Firma TP-Link jest uznanym producentem sprzętu sieciowego i jednym z liderów w tym segmecie rynku. Jakiś czas temu, chińskie przedsiębiorstwo postanowiło wykorzytać swoją wiedzę w zakresie budowy infrastruktury sieciowej oraz dbałości o doświadczenia użytkownika. Decyzja zaowocowała powołaniem do życia w 2019 roku marki Tapo, skoncentrowanej na rozwiązaniach z zakresu Smart Home.

Kamera Tapo C210 – do domu i do biura

Aktualna oferta Tapo w zakresie kamer domowych obejmuje 4 urządzenia. Model oznaczony symbolem C210 to coś na kształt flagowego rozwiązania. Urządzenie zostało wyposażone w przetwornik 3 Mpx (2304 x 1296) i oferuje rejestrowanie obrazu z prędkością 15 kl./s. Stosowany przez kamerę kodek to H.264. Taki zestaw parametrów powinien być w pełni wystarczający do nagrywania wyraźnego obrazu – o czym z resztą przekonacie się kilka akapitów niżej.

Warto wiedzieć, że monitoring to jeden z najbardziej newralgicznych punktów domowej infrastruktury sieciowej. Dlatego też, specjaliści z TP-Link zdecydowali się na zastosowanie 128-bitowego szyfrowania AES z obsługą protokołu SSL/TLS. Wszelkie dane mogą być zapisywane w chmurze bądź na karcie microSD. Tej drugiej niestety nie znajdziecie w zestawie, ale producent sugeruje skorzystanie z modelu skierowanego do monitoringu. My wybraliśmy SanDisk microSDXC 128GB High Endurance, którego najniższą cenę znajdziecie tutaj.

Komunikacja i sterowanie kamerą odbywa się za pomocą smartfona i dedykowanej aplikacji. Bezpłatne oprogramowanie można znaleźć w Sklepie Play (Android) i iOS Store (iOS).

Ponadto Kamera Tapo C210 posiada wszystkie funkcje, których moglibyśmy oczekiwać od nowoczesnych urządzeń do monitoringu wizyjnego. Obrotowa głowica z napędem, pozwala na zdalne przekręcanie „oka” kamery w pożądanym kierunku. Zainstalowany czujnik ruchu może pełnić rolę alarmu, wywołując powiadomienia o nietypowych aktywnościach, kierowane wprost do smartfona właściciela. Ponadto kamera potrafi rejestrować obraz w zupełnej ciemności (do odległości 9 m) oraz posiada mikrofon i głośnik, dzięki czemu może pomóc w spłoszeniu włamywacza, czy efektywnym nadzorowaniu niesfornych pupili.

Warto podkreślić, że zdolni łowcy okazji mogą kupić tą kamerę już za około 155 zł – wystarczy kliknąć tutaj.

Kamera Tapo C310 – na podjazd, do ogrodu

Urządzenie o oznaczeniu Tapo C310 to jedna z dwóch kamer zewnętrznych oferowanych pod logo tej marki. Podobnie jak w przypadku modelu C210, mamy do czynienia z rozwiązaniem opartym o przetwornik rejestrujący obraz z rozdzielczością 3 Mpx. Tym razem kamera nie posiada automatycznie obracanej głowicy. Zastosowany wysięgnik pozwala na wygodne dostosowanie kierunku obserwacji, ale jedynie w ramach regulacji ręcznej.

Wyróżnikiem modelu jest możliwość zastosowania zarówno komunikacji przewodowej (przewód ethernet), jak również bezprzewodowej. Stabilność i wysoki zasięg tej drugiej mają gwarantować dwie pokaźne anteny ulokowane na obydwu bokach obudowy.

Jako, że mamy do czynienia z produktem przeznaczonym do pracy przy zmiennych warunkach atmosferycznych, producent zdecydował się na zastosowanie obudowy zgodnej z normą IP66. Względem swojego domowego odpowiednika, C310 zapewnia również dużo efektywniejszy tryb nocny, pozwalający na rejestrowanie obrazu w odległości do 30 m, nawet w zupełnej ciemności.

Kamera może zapisywać dane w ramach płatnej usługi chmurowej, lub bezpośrednio na karcie. Ponownie producent sugeruje zastosowanie nośnika przeznaczonego do intensywnej pracy, o pojemności do 128 GB. My rekomendujemy np. SanDisk microSDXC 128GB High Endurance, którego najniższą cenę znajdziecie tutaj.

Podczas pisania tego tekstu, najniższa cena za Tapo C310 wynosiła 199 zł. Aktualną możecie sprawdzić klikając w ten link.

Tapo C210 i C310 – jakość wykonania

Obydwie kamery zostały wykonane z matowego, białego tworzywa. Niestety podczas krótkich testów trudno ocenić ich odporność na żółknięcie. Plastiki są jednak dobrej jakości, a wybrane przez producenta wzornictwo cieszy oko. Elementy ruchome wydają się być trwałe, a jakość montażu nie wzbudza żadnych obaw. Obydwie kamery przewidują możliwość montażu ściennego – ich zestawy zawierają kołki i szablony instalacyjne.

Aplikacja Tapo

Wszystkie urządzenia z oferty Tapo wykorzystują dedykowaną aplikację producenta. Program wymaga uprzedniej rejestracji z wykorzystaniem adresu mailowego. Cała operacja zajmuje maksymalnie kilka minut. Podczas konfiguracji definiujemy między innymi miejsce w jakim została ulokowana kamera. Wybranie lokalizacji ma nam w przyszłości ułatwić sprawną identyfikację kamer. Niestety na liście zabrakło lokalizacji dedykowanych dla kamer zewnętrznych.

Aplikacja została spolszczona w blisko 90% – odnotowane przez nas braki w tłumaczeniu dotyczą raczej rzadko wykorzystywanych zakładek i nie powinny mieć znaczenia przy podstawowej konfiguracji kamer.

Podczas pierwszej konfiguracji możliwe jest również zdefiniowanie w jaki sposób mają być zapisywane dane z kamer. Pierwsza opcja to własna karta pamięci micro-SD. Alternatywa jest skorzystanie z przestrzeni w chmurze, którą można przetestować przez 30 dni za darmo.

Jak już wspominaliśmy – kamery stanowią część większego systemu pod szyldem Tapo. Oznacza to, że w ramach jednego programu możliwe jest zarządzanie kamerami, gniazdkami smart, a nawet listwami oświetleniowymi z oferty TP-Link. Co jednak istotniejsze, użytkownik może swobodnie tworzyć scenariusze przyczynowo-skutkowe. Trochę szkoda, że producent nie przewidział możliwości wykorzystania czujnika ruchu w kamerze jako wyzwalacza działań.

Od strony automatyzacji ciekawym rozwiązaniem może być możliwość zdefiniowania godzin, w których chcemy aby kamery pozostawały nieaktywne.

Sam program służy również do bezpośredniego nadzorowania pracy monitoringu. Obydwie kamery pozwalają na podgląd w czasie rzeczywistym. Użytkownik może również skorzystać z dwustronnej komunikacji głosowej. Możliwe jest więc nasłuchiwanie otoczenia kamery, jak również przesyłanie w czasie rzeczywistym dźwięku do wbudowanego w kamerę głośnika. Model C210 pozwala ponadto na sterowanie ruchomą głowicą z poziomu ekranu smartfona. Niestety zauważyliśmy, że podczas dłuższej regulacji położenia głowicy kamera potrafi przerwać nagrywanie. Na szczęście problem nie występuje za każdym razem, a jego natura sprawia, że potencjalne utrudnienia są raczej okazjonalne.

Oczywiście aplikacja współpracuje z wbudowanymi w kamerę czujnikami ruchu. Kiedy w otoczeniu kamery pojawią się jakieś niestandardowe aktywności, program wyświetli stosowny alert na smartfonie użytkownika.

Nagrania z kamer – w dzień i w nocy

Poniżej prezentujemy nagrania z obydwu kamer. Rejestrowany obraz jest dobrej jakości i bez problemu pozwoli na identyfikację elementów otoczenia. Na szczególną uwagę zasługują nagrania nocne, które charakteryzują się bardzo wysoką szczegółowością.

Monitoring od Tapo – nasza ocena

System monitoringu TP-Link Tapo to rozsądne rozwiązanie dla użytkowników poszukujących taniego oraz łatwego w obsłudze zestawu do monitoringu domowego. Producent zapewnił dostęp do wszystkich kluczowych funkcji, a oszczędności względem topowych konstrukcji konsumenckiej są trudne do zidentyfikowania. Dla wielu użytkowników istotnym atutem może być opcja połączenia kamer z innymi rozwiązaniami opartymi o system Tapo – takimi jak żarówki czy inteligentne gniazdka.

Przeczytaj również: Czym jest inteligentny dom? Jakie urządzenia wchodzą w jego skład?

Jestem wydawcą i redaktorem naczelnym think-about.pl. Moją specjalizacją są opracowania związane z przydomowym garażem i warsztatem. Tematyką zająłem się na poważnie w 2015 roku zakładając z grupą przyjaciół pracownię galanterii drewnianej. Przyjmując rolę producenta elementów oświetleniowych i ozdobnych miałem do czynienia z szerokim wachlarzem narzędzi warsztatowych. Wtedy to też na bazie własnych doświadczeń zacząłem przygotowywać pierwsze rankingi narzędzi i artykuły o poszczególnych markach. Cenię wysokiej klasy produkty i umiem docenić ich zastosowania profesjonalne. Jako ex-profesjonalista i konsument-hobbysta jestem jednak fanem łączenia tanich narzędzi i wysokiej jakości oprzyrządowania. Chętnie sięgam m.in. po produkty z dyskontów. Moja opinia o narzędziach parkside to jedno z najczęściej czytanych opracowań na stronie. Jestem również autorem pierwszych w polsce niezależnych testów grilli gazowych i robotów koszących. Planując kolejne teksty przemycam również moją pasję do motoryzacji. Samochody testuję od 2019, a na think-about.pl publikuję przede wszystkim recenzje i artykuł dotyczące aut użytkowych oraz rodzinnych. Moje doświadczenia dziennikarskie sięgają 2007 roku, kiedy to stworzyłem redakcję technologiczną w domenie 3d-info. Portal z krótkimi przerwami istnieje do dziś. Jako autor zawodowy pracuję od 2010 roku. Większość swojej kariery spędziłem korporacjach medialnych i magazynach drukowanych, współtworząc takie tytuły jak Android Magazine PCFormat, Komputer Świat i PCWorld. Tym ostatnim opiekowałem się najdłużej, bo aż do połowy 2023 roku, pełniąc zaszczytną rolę redaktora naczelnego. Jestem też współtwórcą Think-About. Portal powstał w 2012 roku jako projekt hobbystyczny, aby 10 lat później stać się moim kluczowym zajęciem. Z wykształcenia jestem ekonomistą, ale nigdy nie podjąłem pracy związanej z kierunkiem studiów. Mam przywilej łączenia swoich pasji z wykonywanym zawodem. Chętnie sięgam po literaturę dotyczącą zarządzania i biznesu - szczególnie w ujęciu internetowym. Regularnie poszukuję historii ciekawych przedsięwzięć oraz rozwijam się jako wszechstronny administrator i webmaster. Dobrze znam się na sprzęcie komputerowym i pomimo natłoku obowiązków, pozostaję graczem ubóstwiającym tytuły fabularne. Kiedy odchodzę wreszcie od ekranu staram się jak najwięcej biegać. Motywuję się do regularnego wysiłku wyszukując nieszablonowe biegi masowe, w których chętnie biorę udział.