Prosty zestaw Smart-Home od Tapo – do domu i na prezent

Hasło „Inteligentny Dom” zawiera w sobie dziesiątki systemów i rozwiązań o zróżnicowanym stopniu złożoności. Prosty zestaw Smart-Home powinien być rozumiany jako rozwiązanie możliwe do zainstalowania w wykończonym domu oraz niewymagające skorzystania z centralki. Na rynku istnieje kilka tego typu systemów o podobnym sposobie działania. Kiedy różnice technologiczne są niewielkie warto sięgnąć po prostu na produkt firmy, która gwarantuje odpowiedni poziom bezpieczeństwa oraz zapewnia należyte wsparcie pozakupowe. Takim rozwiązaniem może być zestaw smart-home od Tapo. Wspomniana marka, należy do firmy TP-Link, będącej jednym z liderów w produkcji konsumenckich rozwiązań sieciowych. Do naszego testu wybraliśmy 3 urządzenia stanowiące dość reprezentatywny przekrój oferty Tapo.

Prosty zestaw Smart-Home od Tapo

Tapo P110 – gniazdko smart w 2 minuty

Jak sprawić, żeby niemal dowolne elektryczne urządzenie stało się rozwiązaniem smart? Wystarczy skorzystać z inteligentnego gniazdka. Tapo P110 to jeden z podstawowych (i najbardziej praktycznych) produktów w ofercie. Urządzenie wykonano z białego tworzywa wysokiej jakości. Zastosowany materiał jest ognioodporny. Na jednym z boków obudowy umieszczono włącznik. Frontowy panel kryje natomiast dyskretnie umieszczoną diodę (możliwą do wyłączenia) informującą o statusie pracy gniazdka. Konstrukcja prezentuje się bardzo estetycznie.

Tapo P110

Zawsze pewnego rodzaju wyzwaniem jest wygodne ulokowanie gniazdka smart. Warto pamiętać, że możliwość instalacji urządzenia np. za szafą, determinuje grubość obudowy, która w tym wypadku wynosi 4 cm. Wart odnotowania jest również fakt, że w Tapo P110 otwór na bolec uziemienia jest ulokowany mniej więcej na środku obudowy (przy górnej krawędzi wtyku). Oznacza to, że w przypadku podwójnych gniazdek o układzie pionowym, obudowa będzie zawsze zasłaniała jeden z wtyków.

Tapo P110 gniazdko smart

Jednym z kluczowych atutów Tapo P110 jest sposób instalacji. Urządzenie wpinamy do gniazdka, a następnie za pomocą darmowej aplikacji wskazujemy sieć Wi-Fi, w której ma pracować urządzenie. Na koniec pozostaje jeszcze wybranie nazwy i ikonki ułatwiającej jego identyfikację. Po około 2 minutach gniazdko jest gotowe do pracy – a więc możemy je włączać lub wyłączać za pomocą smartfona. Jeśli poświęcimy kolejne 2 minuty możemy łatwo rozplanować harmonogram, zgodnie z którym gniazdko będzie dostarczało prąd do wpiętego urządzenia. U nas gniazdko sprawdziło się fantastycznie w przypadku podgrzewacza do kubków, który wcześniej zdarzało nam się pozostawiać włączony po wyjściu z biura. Wzbudzał on nasze obawy, mimo że świetnie spełniał swoje zadanie. Dzięki Tapo P110 prąd dociera do podgrzewacza przez 8 godzin dziennie, 5 dni w tygodniu.

Prosty zestaw Smart-Home od Tapo - aplikacja Tapo

Co istotne, koszt takiego komfortu to niewiele ponad 60 zł. Najniższą cenę Tapo P110 można sprawdzić klikając w ten link.

Tapo I530e – żarówka, którą po prostu wkręcasz

Kolejnym urządzeniem, które zasiliło nasz prosty zestaw Smart-Home od Tapo była żarówka I530e. Jest to LED’owy odpowiednik konwencjonalnego źródła oświetlenia o mocy 60 W z gwintem e27. Żarówka wykorzystuje komunikację Wi-Fi, dzięki czemu możliwe jest sterowanie oświetleniem z poziomu aplikacji Tapo. Aplikacja umożliwia zaprogramowanie harmonogramu świecenia – przewidującego nie tylko włączanie i wyłączanie żarówki, ale również zmianę natężenia oświetlenia.

Prosty zestaw Smart-Home z Tapo I540e

Zastosowane diody pozwalają na uzyskanie 16 mln kolorów świecenia oraz płynną zmianę natężenia światła. Co istotne, produkt Tapo jest kompatybilny z asystentami głosowymi Alexa Amazon i Asystent Google. Dzięki temu możliwe jest zarządzanie pracą oświetlenia bez konieczności sięgania po telefon.

Tapo I540e

Wykonanie żarówki wypada bez zarzutów – obudowa została opracowana z solidnych materiałów, a konstrukcja nie nagrzewa się nadmiernie, nawet podczas wielogodzinnej pracy. Instalacja i konfiguracja, podobnie jak w przypadku gniazdka, zajmuje zaledwie kilka minut.

Tapo I540e

Jak wykorzystać możliwości takiej żarówki? To idealny gadżet do pokoju dziecięcego – pozwalający nie tylko urozmaicać zabawę, ale również animować codzienną rutynę z wykorzystaniem harmonogramu pracy oświetlenia. Żarówka smart przyda się również w sezonie wakacyjnym – automatyzacja pracy oświetlenia może skutecznie odstraszyć włamywaczy.

Prosty zestaw Smart-Home od Tapo - aplikacja żarówki


Tapo I540e można kupić za około 50 zł, a jej najniższą cenę zweryfikujesz klikając w ten link.

Tapo I920-5 – efektowne oświetlenie bez wysiłku

Nasz przegląd zamykamy produktem Tapo I920-5. Jest to gadżet robiący największe wrażenie w ofercie Tapo. Samoprzylepna taśma LED o długości 5 m zapewnia imponujące efekty przy minimum wysiłku potrzebnego na instalację. Wystarczy przykleić I920-5 w pożądanym miejscu, a następnie połączyć ją z dołączonym do zestawu zasilaczem, wyposażonym w bezprzewodowy sterownik. Instalacja LED’ów od Tapo nie wymaga jakiejkolwiek wiedzy technicznej. Niemal wszystkie konfiguracji wyglądają dokładnie tak samo, jak w przypadku opisywanej wcześniej żarówki smart. Wymagane jest więc uruchomienie darmowej aplikacji Tapo, która w kilku prostych krokach sprawi, że oświetlenie połączy się z naszą siecią Wi-Fi oraz smartfonem.

Tapo taśma LED

Ponownie do dyspozycji użytkownika oddano harmonogram pracy oraz możliwość swobodnej zmiany koloru świecenia. Tym razem możliwe jest kontrolowanie 50 oddzielnych stref świecenia. Nie zabrakło również możliwości sterowania oświetleniem z wykorzystaniem asystentów głosowych Alexa i Asystent Google.

Tapo I920-5

Wyróżnikiem taśmy są specjalne efekty świetlne, pozwalające na budowanie nastrojowych scenerii – np. na rodzinną gwiazdkę czy romantyczną kolację. Ciekawostką jest możliwość zaprogramowania ustawień, w których oświetlenie będzie dynamicznie reagowało na odtwarzaną w bliskości smartfonu muzykę.

Tapo l920-5

Taśma została wykonana z wysokiej jakości materiałów. Celem wydłużenia żywotności, producent zastosował powłokę PU. Element samoprzylepny to natomiast dzieło cenionej marki 3M.

Prosty zestaw Smart-Home od Tapo - aplikacja listwy

Tapo l920-5 w dniu publikacji artykułu można kupić za około 170 zł. Aktualną cenę można sprawdzić pod tym linkiem.

Aplikacja Tapo – centrum domowego Smart-Home

Wszystkie urządzenia z oferty Tapo wykorzystują dedykowaną aplikację producenta. Program wymaga uprzedniej rejestracji z wykorzystaniem adresu mailowego. Cała operacja zajmuje maksymalnie kilka minut. Podczas konfiguracji definiujemy między innymi miejsce ulokowania urządzenia czy ikonkę ułatwiającą szybki wybór.

Aplikacja została spolszczona w blisko 90% – odnotowane przez nas braki w tłumaczeniu dotyczą raczej rzadko wykorzystywanych zakładek i nie powinny mieć znaczenia przy podstawowej konfiguracji urządzeń.

Aplikacja Tapo Home

Podczas pierwszej konfiguracji oprogramowanie przeprowadza automatyczną aktualizację firmware urządzeń – taki proces czekał nas w przypadku obydwu produktów oświetleniowych. Pełen proces instalacji zajmuje dosłownie kilka minut.

Użytkownik może swobodnie tworzyć scenariusze przyczynowo-skutkowe, planować harmonogramy pracy i nadzorować w jednym miejscu pracę wszystkich urządzeń. Podsumowując – aplikacja zapewnia wszystko czego może wymagać prosty zestaw Smart-Home.

Co jeszcze potrafią systemy Smart od Tapo

Wybrane przez nas urządzenia należą do 2 z 3 kategorii sprzętowych w katalogu Tapo. Obok gniazdek i żarówek w ofercie znajdują się również bardzo dobrze wykonane kamery do monitoringu zewnętrznego i wewnętrznego. Dwa urządzenia z tej kategorii mieliśmy okazję przetestować kilka tygodni temu. Nasze wrażenia opisaliśmy w artykule: Monitoring z kamerami Tapo C210 i C310 – testujemy system od TP-Link, do którego przeczytania serdecznie zachęcamy.

Prościej być nie może

Prosty zestaw Smart-Home to system, którego instalacja zajmuje mniej 30 minut. Jest to również rozwiązanie tak wygodne, że o jego działaniu po prostu zapomnimy. Pomimo, że większość produktów dostępnych na rynku oferuje z pozoru podobne możliwości, to powinniśmy pamiętać, że diabeł tkwi w szczegółach. Produkty oferowane przez Tapo, bez obaw podarowałbym bliskim w prezencie. To oznacza, że byłbym spokojny o działanie i konfigurację systemu. Wybrany przez nas zestaw kosztuje łącznie mniej niż 300 zł. Jego zakup pozwala zrobić pierwszy śmiały krok w świecie automatyki domowej. Naszym zdaniem produkty Smart od Tapo są warte polecenia.