Klimatyzator split – jaki wybrać i na co zwrócić uwagę?

Nadchodzi lato, a zatem możemy spodziewać się pierwszych upalnych dni. Masz w planach montaż klimatyzacji typu split w domu? Sprawdź zatem koniecznie, czym się kierować przy wyborze odpowiedniego modelu.

Latem zwykle włączamy tryb przetrwania najbardziej upalnych dni. Ukojenie możemy znaleźć na łonie natury, ale przecież nie zawsze mamy taką możliwość. W dni, które musimy spędzić w mieście, z pomocą przychodzą nam różnego rodzaju urządzenia chłodzące. Wśród nich niezaprzeczalnie najbardziej wydajnymi sprzętami są klimatyzatory naścienne. Czy wiesz, od czego zacząć wybór klimatyzatora i na co zwrócić szczególną uwagę?

Klimatyzacja stacjonarna – czy warto?

Rozważasz montaż klimatyzacji naściennej, ale nie wiesz, czy to jest rozwiązanie dla ciebie? Urządzenia stacjonarne – i to jest ich największy atut – zapewniają w pełni wydajne chłodzenie pomieszczeń. Pod tym względem nie ma sobie równychklimatyzatory przenośne mogą tu być alternatywą odpowiednią jedynie wówczas, gdy nie ma możliwości zamontowania jednostek stacjonarnych. Ich zaletą jest co prawda możliwość przenoszenia z pomieszczenia do pomieszczenia – np. nocą może stać on w sypialni, a w ciągu dnia schładzać powietrze w salonie. Zajmują jednak miejsce na podłodze i nie są aż tak wydajne, jak splity.

Kolejnym argumentem, przemawiającym za instalacją klimatyzacji stacjonarnej, jest coraz częstsza możliwość filtracji powietrza oraz regulacja poziomu nawilżenia. Niektóre modele oferują też funkcję jonizacji. To wszystko sprawia, że klimatyzacja split bywa naprawdę wszechstronnym urządzeniem.

Warto również wspomnieć o funkcji ogrzewania, którą oferują niektóre systemy klimatyzacyjne. Dzięki temu jedno urządzenie może latem powietrze chłodzić, a zimą ogrzewać. Warto to jednak uznać za opcję dodatkową, do stosowania sporadycznie.

Dodatkowo, splity mogą pełnić funkcję kurtyny powietrza. W chłodne dni gorące powietrze, skierowane na drzwi, odetnie odpływ ciepła z domu, a co za tym idzie – zredukuje straty. Tym sposobem możemy też ochronić się przed wlatującymi do domu owadami, a nawet pyłem.

Plusów jest zatem sporo, jednak należy wskazać również minusy. Oczywiście, decydując się na montaż klimatyzacji należy uwzględnić pobór energii elektrycznej – rachunki za prąd na pewno nieco wzrosną. Dodatkowym kosztem będą regularne przeglądy oraz ewentualny serwis jednostek. Sam montaż również wiąże się z koniecznością uiszczenia stosunkowo wysokiej opłaty, jednak ten koszt jest, na szczęście, jednorazowy. Ponadto, klimatyzatory – mimo, iż niejednokrotnie bywa to uważane za zaletę – bardzo osuszają powietrze. Wszystko przez to, iż ciepła para wodna z powietrza w mieszkaniu schładza się na elementach chłodniczych jednostki nawiewnej klimatyzatora.

Mimo wszystko jednak, klimatyzator typu split ma przewagę nad innymi urządzeniami służącymi do chłodzenia powietrza. Np. nie podnosi tak poziomu wilgotności powietrza, jak dzieje się to w przypadku klimatorów.

Klimatyzator split – na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

  • termostat – klimatyzator powinien być wyposażony w tę funkcję, by zapewniać ciągłą pracę i utrzymanie temperatury na stałym poziomie,
  • zdalne sterowanie pilotem – jednostki wewnętrzne zwykle montowane są pod sufitem i obsługa za pomocą panelu sterowania umieszczonego bezpośrednio bezpośrednio na urządzeniu byłaby kompletnie niepraktyczna,
  • aplikacja mobilna – możliwość uruchomienia klimatyzacji przed powrotem do domu w szczególnie upalne dni bywa nieoceniona,
  • regulacja mocy i prędkości nawiewu – to absolutna konieczność, jeśli zależy ci na naprawdę funkcjonalnym sprzęcie,
  • klasa energetyczna – istotna, jeśli ma dla ciebie znaczenie koszt eksploatacji urządzenia i nie chcesz przepłacać za prąd,
  • funkcje dodatkowe – wśród nadprogramowych opcji producenci proponują np. jonizację czy wentylację.

Klimatyzator split – jaki model wybrać?

Decyzja zapadła – w twoim domu pojawi się klimatyzacja stacjonarna. Stoisz więc przed wyborem urządzenia typu klimatyzator split? Łatwo nie będzie. Jednak postaram się pomóc – poniżej wskazałam te modele, których zakup z pewnością bym rozważyła.

WHIRLPOOL SPIW312A2WF

klimatyzator Whirlpool

Ten klimatyzator split ma wszystko, co jest potrzebne. Niska cena w połączeniu z zaawansowanymi funkcjami czyni tą ofertę naprawdę konkurencyjną. Mamy tu możliwość sterowania zarówno przy pomocy pilota, jak i za pośrednictwem aplikacji mobilnej. Dodatkowo, producent zadbał o funkcję jonizacji oraz grzania. Ponadto, split wyposażono w filtr HEPA, dzięki czemu może on również oczyścić powietrze w pomieszczeniu. Dodatkowo, jednostka wewnętrzna jest naprawdę cicha – generuje dźwięk o natężeniu zaledwie 19 dB. Urządzenie sprawdzi się w pomieszczeniach o powierzchni do 31 m2.

Cena: 2 599,99 złsprawdzam

GREE LOMO WI-FI R32 

klimatyzator TCL

Ten model to również stosunkowo niedrogi klimatyzator. Producent zapewnia, że oprócz funkcji chłodzenia urządzenie oferuje też opcję grzania, a także wentylację i osuszanie powietrza. Dodatkowo, split ma timer, a także tryb eco. Nadaje się do pomieszczeń o powierzchni do 26 m². Sterowanie odbywa się za pomocą dołączonego do zestawu pilota.

Cena: 3 193,73 złsprawdzam

HISENSE Energy Pro Plus QG25

klimatyzator Hisense

Ten split obecnie jest w niezłej promocji, a do tego w cenie mamy również usługę montażu. Warto wziąć go pod uwagę chociażby ze względu na możliwość obsługi zarówno za pomocą pilota, jak i za pośrednictwem aplikacji mobilnej. Warto zwrócić uwagę na fakt, że urządzenie to wyposażono w funkcję jonizacji oraz grzania. Dużym atutem tego klimatyzatora jest też klasa energetyczna określona na poziomie A+++.

Cena: 5 199 złsprawdzam

Koniecznie sprawdź też: Do Lidla trafił klimatyzator – warto, nie warto? Taniej raczej nie będzie