Członkowie Koła Naukowego Elektrotechniki w Systemach Transportowych działającego na Wydziale Transportu Politechniki Warszawskiej, opracowali niezwykłe oprawy oświetleniowe, mające poprawić bezpieczeństwo na przejściach dla pieszych. Zgodnie z przytoczonymi przez nich badaniami, dobrze dobrane oświetlenie może zmniejszyć liczbę wypadków drogowych nocą o nawet 30 ÷ 45 %.

Główną wadą konwencjonalnych rozwiązań jest ograniczone rozproszenie wiązki światła. Efektem tego pieszy jest mniej widoczny na niektórych fragmentach przejścia dla pieszych – zazwyczaj przy jego krawędziach, czyli w miejscach które dają kierowcy największą ilość czasu na reakcję. Dobrą praktyką okazuje jednak montowanie dodatkowych opraw, przeznaczonych właśnie do doświetlenia drogi w miejscu występowania przejść dla pieszych.

KNEST opracowało autorski prototyp rozwiązania pozwalającego na równomierne i skuteczne doświetlenie przejść dla pieszych, w oparciu o oprawę wyposażoną w szereg precyzyjnie rozmieszczonych i ustawionych diod LED. Każda z diod otrzymała ponadto soczewkę przepuszczającą wąską wiązkę świetlną, pozwalającą na jej precyzyjne skierowanie.

Całość systemu składa się z 32 diod o różnym kierunku świecenia. Symulacje i badania przeprowadzone w laboratorium koła jak również w terenie, pozwoliły uzyskać efekty niedostępne w przypadku tradycyjnych latarni ulicznych.

Ponadto oświetlenie oparte na diodach LED, pozwala na zminimalizowanie użycia energii, dzięki czemu rozwiązanie doskonale sprawdzi się w miejscach w których dostęp do sieci elektrycznej jest ograniczony. Warto zwrócić uwagę, że przejścia dla pieszych umieszczone z dala od dużych aglomeracji należą do tych najbardziej niebezpiecznych. Jednocześnie oprawy o niskim zużyciu energii pozwolą w tych wypadkach na zastosowanie zasilania hybrydowego, wykorzystującego panele fotowoltaiczne czy turbiny wiatrowe.

Aktualnie Koło Naukowe prowadzi rozmowy z partnerami, mające dać szansę na wprowadzenie opraw do szerokiej produkcji. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z zamierzeniami autorów, już niebawem część przejść dla pieszych może stać się zdecydowanie bezpieczniejsza.

Koło Naukowe Elektrotechniki w Systemach Transportowych – Aktywna grupa studentów Politechniki Warszawskiej. Koło jest współorganizatorem Naukowego Dnia Dziecka, oraz zawodów Lego Sumo dla najmłodszych. Ogrom ciekawych projektów z pogranicza transportu i robotyki, zachęcił redakcję Think-About do objęcia stałego patronatu nad większością przedsięwzięć.

Jestem wydawcą i redaktorem naczelnym think-about.pl. Moją specjalizacją są opracowania związane z przydomowym garażem i warsztatem. Tematyką zająłem się na poważnie w 2015 roku zakładając z grupą przyjaciół pracownię galanterii drewnianej. Przyjmując rolę producenta elementów oświetleniowych i ozdobnych miałem do czynienia z szerokim wachlarzem narzędzi warsztatowych. Wtedy to też na bazie własnych doświadczeń zacząłem przygotowywać pierwsze rankingi narzędzi i artykuły o poszczególnych markach. Cenię wysokiej klasy produkty i umiem docenić ich zastosowania profesjonalne. Jako ex-profesjonalista i konsument-hobbysta jestem jednak fanem łączenia tanich narzędzi i wysokiej jakości oprzyrządowania. Chętnie sięgam m.in. po produkty z dyskontów. Moja opinia o narzędziach parkside to jedno z najczęściej czytanych opracowań na stronie. Jestem również autorem pierwszych w polsce niezależnych testów grilli gazowych i robotów koszących. Planując kolejne teksty przemycam również moją pasję do motoryzacji. Samochody testuję od 2019, a na think-about.pl publikuję przede wszystkim recenzje i artykuł dotyczące aut użytkowych oraz rodzinnych. Moje doświadczenia dziennikarskie sięgają 2007 roku, kiedy to stworzyłem redakcję technologiczną w domenie 3d-info. Portal z krótkimi przerwami istnieje do dziś. Jako autor zawodowy pracuję od 2010 roku. Większość swojej kariery spędziłem korporacjach medialnych i magazynach drukowanych, współtworząc takie tytuły jak Android Magazine PCFormat, Komputer Świat i PCWorld. Tym ostatnim opiekowałem się najdłużej, bo aż do połowy 2023 roku, pełniąc zaszczytną rolę redaktora naczelnego. Jestem też współtwórcą Think-About. Portal powstał w 2012 roku jako projekt hobbystyczny, aby 10 lat później stać się moim kluczowym zajęciem. Z wykształcenia jestem ekonomistą, ale nigdy nie podjąłem pracy związanej z kierunkiem studiów. Mam przywilej łączenia swoich pasji z wykonywanym zawodem. Chętnie sięgam po literaturę dotyczącą zarządzania i biznesu - szczególnie w ujęciu internetowym. Regularnie poszukuję historii ciekawych przedsięwzięć oraz rozwijam się jako wszechstronny administrator i webmaster. Dobrze znam się na sprzęcie komputerowym i pomimo natłoku obowiązków, pozostaję graczem ubóstwiającym tytuły fabularne. Kiedy odchodzę wreszcie od ekranu staram się jak najwięcej biegać. Motywuję się do regularnego wysiłku wyszukując nieszablonowe biegi masowe, w których chętnie biorę udział.