Samsung & Centrum Nauki Kopernik: Spraw, aby twój dom był bardziej eko 

Nowoczesne rozwiązania są z nami na co dzień, jednak czy można wykorzystać naukę, aby przyczynić się do troski o środowisko? To udowadnia najnowszy projekt współtworzony przez Samsung i Centrum Nauki Kopernik. Sprawdziłam, jakie rozwiązania warto zastosować w swoim domu.

Tam, gdzie nauka spotyka się z technologią

Nie da się ukryć, że zdobywamy coraz więcej wiedzy z zakresu nowoczesnych rozwiązań, które podnoszą nasz komfort w wielu aspektach życia. Zważając na środowisko naturalne, mogłoby wydawać się, że ma to bagatelny wpływ również na środowisko. Wzmożona produkcja, konsumpcjonizm, wymiana urządzeń – wszystko to, prowadzi do wielu wątpliwości. Okazuje się jednak, że rozwój nauki może łączyć przyjemne z pożytecznym. W efekcie, przyczyniać się również do dobrych zmian, co najlepiej obrazuje kolejny projekt Samsung i Centrum Nauki Kopernik ”Małe Kroki. Duża Zmiana’.’ Co istotne, współpraca trwa blisko 12 lat, tak więc jest to kolejna odsłona długoletnich wysiłków.

„Małe Kroki. Duża Zmiana” to doskonały przykład edukacji w temacie zrównoważonego rozwoju – Robert Firmhofer, Dyrektor Centrum Nauki Kopernik.

Samsung & Centrum Nauki Kopernik

Jak Samsung dba o zrównoważony rozwój? Te rozwiązania pomogą Ci zaoszczędzić pieniądze

Przedsiębiorstwo ma na swoim koncie wiele akcji, których celem jest wzrost świadomości, a także realna chęć zmiany dotychczasowych przyzwyczajeń. Na wyróżnienie zasługuje m.in. współpraca z marką Patagonia. W dniu wczorajszym, mieliśmy okazję odwiedzić najnowszą strefę współtworzoną z Centrum Nauki Kopernik i uczestniczyć w konferencji. Przedstawione sposoby na troskę o naturalne środowisko brzmią imponująco – wykorzystując naukę, przyczyniają się zarówno do ekologii, jak i oszczędności. Wśród nich, na wstępie warto wyróżnić aplikację Smart Things. Któż z nas nie lubi wygody? Inteligentne rozwiązania łączą wiele aspektów. Monitorowanie zużycia energii i jednoczesne zarządzanie z poziomu smartfona to rozwiązanie na miarę XXI wieku. Wystarczy, że skorzystasz z AI Energy Mode, a podłączone urządzenia zaczną pracować w trybie oszczędzania energii. Efekt? Niższe rachunki za prąd, mniejsze zużycie i korzyść dla środowiska.

Samsung

Pierz, bez obaw o środowisko i plastik

Odpowiednia higiena, utrzymanie schludności i dbałość o tkaniny to nieodłączny element życia – pralka w domu to jedno z najpotrzebniejszych urządzeń. Czy należy rezygnować z wygód, aby zatrzymać lawinę plastiku, która trafia do oceanów? Bynajmniej. W tym roku, Samsung przedstawił specjalny filtr Less Microfiber, który wystarczy podłączyć do wspomnianego sprzętu. Co istotne, jego zadaniem jest zapobieganie przedostawania się aż 98% mikroplastiku do wód podczas klasycznego prania. Wiele osób może przecierać oczy, gdy dowie się, że to około aż ośmiu plastikowych butelek o pojemności 500 ml.

Samsung filtr cząsteczek mikroplastiku
filtr cząsteczek mikroplastiku

Wśród zaskakujących rozwiązań mieliśmy okazję przyjrzeć się również pilotowi solarnemu SolarCell, który dobitnie pokazuje, że czerpanie z natury ale z zyskiem dla środowiska jest skuteczne. Ładując akcesorium energią słoneczną, możemy również zapomnieć o wymianie baterii. Niech pierwszy rzuci kamieniem ten, kto stale zapominał o zakupie nowych, a przełączanie programu stawało się rodzinnym wyzwaniem.

Zacznij od małych kroków z dużą korzyścią dla świata

Czy pamiętasz słynne słowa Neila Armstronga, tuż po wylądowaniu na księżycu? To jest mały krok dla człowieka, ale wielki skok dla ludzkości. Oczywiście dbałość o środowisko nie brzmi tak imponująco, jak wyprawa na księżyc ale wszystko zaczyna się od jednostki, a siła nawyku może mieć tu kluczowe znaczenie. Samsung zwraca uwagę zarówno na technologię, jak i dość przyziemne przyzwyczajenia, które powielać może każdy z nas. Zrównoważony rozwój to nie tylko produkcja i dystrybucja, ale również sposób użytkowania i utylizacja. Mowa tu m.in. o ponownym wykorzystaniu ekoopakowań, zwrot starego sprzętu, a nawet wybór programu prania i energooszczędnego sprzętu. Wszystko to, ma wpływ na świat w którym żyjemy.

Ty też możesz odwiedzić strefę Samsung & Centrum Nauki Kopernik – najważniejsze informacje

Chcesz dowiedzieć się więcej o nowoczesnych rozwiązaniach, a może przekonać się o znaczeniu zrównoważonego rozwoju? Specjalna strefa jest dostępna dla wszystkich, również dla najmłodszych gości, których edukacja w zakresie troski o planetę powinna zacząć się jak najszybciej. Współtwórcy przygotowali wiele ciekawych prezentacji dla dorosłych, jak i dla dzieci – również pod postacią rozrywki. Goście mogą odwiedzić hol główny Centrum Nauki Kopernik od 26 października. Co ważne, zupełnie bezpłatnie!

Może zainteresować Cię również: Klasy energetyczna pralek po nowemu – wszystko co musisz wiedzieć.