O czym mowa?

 

Roboty sprzątające nie ograniczają się już tylko do autonomicznych odkurzaczy. Przykładem jest Braava 380 czyli urządzenie, którego głównym zadaniem jest mopowanie podłóg.

Braava irobot

Nasza recenzja będzie zawierać nieco odwołań do testowanego wcześniej robota odkurzającego Roomba 880. Zapraszamy do zapoznania się z naszymi wrażeniami, płynącymi z miesięcznych testów.

Wygląd i budowa

 

Braava otrzymała opakowanie o dość słusznych wymiarach, jednak zdecydowanie mniejsze od tego znanego z testowanej wcześniej Roomby. Związane jest to przede wszystkim z rozmiarami samego urządzenia. Dołączony zestaw akcesoriów wciąż jest imponujący. Tak więc prócz robota otrzymujemy: 2 głowice czyszczące, 2 ściereczki, 2 dozowniki, ładowarkę, nawigację NorthStar z bateriami oraz instrukcję (również w języku polskim).

Braava irobot

Obudowa robota została wykonana z połyskliwego tworzyw,a sprawiającego wrażenie nieszczególnie odpornego na zarysowania i zabrudzenia. Wysunięty do przodu zderzak pełni rolę uchwytu dla głowic czyszczących.

Braava irobot

Skromny panel sterujący, umieszczony na szczycie obudowy, zawiera 3 przyciski funkcyjne, oraz tyle samo diod informacyjnych. Środkową część robota zdobi wgłębienie kryjące czujnik dla systemu nawigacyjnego. Tył obudowy kryje ruchomą rączkę, która mimo delikatnej konstrukcji jest odpowiednia do wagi urządzenia. Spód urządzenia nie jest tak interesujący jak w przypadku Roomby. Ulokowano tutaj jedynie koła z gumowymi bieżnikami oraz wtyk ładowarki.

Praca

 

Rozpoczęcie sprzątania z Braava wymaga zrealizowania niewielkiego rytuału. Przede wszystkim należy naładować urządzenie. Niestety w tym przypadku nie mamy stacji dokującej i cala procedura odbywa się z udziałem użytkownika, który musi wpiąć wtyczkę ładowarki w odpowiednie miejsce.

Braava irobot

Podczas ładowania można spokojnie zająć się przygotowaniem głowicy czyszczącej. Zależnie od wybranego trybu pracy możemy użyć zestawu (głowica + ściereczka) do pracy na sucho lub mokro. W pierwszym przypadku sprawa jest o wiele prostsza i wymaga jedynie wsunięcia szmatki w odpowiednie otwory na głowicy. Jeśli zdecydujemy się na sprzątanie na mokro musimy wybrać głowicę Pro-Clean. Jej budowa pozwala na napełnienie jej wodą i zabezpieczenie dozownikiem w postaci gumowej zatyczki z wypełnionym materiałem otworem. Ściereczka przeznaczona do sprzątania na mokro jest mocowana za pomocą rzepa, po jej zwilżeniu i przyczepieniu, dozownik zadba aby przez cały czas pozostawała wilgotna. Głowice przyczepiane są do robota magnetycznie.

Braava irobot

Ostatnim zadaniem przed rozpoczęciem sprzątania jest ustawienie kostki nawigacyjnej NorthStar, która działa nieco inaczej niż latarnie znane z Roomby. Przede wszystkim jest ona ustawiana na podwyższeniu (np na blacie stołu), z diodą skierowaną w kierunku środka pomieszczenia. Zgodnie z zapewnieniami producenta, możliwa jest również praca bez kostki nawigacyjnej jednakże na zdecydowanie mniejszej powierzchni niż z nią. Wstępne nawiązywanie połączenia między robotem, a systemem nawigacji trwa jedynie kilka sekund.

Braava irobot

Obsługa panelu jest wyjątkowo prosta. Jeden z trzech przycisków pełni rolę włącznika, dwa pozostałe odpowiadają odpowiednio za tryb zamiatania oraz mopowania na mokro. Podczas pracy w trybie zamiatania, Braava przemierza pomieszczenie po prostych, równoległych do siebie liniach spychając wszelkiego rodzaju nieczystości. Podczas mopowania robot porusza się według zdecydowanie bardziej złożonego schematu, wykonując w jednym miejscu kilka ruchów w przód, tył oraz na boki. Producent sugeruje aby w pierwszej kolejności oczyścić pomieszczenie na sucho, a dopiero po pozbyciu się wierzchnich zabrudzeń i pyłu, skorzystać z trybu mopowania.

Braava irobot

Trzeba przyznać, że sposób pracy robota jest niezwykle precyzyjny. System nawigacyjny sprawia iż dojeżdża on do samych rogów mebli, zapełniając kolejnymi przejazdami całą powierzchnię pomieszczenia. Nieco większym wyzwaniem są krzesła i nogi stołów, które robot wykrywa dopiero z pomocą czujnika wbudowanego w zderzaku. Mimo że jest on o wiele bardziej zwrotny od Roomby, zdarzają się sytuacje, w których uderzeniem przestawia nieco krzesła, zaburzając własny tryb pracy, a w efekcie omijając niewielkie fragmenty podłogi.

Braava irobot

Jeśli chodzi o skuteczność, jest ona zdecydowanie mniejsza niż w przypadku odkurzającego odpowiednika. Braava sprawdzi się w regularnym mopowaniu powierzchni nienarażonych na zabrudzenia inne niż kurz czy pył. Do takowych możemy zaliczyć przykładowo pokoje dzienne i korytarze wyłożone drewnianym parkietem czy płytkami. Gorzej radzi sobie w kuchni, gdzie pojawiają się trwałe zabrudzenia powstające przy gotowaniu posiłków. Większość plam z sosów czy nawet herbaty, wykracza po za możliwości czyszczące robota. Prawdopodobnie główną przyczyną tego stanu rzeczy jest jego niewielka waga.

Braava irobot

Warto również zaznaczyć że z uwagi na brak stacji dokującej, Braava w przypadku rozładowania lub zakończenia pracy potrafi zatrzymywać się w dość przypadkowych miejscach. Praca robota jest stosunkowo cicha. Standardowo po zakończeniu sprzątania należy oczyścić/wyprać ściereczki z mikrofibry. Użytkownicy mogą bez problemu dokupić u polskiego dystrybutora, dodatkowe ściereczki czy kostki nawigacyjne.

Podsumowanie

 

iRobot Braava jest niezwykłym robotem czyszczącym, z ciekawym zestawem akcesoriów i kilkoma pomysłowymi rozwiązaniami. Jest to urządzenie dużo prostsze niż odkurzająca Roomba, jednakże ma to również swoje zalety. Na pochwałę zasługuje wyjątkowo prosta obsługa oraz mała inwazyjność podczas pracy. Mocowanie głowic, oraz same głowice wydają się być doskonale przemyślanym rozwiązaniem. Niestety charakterystyka robota sprawia iż sprawdzi się on jedynie w określonych warunkach, eliminując go z udziału przy najcięższych pracach sprzątających. Trzeba jednak przyznać że przy ograniczeniach wynikających z niewielkiej wagi, producent wyszedł obronną ręką.

iRobot Braava został przez nas wyróżniony w kategorii:

TA InnowacjaThink About przyznaje wyróżnienia wyłącznie produktom testowanym w redakcji. Każdy nagrodzony produkt posiada godne uwagi cechy które odzwierciedlane są w postaci znaczków. Więcej o kategoriach przyznawanych wyróżnień można przeczytać tu: think-about.pl/wyroznienia-think-about.

Za udostępnienie robota dziękujemy firmie:

logo_irobot

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One reply on “Recenzja robota mopującego Braava 380 od iRobot”