Ranking top 6 – jaką domową maszynę do szycia warto wybrać

Oferta maszyn do szycia na rynku jest bardzo szeroka. Jaką wybrać – mechaniczną czy komputerową? Przedstawiamy 6 modeli, w różnych przedziałach cenowych oraz omawiamy ich funkcje.

maszyny do szycia ranking szycie

Na rynku producenci prześcigają się w prezentowaniu kolejnych modeli maszyn do szycia. Już, na samym początku należy zastanowić się, jak bardzo intensywnie zamierzamy korzystać z urządzenia. Jeśli planujemy okazjonalne szycie, wybierzmy tańszy model, z mniejszą ilością ściegów i prostszy w obsłudze. Jeżeli natomiast krawiectwo leży nam w sercu, to wybierzmy model, który jest zbudowany na metalowej ramie i podzespołach oraz z długim okresem gwarancyjnym. Im droższy model tym więcej będzie miał funkcji, które uprzyjemnią nam pracę.

maszyna do szycia minerva 363D next szycie_8

Producenci oferują dwa główne rodzaje maszyn – mechaniczną i komputerową. Wybierając model mechaniczny decydujemy, że manualnie, za pomocą przycisków i pokręteł konfigurujemy ścieg – szerokość, długość, rodzaj ściegu. Pedał nożny uruchamia funkcję szycia. Urządzenie komputerowe automatycznie wykonuje część pracy – po wybraniu odpowiedniej opcji na panelu sterującym. Szyjemy za pomocą pedału nożnego lub przycisku start/stop. Na rynku są także maszyny typu overlock, które zabezpieczają brzeg tkaniny, aby nitki się nie snuły, czyli służą do obszywania brzegów materiału.

maszyna do szycia minerva 363D next szycie_8

Najważniejszą funkcją maszyny jest oczywiście szycie. W maszynach mechanicznych rodzaj ściegu wybieramy za pomocą pokrętła, przesuwając na odpowiedni symbol, zaś w komputerowych za pomocą przycisku funkcyjnego. Istotna jest ilość programów ściegowych, jakie możemy wybrać w swoim urządzeniu. Najczęściej używamy ściegu prostego, zygzag, ściegu elastycznego i krytego. To podstawowy zestaw. Jednak to od nas zależy jak bardzo rozbudowanej puli ściegów będziemy używać. Na pewno przyda się ścieg do obszywania dziurki, ściegi ozdobne, ścieg do szycia wstecz. Im bardziej zaawansowana maszyna tym jest większy wybór ilości ściegów – ozdobne ściegi satynowe, program do dzianin, do cerowania, możliwość wyszywania literek i znaków specjalnych.

maszyna do szycia minerva 363D next szycie_8

Pojęcia z którymi warto się zapoznać, planując zakup

Regulacja długości i szerokości ściegu – ustawiamy gęstość naszycia, czyli odległość między wbiciami igły. Dzięki temu ścieg jest mocny i ładnie wygląda. Im większą wartość wybierzemy tym ścieg będzie dłuższy / szerszy (długość do 5 mm, szerokość do 9 mm).

Prędkość szycia – to ilość wkłuć igły w tkaninę na minutę (od 800 do ponad 1000 wkłuć). Funkcja ta ma istotne znaczenie dla początkujących adeptów sztuki szycia lub kiedy potrzebujemy zszyć kilka warstw materiału, a zależy nam na uzyskaniu równego ściegu. W maszynach komputerowych prędkość szycia regulujemy przesuwając odpowiedni suwak. W maszynach mechanicznych za tę funkcję odpowiedzialny jest rozrusznik nożny (im mocniej naciśnięty tym szybciej szyjemy).

maszyna do szycia minerva 363D next szycie_8

Szycie wstecz – służy do zabezpieczenia ściegu, kiedy go rozpoczynamy oraz kończymy szyć. Dzięki temu ściegi nie prują się, a szycie jest trwałe i solidne. 

Chwytacz decyduje o wiązaniu nici w czasie zszywania. Chwytacz rotacyjny stosowany jest w maszynach komputerowych i mechanicznych. Szpulka nici wkładana jest od góry płytki ściegowej, dzięki czemu widać ile pozostało nici. Ten rodzaj chwytacza daje nam lepsze wiązanie ściegu. Chwytacz wahadłowy występuje w maszynach starszego typu. Szpulka mocowana jest w bębenku, a chwytacz porusza się, jak wahadło w zegarze. Jest bardziej trwały, lecz trudniej go zamontować i nie widać ile zostało nici na szpulce.

maszyna do szycia minerva 363D next szycie_8

Regulacja naprężenia nici górnej i dolnej – w maszynach mechanicznych dokonuje się przy pomocy pokrętła, w komputerowych urządzeniach odbywa się to automatycznie. Dzięki odpowiedniemu naprężeniu nici górnej mamy wpływ na wygląd ściegu. Idealne naprężenie nici uzyskujemy wówczas, gdy podczas szycia nić górna i dolna wiążą się między warstwami. Tę funkcję wykorzystujemy kiedy materiał jest bardzo cienki lub kiedy przeszywamy kilka warstw.

maszyna do szycia minerva 363D next szycie_8

Regulacja siły docisku stopki – odpowiedni rodzaj stopki dobiera się pod szyty ścieg – inną stopkę się zakłada do szycia ściegu prostego, inną do ściegów ozdobnych itd. Odpowiednio dostosowany docisk stopki do ząbków transportera wpływa na przesuwanie przeszytego już materiału – ma to istotne znaczenie, ponieważ możemy wybrać dowolną tkaninę: cienką, grubą i sztywną lub rozciągliwą dzianinę uzyskując ścieg bez pofalowań.

Oświetlenie – w nowszych modelach zwykle jest to oświetlenie LED. Żarówki tego typu pobierają mniej prądu, a przede wszystkim nie rozgrzewają się, co wpływa na komfort wielogodzinnej pracy. Zadaniem jest odpowiednie doświetlenie pola roboczego.

maszyna do szycia minerva 363D next szycie_8

Jaką zatem maszynę wybrać?

Spośród sześciu modeli, które poniżej omówimy, przedstawiamy aż 5 maszyn mechanicznych oraz jedną komputerową. Wiąże się to z tym, że mechaniczne modele są bardzo dobrze wyposażone w różnego rodzaju funkcje oraz posiadają wiele możliwości regulacji, aby szycie wyszło perfekcyjnie. Poza tym są po prostu tańsze od komputerowych urządzeń. Prezentujemy Państwu maszyny do szycia w różnych przedziałach cenowych. Opisujemy je od najtańszych do najdroższych.

Maszyna do szycia SNM 33 C1, marki Silvercrest

Model ten możemy nabyć w sklepach Lidl. Urządzenie to ma wbudowane 33 programy ściegowe. Posiada płynną regulację długości (0 – 4,2 mm) i szerokości ściegu (0 – 4,8 mm) oraz czterostopniowe, automatyczne obszywanie dziurek. Odznacza się wysoką skutecznością przebijania tkaniny – nawet przy grubych materiałach igła z łatwością się przekłuwa.

maszyna do szycia Maszyna do szycia 33 C1, marki Silvercrest

Maszynę do szycia marki Silvercrest możemy łatwo przenosić, ponieważ ma wygodny uchwyt. Pole robocze oświetla lampa LED, dzięki czemu zwiększa się komfort pracy. W trosce o użytkowników, którzy po raz pierwszy zasiądą do szycia istnieje możliwość pobrania kodu QR, aby uzyskać dostęp do filmu instruktażowego obsługi urządzenia. Do maszyny dołączonych jest też wiele niezbędnych akcesoriów (30 elementów).

Opis produktu

 • z 33 funkcjami ściegu
 • 4-stopniowe obszywanie dziurek
 • 33 ściegi użytkowe, ozdobne i overlock do szycia i czystego ściegu
 • nadaje się również do specjalnych tkanin, takich jak dżersej, stretch i jeans
 • płynna regulacja długości 0-4,2 mm i szerokości ściegu 0-4,8 mm
 • stopki szwalnicze wymienne za pomocą przycisku – 2 poziomowy uchwyt stopki szwalniczej
 • w zestawie: 1 standardowa stopka do zamków błyskawicznych, 1 stopka do krytych zamków błyskawicznych, 1 stopka do obszywania dziurek na guziki, 1 stopka do przyszywania guzików, 1 przyrząd do nawijania nici, 1 śrubokręt L, 1 wkrętak motylkowy, 4 szpulki (1 założona w maszynie do szycia), 1 butelka z olejem, 1 pędzelek, 1 przyrząd do usuwania szwów, 4 pojedyncze igły (1 zamocowana w głowicy), 1 poduszka filcowa, 1 prowadnik krawędziowy do pikowania, 1 płytka do haftowania i cerowania, 3 szpulki nici, 1 drugi kołek na szpulkę nici, 2 pokrywki szpulki nici (duża i mała), 1 pokrowiec chroniący przed kurzem, 1 nożny rozrusznik / wtyczka, 1 uniwersalna stopka szwalnicza (wmontowana)

Parametry techniczne

 • wymiary: ok. 388 x 169 x 275 mm
 • materiał: rama z odlewu aluminiowego
 • obudowa z tworzywa sztucznego
 • waga: ok. 5900 g
 • gwarancja: 3 lata

Cena: 499,00 zł Przejdź do sklepu

Maszyna do szycia Łucznik Ewa II 2014

W sklepach Neonet możemy wybrać maszynę Łucznik Ewa II 201, gdzie mamy do dyspozycji 38 programów szycia, w tym 22 dotyczące pracy bez użycia podwójnej igły. Interesujący nas program szycia wybieramy przesuwając pokrętło na odpowiedni rysunek. W modelu tym istnieje opcja szycia podwójną igłą oraz funkcja wolnego ramienia, z której korzystamy, gdy szyjemy po obwodzie na przykład obszywając mankiet lub nogawkę. Istnieje możliwość regulowania długości ściegu w zakresie od 0 do 4 mm oraz funkcji szycia wstecz. Regulację prędkości obrotów umożliwia wygodny pedał nożny.

maszyna do szycia Maszyna do szycia Łucznik Ewa II 2014

Maszyna Łucznik Ewa II 2014 posiada wiele ułatwień, dzięki którym urządzenie jest obsługiwane w sposób intuicyjny. Posiadacze tego urządzenia będą zadowoleni z funkcji automatycznego nawijania nici na dolną szpulkę. Wraz z maszyną w zestawie jest kilka rodzajów stopek do szycia. Dzięki nim z łatwością przyszyjesz guzik lub zamek błyskawiczny, a także starannie wykończysz krawędzie materiału. Uchwyt do przenoszenia oraz lampka doświetlająca pole robocze to kolejne niezbędne gadżety będące na wyposażeniu urządzenia.

Opis produktu

 • ilość programów: 38
 • prędkość szycia: 700 +- 50 rpm
 • Płynna regulacja długości ściegu: tak
 • wolne ramię: tak
 • funkcja szycia wstecznego: tak
 • płynna regulacja długości ściegu: tak

Parametry techniczne:

 • rodzaj: tradycyjna
 • kolor: biały
 • okres gwarancji: 24 miesiące (Uwaga od 01.01.2023 r. obowiązują nowe warunki gwarancji dla tego produktu. Szczegóły na stronie producenta).

Cena: 519,00 zł Przejdź do sklepu

Minerva Next 363D II

W sklepie RTVEuroAGD znajdziemy model Minerva Next 363D II o mocy 70 W. Możemy wybierać spośród 32 różnych ściegów oraz decydować jakiej długości (od 0 do 4 mm) i szerokości (0 – 5 mm) ma być ścieg. Posiada wiele niezbędnych funkcji jak: szycie wstecz, automatyczne nawlekanie nici czy możliwość założenia podwójnej igły. Prędkość szycia wynosi 850 obr/min.

maszyna do szycia Minerva Next 363D II

Maszyna do szycia Minerva Next 363D II posiada wbudowane oświetlenie LED, dzięki czemu zszywany materiał jest dobrze widoczny, a oczy nie męczą się. Funkcja wolnego ramienia umożliwia szycie po obwodzie lub szycie małych ubranek dla lalek.

Opis produktu

 • moc: 70 W
 • prędkość szycia: 850 obr/min
 • liczba ściegów: 32 (cerujący, do pikowania, elastyczny, fagotowy, gałązkowy, kryty, krzyżykowy, łukowy, mostkowy, muszelkowy, muszelkowy brzegowy, owerlokowy, piórkowy, plaster miodu, podstawowe , potrójny, półksiężycowy, prosty, pudełkowy, satynowy, siatkowy, ściegi ozdobne, trykotowy, ukośny, użytkowe, wykańczający, zygzak)
 • szycie wstecz: tak
 • regulacja długości/szerokości ściegu: 0 – 4 mm / 0 – 5 mm
 • automatyczne nawlekanie igły: tak
 • możliwość zastosowania podwójnej igły: tak
 • regulacja docisku stopki do materiału: tak
 • chwytacz nitki: wahadłowy
 • funkcje dodatkowe 4-etapowe obrzucanie dziurki, 4-stopniowe obszywanie dziurek, auto nawijacz szpuleczki, manualny obcinacz nici, oświetlenie LED, półautomatyczne obrzucanie dziurki, rączka do przenoszenia, regulacja naprężenia nici, regulacja prędkości, wbudowane oświetlenie, wolne ramię, wszywanie taśm elastycznych, wysokie podnoszenie stopki, wyszywanie monogramów
 • wyświetlacz: nie

Parametry techniczne

 • waga: 5,5 kg
 • wymiary opakowania 43 x 23 x 33 cm
 • wyposażenie: filcowa podkładka szpulki, instrukcja obsługi w języku polskim, karta gwarancyjna, komplet igieł, krążek przytrzymujący szpulkę duży, krążek przytrzymujący szpulkę mały, pedał, pędzelek, płytka do cerowania i haftowania, podkładka pod szpulę, pokrowiec, prowadnik do pikowania, prujka, stopka do guzików, stopka do obrzucania dziurek, stopka do przyszywania guzików, stopka uniwersalna, szpulki, śrubokręt
 • gwarancja: 36 miesięcy

Cena: 949,00 zł Przejdź do sklepu

Maszyna do szycia Singer Wzmocniona 4432

W ofercie sklepów Media Expert znajdziemy maszynę do szycia Singer 4432 Heavy Duty, która posiada 32 rodzaje ściegów. Model ten posiada dość wysoką prędkość szycia (1100 obr/min), regulację naprężenia nici, automatyczne nawlekanie igły oraz opcję szycia wstecz i przyszywania guzików. Można regulować szerokość (0 – 6 mm) i długość (0 – 4 mm) ściegu.

maszyna do szycia Maszyna do szycia Singer Wzmocniona 4432

Urządzenie posiada funkcję wolne ramię, które niezwykle ułatwia pracę i daje możliwość szycia na okrągło, co się przydaje przy wykończeniu rękawów czy nogawek. Istnieje możliwość zamontowania maszyny Singer 4432 Heavy Duty na stole. Solidna metalowa konstrukcja i odpowiednie oświetlenie przestrzeni wokół igielnicy dają wyższy komfort pracy. Maszyna

 • mocny metalowy korpus
 • możliwość zamontowania maszyny w stole

Opis produktu

 • Liczba ściegów: 32
 • prędkość szycia: 1100 obr/min
 • regulacja szerokości / długości ściegu: 0 – 6 mm / 0 – 4 mm
 • chwytacz nitki: rotacyjny
 • wolne ramię: tak
 • funkcje: obszywanie dziurki na guziki, regulacja naprężenia nici, pojemnik na wyposażenie, szycie wstecz, automatyczne nawlekanie igły, regulacja docisku stopki do materiału
 • wyposażenie: pojemnik na wyposażenie, pokrowiec, stopka uniwersalna, stopka do wszywania zamków, stopka do automatycznego obszywania dziurki, stopka do przyszywania guzików, prowadnik krawędziowy, 3 szpulki, zestaw igieł, dodatkowy pionowy trzpień na szpulki, śrubokręt, pędzelek do czyszczenia, rozpruwacz, blokada szpulki nici górnej (mała i duża), filc pod szpulkę
 • rozrusznik nożny z kablem zasilającym
 • automatyczne nawlekanie igły: tak
 • funkcje: automatyczne nawijanie szpulki, funkcje szycia: cerowanie, haftowanie, naszywanie aplikacji, pikowanie, wszywanie suwaków, wyszywanie monogramów

Parametry techniczne

 • waga: 8,1 kg
 • oświetlenie: tak
 • załączona dokumentacja: instrukcja w języku polskim
 • gwarancja: 24 miesiące typu door-to-door

Cena: 1019,00 zł Przejdź do sklepu

Maszyna do szycia Brother HF27

Model Brother HF27 możemy nabyć w sklepach Komputronik. Posiada silnik o mocy 51 W oraz wiele przydatnych funkcji, takich jak: płynna regulacja gęstości i szerokości ściegu, automatyczne nawlekanie igły, wolne ramię. Wyposażona jest w 27 różnych rodzajów ściegów. Maszynę wyróżnia udoskonalony układ transportu materiału – zastosowano ząbki o większej powierzchni oraz większą stopkę ściegową, dzięki czemu urządzenie świetnie radzi sobie z grubymi materiałami, a równocześnie delikatna faktura ząbków nie zaciąga delikatnych materiałów. Maszyna do szycia Brother HF27 dzięki metalowej konstrukcji jest mocna i wytrzymała.

maszyna do szycia Maszyna do szycia Brother HF27

Opis produktu

 • sterowanie: mechaniczne
 • ściegi: 27
 • moc: 51 W
 • chwytacz: rotacyjny
 • prędkość szycia: 800 obr/min
 • regulacja długości ściegu: do 4 mm
 • transport materiału: tak
 • wolne ramię: tak
 • szycie wstecz: tak
 • szycie podwójną igłą: tak
 • automatyczne nawlekanie igły: tak
 • zewnętrzny obcinacz do nici: tak
 • wyposażenie: stopka uniwersalna „J”, stopka do obszywania dziurek „A”, stopka do wszywania zamków błyskawicznych „I”, stopka do przyszywania guzików „M”, stopka do ściegu ślepego “L”, stopka teflonowa F007N, dodatkowy trzpień szpulki, nakładka na szpulkę duża i mała, 4 szpulki spodnie (jedna w maszynie), igła podwójna, zestaw igieł, śrubokręt w kształcie dysku, nóż do szwów, szczotka do czyszczenia, kontroler nożny

Parametry techniczne

 • instrukcja w języku polskim, karta gwarancyjna
 • kolor: biały
 • metalowa konstrukcja: tak
 • waga: 8,5 kg
 • gwarancja: 2 lata w serwisie zewnętrznym

Cena: 1190,00 zł Przejdź do sklepu

Komputerowa maszyna do szycia Carina SCNM100 A1, marki Silvercrest

Komputerową maszynę Carina marki Silvercrest możemy nabyć w sklepach Lidl. Posiada silnik o mocy 70 W. Model ten może pochwalić się dużą ilością programów ściegowych (100 programów) oraz używa 22 ściegów użytkowych. Za pomocą przycisku istnieje możliwość regulacji długości (0-4,5 mm) i szerokości (0-7 mm) ściegu. W urządzenie wbudowany jest ręczny regulator prędkości, przycisk start / stop i funkcja szycia wstecz.

maszyna do szycia Komputerowa maszyna do szycia Carina SCNM100 A1, marki Silvercrest

W maszynie zamontowana jest bezodblaskowa lampa do szycia LED, która dobrze doświetla pole robocze. Do urządzenia dołączona jest krótka instrukcja obsługi, którą możemy pobrać za pomocą kodu QR.

Opis produktu

 • 100 programów ściegowych i wyświetlacz LC
 • ilość ściegów: użytkowych 22, ozdobnych 53, satynowych 18
 • ilość ściegów do obszywania dziurek na guziki: 7
 • możliwość regulacji długości i szerokości ściegu (dł. 0-4,5 mm, szer. 0-7 mm)
 • ręczny regulator prędkości
 • przycisk start/stop i szycia wstecz
 • bezodblaskowa lampa do szycia LED
 • akcesoria w zestawie :1 stopka uniwersalna, 1 stopka do standardowych zamków błyskawicznych, 1 stopka do zamków błyskawicznych z ukrytym szwem, 1 stopka do dziurek na guziki, 1 stopka do przyszywania guzików, 1 stopka do obszywania krawędzi, 1 stopka do obrębiania, 1 stopka do ściegu satynowego, 1 prowadnica krawędzi/kołdry, 4 szpula, 1 wkrętak typu L, 1 wkrętak motylkowy, 1 drugi kołek na szpulę nici, 1 osłona szpuli nici duża i mała, 1 poduszka filcowa, 1 pędzelek do czyszczenia, 1 przyrząd do prucia, 4 pojedyncza igła, 1 osłona przeciwpyłowa, 1 rozrusznik nożny, 1 przewód zasilający

Parametry techniczne

 • napięcie: 220 – 240 V
 • częstotliwość: 50 / 60 Hz
 • moc znamionowa: 70 W
 • materiał: aluminium, tworzywo sztuczne
 • wymiary: ok. 39,8 x 18,1 x 28,9 cm 
 • waga: ok. 5850 g

Cena: 1299,00 zł Przejdź do sklepu