energetycznej A+++. Technologia Zmysł 3Dry umożliwia pełną kontrolę procesu suszenia, wykrywa wielkość wsadu i ustawia właściwy czas suszenia. Poza tym, system ten odpowiada za automatyczne czyszczenia filtra skraplacza. Jak podkreśla producent, technologia 3D Air Care z systemami 3D AirFlow i SoftMove odpowiada za delikatne suszenie dzięki wielu strumieniom pary i poduszkom powietrznym, które suszą i chronią pranie. Dzięki inteligentnej kontroli temperatury i delikatnym obrotom bębna, suszone ubrania zachowują świeżość (funkcja FreshCare+). System Eco Monitor umożliwia kontrolowanie zużycia energii i podpowiada, jak zaprogramować urządzenie, by działało optymalnie.

Suszarka do prania Whirlpool posiada m.in. takie programy, jak: duże rzeczy/kołdra, maty, koszule, jeansy, mikrofibra, marynarki czy miękkie zabawki.

Parametry techniczne:

 • Rozmiar suszarki: 84,9 x 59,7 x 65,6 cm (W x S x G)
 • Ładowność: 9 kg
 • Klasa energetyczna: A+++
 • Czas trwania programu załadunek pełny/częściowy: 210/120 min
 • Poziom hałasu: 59 dB
 • Roczne zużycie energii: 194 kWh
 • Funkcje dodatkowe: oświetlenie bębna, przewód skroplonej wody, zabezpieczenie przed dziećmi, system samoczyszczenia kondensatora
 • Zastosowane technologie: automatyka suszenia Whirlpool „Szósty Zmysł”, boczne panele redukujące drgania, ochrona antybakteryjna Whirlpool FreshCare+, ochrona tkanin Whirlpool SoftMove™, zmienne ruchy bębna

LG RC80V5AV5N

suszarka LG RC80V5AV5N

Cena: 3 399 zł przejdź do sklepu

LG RC80V5AV5N to kondensacyjna suszarka do prania wyposażona w pompę ciepła. Klasa energetyczna tego urządzenia to A+++. Za wysoką efektywność energetyczną oraz odpowiednie rezultaty suszenia odpowiadają również technologie DUAL Inverter Heat Pump™ i Eco Hybrid™. Urządzenie zostało również wyposażone w system Allergy Care, który – jak deklaruje producent – jest w stanie usunąć podczas suszenia 99,9% roztoczy kurzu domowego, powodujących alergie i problemy z układem oddechowym. Dzięki automatycznemu czyszczeniu skraplacza możliwe jest utrzymanie wysokiej sprawności suszenia. Zapewnia on odpowiedni przepływ powietrza, a poza tym nie trzeba tracić czasu na jego czyszczenie. Dzięki technologii SmartThinQ™ można sterować urządzeniem z poziomu aplikacji mobilnej.

Suszarka do prania LG posiada 10 programów do wyboru, jak: bawełna, mieszane, syntetyczne, ręczniki, antyalergiczny, szybki 30, ubrania sportowe, wełna, pościel oraz program własny.

Parametry techniczne:

 • Rozmiar suszarki: 85 x 60 x 61,5 cm (W x S x G)
 • Ładowność: 8 kg
 • Klasa energetyczna: A+++
 • Czas trwania programu załadunek pełny/częściowy: 181/110 min
 • Poziom hałasu: 64 dB
 • Roczne zużycie energii: 211 kWh
 • Funkcje dodatkowe: oświetlenie bębna, zabezpieczenie przed dziećmi, opóźnienie startu, elektroniczny wskaźnik konieczności wyczyszczenia filtra
 • Zastosowane technologie: LG Ecohybrid, zdalne sterowanie LG Smart ThinQ

Bosch Serie 6 WTW8760EPL

Bosch Serie 6 WTW8760EPL suszarka

Cena: 3 499 zł przejdź do sklepu

Bosch Serie 6 WTW8760EPL to zaawansowany model suszarki do ubrań, który znacząco ułatwia proces prania i suszenia. Wykorzystuje efektywną pompę ciepła, co nie tylko oszczędza energię (model ma klasę energetyczną A+++), ale także zapewnia bezpieczne suszenie przy niższych temperaturach, co jest korzystne dla tkanin. Dzięki możliwości przetwarzania i ponownego wykorzystywania ciepłego powietrza, jest przyjazna dla środowiska.

Aby utrzymać jej efektywność, suszarka Bosch Serie 6 WTW8760EPL jest wyposażona w system SelfCleaning Condenser, który automatycznie czyści wymienniki ciepła. Natomiast technologia AutoDry umożliwia precyzyjne określenie stopnia suszenia, co oznacza, że Twoje ubrania są gotowe do użycia zgodnie z Twoimi preferencjami, bez potrzeby dodatkowego prasowania.

Suszarka jest zaprojektowana z myślą o delikatnym traktowaniu ubrań dzięki systemowi SensitiveDrying. To oznacza, że podczas procesu suszenia ubrania są obsługiwane ostrożnie, dzięki czemu zachowują swoją jakość i trwałość. Specjalny kosz do suszenia obuwia i wełny zapewnia bezpieczne suszenie tych materiałów, które mogą być wrażliwe na wirowanie.

Jeśli potrzebujesz szybkiego suszenia, suszarka oferuje program Super 40, który pozwala na błyskawiczne suszenie niewielkich ilości odzieży w zaledwie 40 minut, a czas trwania programu z pełnym załadunkiem to jedynie 148 minut. Dodatkowo suszarka jest wyposażona w wiele udogodnień, takich jak oświetlenie w bębnie, antywibracyjna obudowa, która sprawia, że praca jest cicha i stabilna, oraz czytelny ekran LED, na którym wyświetlane są informacje dotyczące ustawień i pracy urządzenia.

Parametry techniczne:

 • Rozmiar suszarki: 84,2 x 59,8 x 61,3 cm (W x S x G)
 • Ładowność: 8 kg
 • Klasa energetyczna: A+++
 • Czas trwania programu załadunek pełny/częściowy: 148/95 min
 • Poziom hałasu: 64 dB
 • Roczne zużycie energii: 177 kWh
 • Funkcje dodatkowe: oświetlenie bębna, suszenie butów w koszu, suszenie wełny w koszu, system samoczyszczenia kondensatora
 • Zastosowane technologie: automatyka suszenia Bosch/Siemens AutoDry, ochrona tkanin Bosch SensitiveDrying System, pompa ciepła Bosch/Siemens Active Air, system samoczyszczenia wymiennika ciepła Bosch/Siemens SelfCleaning Condenser

Sprawdź również, jaka suszarka do ubrań do 2000 zł będzie najlepszym wyborem.

W tym subiektywnym rankingu znalazły się linki afiliacyjne, prowadzące do sklepów, z którymi współpracuje nasza redakcja. Nie mają one żadnego wpływu na wartość merytoryczną tego zestawienia. Jeśli jednak zdecydujesz się dokonać za ich pośrednictwem jakiegoś zakupu, redakcja otrzyma niewielką prowizję. Dzięki temu nadal będziemy mogli tworzyć dla ciebie wartościowe treści. 

One reply on “Jaka suszarka do prania spełni twoje potrzeby? TOP 8 modeli suszarek do ubrań – ranking 2023”

 • […] Pralko-suszarka to urządzenie, które pozwala na wygodne pranie i suszenie ubrań. Model UDARP posiada bęben o pojemności 8 kg dla prania i 5 kg dla suszenia, co oznacza, że ​​można wyprać i wysuszyć większe ilości ubrań w jednym cyklu. Taka pojemność bębna będzie odpowiadać rodzinie 2+2 lub większej. Warto wiedzieć, że urządzenie dostępne w sklepie Ikea ma wiele przydatnych funkcji, które ułatwiają pranie i suszenie ubrań. Na przykład posiada kilka programów, takie jak: delikatny, ekonomiczny oraz szybki. Dodatkowo producent umieścił taką przydatną funkcję jak opóźnienie startu. […]

Comments are closed.